ניתוח החלפת כתף הפוכה: כל המידע החיוני

מהו ניתוח החלפת כתף הפוכה, באילו מצבים מתבצע, כיצד ניתן לדעת אם יש צורך בו ומהו מהלך הניתוח? כל המידע בפנים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 01/05/2019


ניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית בכתף , כך שהחלק הכדורי של המשתל מורכב בחלקו הפנימי של המפרק והחלק הקעור של המפרק מורכב על גבי עצם הזרוע. שינוי זה במבנה הכתף מאפשר לייצבה בצורה טובה יותר ולהגביר את פעילות  שריר הדלתואיד, כך שתתקבל תנועה מיטבית של הכתף. מטרת הניתוח והשיקום היא להביא להפחתה משמעותית בכאבים , ולשחזר את טווח התנועה של הכתף ולאפשר תפקוד מיטבי שלה.למי מיועד ניתוח החלפת כתף הפוכה?

ניתוח החלפת כתף הפוכה יתבצע במספר מקרים:

1. שינויים ניווניים וקרעים משמעותיים של גידי השרוול המסובב 

יתרחשו לרוב במטופלים בגיל המבוגר. מדובר במצבים בהם לא ניתן לתקן את הקרעים או כאשר הסיכוי לקרע חוזר לאחר ניתוח הוא גדול יחסית. בנוסף, ניתוח זה יבחר במקרים בהם  הסיכוי לשיקום השרירים המסובבים של הכתף  הוא נמוך. 2. שברים בעצם הזרוע במטופלים מבוגרים

במקרים בהם קיים שבר מורכב בעצם הזרוע עם מידה של ריסוק, או שסיכויי ההחלמה של השבר אינם גבוהים בשל מבנה השבר וקיימת אפשרות של פגיעה באספקת הדם לעצם, יבחר ניתוח החלפת כתף הפוכה. 3. הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים או ניתוחים קודמים

במצבים בהם קיים הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים קודמים או ניתוחים קודמים (כולל החלפות כתף חלקיות או מלאות קודמות באמצעות משתל אנטומי) יהיה צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה.
ניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית של הכתף
איך ניתן לדעת אם יש צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה?

כדי לקבוע אם יש צורך בניתוח מתבצעת בשלב הראשון בדיקה גופנית להערכת מצב הכתף. הבדיקה מתייחסת לטווחי התנועה ולפעילות השרירים באזור, בייחוד שריר הדלתואיד עליו מסתמך הניתוח. בהמשך, לשם השלמת האבחנה יתבצעו בדיקות דימות, כמו בדיקת CT  או MRI. בדיקות הדימות משמשות להערכה של מבנה העצם באזור, הגידים והשרירים. כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית עם אפשרות לשילוב של הרדמה אזורית (באמצעות חסם עצבי). במהלך הניתוח, מוסרת רקמת העצם עם הסחוס משני צדי המפרק ומוכנס משתל שעשוי ממתכת בשילוב עם פוליאתילן. אפשרות קיבוע המשתל הן מגוונות וכוללות שימוש בברגים או דבק (צמנט ) . מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

בהתאם לסוג הבעיה הראשונית (קרע של הגידים או שבר בעצם הזרוע) והממצאים שהתגלו בניתוח עצמו, יהיה צורך בקיבוע באמצעות מקבע כתף לתקופה של עד כשישה שבועות. מהלך השיקום כולל פיזיותרפיה, הידרותרפיה ותרגול עצמי למשך מספר חודשים. מהן התוצאות הצפויות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח צפויה הקלה בכאבים באזור ושיפור בתפקוד הכתף, בייחוד בהרמה שלה. מהם הסיכונים?

מבחינת ההרדמה, נדרשת הערכה מקיפה של רופא מרדים הכוללת בחינה של הבריאות הכללית וקיום בעיות שונות, כמו בעיות לב, ריאות ויתר לחץ דם. הניתוח כרוך בסיכון לפגיעה בעצבים המצויים באזור, שבר שעלול להיגרם במהלך החדרת המשתל וזיהום. בהתקנת משתל מסוג זה הסיכוי להתפתחות זיהום עומד על כ-2%. מה התוצאות הצפויות לאורך שנים?

