צנתור לב וירטואלי: איתור מחלת הלב הכלילית – ללא פעולה פולשנית

מחלת לב כלילית היא נזק לשריר הלב הנוצר בשל התפתחות טרשת עורקים בעורקים הכלילים המובילים דם אליו. טרשת עורקים היא תהליך הכולל הצטברות של שומן בדפנות העורקים והיא נחשבת לאחת מהבעיות הנפוצות והקטלניות ביותר בעולם המערבי. צנתור לב וירטואלי, נועד לאיתור החסימה בעורקי הלב בשלביה הראשונים וכך עשוי למנוע את התפתחות מחלת הלב: כיצד מתבצע, מהם יתרונותיו על פני הצנתור המסורתי ולמי הוא מיועד?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 18/01/2018


היא נחשבת למחלה נפוצה בעולם המערבי ומהווה את אחד מגורמי התמותה המרכזיים; היא אינה פוסחת על אף אחד מאתנו, מתרחשת באופן הדרגתי וכרוני ופעמים רבות אינה מלווה בכל סימן אזהרה עד לשלבים מתקדמים. טרשת העורקים היא ללא ספק אחת מהסכנות הבריאותיות הגדולות ביותר בפניהן אנו עומדים: במהלך התהליך ההדרגתי, מצטברת שכבה שומנית בדפנות כלי הדם השונים, הנקראת גם פלאק, ומורכבת מכולסטרול ותאים לבנים. עם השנים שכבה זו הופכת לקשה ומסוידת וכך גורמת להיצרות העורקים ולקשיים בזרימת הדם, שעלולים להתדרדר עד לכדי חסימה מלאה. 


טרשת עורקים יכולה להיווצר בכל כלי דם בגוף, אך אחת מהשלכותיה הקיצוניות ביותר היא מחלת לב כלילית (איסכמית). מחלת לב כלילית היא תפקוד לקוי של שריר הלב, כתוצאה מפגיעה בעורקים המובילים דם אליו בשל התפתחות טרשת העורקים בהם. במצבים של פגיעה קיצונית באספקת הדם  עשוי גם להתרחש התקף לב. מחלת הלב הכלילית פוגעת באלפי ישראלים מדי שנה והיא מהווה את אחד מגורמי התמותה המרכזיים. מהם התסמינים שעלולים להעיד על חסימה של עורקי הלב , כיצד ניתן לאבחן ואיזו בדיקה חדשנית תאתר חסימה בעורקים הכליליים – ללא כל פעולה פולשנית? כל המידע לפניכם.מהם הגורמים למחלת לב כלילית?

כאמור, המקור למחלת לב כלילית הוא טרשת עורקים, לה קיימים מספר גורמי סיכון, בניהם: עישון, יתר לחץ דם, סוכרת, עודף שומן בדם (היפרליפידמיה). טרשת העורקים עלולה להתפתח גם בשל סיבות גנטיות, השמנת יתר ומיעוט בפעילות גופנית. 


מהם התסמינים לחסימה של העורקים הכליליים?

חסימה של העורקים הכליליים עשויה להתפתח במשך שנים, ללא כל אות אזהרה. אך קיימים מספר סימנים שעלולים להעיד עליה, כמו כאבים בחזה (בעיקר בזמן מאמץ), קוצר נשימה, זיעה קרה או בחילה. כיצד ניתן לאבחן?

אבחון של חסימה בעורקים הכליליים מתבצע בעזרת צנתור לב (PCI - Percutaneous coronary intervention). צנתור הלב משמש כדי לאסוף מידע על מצב העורקים הכליליים ולאתר חסימות בהם. במהלכו מוחדרת צינורית דקה וגמישה אל גוף המטופל דרכה מוזרק חומר ניגוד המסייע בהצגת העורקים הכליליים בצילום הרנטגן. הצנתור מסייע באיתור היצרות או חסימה של עורקי הלב בשלבים מוקדמים בהם ניתן לעצור את התפתחות המחלה. 

למרות שמדובר בבדיקה יעילה מאוד לאיתור חסימות בעורקים הכליליים, זוהי בדיקה פולשנית, הכוללת גם אלחוש מקומי ועלולה להיות כרוכה בסיבוכים שונים. צנתור וירטואלי הוא הפתרון הפשוט לבחינת מצבם של עורקי הלב, ועל כן בשנים האחרונות בדיקה זו הפכה במקרים רבים לאלטרנטיבה המובילה. טרם לבדיקה, משתמשים בתרופות המאטות את קצב הלב כדי לספק תמונה ברורה יותר שלו במהלכה. לאחר מכן מוחדר חומר ניגוד המסייע בהצגת העורקים הכליליים בצורה ברורה יותר. במהלך הבדיקה  מתבצע צילום CT של הלב עצמו והמטופל מחובר למכשיר א.ק.ג המתעד את פעילות הלב. לאחר הבדיקה, הצילומים שהופקו מעובדים באמצעות תוכנת מחשב כך שמתקבלת תמונה מקיפה ומדויקת של העורקים הכליליים המאפשרת את הערכת מצבם. מהם היתרונות של צנתור וירטואלי?

צנתור הלב המסורתי מדגים את זרימת הדם בחלל העורקים והוא אינו מספק מידע לגבי מצבן של דפנות כלי הדם. בשונה מכך, צנתור הלב הווירטואלי מאפשר גם את הדגמת הרובד הטרשתי בדפנות העורקים ובעזרתו ניתן גם לאתר הצטברות טרשתית התחלתית המעידה על המחלה בשלביה הראשוניים. כך, ניתן להפחית את גורמי הסיכון המאיצים את התהליך ולמנוע את החמרת המחלה. הצנתור הווירטואלי מציג תמונה תלת ממדית של הלב ועורקיו המאפשרת אבחון מדויק של אזורי ההיצרות או החסימה. בנוסף, בשונה מהצנתור המסורתי, הצנתור הווירטואלי אינו כולל כל פעולה פולשנית ולא כרוך באשפוז ומשכך ניתן לחזור אחריו לשגרה באופן מידי מיד לאחר הבדיקה. למי מומלץ לבצע את הבדיקה?

הבדיקה מומלצת לחולי סוכרת, למעשנים, לאלה הסובלים מיתר שומן בדם, לבעלי היסטוריה משפחתית של מחלת לב או למי שעבר צנתור לב טיפולי, לצורך מעקב אחר מצב עורקי הלב. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור - צנתור וירטואלי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!