הטיפול החדש ברטינופתיה סוכרתית: הזרקות תוך עיניות

רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום לירידה בראיה ואף לעיוורון. מחקרים הראו שהזרקות תוך עיניות משפרות את חדות הראיה בצורה הטובה ביותר ברוב המצבים. כל המידע על המחלה – ושיטות הטיפול
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 11/07/2019אחד הסימנים לסוכרת מתקדמת הוא הפגיעות בעין ובראיה, שהנפוצה ביותר היא פגיעה ברשתית העין הנקראת רטינופתיה סוכרתית(Diabetic Retinopathy).


רטינופתיה סוכרתית גורמת לנזק ברשתית העין ועלולה לגרום לירידה בראיה ואף לעיוורון. למעשה, זוהי הסיבה השכיחה ביותר לאובדן ראיה חמור בקרב בני 20-65. בעולם המערבי ובישראל, בעיות העיניים כתוצאה מסוכרת אחראיות ליותר משליש מקרי עיוורון חדשים אצל אנשים בגיל העבודה בגילאי 40-65. רטינופתיה סוכרתית יכולה להתבטא משנויים עדינים מאד ובלתי מסוכנים, שאינם דורשים כל טיפול, ועד לעיוורון אצל כ-10% מכלל חולי הסוכרת המבוגרים. ללא מעקב וטיפול, תתפתח רטינופתיה סוכרתית שגשוגית קשה, העלולה להוביל  לירידה חמורה בראיה אצל חלק ניכר מהחולים.


קראו עוד: 1 מתוך 7 מחולי הסוכרת יפתחו פצע סוכרתי: מהו הטיפול?


בנוסף, סוכרת מעלה גם את השכיחות של מחלות עיניים אחרות כגון קטרקט (ירוד), גלאוקומה (ברקית), מחלות עצב הראיה ופגיעות נוירולוגיות אחרות. למרות שלא ניתן עדיין למנוע לחלוטין את התפתחות הרטינופתיה הסוכרתית, אפשר להקטין את חומרתה על ידי איזון הסוכרת, מעקב מסודר אצל רופא עיניים וטיפול נכון ובזמן בסיבוכים ברשתית.מהם גורמי הסיכון להתפתחות רטינופתיה סוכרתית?


ישנם מספר גורמי סיכון שעלולים להאיץ את התפתחות הרטינופתיה או החמרתה:

1. משך הסוכרת – ככל שמחלת הסוכרת ממושכת יותר, כך עולה הסיכון לרטינופתיה והיא קיימת , בדרגות חומרה שונות,  אצל כ-85% מכלל הסוכרתיים שחולים בה מעל 25 שנה.

2. איזון לא מספיק של רמות הסוכר בדם.

3. מחלות נלוות כמו לחץ דם גבוה, אי ספיקת כליות ועוד.

4. סיפור משפחתי של רטינופתיה סוכרתית קשה.

5. הריון.מהם סימני המחלה?

בשלבים הראשונים להתפתחות המחלה היא אינה מלווה בסימנים. בנוסף, למרות הנזק הקשה שיכול להיגרם לראיה ברטינופתיה סוכרתית, אין היא מלווה בכאבים. לעתים אין כלל סימני אזהרה והראיה נשארת טובה למרות התקדמות המחלה. הסימן היחיד הוא  ירידה והפרעה בראיה, אך הוא יופיע לרוב רק כשהמחלה נמצאת כבר בשלבים מתקדמים או כשהיא מערבת את אזורי הרשתית המרכזיים. ההפרעה בראיה יכולה להופיע בצורה עיוות התמונה במקרה של בצקת מרכזית, כתמים שחורים בשדה הראיה במצב של דימום לתוך הזגוגית מכלי הדם החדשים או אובדן ראיה מוחלט כשהדימום רב או כשכבר קיימת הפרדה של הרשתית.

כל חולה סוכרת חייב להיבדק על ידי רופא עיניים בצורה מסודרת ותקופתית ולא לחכות להופעת הסימנים של רטינופתיה, כי הטיפול בשלבים מתקדמים של המחלה יעיל פחות ולא תמיד יכול להחזיר ראיה שאבדה, וככל שהטיפול יינתן בשלבים מוקדמים יותר – הסיכוי לשמור על ראיה טובה ולאורך שנים – גדל.כיצד מאבחנים רטינופתיה סוכרתית?