לאחר כעשור, תיתכן החלשה של שריר הדלתואיד, בשל שימוש מאומץ ומוגבר בו עקב הניתוח. אין הדבר אומר שיהיה צורך בניתוח נוסף אך לעיתים מתרחשת ירידה בפעילות. בנוסף, במשך השנים, תיתכן התרופפות של המשתל באזור החיבור בין המשתל המלאכותי לעצם. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר אריאל אורן מנהל יחידה לכירורגיה של הכתף במרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אריאל אורן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Acj תום 25/02/2019 16:01
 • שלום דר אני היייתי בחופשת סקי ונפלתי כרגע אובחנתי עם acj רמה שלוש. רציתי לדעת מה הטיפול המומלץ ומשך התהליך והאם אני אחזור לתפקוד רגיל?

 • + הוסף תגובה
פריקת מפרק ACJ דר' ירון סלע 27/02/2019 10:04
 • שלום רב תום, ותודה על פנייתך ! חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף, דרגת הדפורמציה והנפיחות. יש לעבור על צילומי הרנטגן ולראות האם אכן מדובר בדרגה 3 (מתוך 6 דרגות חומרה, לפי קלסיפיקצייה רוקווד)." "כלל אצבע" אומר, שלרוב בדרגות 1-2 הטיפול אינו ניתוחי. בדרגות 4-6, לרוב הטיפול ניתוחי. דרגה 3 הינה גבולית ונמצאת "בתחום האפור". לאור זאת חשוב "לתפור" את הטיפול הנכון למטופל המסוים. אינני מכיר אותך, ולא יכול לייעץ לך ישירות. במידה ותחפוץ בעזרה ישירה ואישית יותר, אני זמין לתקשורת בערוצים המקובלים באתר. בברכה,

 • + הוסף תגובה
Acj פתוח דוד 09/12/2019 00:28
 • בדקו אותי באולטסאונד ורשום acj פתוח מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
Acj פתוח דר' ירון סלע 09/12/2019 13:13
 • שלום רב דוד, ותודה על פנייתך ! הבדיקה מציינת שיש הרחבה של המפרק. יש סיבות שונות לכך. חבלתיות או כרוניות לדוגמה. חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף בבדיקה הגופנית, ולקחת את תשובת האולטרסאונד בקונוטציה הנכונה, לפי ממצאי הבדיקה הגופנית. לרוב, מומלץ גם לבצע בדיקת רנטגן מכוונת לכתף על מנת לראות את המבנה הגרמי (עצם וסחוס מפרקי) בצורה טובה יותר. אינני יודע מה תלונותיך ומה הטיפול שקיבלת עד כה. ולכן, אינני יכול לייעץ לך ישירות ללא בדיקתך. במידה ותחפוץ בעזרה אשמח לעזור. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
בנוגע לacj הפתוח. דוד 09/12/2019 13:35
 • דר' סלע שלום רב. בהמשך לשיחתינו ובדיקתך אציין כי נפגעתי ע"י אוטו לפני כשבועיים בתאונת דרכים במהירות גבוהה כהולך רגל. עשיתי צילומי רנגנט וסיטי בתל השומר מיד אחר התאונה. נחבלתי רק בכתף ימין אשר התנפחה קצת וכתוצאה מהנפיחות היא לא תפקדה כראוי עם כאבים כשבוע. הכאב ירד מיום ליום וכיום לאחר שבועיים היא כמעט לא כואבת ויש רוטציה של 360 עדיין עם קצת בעיות כנראה עדיין מחלימה כי יש טיפ טיפה נפיחות עדיין למרות ש90 אחוז ממנה כבר ירד. חשבו שיש לי קרעים ברצועות או בגידים ובבדיקת הסיטי נקבע שאין. אך מה שרשום זה שהacj פתוח. השאלה שלי האם "פתוח" משמעותו "קרע" או שזה באמת סתם נפיחות סתמית שיורדת לבדה גם ככה מידי יום ביומו. ואני שואל אותך כי יש לי mri עוד כחודש ועד אז אני לא יראה אורטופד או מומחה לכתף מה שמפחיד אותי כי נראה לי שפרקתי הכתף. אשמח אם תאיר פניי בנוגע למה זה "acj פתוח, בלתי סדיר עם תפיחות של הרקמה הרכה מעליו עוד נכתב כי "לא נראתה צביטה" ?. תודה ויום טוב.

