מהי סחרחורת ואיך מטפלים בה?

אנשים רבים חווים סחרחורת במהלך חייהם. אך זוהי אינה גזירה שצריך לחיות אתה. כיום יש מגוון דרכים רבות לשפר את איכות החיים ואף להבריא. כל הפרטים לפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר משה חיימוף


תאריך עדכון: 21/04/2019


סחרחורת היא תלונה סובייקטיבית של מטופל על חוסר שיווי משקל, שיכולה להתבטא במגוון תחושות: החל מחוסר יציבות ובהרגשה שהאדמה זזה, ועד תחושה שהעולם מסתובב בצורה סיבובית. 


 


מהם הגורמים לסחרחורת?

בעיית שיווי משקל מורכבת ממספר חלקים. למעשה, המוח הוא המחשב המרכזי שאחראי על שיווי המשקל שלנו, והוא מקבל אותות ממספר חיישנים המפוזרים במערכות השונות של בגוף: באיבר שיווי משקל המצוי בכל אוזן, בעיניים, במערכת תחושות שמגיעות מהגפיים וב-awareness המוחי שלנו, שהוא למעשה הפעולה אותה נרצה לעשות.

פגיעה בכל אחד מאלה או פגיעה בתקשורת ביניהם, עלולה לגרום לאחת מתחושות הסחרחורת. תרופות, בעיות לבביות, הורמונים ומצבים פסיכוסוציאליים, כגון התקפי חרדה ומתח, עלולים גם הם לגרום לסחרחורות.סחרחורת ממקור אוזני

בכ-40% מהאוכלוסייה התלונה לסחרחורת נובעת ממקור אוזני. זה יכול לנבוע מפגיעה זיהומית, טראומה, פגיעה מקומית באספקת דם, ובמקרים רבים בגלל גורם אדיופתי – גורם שאינו ידוע.
כ-40% מהסחרחורות נובעות ממקור אוזניאיך מאבחנים סחרחורת?

האבחנה מתחילה באנמנזה - בדיקת ההיסטוריה הרפואית המפורטת של המטופל. לאחר מכן עוברים לבדיקה הגופנית, שבה עוברים בין המערכות השונות בגוף כדי לאתר את הבעיה.


בשלב השלישי עוברים לבדיקת עזר שכוללות בדיקות שמיעה, בדיקות שיווי משקל, בדיקות יציבה ובמידת הצורך גם ייעוציים של רופאים שונים כדי לעזור באבחון הסופי.קראו עוד: סחרחורת: על איזו בעיה רפואית מצביע הסימפטום הנפוץ?מהן דרכי הטיפול בסחרחורת

• פיזיותרפיה וסטיבולרית
זהו הטיפול הנפוץ והחשוב ביותר. במידה והבעיה אכן קשורה באוזן, מחלקים את שיטות הטיפול לכמה סוגים: פיזיותרפיה המיועדת לבעיות של השתחררות קריסטלים באיבר שיווי המשקל באוזן (BPPV) הגורמים לתחושה סיבובית, פיזיותרפיה לסוגים של מערכות שונות כשהמטרה היא ללמד את המוח לתקן את שיווי המשקל.• תזונה
במקרים של מחלות שונות יומלץ שינוי תזונתי אצל המטופל.• טיפול פסיכותרפיסטי
במקרים של חרדה ומתח, יומלץ לשלב גם טיפול של פסיכולוג ולעיתים אף פסיכיאטר, וזאת כדי להפחית את מרכיב הסטרס ולהגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול.


• טיפול תרופתי.


• במקרים נדירים ייתכן גם טיפול ניתוחי.מהו משך הטיפול בסחרחורת?

טיפול בבעיה חריפה, כגון השתחררות של קריסטלים באיבר שיווי המשקל, יכול לקחת 5 עד 7 דקות. ככל שהמצב כרוני יותר ונמשך יותר זמן, כך יארך הטיפול. עם זאת, הטיפול מאוד אישי וישנם אנשים שבתוך חודש מתחילת טיפולי הפיזיותרפיה מרגישים טוב ויש אנשים שייקח להם חצי שנה עד שמונה חודשים להתאושש מהמצב. 

