אל תלכו סחור סחור: כל מה שצריך לדעת על סחרחורת

הרצפה זזה? הקירות נופלים? הראש מסתובב? מי שחווה סחרחורות כחלק משגרת חייו יודע שהן יכולות לזעזע את עולמו, דו משמעית. כל הגורמים, ההשלכות ודרכי הטיפול בסחרחורת
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/07/2016

רבים פונים לרופא המשפחה בתלונה על סחרחורת. התחושה של חוסר היציבות והאיזון משפיעה על איכות החיים של החולה וסובביו. עד לפני שנים לא רבות שיעור ההצלחה באבחון נכון וטיפול יעיל היה נמוך. למרבה המזל כיום ניתן לאבחן ולטפל בחלק ניכר מהגורמים.  מהי סחרחורת?

סחרחורת הינה תחושה סובייקטיבית המתארת מצב של חוסר איזון וחוסר יציבות המתבטאת בקשת רחבה של תלונות: חולה עשוי לתאר תחושה שבה העולם מסתובב סביבו או תחושה שהוא עצמו מסתובב, תחושה של חיים בתוך חלום, מרחף באוויר, שוהה על סיפונה של אונייה לא יציבה, הרצפה תחתיו נעה, קירות הבית מטים ליפול עליו, ראייה של חושך מול העיניים ועוד שלל תחושות קשות של חוסר אונים, פחד וחוסר בטחון. 


מטופלים ומטפלים כאחד נוטים להתייחס לסחרחורת כאל סימפטום רפואי-פיזיולוגי ותו לא, ולא כאל בעיה ואפילו מחלה עם מקור ברור. תפיסה זו מחטיאה חלק גדול, משמעותי וכואב מן התמודדויות הקשות של החולים הפונים למרפאת הסחרחורת. זאת ועוד, במקרים מסוימים ישנה חפיפה בין הגורמים השונים לסחרחורת, דבר אשר הופך את הבעיה למורכבת ומגוונת. ההרגשה כי האדמה נשמטת תחת הרגליים מתחילה, אולי, בסחרור, אך היא מחלחלת עמוק אל תוך הנפש, ולכן רצוי לא להתייחס לסחרחורת כאל תופעה פיזיולוגית גרידא. מי סובל מסחרחורות?

כמחצית מהאוכלוסייה עד גיל 60 יסבלו מתחושה זו ברמה שתדאיג אותם עד כדי כך שיפנו לייעוץ. מגיל 60 ואילך אחוז המתלוננים במגמת עלייה. מטופלים הסובלים מסחרחורות הנמשכות מעל דקות ספורות וחווים מציאות מתמשכת של סבל ופחד ניגשים ליעוץ רפואי. 


סחרחורת. הרגשה שהאדמה נשמטת תחת הרגליים


מה הגורמים לכך?

מקור תחושת הסחרחורת ואי היציבות היא בתקלה במערכת שיווי המשקל, כאשר מחצית מהמקרים מקורם במערכת שיווי המשקל שבאוזן. גורמים אחרים לתחושה זו יכולים להיות ממקור נוירולוגי, כגון אירוע מוחי או טרשת נפוצה, ממקור רפואי כללי, כגון שינוי ברמת הסוכר, הפרעות קצב לב, הפרעות בלחץ דם ועוד, וכן תיתכן סחרחורת ממקור פסיכו סוציאלי. 


הסחרחורת שמקורה באיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית היא הנפוצה ביותר וניתן לחלק אותה לתת קבוצות שהעיקריות שבהן הינן:


1. סחרחורת הנובעת מפגיעה בסיסית באיבר שיווי המשקל שכתוצאה ממנה אין סנכרון עם איבר שיווי המשקל באוזן השנייה ועם איברים נוספים הקשורים במערכת. 


2. סחרחורת שמקורה מהפרעה מכאנית הנגרמת מהשתחררות של חלקיקים קטנים, קריסטלים קטנים, בתוך המערכת, הגורמים לסחרחורת חזקה בדרך כלל בשינויי תנוחה. 


3. סחרחורת ממחלות נוספות, כמו למשל מחלת "מנייר", פגיעה ווסטיבולרית דו צדדית ועוד. כיצד סחרחורות משפיעות על איכות החיים?

כאשר הגוף אינו במיטבו, כל דקה נדמית כנצח, וכל התקף סחרחורת – כסוף העולם. חוסר שווי המשקל, המורגש הן בעמידה והן בהליכה, מגביר את החרדה והפחד שמא יחוו התקף נוסף, וגורם לכך שחולים מפתחים בהדרגה הימנעויות שונות הקשורות להתקפים, כגון הירתעות מביצוע פעולות בבית והבעת חשש לצאת לעבודה. הפחד להישאר לבד מייצר מערך חדש אשר כובל את בני הבית אל החולה באופן שאינו תמיד מתקבל בברכה, עם פגיעה משמעותית באיכות החיים של דיירי הבית ואף מביא לפגיעה כלכלית. 


