הייפק: הטיפול שמביא בשורה לחולי סרטן המעי הגס

לא כולם יודעים, אך יש טיפול יעיל גם לחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת גרורתי לחלל הבטן שנחשבו סופניים. כיצד פועל הייפק (HIPEC) באילו מקרים הוא יכול להאריך חיים ולמי הוא מתאים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מדי שנה מאובחנים בישראל יותר מ-3,000 מקרים של סרטן המעי הגס והחלחולת. לא בכדי סרטן זה נחשב לשכיח ביותר בארץ, אחרי סרטן הערמונית אצל גברים וסרטן השד אצל נשים. ברוב המקרים אין הרבה ברירות ויש צורך בכריתת המעי הגס ובטיפול כימותרפי משלים. אך זה לא נגמר כאן. אצל חלק מהמטופלים הסרטן חוזר ואף מתפשט ושולח גרורות לאיברים אחרים בגוף.


חלל הבטן, ובעיקר הצפק (הציפוי הפנימי של חלל הבטן), הוא לרוב האזור שבו נוצרות הגרורות שמקורן בגידולים במערכת העיכול, והמעי הגס ביניהם. מטופלים אלה מקבלים טיפולי כימותרפיה דרך הווריד, שיעילותם מוגבלת, מכיוון שלגרורות אין אספקת דם עשירה כמו אלה שבכבד או בריאות. בשל חוסר יעילותה של הכימותרפיה במצבים אלה, עד לפני כעשור, מטופלים החולים בסרטן המעי הגס השולח גרורות לחלל הצפק (שלב 4) נחשבו לסופניים.מהו טיפול הייפק ולמי הוא מתאים?

בשורת טיפול הייפק (HIPEC) שינתה את התמונה ונתנה לחולים אלה סיכוי לריפוי ולתוחלת חיים ארוכה יותר. הייפק הוא פרוצדורה רפואית מוכרת ממחלות סרטן אחרות: סרטן התוספתן ומזותליומה בטנית (גידול תוך-בטני), ובשלושים השנים האחרונות הוא נחשב לטיפול מוצלח בסוגי סרטן אלה. 


הספרות הרפואית בעולם תומכת בטיפול בהייפק לאור תוצאות המחקרים והבדיקות שנערכו בנושא. המסקנה היא חד משמעית - כאשר מיישמים את גישת ההייפק לטיפול בסרטן גרורתי בחלל הבטן שמקורו במעי הגס ובחלחולת, מעניקים לחולים אלה תקווה להחלמה. למעשה, מדובר בכריתת איברים המעורבים בגידול, על גרורותיהם בחלל הבטן, בשילוב עם מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית. זהו תהליך ניתוחי ארוך ומורכב, שלאחריו נשטף חלל הבטן בכימותרפיה מחוממת, בטמפרטורה של 42 מעלות צלזיוס, למשך כשעה עד שעה וחצי.


הייפק. מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית


מטרת טיפול הייפק היא להשמיד את תאי הסרטן הנמצאים בחלל הבטן. כמות הכימותרפיה הניתנת ישירות לחלל הבטן בניתוח זה גבוהה עד פי 20 מהמינון המקובל בטיפול כימותרפי תוך-ורידי. הודות לכך, ובשילוב כריתת הגידול מחלל הבטן המתבצעת לפני מתן הכימותרפיה המחוממת, גם חולים בסרטן מעי גס גרורתי, הנחשבים חשוכי מרפא, יכולים לחיות למשך פרק זמן ארוך יותר. לאחר סגירת הבטן, המטופל מועבר להתאוששות.


טיפול הייפק מתאים לחולים שאובחנו כלוקים בסרטן המעי הגס או החלחולת, השולח גרורות לחלל הצפק בלבד, ולא לריאות  או למוח העצמות לדוגמה. בדיקה זו מבוצעת בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של החזה והבטן או ב-PET-CT. בנוסף, החולים צריכים להיות במצב תפקודי טוב מבחינת הלב, הכליות והכבד.


לעתים, לאחר הניתוח, אין צורך בטיפולי כימותרפיה נוספים אלא רק במעקב אצל הכירורג והאונקולוג. כדי שהחולים בסרטן המעי הגס הגרורתי יוכלו ליהנות מהשיפור באיכות החיים ובתוחלת החיים – חשוב שההערכה הטרום-ניתוחית והניתוח עצמו יבוצעו בידי צוות בקיא ומיומן, המכיר את הפרוצדורה הייחודית הזו. באופן הזה ייקטנו משמעותית הסיבוכים האפשריים שעלולים להיגרם בשל מורכבות טיפול הייפק והיקפו.


פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בצד שמאל מתחת לצלע יוסי 25/09/2020 17:54
  • הי פרופסור משה , קמתי לני יומיים עם כאבים מתחת לצלע שמאל כולל בקצה הצלע עצמה כאבים לא ברמה גבוה מאוד ללא כל פעולת מאמץ או מכה . קצת מציק אשמח לתשובה , המשםך יום נעים

  • + הוסף תגובה
דקירות בצד שמאל של הבטן נירית 24/09/2020 13:34
  • מזה יומיים יש לי דקירות כואבות ומציקות בצד השמאלי של המותניים (צד שמאל של הבטן).

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר ניתוח הלוקס ולגוס עדי 23/09/2020 16:36
  • שלום, לפני כחודש עברתי ניתוח בכף הרגל .(בוהן זרת ופטיש) הייתי בביקורת והתפרים הוסרו, נותרו עוד 2 מסמרים בצד הבוהן לאורך החתך. הכאבים מהניתוח באיזור החתכים חלפו לאחר שבועיים והתחלתי לדרוך על נעל מיוחדת. בשבועיים האחרונים יש לי כאבים בכף הרגל (למטה) ליד הזרת , במקום שאין בו כלל חתכים/תפרים. מאיזו סיבה יכול להיגרם הכאב?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!