שלבקת חוגרת: מה זה והאם זה מסוכן ?

מהי שלבקת חוגרת, מה גורם לה, מי נמצא בסיכון להתפתחות המחלה והאם קיימות דרכי טיפול בה? כל המידע החיוני בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותשלבקת חוגרת, או הרפס זוסטר, היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף וריצלה זוסטר ממשפחת ההרפס. מדובר באותו נגיף אשר גורם לאבעבועות רוח, ולמעשה מי שנדבק בשלבקת חוגרת חלה בהכרח בעבר באבעבועות רוח. המחלה מתבטאת בהתפרצות פריחה או שלפוחיות על העור. הפריחה יכולה להישאר באזור אחד בגוף או להתפשט לאזורים רבים. מי נמצא בסיכון להתפתחות שלבקת חוגרת?


• אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה, כמו לדוגמה חולים בסרטן

• אנשים מעל לגיל 50

• אלה שחוו טראומה גופנית

• אלה המצויים תחת לחץ רבמדוע המחלה מתפתחת?

כאמור, אלה שנדבקו בשלבקת חוגרת חלו בעבר באבעבועות רוח והנגיף (וריצלה זוסטר) נותר בגוף בצורה רדומה. בשלב מסוים הוא מתעורר מתרדמתו והופך לפעיל וכך גורם להתפרצות המחלה. למרות שלרוב לא ניתן לזהות את הגורם להפיכת הנגיף לפעיל, חשוב לבחון האם המחלה מעידה על מצב בריאותי הגורם להיחלשות של מערכת החיסון. 

לאחר ההחלמה מאבעבועות רוח נותר הנגיף רדום בגוף ובשלב מסוים מתעורר ומביא להתפרצות שלבקת חוגרתמהם התסמינים האופייניים לשלבקת חוגרת?

התסמינים לרוב כוללים כאבים דוקרים באזור הפריחה, גרד, תחושת עקצוץ מתחת לעור, עור אדמומי באזור הנגוע ועוד. בנוסף עלולות להתפתח תופעות, כמו צמרמורות, חום גוף גבוה, כאבי ראש וכאבי בטן. 


לאחר מספר ימים, הפריחה מופיעה כמעין "רצועה" או "חגורה" של נקודות אדומות, לרוב רק בצד אחד של הגוף. הפריחה יכולה להופיע סביב המותניים, בצד אחד של הפנים, בגב או בבטן. לבסוף, הפריחה מתפתחת לשלפוחיות אדומות, מלאות נוזל, עגולות וכואבות. לרוב השלפוחיות מתחילות להתייבש לאחר מספר ימים או שבועות. 


שלבקת חוגרת היא מחלה מדבקת עד להתייבשות השלפוחיות והיעלמותן. הווירוס מדבק רק במקרים בהם החולה בא במגע עם אדם שלא חלה באבעבועות רוח או שחוסן כנגן אבעבועות רוח.איך ניתן לאבחן?

שלבקת חוגרת מאובחנת על פי מראה הנגעים וצורת חלוקתם על הגוףבנוסף, ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקות מעבדה לבחינת הנוזל המצוי בשלפוחיות. איך מטפלים בשלבקת חוגרת ?

לא קיימת דרך לרפא את המחלה, אך טיפולים מסוימים מסייעים בניהול והקלה על התסמינים הנלווים לה. תרופות אנטי ויראליות עשויות להקל על אי הנוחות ולהפחית את משך הופעת הסימפטומים, בייחוד אם נטילתן מתחילה 72 שעות לאחר הופעת התסמין הראשון למחלה. בנוסף, משככי כאבים ללא מרשם יכולים להועיל בהקלה על הכאב. חשוב לציין כי רוב החולים בשלבקת חוגרת אינם נזקקים לאשפוז בבית חולים. האם כדאי להתחסן כנגד שלבקת חוגרת?

משרד הבריאות ממליץ לבני ה-60 ומעלה להתחסן כנגד המחלה. בנוסף, למרות שאירוע חוזר של המחלה הוא נדיר, החיסון מומלץ גם לאלה שחלו בעבר. פורומים רפואת עור אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כוויות צורבות בפנים לאחר שעווה לי 29/05/2020 21:53
  • שלום, השתמשתי ברצועות שעווה להסרת שיער דקיק בעצמות לחיים. כעת האזור צורב מאוד ויש סימנים סגולים עם הפרשות מימיות באזור (בשתי עצמות הלחיים שני עיגולים גדולים וצורבים). אני גם נוטל ארקוקסיה כבר שבועיים ולא ידוע לי על איסור כלשהו לשימוש בשעווה בזמן הנטילה, אבל ייתכן שיש קשר לתגובה החריפה. ניסיתי למרוח אלוורה, סילברול שהיה לי בבית, ביאפין, בפנטן ופוסידין. כל משחה מקלה על הצריבה, אך הכוויות לא ממהרות להירפא וכשאין משחה, ישנן הפרשות וצריבה. במה מומלץ להתמיד מבין המשחות שפירטתי, אם בכלל. תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
פטרת ציפורניים איציק 28/05/2020 20:42
  • האם יש איזה טיפות לפטרת ציפורניים שיש הוכחה ליעלותן?

  • + הוסף תגובה
כתם כהה על איבר המין שי 25/05/2020 19:58
  • שלום דוקטור לפני כ4 חודשים - נוצר לי כתם כהה על איבר המין. איני יודע את הסיבה. הכתם מעט מחוספס ומעט מוגבה מהעור. לא מגרד בכלל, אך גם לא משתפר עם הזמן. מה זה? האם יש דרך להעלים את הכתם? (צילום בלינק) https://postimg.cc/gallery/pdmYDrT

  • + הוסף תגובה
כתם כהה על איבר המין מרפאת ד"ר צחי שלקוביץ 28/05/2020 12:21
  • אין כל דרך לענות על שאלתך בלי לראות במה מדובר. בברכה

  • + הוסף תגובה
כתם כהה על איבר המין שי 28/05/2020 12:42
  • שלום דוקטור, צירפתי קישור עם 4 תמונות https://postimg.cc/gallery/pdmYDrT

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!