השפעות נוספות של הסחרחורות על איכות החיים מתבטאות בוויתור על פעילויות שונות: פעילויות גופניות אהובות כמו טיולים, הליכה או שחייה; פעילויות חברתיות כמו מפגש עם חברים, הליכה לסרט או להצגות; והימנעות מביקור במקומות הומי אדם ומרעישים, כדוגמת אירועים המוניים או מרכזי קניות, הגורמים להחמרה של הסחרחורות. 


חלק מהמטופלים אף חוששים להיכנס למקומות סגורים, כמעליות או מטוסים, ואילו אחרים מתקשים לקרוא או להשתמש במחשב, וכאשר המיומנויות הללו נדרשות במסגרת העבודה - הם נכנסים למצוקה. 


גם לתהליך האבחון הממושך יש השפעות נפשיות: חולים רבים הספיקו לעבור כבר כמה וכמה רופאים, בדיקות דימות, לדאוג עד לטירוף הדעת באשר לגידול שאולי יש להם במוח ואף אחד אינו מצליח לאתר אותו, רק כדי לשמוע בסוף שאין להם שום בעיה רפואית ו"הכל בראש שלהם". במקרים אלו, לא רק שהחולים הופכים למבוהלים ומודאגים יותר באשר למצבם הבריאותי, נוספת להם גם הידיעה (או התחושה) כי הסובבים אותם, רופאים ובני משפחה, אינם מאמינים להם עד הסוף, וחושדים כי לפחות חלק מן הסיפור הוא פרי דמיונם.כיצד מאבחנים?

האבחנה עצמה אינה פשוטה ומצריכה הכרות עם המערכת ועם מגוון התלונות והאבחנות. תהליך האבחון מתחיל בבירור התלונה לעומק (אופי הסחרחורת, משך הזמן, תכיפות, מתי היא חמורה יותר וכו'), ובייחוד בחקירת היסטוריה רפואית, אשר מהווה את עיקר האבחנה. לאחריה תתקיים בדיקה גופנית אוטו נוירולוגית. באם יש צורך, יתבצעו בדיקות עזר נוספות כגון בדיקות דם, בדיקות שמיעה, בדיקות הדמיה, בדיקות יציבה ו- ENG (אלקטרוניסתגמוגרפיה). חשוב לציין שאין בדיקת עזר אחת ספציפית שהיא חשובה יותר, שכן כל בדיקות העזר מסייעות בבדיקה של כ-30% - 20%  ממערכת שיווי המשקל בלבד. כיצד מטפלים?

לאחר זיהוי מקור הבעיה נשקלת דרך הפעולה הטובה ביותר לכל מטופל ומטופל. דרכי הטיפול כוללות פיזיותרפיה, טיפול תרופתי, טיפול ניתוחי וטיפול פסיכו-סוציאלי. השילוב בין סוגי הטיפול נקבע בהתאם לאבחנה. 


לסיכום, תחושת הסחרחורת הינה תחושה שלעיתים אינה ברורה גם למטופל. ישנם גורמים רבים לסחרחורת ואין בדיקה אחת שיכולה לאשש או להפריך אותם באופן ודאי. הקושי לאתר את מקור הסבל מניח משקל רב על רופא הסחרחורת, המבצע את תהליכי האבחנה הראשוניים. העדר אבחנה נכונה והמשך הסבל יכול להוביל לתופעות של חרדה או הימנעויות שמחמירים את תחושת הסחרחורת. "כדור השלג" הנוצר מסחרחורת המשולבת עם מרכיב פסיכו-סוציאלי הולך וגדל ככל שמשך הזמן עד לאבחנה מתארך, ויש הסובלים גם למעלה מ- 20 שנה. אם בעבר שמענו שיש ללמוד ולחיות עם הנכות, הרי שכיום קיימים כלים לאבחון נכון, טיפול והפחתת סבלם של החולים. נודעת חשיבות גבוהה לבחירה ביעוץ רפואי מקצועי ומנוסה שידע לנתב את החולה בדרך הטיפולית הנכונה ביותר עבורו.  ד"ר משה חיימוף, מנהל מרפאת סחרחורת וטינטון, בית החולים השרון

