שלבקת חוגרת: מה זה והאם זה מסוכן ?

מהי שלבקת חוגרת, מה גורם לה, מי נמצא בסיכון להתפתחות המחלה והאם קיימות דרכי טיפול בה? כל המידע החיוני בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/11/2018


שלבקת חוגרת, או הרפס זוסטר, היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף וריצלה זוסטר ממשפחת ההרפס. מדובר באותו נגיף אשר גורם לאבעבועות רוח, ולמעשה מי שנדבק בשלבקת חוגרת חלה בהכרח בעבר באבעבועות רוח. המחלה מתבטאת בהתפרצות פריחה או שלפוחיות על העור. הפריחה יכולה להישאר באזור אחד בגוף או להתפשט לאזורים רבים. מי נמצא בסיכון להתפתחות שלבקת חוגרת?


• אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה, כמו לדוגמה חולים בסרטן

• אנשים מעל לגיל 50

• אלה שחוו טראומה גופנית

• אלה המצויים תחת לחץ רבמדוע המחלה מתפתחת?

כאמור, אלה שנדבקו בשלבקת חוגרת חלו בעבר באבעבועות רוח והנגיף (וריצלה זוסטר) נותר בגוף בצורה רדומה. בשלב מסוים הוא מתעורר מתרדמתו והופך לפעיל וכך גורם להתפרצות המחלה. למרות שלרוב לא ניתן לזהות את הגורם להפיכת הנגיף לפעיל, חשוב לבחון האם המחלה מעידה על מצב בריאותי הגורם להיחלשות של מערכת החיסון. 

לאחר ההחלמה מאבעבועות רוח נותר הנגיף רדום בגוף ובשלב מסוים מתעורר ומביא להתפרצות שלבקת חוגרתמהם התסמינים האופייניים לשלבקת חוגרת?

התסמינים לרוב כוללים כאבים דוקרים באזור הפריחה, גרד, תחושת עקצוץ מתחת לעור, עור אדמומי באזור הנגוע ועוד. בנוסף עלולות להתפתח תופעות, כמו צמרמורות, חום גוף גבוה, כאבי ראש וכאבי בטן. 


לאחר מספר ימים, הפריחה מופיעה כמעין "רצועה" או "חגורה" של נקודות אדומות, לרוב רק בצד אחד של הגוף. הפריחה יכולה להופיע סביב המותניים, בצד אחד של הפנים, בגב או בבטן. לבסוף, הפריחה מתפתחת לשלפוחיות אדומות, מלאות נוזל, עגולות וכואבות. לרוב השלפוחיות מתחילות להתייבש לאחר מספר ימים או שבועות. 


שלבקת חוגרת היא מחלה מדבקת עד להתייבשות השלפוחיות והיעלמותן. הווירוס מדבק רק במקרים בהם החולה בא במגע עם אדם שלא חלה באבעבועות רוח או שחוסן כנגן אבעבועות רוח.איך ניתן לאבחן?

שלבקת חוגרת מאובחנת על פי מראה הנגעים וצורת חלוקתם על הגוףבנוסף, ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקות מעבדה לבחינת הנוזל המצוי בשלפוחיות. איך מטפלים בשלבקת חוגרת ?

לא קיימת דרך לרפא את המחלה, אך טיפולים מסוימים מסייעים בניהול והקלה על התסמינים הנלווים לה. תרופות אנטי ויראליות עשויות להקל על אי הנוחות ולהפחית את משך הופעת הסימפטומים, בייחוד אם נטילתן מתחילה 72 שעות לאחר הופעת התסמין הראשון למחלה. בנוסף, משככי כאבים ללא מרשם יכולים להועיל בהקלה על הכאב. חשוב לציין כי רוב החולים בשלבקת חוגרת אינם נזקקים לאשפוז בבית חולים. האם כדאי להתחסן כנגד שלבקת חוגרת?

משרד הבריאות ממליץ לבני ה-60 ומעלה להתחסן כנגד המחלה. בנוסף, למרות שאירוע חוזר של המחלה הוא נדיר, החיסון מומלץ גם לאלה שחלו בעבר. פורומים, רפואת עור אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הי אורן 09/12/2019 19:25
 • יצא לי בבוהן בציפורן מין אדום כזה ממהזה יכול להיות או מהזה?מצרף תמונה.. http://www.up2me.co.il/imgs/78009127.jpg

 • + הוסף תגובה
הי מרפאת דר' שלקוביץ 09/12/2019 20:27
 • שלום. בהסתייגות שלא ראיתי במה מדובר, יתכן וזה שטף דם מתחת לצפורן. תשובה סופית ניתן לתת רק לאחר ראיית הממצא. בברכה

 • + הוסף תגובה
הי אורן 09/12/2019 21:15
היי אורן 09/12/2019 21:16
גלולות וחצקונים שיר 09/12/2019 19:26
 • היי, בת 26.התחלתי גלולות יאז פלוס לפני שבוע בגלל מחזור קשה ובגלל שהרגשתי שיש לי ממש טיפה פצעונים(לא ממש נראים לעין הפניפ היו יחסית חלקות). עבר שבוע מאז שהתחלתי את הגלולות ופתאום יצאו לי מלא חצקונים בכל הלחי והסנטר, בחיים בחיים לא היו לי חצקונים זה פעם ראשונה בחיים שיש לי דבר כזה, האם זה קשור לגלולות וכדאי להפסיק איתן?

 • + הוסף תגובה
גלולות וחצקונים מרפאת דר' שלקוביץ 09/12/2019 20:31
 • הי. אין בהכרח קשר ישיר. נטילת גלולות בד"כ מיטיבה את מצב הפנים מבחינת אקנה,אך זה קורה לאחר 2-3 חודשים. שבוע של נטילת גלולות אינו מספיק על מנת ליצור שינויים לאיזשהוא כיוון ולכן לדעתי אין קשר בין שני האירועים אלא סמיכות זמנים בלבד. בברכה

 • + הוסף תגובה
חומצה סליציאלית על יבלת משה 09/12/2019 13:14
 • הרופא רשם לי חומצה סליציאלית קרם 50 אחוז על יבלת ויראלית בכף רגל. החומצה נדבקת ויש שכבה לבנה שלה. האם לשים יום אחרי עליה עוד שכבה? השכבה הקודמת לא ממש יורדת. החומצה לט אמורה להיספג בעור? גם אחרי מקלחת היא נשארת..

 • + הוסף תגובה
חומצה סליציאלית על יבלת מרפאת דר' שלקוביץ 09/12/2019 14:16
 • הי. את השכבה הנוצרת יש להוריד ולשים שכבה חדשה. במקרים רבים, מה שמוגדר בכף הרגל כ"יבלת וירלית" אינו כזה אלא מדובר בנגע הנקרא Callus או Corn - התקשות והתעבות מקומית של העור כתוצאה מלחץ של העצם מבפנים כלפי חוץ. במקרים אלו הפתרון הוא מדרסים בלבד. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!