ישנן מספר בדיקות שעשויות לעזור לאבחון רטינופתיה סוכרתית ולמעקב אחר התקדמות המחלה או הטיפול בה:


בדיקת רשתית העין 

יש להתחיל בבדיקת עיניים הכוללת בדיקת רשתית. הבדיקה מתבצעת על ידי רופא עיניים מיומן, לאחר הרחבת האישונים. לא תמיד ניתן לזהות את השינויים הראשוניים של רטינופתיה סוכרתית, גם אם הבדיקה טובה. כשהשינויים עדיין קטנים ועדינים מאד, יש צורך בבדיקות עזר.


גם כשזוהו השינויים יש צורך בבדיקות הדמיה הנחוצות לצורך מעקב התקדמות המחלה והערכת תוצאות טיפולים שונים.צילום פלואורסצאין

צילום של רשתית העין, שנעשה לאחר הזרקת פלואורסצאין (חומר צבע) לווריד ביד לצורך אבחון מדויק יותר או לפני טיפול בלייזר, מדגים את כלי הדם של הרשתית ומזהה מקורות דלף מכלי הדם, אזורי חסימות בכלי דם ואת כלי הדם החדשים החולים.


OCT) Optical Coherent Tomography)

צילום  שנותן מיפוי מדויק של פני הרשתית: מבנה שכבות הרשתית, עובייה, אזורים המכילים נוזלים, בצקת או משיכת רשתית. בדיקה זו מתאימה מאד לאבחון בצקת מקולרית סוכרתית וחשובה במיוחד בהערכת מצב הרשתית בזמן הטיפול , להערכת יעילות הטיפול  ואצל חולים עם רגישות לפלואורסצאין. הצילום יכול להעשות עם או ללא הרחבת אישונים בהתאם לסוג המכשיר ולמצב העין.


OCTA) OCT angio)

טכנולוגיה חדשה המתעדת תנועת כדוריות הדם בתוך כלי הדם  ומספקת תמונה הדומה לזו של הפלואורסאין – ללא הצורך בהזרקת חומר ניגוד. התמונה המתקבלת מזהה כלי דם חדשים וחולים – אך אינה מדגימה אם יש דלף מהם. 


אולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד חיצונית של גלגל העין מספקת תמונה אנטומית של מנח הרשתית ויכולה לאבחן היפרדות רשתית משיכתית בעיקר במידה ויש עכירות וקושי בראיית הרשתית עקב קטרקט או דימום בחלל העין.כיצד מטפלים ברטינופתיה סוכרתית?

בחלק מהצורות הקלות של המחלה אין צורך לטפל, אך יש להתמיד במעקב מסודר על מנת לקבל טיפול בעת הצורך. איזון טוב של הסוכרת, לחץ הדם וטיפול בשומנים בדם יכול לעכב ולפעמים אף למנוע הופעת רטינופתיה סוכרתית או לעכב  את החמרתה. במידה שרטינופתיה סוכרתית מצריכה טיפול, קיימים מספר סוגי טיפול, שלעיתים אפשר לשלב ביניהם כשהפגיעה בעיניים חמורה ומתקדמת יותר.


טיפול בפוטו-קואגולציה באמצעות לייזר

הטיפול בלייזר היה עד לפני שנים אחדות הטיפול הנפוץ ביותר ברטינופתיה סוכרתית, ונמצא בשימוש למעלה מ-30 שנה.אם מתבצע נכון ובזמן, הטיפול בלייזר עשוי למנוע עיוורון בכ-90% מהמטופלים ולמנוע ירידה משמעותית בראיה אצל כמחציתם. עם זאת, טיפולי הלייזר מסייעים לעצירת התהליך, אך אינם משפרים בצורה משמעותית את הראיה או את איכות החיים של החולים. הגישה הטיפולית החדשנית : הזרקות תוך עיניות


נוגדי VEGF

נמצא ש-VEGF (חלבונים שמעודדים היווצרות כלי דם חדשים), האחראיים להעלאת חדירות כלי דם, לדלף מהם וליצירת כלי דם חדשים לא תקינים, קיימים בריכוזים גבוהים ברשתית ובזגוגית העין אצל החולים עם רטינופתיה סוכרתית. 


מחקרים הראו שהזרקות תוך עיניות של נוגדי VEGF (שמעכבים את פעילותם) או של מלכודות VEGF שלוכדים את ה- VEGF ומונעים מהם לפעול, שיפרו בצורה משמעותית את ממצאי הרשתית, הפחיתו את הבצקת המקולרית, הביאו לנסיגת כלי דם חדשים שאינם נסוגים למרות הטיפול המקובל בלייזר, ושיפרו את חדות הראיה בצורה משמעותית. 