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה חיימוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבזקיים בעיינים מושיקו 20/03/2020 09:24
 • דר שלום, לאחר שהיו לי הבהובים בעיינים נשלחתי לבדיקת CT מוח תקינה. בנוסף קיבלתי הפניה ל MRI מוח כי התופעה ממשיכה. 1.אשמח להסבר מה ההבדל בין הבדיקות. 2.האם אני יכול להיות "יותר" רגוע כי ה CT יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיניים ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/03/2020 10:51
 • MRI מדגימה באופן יותר טוב את רקמת המוח. העובדה שהCT מוח תקין מרגיעה אך כדאי להשלים גם את בדיקת הMRI ולהיות במעקב נוירולוגי. האם ההבהובים בשתי העיניים? האם מלווים הכאב ראש? האם נשלחת לEEG? בדיקת עיניים? מאחלת רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
תשובה משה 20/03/2020 10:59
 • תודה על המענה המהיר, כלומר, אם להיות בוטה, במידה ויש גידול היו רואים את זה ב CT ? ו MRI זה יותר לעצבים? בדיקת עיניים תקינה וגם צילום עין ובדיקת OCT. ובדיקות דם, ספירת דם וכו תקינות. אקו לב תקין. הבהוב רק בעין אחת ובהתחלה הוא הופיע רק פעמים ספורות. אך בשבועיים האחרונים בתדירות גבוה ולאורך כל היום ולפעמים יש כאבי ראש ולפעמים שיש הבהוב יש צמרמורת קלה.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעינים ד"ר שלומית יוסט-כץ 21/03/2020 21:37
 • שמחה שהברור עד כה תקין. ממליצה להשלים את הברור ולהיות במעקב נוירולוג ורופא עיניים. יש לשקול ביצוע EEG. רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיינים משי 24/03/2020 08:22
 • תודה על המענה המהיר דוקטור. במידה וה- mri מח תקין ובדיקות ה eeg תיהיה תקינה בעזרת השם, האם ניתן לשלול אפילפסיה ? או שיש עוד בדיקות שנדרש לבצע חוץ מכך. בוצע גם טוב לב שנמצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:30
 • EEG תקין יתמוך בכך שלא מדובר בארוע פרכוסי אך אינו נותן תשובה של 100%- חשוב להיות במעקב נוירולוג שישמע טת הסיפור הקליני, יעבור על הדיקות ויגיד את מסקנותיו

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה אבנר 25/03/2020 12:21
 • אני סובל ממגרנות חזקות. ביום שבת לפנות בוקר ועד יום ראשון קיבלתי התקף קשה שכולל כאבי ראש ועיינים ולסת ותחושת נימול בצד שמאל של הגוף והליכה בצליעה. נבדקתי במרפאה לחץ דם גבוהה טיפוּל בחמצן. יום לפני אכלתי בשׁר עם שומן והמון מוצרים עם מלח ושתיה מרובה הגוף דרש מה זה אומר ואיזה טיפול מומלץ

 • + הוסף תגובה
מיגרנה חזקה ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:29
 • אבנר שלום. מציעה לך לפנות לבדיקת נוירולוג לצורך אבחון מדויק וניהול טוב של המקרה. בברכת רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה
חוסר תחושה CARMELA 15/03/2020 11:50
 • שלום, אני בת 40. לפני כמה חודשים בערך התחיל לי תחושה של כמו זריקה של רופא שיניים של חצי לשון, שפה ולחי רדומות בצד שמאל. לפעמים זה רדום לגמרי, לפעמים זה כמו זרמים. ורוב הזמן כל השרירים באזור זה קופצים ללא הפסקה. שאני מדברת אני צריכה להסתכל במראה כדי לראות שהפה שלי לא עקום (כמו אחרי הרדמה של רופא שיניים), אבל ההרגשה היא ממש ככה. מתביישת לדבר עם אנשים במצב זה. עשיתי MRI+MRV+MRA מוח ויצא תקין. מאוד מיואשת ומתוסכלת מהמצב. מה ניתן עוד לעשות? נוירולוג כמובן אמר שהכל ממתח ואין מה לעשות. רשם לי כדור "אלטרולט" שכמובן לא עוזר והמצב ממשיך. אשמח לעצה. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
רדימות ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/03/2020 20:49
 • תלונות מטרידות ולא נעימות. האם היתה פריחה באזור טרם הופעת התלונות? מציעה להמשיך מעקב נוירולוגי.

 • + הוסף תגובה
חוסר תחושה carmela 18/03/2020 09:45
 • לא, לא הייתה פריחה לפני. זה פשוט התחיל לאט לאט. ועכשיו זה גם בנחיר השמאלי והשן מצד שמאל. הכל רדום. חזרתי לנוירולוג והוא אומר שזה מחרדה......הסברתי לו שאני בחרדה ממה שקורה לי באמת! מה עוד אפשר לעשות? אני מיואשת.

