כיצד משפיע לחץ נפשי על מחלות אוטואימוניות?

עדויות רבות שמצטברות בעולם המחקר הרפואי מחזקות את ההנחה כי להיבט הנפשי יש תפקיד גדול מהמשוער בהשפעה על מחלות כרוניות והרופאים המטפלים מתחילים להבין שלטיפול בפן הרגשי ישנה חשיבות לא מבוטלת בניהול המחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


עדויות רבות שמצטברות בעולם המחקר הרפואי מחזקות את ההנחה כי להיבט הנפשי יש תפקיד גדול מהמשוער בהשפעה על מחלות כרוניות והרופאים המטפלים מתחילים להבין שלטיפול בפן הרגשי ישנה חשיבות לא מבוטלת בניהול המחלה


למחלות אוטואימוניות יש צורות ביטוי שונות, אך המשותף לכולן הוא המנגנון שעומד בבסיסן, שבו מערכת החיסון של הגוף תוקפת את הגוף עצמו. בעוד שבאדם בריא מערכת החיסון יודעת לזהות בין תאים עצמיים לבין תאים זרים (כמו חיידקים, פטריות, פרזיטים ועוד) ונלחמת סלקטיבית בתאים הזרים ואינה פוגעת בתאים הרבים והשונים שקיימים בגופנו. 


מחלות אוטואימוניות שונות זו מזו בסוג התאים העצמיים בגוף שמותקפים על ידי מערכת החיסון המופרעת של החולה. כך למשל, בסוכרת נעורים, אילו הם התאים שמייצרים אינסולין בלבלב שמותקפים על ידי מערכת החיסון של החולה והביטוי של המחלה בהתאם לכך - מחסור באינסולין, הורמון חיוני שמווסת את משק הסוכר בגוף. 


מחלות אוטואימוניות רבות מאופיינות בהתנהגות אפיזודית. כלומר, אדם החולה במחלה אוטואימונית סובל מהתקפים של המחלה בזמנים שונים, כאשר בין ההתקפים עצמם ישנה רגיעה. ההתקפים יכולים לגרום לפגיעה שמחלימה בתקופת הרגיעה או לנזק שאריתי. למשל, במחלה האוטואימונית טרשת נפוצה התאים המותקפים על ידי מערכת החיסון הינם תאי מערכת העצבים ולכן סימפטומים של המחלה יכולים לכלול פגיעה בתחושה, בהנעת השרירים, בראייה ועוד. הפגיעה מופיעה בפתאומיות ולאחר חלוף ההתקף תיתכן החלמה מלאה, החלמה חלקית או נזק שאריתי משמעותי.


מדוע מחלות אוטואימוניות מתרחשות?


הסיבה להתרחשותן של מחלות אילו הינה מולטיפקטוריאלית, כלומר אינה נובעת מגורם אחד בודד אלא משילוב של גורמים שונים. שילוב מסויים של גנטיקה וסביבה יכול לגרום למחלה אוטואימונית כזו או אחרת. מה שמעניין הוא שברגע שאדם חולה במחלה אוטואימונית אחת הסיכון שלו לחלות במחלות אוטואימוניות אחרות גדול מהסיכון של האוכלוסייה הכללית.


אירועים טראומטיים הגדילו את הסיכון לחלות


המחשבה שלחץ נפשי יכול בכלל להשפיע על מחלה אוטואימונית הועלתה לאחר שמחקרים תחילה בעלי  חיים ואז גם בבני אדם הראו שגורמי לחץ בסביבה משפיעים על תיפקודה של מערכת החיסון. בנוסף, במחקרי שאלונים נמצא שעד 80% מהחולים במחלות אוטואימוניות דיווחו שלפריצת מחלתם קדם אירוע של לחץ רגשי יוצא דופן. 


כמו כן, מחקר שבדק קשר בין אירועי טראומה בילדות לפיתוח מחלה אוטואימונית בבגרות מצאו שאירועים של לחץ נפשי בילדות הגדילו את הסיכון לאבחנה של מחלה אוטואימונית עשרות שנים לאחר מכן.


חוקרים שחשדו שלחץ נפשי משפיע על המחלות האוטואימוניות ניסו לשער באיזה מנגנון הדבר מתרחש. במהלך מצבי לחץ מופעלות שתי תגובות פיזיולוגיות עיקריות. האחת היא תגובה של הציר ההיפותלמי המפריש גלוקוקרטיקואידים והשנייה היא תגובה של המערכת הסימפטטית המפרישה קטכולאמינים. לאחרונה התגלו ראיות לכך שההורמונים האילו המופרשים במצבי לחץ, בין יתר השפעותיהם על גוף האדם, משפיעים גם על תאים במערכת החיסון. 


