דלג לתוכן

רטינופתיה סוכרתית

Diabetic retinopathy
המומחים של Infomed מסבירים:
רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך של כלי דם קטנים של רשתית העין, האופייני למחלות סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2 כאחד. שכיחות הרטינופתיה קשורה למשך הסוכרת. לאחר 20 שנה מאז לקו בסוכרת, כל החולים (כמעט) עם סוכרת מסוג 1, ובלמעלה מ-60% עם סוכרת מסוג 2, תתפתח רטינופתיה בדרגה זו או אחרת.


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


רטינופתיה סוכרתית מהווה סכנה לכושר הראייה. בקרב חולים שלקו בסוכרת מסוג 1, ניתן היה לשייך 86% ממקרי העיוורון לרטינופתיה סוכרתית, בעוד שבקרב החולים שלקו בסוכרת מסוג 2, שבה שכיחות גם מחלות עיניים אחרות, רק שליש ממקרי העיוורון היו תוצאה של רטינופתיה סוכרתית. ככלל רטינופתיה סוכרתית נחשבת לגורם השכיח ביותר למקרי עיוורון חדשים בקרב גילאי 47-24.

רטינופתיה מסכנת ראייה איננה מופיעה כמעט אצל חולי סוכרת מסוג 1 ב-5-3 השנים הראשונות של המחלה, ואף לא לפני גיל ההתבגרות. משך שני העשורים שלאחר מכן, כמעט כל החולים בסוכרת מסוג 1 לוקים ברטינופתיה.

לאחרונה נמצא כי כ-20% מהחולים שלקו בסוכרת מסוג 2 לוקים ברטינופתיה בזמן האבחון הראשוני של הסוכרת, ואצל רובם מופיעה רטינופתיה בדרגה כלשהי בעשורים שלאחריו.לרטינופתיה תחילה מהלך מתקדם של חסימת כלי דם, ובהמשך חדירה מוגברת של דופנות כלי דם לסביבה ולבסוף שגשוג של תאים וצמיחת כלי דם חדשים ברשתית ועל פני השטח האחורי של הזגוגית. הריון, גיל ההתבגרות וניתוח ירוד, מאיצים שינויים אלה.

אובדן ראייה מישני לרטינופתיה סוכרתית הוא תוצאה של מספר מנגנונים. הפרעות לראייה המרכזית עלולות להופיע בשל בצקת במקולה (אזור הראייה ברשתית). כלי הדם החדשים עלולים לדמם, ובכך להוסיף סיבוך של דמם בזגוגית, או הצטלקות והיפרדות הרשתית.

המומחים שלנו לפנימית ועיניים

עיניים
ד"ר אבנר בלקין מנהל שירות הגלאוקומה במרכז הרפואי מאיר, מומחה לניתוחי גלאוקומה זעיר פולשניים
קראו עליי עוד
עיניים
ד"ר יוסף דוייב מנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים' בירושלים ומנהל חדרי הניתוח
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לפנימית ועיניים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא רטינופתיה סוכרתית

הטיפול החדש ברטינופתיה סוכרתית: הזרקות תוך עיניות
הטיפול החדש ברטינופתיה סוכרתית: הזרקות תוך עיניות
ד"ר עירית רוזנבלט מאת: ד"ר עירית רוזנבלט 27/07/2016

רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום לירידה בראיה ואף לעיוורון. מחקרים הראו שהזרקות תוך עיניות משפרות את חדות הראיה בצורה ... לכתבה המלאה

אבחון מוקדם עשוי למנוע החמרה: הכל על רטינופתיה סוכרתית
אבחון מוקדם עשוי למנוע החמרה: הכל על רטינופתיה סוכרתית
ד"ר אבי כהן מאת: ד"ר אבי כהן 04/03/2019

אחד מהסיבוכים הנפוצים ביותר של מחלת הסוכרת הוא רטינופתיה סוכרתית – מצב בו קיימת פגיעה בכלי הדם התקינים המזינים את ר... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו