סחרחורות: על איזו בעיה רפואית מצביע הסימפטום הנפוץ?

כ-40-60% מהאוכלוסייה סובלים מסחרחורות. סחרחורת היא אינה מחלה בפני עצמה, אלא תחושה סובייקטיבית המעידה על בעיה רפואית אחרת. מהם הגורמים שעשויים להביא לסחרחורות וכיצד האבחון המקיף יכול להפסיק את הסחרחורת – ולאפשר לכם לחזור לשגרת חיים תקינה? כל התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 01/07/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר משה חיימוף
מנהל מרפאת סחרחורת וטינטון, ביה"ח השרון
הצג טלפון מספר מקשר
i


פעמים רבות, אנשים שסובלים מסחרחורות לא מאובחנים כראוי וסובלים במשך שנים. אלה הסובלים מהתופעה נתקלים במשפטים  כמו "אתה מדמיין" או "תתגברי ותלמדי לחיות עם זה", אשר מגבירים את תחושת התסכול והסבל.  הם עוברים בירור רפואי בכיוונים שונים כדי לאבחן את המקור לתופעה ופעמים רבות ללא ממצא המסביר את סבלם. יש ונמצאה פגיעה מכוונת העוזרת באבחנה, ויש שהבירור מכוון לאבחנה שגויה, כלומר ההתרכזות בתוצאות שעלו בבדיקות מביאות לאבחנה שאינה מסבירה את העובר על המטופלים. במקרים בהם הבירור לא העלה כל תוצאה חריגה, המטופל ממשיך לסבול, סביבתו מפסיקה להאמין לתחושותיו והוא הופך חסר אונים.מהם הגורמים לסחרחורת?

כ-60%- 40% מהאנשים עד גיל 60 סובלים מסחרחורת  שגורמת להם להגיע לבירור אצל הרופא. בקרב אלה מעל לגיל 60, התופעה שכיחה אף יותר. למעשה, סחרחורת היא תחושה סובייקטיבית והיא אינה נחשבת למחלה בפני עצמה, אלא לסימפטום המעיד על בעיה רפואית אחרת. גורמים שונים עשויים לגרום לסחרחורות, ובהם: 


- פגיעה ווסטיבולרית קרי פגיעה במערכת שיווי משקל אשר מתחילה באוזן ומסתיימת בקורטקס המוחי.  פגיעות אלו מהוות כ 40-50% ממקרי הסחרחורת. 


- בעיות ומחלות נוירולוגיות כמו אפילפסיה, מיגרנות, טרשת נפוצה ועוד.


- מחלות כלליות כמו הפרעות קצב, הפרעות במאזן המלחים, יציאה מאיזון של סוכרת, בעיות הורמונאליות, תרופות ועוד. 


- מורכבות פסיכוסוציאלית. 


הסבל הכרוך בסחרחורת, הוא קשה מנשוא. אנשים מתארים תחושה של תנועה מתמדת, כאילו העולם סובב סביבם (ורטיגו), לעתים הם חשים כאילו הם נמצאים על אונייה לא יציבה, כאילו קירות הבית עומדים ליפול עליהם או מקלט הטלוויזיה עומד עקום. במקרים מסוימים הם מתארים תחושות, כמו הליכה על  צמר גפן או על עננים, צפים, ולעתים נדמה להם שמישהו דוחף אותם כאשר הם הולכים. 


המוח, החלק המרכזי במערכת, מקבל את המידע הדרוש לייצוב הגוף מחיישנים שונים. בין החיישנים החשובים נמצאים איברי שיווי המשקל באוזן הפנימית, המעבירים למוח מידע על מיקום הראש במרחב ועל תנועותיו, העיניים, שקולטות את מצב הראש במרחב ואת קו האופק ומערכת חיישנים לאורך עמוד השדרה המעבירה תחושות מהגפיים. פגיעה באחת המערכות האלה או בתקשורת שביניהם, יכולה לגרום לתחושת סחרחורת וחוסר יציבות. כיצד ניתן לאבחן סחרחורות?

כדי לאבחן את מקור הבעיה, ניתן להיעזר בבדיקות אוטונוירולוגיות המכסות את החיבור שבין הנוירולוגיה לרפואת אף אוזן וגרון, בדיקות נוירולוגיות, בדיקות כלליות כמו בדיקות דם, בדיקות של מערכת שיווי המשקל: בדיקות שמיעה, בדיקות יציבות, בדיקות מעבדה נוספות ובדיקות הדמיה. לעתים, הבדיקות תקינות, והחלק הארי של האבחון נשען על התחושות הסובייקטיביות של החולה: תכיפות הסחרחורות, אחרי כמה זמן התחושה חולפת, מתי היא מתחילה וכדומה. 
כדיי לאבחן את מקור הבעיה ניתן לעזר בבדיקות שונות, אך החלק הארי של האבחון נשען על התחושות הסובייקטיביות של החולה 
דרכי הטיפול 

הסחרחורת שמקורה באיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית נחלקת לכמה קבוצות:


סחרחורת הנובעת מפגיעה בסיסית באיבר שיווי המשקל

סוג זה של סחרחורת גורם לחוסר התאמה בין איבר שיווי המשקל באוזן אחת, לאיבר שיווי משקל באוזן השנייה והיעדר סנכרון עם מערכות יציבה נוספות. 


כיצד ניתן לטפל?

בבעיה זאת ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה, שמטרתה גירוי המוח ללמידה ולתיקון. בסוג זה של סחרחורת, המוח אמור לבצע תהליך של תיקון, אך לעתים הוא אינו עולה יפה, בשל מחלות נוספות, כמו מחלות עיניים, מחלות נוירולוגיות עייפות קשה ומצבי מתח וחרדה.סחרחורת שמקורה בקריסטלים קטנים המשתחררים במערכת

הקריסטלים המשתחררים גורמים לסחרחורת חזקה בזמן שינוי תנוחה.


כיצד ניתן לטפל?

בבעיה זאת ניתן לטפל באמצעות תמרון פיזיותרפי פשוט: המטפל מטלטל את ראש המטופל בצורה מסוימת, כך שהקריסטלים חוזרים למקומם. שיעור ההצלחה של הטיפול הוא 80%-85%, לאחר טיפול של מספר דקות.


סחרחורת ממחלות אחרות של מערכת שיווי משקל

בכל הנוגע לקבוצה גדולה זו, מקורה של הסחרחורת משתנה והיא עשויה לנבוע ממחלות שונות באיבר שיווי המשקל. 


כיצד ניתן לטפל?

הטיפול בסחרחורת זו יתבצע בהתאם למחלה הגורמת לה, והוא עשויה לכלול טיפול תרופתי, שינויים תזונתיים, ניתוח ועוד. העדר אבחנה נכונה מביא להמשך הסבל: התקפי ורטיגו מלווים, פעמים רבות, בחרדה עצומה ובהתפתחות של פחדים ופוביות המביאים להימנעות מדברים שונים ולפגיעה ניכרת באורח החיים. אנשים מסוימים נמנעים מיציאה מהבית, לעבודה ולמפגשים חברתיים ולמעשה הסחרחורות מביאות לעצירת מהלך חייהם, וכך נוצר מעין  כדור שלג, שבו הבעיה הגופנית משולבת עם מרכיב פסיכולוגי, ומחריפה ככל שעובר הזמן. כאמור, סחרחורת היא תחושה סובייקטיבית, המשתנה מאדם לאחר. מקורותיה של הסחרחורת הם רבים והיא עשויה לנבוע מגורמים שונים, לרבות בעיה במערכת שיווי משקל באוזן, פגיעה במערכת עצבית, פגיעה רפואית כללית ( כמו בלב וכלי דם, בעיניים) בעיות הורמונליות, בעיות במאזן המלחים בגוף, תופעת לוואי כתוצאה מנטילת טיפול תרופתי, מקור פסיכוסוציאלי ועוד. כדי לאבחן את מקור הסחרחורת ולטפל בבעיה באופן מקיף ויעיל חשוב להתייעץ עם רופא אף אוזן גרון המתמחה בסחרחורות הן בילדים ובמבוגרים. במהלך הפגיעה יתשאל הרופא המומחה את המטופל בכדי להבין איזו מערכת פגועה ומביאה להופעת הסחרחורות. הרופא המומחה יבצע תשאול מפורט, ייעזר בבדיקה פיזית ואם עולה צורך יפנה לבדיקות עזר שונות, כדי לאתר את מקור הסבל, לטפל בו ולאפשר לסובל לחזור למהלך חיים שגרתי. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה חיימוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום טינטון, צפצופים באוזניים

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טינטון וטיסה
 • חיימקה
 • 20/05/2019 20:31
 • אוזן שמאלית..סתומה
 • Rose
 • 13/05/2019 14:48
 • היי..מזה כחודש החלו כאבים באוזן השמאלית..בדיקה אצל רופא אף אוזן גרון תקינה הופניתי לבדיקת שמיעה שנקראת אוטוסקופיה במפ.. אשמח לדעת מידע אודות הבדיקה.. עדיין יש לי כאבים באוזן..טיפות לא לא עזרו..תחושה של ירידת שמיעה קלה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • צלצול באוזן שלא עובר כבר כמעט יומיים!
 • רינה
 • 07/04/2019 17:28
 • שלום רב ! בשישי בלילה מחצות(זה בנתיים נמשך לי כמעט יום שלם) פתאום התחיל לי צלצול או צפצוף באוזניים בעיקר בצד ימין אבל עכשיו אני מרגישה את זה גם בשמאל, זה כבר נמשך לי 24 שעות כמעט ,הציק לי בעיקר בלילה ששקט אין לי מושג ממה זה קורה... יש לי שמיעה מצוינת כבר 40 שנה(בת 40) עשיתי בדיקות מעבדה לפניי חצי שנה הכול תקין. רציתי לציין גם שבאותו יום בצהריים שזה התחיל לי(זה התחיל בלילה) אני מעדתי בפתאומיות בלי כוונה אחריי שהזזתי משהו על הריצפה בגג של הבית וקצת נחבלתי לא משהו רציני. חבלות יבשות במרפק וברגל, יכול להיות שזה קשור? אולי זעזוע מוח קל ? בבקשה מחכה לתשובה אני מודאגת ורוצה שזה יפסיק ): תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • צלצול באוזן שלא עובר כבר כמעט יומיים!
 • רינה
 • 07/04/2019 17:30
 • בנתיים קבעתי תור במכבי לרופא אף אוזן גרון אבל היה רק ליום ראשון הבא (14.4) האם זה בטוח לחכות כל כך הרבה זמן? בבקשה מילות עידוד, אני מודאגת ומדוכאת... זה נכון שאם הצליל לא עובר אחריי 16 שעות זה לא יעלם לעולם ויהיה טנטון? מחכה לתשובה בבקשה תודה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אברהם אברג'ל ד"ר אברהם אברג'ל
מומחה בניתוחי ראש-צוואר וניתוחי אף וסינוסים. רופא... קרא עוד
ד"ר דוד אולנובסקי ד"ר דוד אולנובסקי
רופא אף אוזן גרון בכיר, מטפל גם בילדים קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