השפעה זו מזכירה תופעות שידועות כמתרחשות במספר מחלות אוטואימוניות כמו במחלה ע״ש גרייבס, מחלה שבה מערכת החיסון בגוף מייצרת נוגדנים שמעודדים גדילה של בלוטת התריס וייצור עודף של הורמון בלוטת התריס. השפעות העודף בהורמון זה כוללות אינסומניה, היפראקטיביות, חולשת שרירים, עלייה בחום הגוף, הזעה והפרעות קצב בלב.


"הורמוני לחץ" משפיעים לרעה על מערכת החיסון


גם לגבי טרשת נפוצה נמצא שישנה אסוציאציה בין אירועי חיים מלחיצים לסיכון לפתח התקף של המחלה. במחקר שניסה להתייחס לאלמנטים הביולוגים והפסיכולוגים של המחלה נמצא שמשך, תדירות וחומרת הלחץ כמו גם האופטימיות של המטופל, התמיכה החברתית שלה הוא זוכה ויכולת ההתמודדות שלו עם מצבי לחץ קשורים בהופעת התקפים של מחלה אוטואימונית זו.


בעולם המחקר הרפואי מחלחלת יותר ויותר ההבנה כי ישנו קשר הדוק בין חומרת מחלות אוטואימוניות כרוניות ללחץ נפשי. בניגוד לגורמים גנטיים תורשתיים שאינם ניתנים לשינוי, הרי שגורמים סביבתיים ואורחות החיים של החולים במחלה אוטואימונית יכולים לעבור שינוי על מנת להקל על חומרת המחלה. ראוי שהטיפול במחלות אוטואימוניות יכלול כלים להתנהלות במצבי לחץ נפשי ואף התערבויות התנהגותיות למניעה של תחושות לחץ היכולות להשפיע על מערכת החיסון. התערבויות כאלו כוללות שמירה על משקל גוף תקין, דיאטה בריאה, הקפדה על פעילות גופנית, יצירה של סביבה ביתית נוחה ותומכת ורכישת כלים התנהגותיים להתמודדות בריאה עם מצבי לחץ.


פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בדלקת פרקים - בי קיור לייזר ישראלה 11/05/2016 09:59
 • שלום וברכה אימי אובחנה עם דלקת פרקים חריפה (בת 70 ) וסובלת מכאבים קשים אך לצערי יש לה אלרגיה למגוון גדול של משכחי כאבים ומגיבה עם ת. לוואי קשות לתרופות נרקוטויות(שניתנות כחלופה לשאר שאלרגית להם- ממשפחת הוולטרן אופטלגין וכו) שאלתי האם המכשיר שמקבל פירסום נירחב ה"בי קיור לייזר" יעיל פה אנחנו אובדי עצות ומחפשים פיתרונות לסיבלה אם כן אשמח לדעת מה אחוזי ההצלחה שלו בדלקות אלו (מאחר והוא יקר מאד) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר פרופ' משה טישלר 11/05/2016 15:40
 • אני לא מכיר כל מחקרים מדעיים ברמה טובה שיאשרו את "תכונות הפלא" של מכשיר זה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר קונג'י 08/07/2018 14:07
 • לא שמעתי בקולו של חבר וקניתי. השתמשתי במשך חודש והחזרתי לחברה. לא עזר ולא הפחית שום כאב. סתם גימיק יקר מאד שדואגים לקדמו בעזרת אנשים כמו מיקי ברקוביץ'. בקיצור, לא יותר מפנס כיס עם צד דיגיטלי- חבל על הכסף!!! ראו הוזהרתם!

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון - ברכיים מעיין 14/01/2019 18:25
 • אבי בן 70+ חלה במחלת אפלה סינדרום, קרישות יתר - סובל מכאבי גב תחתון כאבי ברכיים -קרישות יתר ועוד כאבים סביב עמוד השידרה בואכה לחוליות תחתון L4+5' AK , התבקשתי על ידו לבדוק את יעולות המכשיר - במצב הרפואי שלו- נמסר לי על ידי מכר שעלות מכשיר זה יקר שימוש ניסיון למשך חודשיים עולה 20% מערך המכשיר , יוצא שהנזק מגודל האכזה מגודל הציפייה , הייתי מבקש תגובה או חוות דעת לכבי שימוש "במכשיר מבטיל זה "

 • + הוסף תגובה
מכשיר לכאבים פרופ' משה טישלר 14/01/2019 22:29
 • המכשיר לא נבדק בצורה מדעית מספיקה ובטח אינו בהתוויה לטיפול במצב של קרישיות יתר

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר חיים 22/10/2019 09:15
 • כל מי שמעוניין להצטרף לתובענה ייצוגית נגד חברת בי קיור לייזר ובעליה שייצור קשר .

