מיינדפולנס : הכירו את השיטה שמסייעת בטיפול בתסמיני גיל המעבר

מיינדפולמנס, שיטה שבשנים האחרונות נחשבת ללהיט בעולם המערבי, ממשיכה לככב. עכשיו היא נמצאה כיעילה לטיפול בנשים עם מנופאוזה הסובלות מעצבים, חרדה ודיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסותמספר מחקרים בעבר כבר מצאו כי מיינדפולנס עשוי לתרום לבריאות הנפשית. המילה "מיינדפולנס" נהפכה למוכרת מאוד בשנים האחרונות, אך מה זה בעצם? בקצרה ובפשוטת – היכולת של אדם להתמקד ברגע הנוכחי. למרבה הצער, המוח שלנו נודד לעיתים קרובות אל העבר או העתיד, וזה עלול לייצר לחץ נפשי. כאשר אנחנו במצב של מודעות, אנחנו יכולים להתבונן במחשבות שלנו בלי שיפוטיות, אנחנו נעשים מודעים יותר למי שאנחנו, ואנחנו לומדים להעריך את ההווה. קראו עוד: אומנות ההקשבה לפעימות הלב: הכל על שיטת המיינדפולנסהאם מיינדפולנס יכול לעזור למנופאוזה?

ככל שתוחלת החיים שלנו עולה, כך יותר נשים מבלות כמחצית מהחיים שלהם במצב של פוסט מנופאוזה. כשחושבים על המספרים הללו, זה נהיה יותר ויותר חשוב למצוא דרכים שיעזרו לנשים בגיל המעבר להתמודד עם שלב זה בחייהן. 


מחקר חדש של מאיו קליניק, אשר פורסם בכתב העת Climacteric: The Journal of the International Menopause Society, מצא כי מיינדפולנס עשוי לעזור לנשים לחוות פחות תסמינים של מנופאוזה. מהמחקר עולה כי נשים באמצע החיים שיש להן ציוני מיינדפולנס גבוהים יותר, חוו פחות תסמיני מנופאוזה.
מחקר חדש מצא כי מיינדפולנס יכול לסייע במיתון תסמיני המנפאוזה 
מיינדפולנס כטיפול

במחקר השתתפו כ-1700 נשים בגילאים 40-65, אשר טופלו במרפאת הנשים של מאיו קליניק בשנים 2015-2016. המשתתפות מילאו שאלונים שדירגו את התסמינים שלהן, את רמת המתח שהן ראו בעצמן ואת המיינדפולנס.


התוצאות הראו כי נשים עם ניקוד גבוה של מיינדפולנס סבלו פחות מתסמינים, אך השפעת המיינדפולנס לא הייתה זהה בכל התסמינים, והחוקרים לא קישרו את ההשפעה החיובית של מיינפולנס על הפחתת גלי החום וזיעה, למשל.


למיינדפולנס השפעה חיובית יותר על התסמינים של עצבנות, חרדה ודיכאון בקרב נשים בגיל המעבר שחוות מנופאוזה. לטענת החוקרים, מיינדפולנס השפיע על התסמינים הספציפיים הללו כי יש להם יותר קשר לאישיות של האדם. 


המטרה ברגעים של מיינדפולנס היא לא לרוקן את המוח אלא להיות משקיפה של הפעילות שלו, ותוך כדי גם להיות אדיבה לעצמך. השלב השני הוא ליצור הפסקה. לקחת נשימה עמוקה ולצפות בחלל, במחשבות וברגשות שלך. הרגיעה שנוצרת עוזרת להפחית מתחים.


לסיכום החוקרים טוענים כי ממצאי המחקר מצביעים על כך שמיינדפולנס עשוי להיות כלי יעיל שיסייע לנשים המתמודדות במנופאוזה עם חרדה ודיכאון. כמובן שיש צורך במחקרים נוספים כדי לאשש את יעילותה של שיטה זו. עם זאת, מכיוון שידוע שמיינדפולנס היא שיטה התורמת לבריאות הנפש, הרופאים בהחלט יכולים להתחיל לדון על הימוש במיינדפולנס כטיפול פוטנציאלי לנשים במנופאוזה.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה דני 25/05/2020 00:12
  • ישש לי חרדות ודיכאון רק ביום, ובלילה אני מרגיש מצוין, האם זה אומר משהו

  • + הוסף תגובה
רמוטיב שלמה 25/04/2020 17:47
  • לקחתי תקופה רמוטיב 500 ובערב 250 לאחרונה יצאתי מאיזיון והעלתי בעוד כדור 250 . הרופאה אמרה שצריך לעבור לציפרלקס להתחיל מ 5 מג במקביל ל500 קראתי ששילוב של השניים יכול לגרום להרעלת סירוטונין, איך מבצעים את החילוף?

  • + הוסף תגובה
שימוש בקנאביס ולקיחת ציפרלקס חמיליו 11/04/2020 19:36
  • שלום רב לפני שלושה חודשים בערך התחלתי לקחת ציפרלקס 10mg וכמה ימים לאחר מכן התחלתי לעשן שוב קנאביס (לפניכן הייתי מעשן בערך מ2013 on and off) בתקופה הזו של הקורונה הייתי הרבה בבית ולכן גם עישנתי המון המון לפני 4 ימים החלטתי להפסיק כי התחלתי להרגיש התקפי חרדה או פאניקה בלילה מרגיש לי כמו פוסט טראומה מאירועים שקרו לי בכל מקרה השאלה שלי היא כזו בעבר לתסמינים של גמילה לקנאביס מה ההשפעות שלו ביחד עם ציפרלקס והאם הם ניתנות לשיקום,אני ממשיך לקחת את הכדורים אבל כרגע בגלל הגמילה אני מרגיש לא משהו תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!