יחשוב לציין כי זהו אינו טיפול חד פעמי. בדרך כלל, יש צורך בהזרקות חוזרות מסודרות ורצופות. משך הטיפול והמרווח בין ההזרקות ייקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרטינופטיה והתגובה לטיפול .ההזרקות, ש נעשות בתנאים סטריליים, במרפאה המקצועית, ע"י רופא עיניים מיומן  ולאחר הרדמה מקומית ואינן דורשות אשפוז. 


קראו עוד: חשוב שתכירו: הטיפולים החדשניים בעין סוכרתית סטרואידים

הזרקה לתוך חלל הזגוגית של העיניים של סטרואידים מסייעת לטפל בבצקת ברשתית, שנגרמת עקב דלף מדפנות כלי הדם הקטנים של הרשתית. כיום, קיימים תכשירים לשחרור איטי, שמאפשרים הזרקה אחת ל-4-6 חודשים. טיפול זה הראה שיפור ניכר בחדות הראיה אצל חולי סוכרת, עם הפחתה משמעותית בתופעות הלוואי ובהן עליית הלחץ התוך עיני, שהיו מנת חלקם של הטיפולים הקודמים בהזרקות סטרואידים. לרוב הזרקת סטרואידים מהווה קו טיפול שני או שלישי לאחר כשלון טיפולי בטיפול בנוגדי VEGF


ניתוח (ויטרקטומיה)

ויטרקטומיה מבוצעת כאשר כלי הדם החדשים מדממים וחלל העין מתמלא בדם שאינו נספג ואינו מאפשר ראיה או במצבים בהם הרשתית כבר ניתקה ממקומה. הניתוח, שמתבצע בהרדמה מקומית או כללית, ובדרך כלל, דורש אשפוז קצר, עשוי לשפר ירידה קשה בראיה בעקבות הדימום, את מהלך מחלת הרשתית ולאפשר המשך טיפול ברשתית. כיום, ניתוחים אלו מבוצעים בעזרת מכשור ממוזער דרך פתחים קטנטנים. דבר המשפר את תוצאות הניתוח ומקטין בצורה משמעותית את משך הניתוח ואת מהלך ההחלמה. השיפור לאחר הניתוח תלוי במצב הרשתית ובנזקים שנגרמו לה עקב המחלה לפני הניתוח.


במקרים קשים במיוחד של הפרדות רשתית והצטלקויות, יהיה צורך בניתוחי רשתית מסובכים.


כיצד מונעים את המחלה והחמרתה?

איזון טוב של רמות הסוכר בדם, כפי שמבוטא בערכי ה- HbA1c, ואיזון לחץ הדם מעכבים בצורה משמעותית את התפתחות סיבוכי הסוכרת (ובהם הרטינופתיה, מחלת הכליות והעצבים) ואת החמרתם. הדרך לשמור על ראיה טובה לאורך זמן כוללת גם בדיקות תקופתיות על ידי רופא עיניים וטיפול נכון ובזמן בטרם הופעת מחלה קשה ומתקדמת. 


המלצות למעקב: 

אין לחכות להופעת סימנים של רטינופתיה סוכרתית או לירידה בראייה. בסוכרת מסוג 1 יש לערוך בדיקה ראשונה בתוך 3-5 שנים מגילוי המחלה, בסוכרת מסוג 2 - סמוך לגילוי המחלה. לאחר מכן, חשוב לערוך בדיקות המשך אצל רופא עיניים מיומן אחת לשנה או בדיקות תכופות יותר אם כבר אובחנה רטינופתיה סוכרתית.