סיכויי ההצלחה בטיפולים בסחרחורת גבוהים. כיום ישנן דרכים רבות לשפר את איכות החיים של המטופלים ואף להבריא אותם.ד"ר משה חיימוף, מומחה באף אוזן גרון בעל ניסיון רב בטיפול בילדים ובמבוגרים, מנהל את מרפאת סחרחורת וטינטון במרכז הרפואי רבין ובקמפוס גולה השרון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה חיימוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת הדהוד/רעד באוזן שמאל שני 14/12/2019 09:30
 • כבר כמה שנים שיש לי תופעה מוזרה באוזן שמאל- כאשר יש רעש שמגיע מצד ימין שלי (בדרך כלל דיבור של הרבה אנשים או אפילו רק בן אדם אחד), אני מרגישה שיש מין רעידות כאלה באוזן שמאל, תחושה כזו של תהודה..כאילו הרעש שנכנס לאוזן ימין סוג של מהדהד באוזן שמאל. זה קורה רק באוזן שמאל ומורגש בעיקר כשהרעש מגיע מצד ימין שלי. כשזה התחיל לפני כמה שנים (בערך לפני 7 שנים) זה הופיע במקביל לסחרחורות, חוסר שיווי משקל, תופעה של צפצוף באוזן אחת תוך כדי אטימות של האוזן השנייה. ביצעתי בתקופה הזו כמה בדיקות שיצאו תקינות וגם טופלתי בסטונרון והכל פחות או יותר נרגע, אבל הצפצופים והתופעה של ההדהוד נשארו אם כי בתדירות נמוכה יותר ובצורה שפחות מציקה. אני חושבת שההדהוד שוב התחזק לאחרונה וזה ממש מציק ומטריד (אני חשה צורך לסתום את האוזניים כשמתרחש ההדהוד הזה). אני כמובן אפנה עם זה שוב לרופא המשפחה אבל עד שאעבור בדיקות ותהיה לי תשובה אשמח לדעת ממה זה יכול להיגרם ומה זה יכול להיות. חיפשתי בכל האינטרנט גם בעברית וגם באנגלית ולא מצאתי כמעט מידע לגבי ההדהוד/הרעידות.

 • + הוסף תגובה
רעד באוזן שמאל BEN DAVID 14/12/2019 11:37
 • שלום רב תחושת רעד והדהוד תיתכן על רקע התכווצות השרירים הזעירים של עצמימי השמע המחברים ביו האוזן התיכונה לפנימית . אחד התפקידים של שרירים אלה הוא להגן על האוזן הפנימית מפני רעש חזק ולכן בחשיפה לרעש חזק הם מתכווצים ומושכים את עצמימי השמע למנוע תנועתם העזה לתוך האוזן הפנימית . הדבר בצורת רפלקס. יתכן שאוזן ימין יותר רגישה לרעש וכשיש רעש לידה נגרמת התכווצות השרירים הנ"ל משני הצדדים וגורמים תחושת הד או רעד. מימין הרעש מסווה תחושה זו ואילו משמאל זה מורגש יותר. כמובן זו רק השערה. אני לא יכול למצוא סיבה אחרת. מכל מקום , לדעתי מעבר למטרד אין סיבה לדאגה. וניתן להתרגל למטרד זה. איני מכיר טיפול פרט אולי ניתוק כירורגי של השריר שככל הנראה אין מקום במצב זה.

 • + הוסף תגובה
שלום הייתי אצל רופא אוזניים והוא נתן לי משחה שנקראת טבעקוטן נתן 07/12/2019 16:34
 • שלום הייתי אצל רופא אוזניים והוא נתן לי משחה שנקראת טבעקוטן, ואמר לי לשים קצת על מקל אוזניים ולדחוף לאוזן, האם זה באמת מומלץ או שזה מסוכן?

 • + הוסף תגובה
משחה לאוזניים בן דוד 08/12/2019 11:18
 • זו משחה טובה לטיפול בדלקוןת מסוגים שונים כולל באקזמה לא מסוכנת

 • + הוסף תגובה
לא ענית על השאלה האם מותר לדחוף את זה לאוזן? עם מטוש יוסי 08/12/2019 15:24
 • לא ענית על השאלה האם מותר לדחוף את זה לאוזן? עם מטוש

 • + הוסף תגובה
משחה באוזן בן דוד 08/12/2019 16:41
 • טפשר למרוח בעדינות כמות קטנה באוזן בעזראת מטוש .

 • + הוסף תגובה
סחרחורת לאחר שכיבה/שינה דננ 01/12/2019 08:29
 • שלום, משלשום בלילה אני מתעוררת באמצע הלילה ובבוקר מסוחררת ממש ומתקשה לקום כאשר כל החלל מסתובב לי ואני חסרת שיווי משקל מה שמקשה עליי ללכת ולעמוד באופן יציב.לגוף לקח כמה שעות לחזור לאיזון במהלך היום . כמו כן,היום בבוקר כשקמתי הרגשתי את אותו הדבר כאשר שכבתי במיטה על הגב והזזתי את ראשי לצד ימין..מה זה יכול להיות? ממה זה נובע וכיצד ניתן לטפל?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!