הייפק: הטיפול שמביא בשורה לחולי סרטן המעי הגס

לא כולם יודעים, אך יש טיפול יעיל גם לחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת גרורתי לחלל הבטן שנחשבו סופניים. כיצד פועל הייפק (HIPEC) באילו מקרים הוא יכול להאריך חיים ולמי הוא מתאים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מדי שנה מאובחנים בישראל יותר מ-3,000 מקרים של סרטן המעי הגס והחלחולת. לא בכדי סרטן זה נחשב לשכיח ביותר בארץ, אחרי סרטן הערמונית אצל גברים וסרטן השד אצל נשים. ברוב המקרים אין הרבה ברירות ויש צורך בכריתת המעי הגס ובטיפול כימותרפי משלים. אך זה לא נגמר כאן. אצל חלק מהמטופלים הסרטן חוזר ואף מתפשט ושולח גרורות לאיברים אחרים בגוף.


חלל הבטן, ובעיקר הצפק (הציפוי הפנימי של חלל הבטן), הוא לרוב האזור שבו נוצרות הגרורות שמקורן בגידולים במערכת העיכול, והמעי הגס ביניהם. מטופלים אלה מקבלים טיפולי כימותרפיה דרך הווריד, שיעילותם מוגבלת, מכיוון שלגרורות אין אספקת דם עשירה כמו אלה שבכבד או בריאות. בשל חוסר יעילותה של הכימותרפיה במצבים אלה, עד לפני כעשור, מטופלים החולים בסרטן המעי הגס השולח גרורות לחלל הצפק (שלב 4) נחשבו לסופניים.מהו טיפול הייפק ולמי הוא מתאים?

בשורת טיפול הייפק (HIPEC) שינתה את התמונה ונתנה לחולים אלה סיכוי לריפוי ולתוחלת חיים ארוכה יותר. הייפק הוא פרוצדורה רפואית מוכרת ממחלות סרטן אחרות: סרטן התוספתן ומזותליומה בטנית (גידול תוך-בטני), ובשלושים השנים האחרונות הוא נחשב לטיפול מוצלח בסוגי סרטן אלה. 


הספרות הרפואית בעולם תומכת בטיפול בהייפק לאור תוצאות המחקרים והבדיקות שנערכו בנושא. המסקנה היא חד משמעית - כאשר מיישמים את גישת ההייפק לטיפול בסרטן גרורתי בחלל הבטן שמקורו במעי הגס ובחלחולת, מעניקים לחולים אלה תקווה להחלמה. למעשה, מדובר בכריתת איברים המעורבים בגידול, על גרורותיהם בחלל הבטן, בשילוב עם מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית. זהו תהליך ניתוחי ארוך ומורכב, שלאחריו נשטף חלל הבטן בכימותרפיה מחוממת, בטמפרטורה של 42 מעלות צלזיוס, למשך כשעה עד שעה וחצי.


הייפק. מתן כימותרפיה מחוממת תוך-בטנית


מטרת טיפול הייפק היא להשמיד את תאי הסרטן הנמצאים בחלל הבטן. כמות הכימותרפיה הניתנת ישירות לחלל הבטן בניתוח זה גבוהה עד פי 20 מהמינון המקובל בטיפול כימותרפי תוך-ורידי. הודות לכך, ובשילוב כריתת הגידול מחלל הבטן המתבצעת לפני מתן הכימותרפיה המחוממת, גם חולים בסרטן מעי גס גרורתי, הנחשבים חשוכי מרפא, יכולים לחיות למשך פרק זמן ארוך יותר. לאחר סגירת הבטן, המטופל מועבר להתאוששות.


טיפול הייפק מתאים לחולים שאובחנו כלוקים בסרטן המעי הגס או החלחולת, השולח גרורות לחלל הצפק בלבד, ולא לריאות  או למוח העצמות לדוגמה. בדיקה זו מבוצעת בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של החזה והבטן או ב-PET-CT. בנוסף, החולים צריכים להיות במצב תפקודי טוב מבחינת הלב, הכליות והכבד.


לעתים, לאחר הניתוח, אין צורך בטיפולי כימותרפיה נוספים אלא רק במעקב אצל הכירורג והאונקולוג. כדי שהחולים בסרטן המעי הגס הגרורתי יוכלו ליהנות מהשיפור באיכות החיים ובתוחלת החיים – חשוב שההערכה הטרום-ניתוחית והניתוח עצמו יבוצעו בידי צוות בקיא ומיומן, המכיר את הפרוצדורה הייחודית הזו. באופן הזה ייקטנו משמעותית הסיבוכים האפשריים שעלולים להיגרם בשל מורכבות טיפול הייפק והיקפו.


פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיס מרה אסתר 18/03/2020 13:20
  • שלום עשיתי usבטן עליונה. בכיס המרה רואים נגע הדי של 2מ"מ על דופן כיס המרה וכתוב אבן קולסטרולי?פוליפ? איך אפשר לדעת? תודה.

  • + הוסף תגובה
כיס מרה פרופ' פפא 26/03/2020 21:53
  • השאלה החשובה באם יש סימנים עקב פתולוגיה בכיס המרה ניתן גם לבצע מעקב סונוגרפי אם יש סימפטומטולוגיה מצד הכיס ניתן להסירו בניתוח

  • + הוסף תגובה
נמק בגדם אצבע קטועה אמא 25/03/2020 00:01
  • לאחר קטיעה )כתוצאה מחבלה) של קצה האצבע אצל בן שנה - בגובה שקצת אחרי הציפורן, החלק נתפר אך לאחר שבוע בפתיחת החבישה מתברר שהוא נמק. האם נמק כזה הוא מדבק ויש להסיר הרקמה באופן מיידי? איך פועלים כאשר העצם נשארה שלמה אך חשופה?

  • + הוסף תגובה
נמק באצבע פרופ' משה פפא 26/03/2020 21:51
  • לצערי איני יכל לחוות דעתי . יש נמק יבש שיתקלף ויש נמק רטוב המעיד יותר על זיהום מציע לפנות לרופא על מנת לקבל חוות דעת. ניתן גם במדיה

  • + הוסף תגובה
צלעות גליה 15/03/2020 18:27
  • שלום רב, לפני 14 שנה עברתי ניתוח בצלעות כרתו לי 2 צלעות מכל צלע 5 סמ באמצע כלומר יש לי מקדימה ומאחורה צלעות רופפות דבר שגורם לי לכאבים בגלל הקצוות שנותרו והחור שגורם לעור לשקוע בין הצלעות האם קיים חומר כלשהו שיכול למלאות את הצלעות החסרות או השתלה מיוחדת שמדמה עצם או אשמח להמלצה לאיזה רופא אני יכולה לפנות בנושא תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!