 • + הוסף תגובה
היי משה אופיר אריה 27/11/2019 14:47
 • מה לגבי המחקרים שמפורסמים באתר? https://gd-energies.co.il/studies/ הם לא אמיתיים? עושה רושם שרופאים אמיתיים חתמו עליהם, מה הם ישקרו?

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר משה 14/06/2020 12:27
 • רכשתי לאשתי בי קיו לייזר פרו לאחר שלא מצאנו טיפול לדורבן בכף רגל, אשתי משתמשת בקביעות ולפי ההוראות, ויש לציין שכוסות רוח למת מועילים יותר. אין שום הקלה, הכאב נשאר כפי שהיה, בקיצור, חבל על הכסף, אינו מועיל בכלום, רק מבזבז זמן, סתם ציפיות לשוא. איךכל "הפרופסורים" "והדוקטורים" למינהם אומרים שזה עוזר ומקל את הכאב איני יודע מאין הביאו את זה. לא הגיוני שקרינה מסויימת על האזור הכואב יוכל למנוע את הכאב. בשורה תחתונה איני ממליץ בכלל

 • + הוסף תגובה
קניתי את המכשיר לאבא שלי לפתור כאבים בכף הרגל דני 15/09/2020 08:21
 • לא פתר כלום במשך 3 שבועות. במקביל ניסיתי גם על עצמי , כאבים בברך בזמן הליכה או ריקודים . לא ממליץ לקנות , לא עזר בכלום לא עבורי ולא לאבא שלי. חבל על הכסף שלכם.

 • + הוסף תגובה
כמובן מדובר בביקיור לייזר זה המכשיר שלא עזר דני 15/09/2020 08:23
מיוזיטיס אוסיפיקנס גל 04/04/2017 22:40
 • שלום, אני סובלת מבעיה שככל הנראה נדירה מאוד וחסרת פיתרון לדברי האורתופדים. לפני שש שנים קיבלתי אפידורל שבעקבותיו נוצר שטף דם בשריר הצמוד לעמוד השדרה מצד ימין. מזה זמן רב שאני עוברת בדיקות רבות, מעקבים ויעוצים והאבחנה שיש לי כרגע היא מיוזיטיס אוסיפיקנס. לדברי האורתופדים, שטף הדם לא נספג אלא עבר התגרמות וכרגע במילים פשוטות תקועה לי עצם בתוך השריר. המיקום בעייתי ואין סיכוי לנתח. אני סובלת מאוד מכאבים והגבלה בתנועה ואני כבר מוכנה לנסות הכל ולשמוע כל רעיון טיפולי שניתן לחשוב עליו. חשבתי שאולי מאחר שהכיוון שאני נמצאת בו כל הזמן - אורתופדיה, לא מביא לי פיתרון, הגיע הזמן לפנות לדיסיפלינה אחרת. האם לדעתך יש טעם בהתייעצות עם ראומטולוג עם בעיה מהסוג שתיארתי? תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
מיוזיטיס אוסיפיקנס פרופ' משה טישלר 04/04/2017 23:25
 • זוהי מחלה של הסתידויות בשרירים ואינה נמצאת בתחום הטיפול הראומטולוגי

 • + הוסף תגובה
גם אצלי יש , אבל בכתף עדה 26/08/2020 12:40
 • היי גל, גם לי גילו ככל הנראה אותה הבעיה נדירה בכתף. כרגע אני עם טיפול תרופתי ממתינה לראות האם יביא לתוצאות טובות.. האם אצלך הבעיה נפתרה?

 • + הוסף תגובה
סחרחורות ושיוט ממושכות דודי 03/06/2020 15:06
 • הנני סובל מסחרחורת ואי יציבות/שיוט ממושכים. נסיתי הרבה דברים/כדורים-דיזותיאזיד,בטהיסטין,דיקור... שלא עזרו. האם קנאביס רפואי יכול לסייע? בדיקות דם ופרמטרים רפואיים תקינים.לחץ דם 135/85 איזה עוד אפשרויות עומדות בפני?המצב ממש בלתי נסבל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!