הייפק: הטיפול שמביא בשורה לחולי סרטן המעי הגס

לא כולם יודעים, אך יש טיפול יעיל גם לחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת גרורתי לחלל הבטן שנחשבו סופניים. כיצד פועל הייפק (HIPEC) באילו מקרים הוא יכול להאריך חיים ולמי הוא מתאים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/02/2016

מדי שנה מאובחנים בישראל יותר מ-3,000 מקרים של סרטן המעי הגס והחלחולת. לא בכדי סרטן זה נחשב לשכיח ביותר בארץ, אחרי סרטן הערמונית אצל גברים וסרטן השד אצל נשים. ברוב המקרים אין הרבה ברירות ויש צורך בכריתת המעי הגס ובטיפול כימותרפי משלים. אך זה לא נגמר כאן. אצל חלק מהמטופלים הסרטן חוזר ואף מתפשט ושולח גרורות לאיברים אחרים בגוף.


חלל הבטן, ובעיקר הצפק (הציפוי הפנימי של חלל הבטן), הוא לרוב האזור שבו נוצרות הגרורות שמקורן בגידולים במערכת העיכול, והמעי הגס ביניהם. מטופלים אלה מקבלים טיפולי כימותרפיה דרך הווריד, שיעילותם מוגבלת, מכיוון שלגרורות אין אספקת דם עשירה כמו אלה שבכבד או בריאות. בשל חוסר יעילותה של הכימותרפיה במצבים אלה, עד לפני כעשור, מטופלים החולים בסרטן המעי הגס השולח גרורות לחלל הצפק (שלב 4) נחשבו לסופניים.מהו טיפול הייפק ולמי הוא מתאים?

בשורת טיפול הייפק (HIPEC) שינתה את התמונה ונתנה לחולים אלה סיכוי לריפוי ולתוחלת חיים ארוכה יותר. הייפק הוא פרוצדורה רפואית מוכרת ממחלות סרטן אחרות: סרטן התוספתן ומזותליומה בטנית (גידול תוך-בטני), ובשלושים השנים האחרונות הוא נחשב לטיפול מוצלח בסוגי סרטן אלה. 


הספרות הרפואית בעולם תומכת בטיפול בהייפק לאור תוצאות המחקרים והבדיקות שנערכו בנושא. המסקנה היא חד משמעית - כאשר מיישמים את גישת ההייפק לטיפול בסרטן גרורתי בחלל הבטן שמקורו במעי הגס ובחלחולת, מעניקים לחולים אלה תקווה להחלמה. למעשה, מדובר בכריתת איברים המעורבים בגידול, על גרורותיהם בחלל הבטן, בשילוב עם מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית. זהו תהליך ניתוחי ארוך ומורכב, שלאחריו נשטף חלל הבטן בכימותרפיה מחוממת, בטמפרטורה של 42 מעלות צלזיוס, למשך כשעה עד שעה וחצי.


הייפק. מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית


מטרת טיפול הייפק היא להשמיד את תאי הסרטן הנמצאים בחלל הבטן. כמות הכימותרפיה הניתנת ישירות לחלל הבטן בניתוח זה גבוהה עד פי 20 מהמינון המקובל בטיפול כימותרפי תוך-ורידי. הודות לכך, ובשילוב כריתת הגידול מחלל הבטן המתבצעת לפני מתן הכימותרפיה המחוממת, גם חולים בסרטן מעי גס גרורתי, הנחשבים חשוכי מרפא, יכולים לחיות למשך פרק זמן ארוך יותר. לאחר סגירת הבטן, המטופל מועבר להתאוששות.


טיפול הייפק מתאים לחולים שאובחנו כלוקים בסרטן המעי הגס או החלחולת, השולח גרורות לחלל הצפק בלבד, ולא לריאות  או למוח העצמות לדוגמה. בדיקה זו מבוצעת בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של החזה והבטן או ב-PET-CT. בנוסף, החולים צריכים להיות במצב תפקודי טוב מבחינת הלב, הכליות והכבד.


לעתים, לאחר הניתוח, אין צורך בטיפולי כימותרפיה נוספים אלא רק במעקב אצל הכירורג והאונקולוג. כדי שהחולים בסרטן המעי הגס הגרורתי יוכלו ליהנות מהשיפור באיכות החיים ובתוחלת החיים – חשוב שההערכה הטרום-ניתוחית והניתוח עצמו יבוצעו בידי צוות בקיא ומיומן, המכיר את הפרוצדורה הייחודית הזו. באופן הזה ייקטנו משמעותית הסיבוכים האפשריים שעלולים להיגרם בשל מורכבות טיפול הייפק והיקפו.


פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!