 • + הוסף תגובה
פריקת כתף דוד 09/12/2019 00:17
 • שלטם רב נבדקתי באולטרה סאונד ורשם לי שהacj שלי פתוח מה זה אומר? עוד נאמר שהוא בלתי סדיר עם תפיחות של הרקמה מעליו

 • + הוסף תגובה
פריקת כתף דר' ירון סלע 09/12/2019 13:18
 • שלום רב דוד, ותודה על פנייתך ! הבדיקה מציינת שיש הרחבה של המפרק. יש סיבות שונות לכך. חבלתיות או כרוניות לדוגמה. ציינת בכותרת (פריקת כתף) האם אכן נחבלת? מי אבחן אותך? חשוב להיבדק על ידי מומחה כתף. יש לראות את מצב הכתף בבדיקה הגופנית, ולקחת את תשובת האולטרסאונד בקונוטציה הנכונה, לפי ממצאי הבדיקה הגופנית. לרוב, מומלץ גם לבצע בדיקת רנטגן מכוונת לכתף על מנת לראות את המבנה הגרמי (עצם וסחוס מפרקי) בצורה טובה יותר. אינני יודע מה תלונותיך ומה הטיפול שקיבלת עד כה. ולכן, אינני יכול לייעץ לך ישירות ללא בדיקתך. במידה ותחפוץ בעזרה אשמח לעזור. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
ארתוגרפיה של הכתף אילנה 09/12/2019 10:46
 • שלום, הבן שלי עשה לפני כחודש ארתוגרפיה בשל כאבים שיש לו בכתף מזה תקופה בזמן פעילות גופנית. לאחר הבדיקה הוא סבל מכאבים עזים במקום שבו הוזרק לו החומר. הגענו למיון בעקבות הכאבים העזים שהיו לו. במיון קיבלת שיכוך כאבים ונאמר לנו ללכת לאורטופד להמשך טיפול. הכאבים העזים עברו רק לאחר מספר ימים עם נטילת משכבי כאבים רבים. היום כמעט כחודש לאחר הבדיקה הוא עדיין מרגיש כאב בתנועות מסוימות. לתלונתו יש כאב חד שמרגיש אותו כאשר עושה תנועות חדות עם הכתף. שאלתי היא האם ייתכן שבמתן הזריקה לצורך הבדיקה פגעו לו במשהו שגרם לו את כל הנ"ל? מה אתה ממליץ לנו לעשות?

 • + הוסף תגובה
ארתוגרפיה של הכתף דר' ירון סלע 09/12/2019 13:17
 • שלום רב אילנה, ותודה על פנייתך ! אינני יכול לענות לגופו של מקרה ללא בדיקתו. כמו כן, לא נכחתי בבדיקה עצמה ואינני יכול להתייחס למקרה של בנך. כן אומר, שידוע פעמים רבות על כאב לאחר הזרקה לכתף בבדיקה זו. הכאב שונה בעוצמתו מאדם לאדם לפי סף הכאב ומבודק לבודק לפי יכולות ההזרקה שלו והטכניקה וכמות החומר שהוזרקה. כפי שניתן להבין ישנם הרבה פרמטרים משתנים שיכלו לגרום לתוצאה שציינת. אני מייעץ לראות מומחה כתף בהקדם. אני זמין לסייע במידה ותחפצו. אאחל לבנך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!