 • + הוסף תגובה
הפרעת תחושה ד"ר שלומית יוסט-כץ 18/03/2020 10:14
 • לוודא שהMRI תקין ולהמשיך מעקב נוירולוגי הדוק ומעקב אצל הרופא המטפל. האם ישנן במקביל תופעות נוספות?

 • + הוסף תגובה
חוסר תחושה carmela 19/03/2020 10:45
 • כן, יש לי בנוסף כבר שנה וחצי הפרעות תחושה, או יותר נכון חוסר תחושה (הרגשה אין איבר) כל פעם במקום אחר. במיוחד באצבעות של הידיים וחולשה קיצונית. הרגשות שהולכת להתעלף. בגלל זה שלחו אותי ל MRI כי חשדו בטרשת נפוצה. עשיתי גם CT עמוד שדרה בנוסף לשלול שזה משהו צווארי. יש הפרעות ראיה, כל פעם צד אחר, נימלולים, קפיצות שרירים בכל הגוף. אני כבר מאוגוסט 2018 ככה וחיה ככה בסבל, אין שינה בלילה. פשוט עכשיו העיניין עם הלחי והצד השמאלי זה משהו קבוע שלא משתנה ולא עובר ורק מחמיר. הייתי אצל 3 נוירולוגים שאומרים שאם הMRI תקין אין לי כלום. אני פשוט ממשיכה ככה. הבעיה היא שהם עושים לי את הבדיקה הנוירולוגית ושהם מעבירים עליי את המכשיר הזה כמו גלגלת כזאת, הרפלקסים שלי פועלים והם אומרים שאין לי כלום. מאותו יום שזה התחיל כל המערכת העצבית שלי נדפקה.....כל הזמן קופצים לי השרירים, חוסר תחושה במקום אחר, מרגישה מותשת אחרי שאני מרימה משהו אפילו הכי קטן כל השרירים שלי ממש רועדים, השמיעה יותר מידי חזקה.......הכל הכל דפוק!!! זה התחיל 3 שבועות אחרי שעשיתי ניתוח היסטרוסקופיה להוצאת פוליפ מהרחם - אני לא יודעת אם בכלל לקשר את זה לזה. חשבתי אולי שזה תגובה לתרופת הרדמה, כבר לא יודעת מה לחשוב. מחפשת רופא שלא יזלזל בתחושות שלי ויעזור לי :-(

 • + הוסף תגובה
חוסר תחושה carmela 22/03/2020 09:25
 • כן, יש לי בנוסף כבר שנה וחצי הפרעות תחושה, או יותר נכון חוסר תחושה (הרגשה אין איבר) כל פעם במקום אחר. במיוחד באצבעות של הידיים וחולשה קיצונית. הרגשות שהולכת להתעלף. בגלל זה שלחו אותי ל MRI כי חשדו בטרשת נפוצה. עשיתי גם CT עמוד שדרה בנוסף לשלול שזה משהו צווארי. יש הפרעות ראיה, כל פעם צד אחר, נימלולים, קפיצות שרירים בכל הגוף. אני כבר מאוגוסט 2018 ככה וחיה ככה בסבל, אין שינה בלילה. פשוט עכשיו העיניין עם הלחי והצד השמאלי זה משהו קבוע שלא משתנה ולא עובר ורק מחמיר. הייתי אצל 3 נוירולוגים שאומרים שאם הMRI תקין אין לי כלום. אני פשוט ממשיכה ככה. הבעיה היא שהם עושים לי את הבדיקה הנוירולוגית ושהם מעבירים עליי את המכשיר הזה כמו גלגלת כזאת, הרפלקסים שלי פועלים והם אומרים שאין לי כלום. מאותו יום שזה התחיל כל המערכת העצבית שלי נדפקה.....כל הזמן קופצים לי השרירים, חוסר תחושה במקום אחר, מרגישה מותשת אחרי שאני מרימה משהו אפילו הכי קטן כל השרירים שלי ממש רועדים, השמיעה יותר מידי חזקה.......הכל הכל דפוק!!! זה התחיל 3 שבועות אחרי שעשיתי ניתוח היסטרוסקופיה להוצאת פוליפ מהרחם - אני לא יודעת אם בכלל לקשר את זה לזה. חשבתי אולי שזה תגובה לתרופת הרדמה, כבר לא יודעת מה לחשוב. מחפשת רופא שלא יזלזל בתחושות שלי ויעזור לי :-(

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!