נשים החולות בסוכרת חייבות בבדיקת עיניים והערכת מצב רטינופתיה סוכרתית בעת תכנון הריון, בשליש הראשון ומעקב צמוד במהלך כל ההריון.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עירית רוזנבלט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים קרנית העין ושיפור הראיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי ניתוח קטרקט צביה 06/01/2014 21:13
 • האם יש סיכון לראייה באם המנתח לא התייחס לספירת אנדותל נמוכה בניתוח קטרקט ואם כן מה אפשר לעשות כדי לתקן אני מאד מודאגת

 • + הוסף תגובה
ספירת תאי אנדותל וניתוח קטרקט פרופ' אבי סלומון 16/02/2014 23:44
 • תאי האנדותל נמצאים בחלק הפנימי של הקרנית, ואחראיים על "שאיבת" המים מהקרנית אל פנים העין. באופן זה הקרנית נשארת יבשה, דבר השומר על שקיפותה. ספירת תאי האנדותל יורדת בהדרגה עם הגיל אצל כולנו: היא מתחילה עם 5000 תאים בממ"ר בלידה, יורדת ל-3000 בגיל 40, ויורדת לסביבת ה- 2500 תאים בגילאים 70-80. ירידת מספר התאים אל מתחת ל-500 עלולה לגרום לבצקת בקרנית. ניתוח קטרקט עלול לגרום לעיתים לפגיעה בתאי האנדותל, ולירידה נוספת במספרם. דבר זה משמעותי במיוחד אם ספירת התאים היתה נמוכה מלכתחילה. במקרה שלך - כל זמן שהראייה שלך טובה, אין צורך בפעולה כלשהיא. מה שניתן לעשות בשלב זה הוא מעקב בלבד: לבצע ספירת תאי אנדותל ולמדוד את עובי הקרנית, ולעקוב אחרי מדדים אלו אחת למספר חודשים. בברכה, פרופ' אבי סלומון, מחלקת עיניים, הדסה עין כרם, ירושלים

 • + הוסף תגובה
מופנה לפרופ' סלומון שוש 08/03/2015 11:54
 • שלו רב אני מבקשת לדעת האם ספירת תאי אנדותל כלולה בסל הבריאות או שהמטופל חייב לשלם עליה בעצמו? בתודה מראש, שוש

 • + הוסף תגובה
ספירת תאי אנדותל פרופ' אבי סלומון 04/04/2015 22:41
 • שלום שוש, ספירת תאי אנדותל היא בדיקה הכלולה בסל הבריאות. בברכה, פרופ' אבי סלומון

 • + הוסף תגובה
בדיקת תאי אנדותל ורה 10/10/2016 16:14
 • שלום, קיבלתי הפניה וקבעתי תור בהדסה עין-כרם ואומרים שהבדיקה לא בסל. האם יצאה מהסל?

 • + הוסף תגובה
ספירת תאי אנדותל וניתוח קטרקט: לייזר או ידני? יאיר 02/07/2020 14:53
 • שלום, אני זקוק לניתוח קטרקט. ספירת תאי אנדותל של הקרנית אצלי היא 850. האם עדיף במקרה זה לנתח בלייזר? תודה, יאיר

 • + הוסף תגובה
בעיה בעיניים רועי 13/04/2020 09:43
 • שלום, לפני 3 שנים החלו לי דלקות בעיניים שמתבטאות באודם, גרד, צריבה והפרשה מוגלתית צמיגית צהובה או לבנה, שלא עברו לאחר שימוש במגוון רב של תרופות שונות כאשר רק סטרואידיות עזרו לבסוף. אבל הן חוזרות כל הזמן, ובזמן שלא רק המוגלה נשארת במשך כל ה3 שנים. הופנתי לשערי צדק שם אבחנו לי בלפריטיס וטופלתי במשך חודש באיברמקטין . לאחר הביקורת לא ראו בלפריטיס אך הדלקות עדיין חוזרות ואמרו לי שיתכן שזה יובש, אני משתמש כל הזמן בשמפו אל דמע לעפעפעים, מגבוני ניקוי של דר פישר, טיפות ללא חומרים משמרים נטורל טירס וסיסטן ועדיין הדלקות חוזרות. הן התחילו בחודש יולי, חזרו ביולי לאחר שנה ובשנה השלישית הקדימו לפבואר. אני מרגיש כל כך אבוד כי זה ממש מפריע ומגיע למצבים של שריפה בעיניים. עם המוגלה למדתי לחיות ופשוט מוציא עם צמר גפן כמה פעמים ביום. כל פעם שזה חוזר רושמים לי טיפות סטראוידיות שמעבירות את זה לזמן מה אבל אני לא יודע אם זה הפיתרון פשוט כי גם המתנה לתור בכל פעם שזה מתפרץ ככה זה סבל רב. אני עדיין לא יודע אם זה יובש או אלרגיה וכיצד יכול לטפל בזה אחרת שלא יחזור כל הזמן?

 • + הוסף תגובה
עיניים מגורות זהבה 21/10/2019 15:10

הצטרפו לאינדקס הרופאים!