ניתוח החלפת כתף הפוכה: כל המידע החיוני

מהו ניתוח החלפת כתף הפוכה, באילו מצבים מתבצע, כיצד ניתן לדעת אם יש צורך בו ומהו מהלך הניתוח? כל המידע בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית בכתף , כך שהחלק הכדורי של המשתל מורכב בחלקו הפנימי של המפרק והחלק הקעור של המפרק מורכב על גבי עצם הזרוע. שינוי זה במבנה הכתף מאפשר לייצבה בצורה טובה יותר ולהגביר את פעילות  שריר הדלתואיד, כך שתתקבל תנועה מיטבית של הכתף. מטרת הניתוח והשיקום היא להביא להפחתה משמעותית בכאבים , ולשחזר את טווח התנועה של הכתף ולאפשר תפקוד מיטבי שלה.למי מיועד ניתוח החלפת כתף הפוכה?

ניתוח החלפת כתף הפוכה יתבצע במספר מקרים:

1. שינויים ניווניים וקרעים משמעותיים של גידי השרוול המסובב 

יתרחשו לרוב במטופלים בגיל המבוגר. מדובר במצבים בהם לא ניתן לתקן את הקרעים או כאשר הסיכוי לקרע חוזר לאחר ניתוח הוא גדול יחסית. בנוסף, ניתוח זה יבחר במקרים בהם  הסיכוי לשיקום השרירים המסובבים של הכתף  הוא נמוך. 2. שברים בעצם הזרוע במטופלים מבוגרים

במקרים בהם קיים שבר מורכב בעצם הזרוע עם מידה של ריסוק, או שסיכויי ההחלמה של השבר אינם גבוהים בשל מבנה השבר וקיימת אפשרות של פגיעה באספקת הדם לעצם, יבחר ניתוח החלפת כתף הפוכה. 3. הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים או ניתוחים קודמים

במצבים בהם קיים הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים קודמים או ניתוחים קודמים (כולל החלפות כתף חלקיות או מלאות קודמות באמצעות משתל אנטומי) יהיה צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה.
ניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית של הכתף
איך ניתן לדעת אם יש צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה?

כדי לקבוע אם יש צורך בניתוח מתבצעת בשלב הראשון בדיקה גופנית להערכת מצב הכתף. הבדיקה מתייחסת לטווחי התנועה ולפעילות השרירים באזור, בייחוד שריר הדלתואיד עליו מסתמך הניתוח. בהמשך, לשם השלמת האבחנה יתבצעו בדיקות דימות, כמו בדיקת CT  או MRI. בדיקות הדימות משמשות להערכה של מבנה העצם באזור, הגידים והשרירים. כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית עם אפשרות לשילוב של הרדמה אזורית (באמצעות חסם עצבי). במהלך הניתוח, מוסרת רקמת העצם עם הסחוס משני צדי המפרק ומוכנס משתל שעשוי ממתכת בשילוב עם פוליאתילן. אפשרות קיבוע המשתל הן מגוונות וכוללות שימוש בברגים או דבק (צמנט ) . מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

בהתאם לסוג הבעיה הראשונית (קרע של הגידים או שבר בעצם הזרוע) והממצאים שהתגלו בניתוח עצמו, יהיה צורך בקיבוע באמצעות מקבע כתף לתקופה של עד כשישה שבועות. מהלך השיקום כולל פיזיותרפיה, הידרותרפיה ותרגול עצמי למשך מספר חודשים. מהן התוצאות הצפויות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח צפויה הקלה בכאבים באזור ושיפור בתפקוד הכתף, בייחוד בהרמה שלה. מהם הסיכונים?

מבחינת ההרדמה, נדרשת הערכה מקיפה של רופא מרדים הכוללת בחינה של הבריאות הכללית וקיום בעיות שונות, כמו בעיות לב, ריאות ויתר לחץ דם. הניתוח כרוך בסיכון לפגיעה בעצבים המצויים באזור, שבר שעלול להיגרם במהלך החדרת המשתל וזיהום. בהתקנת משתל מסוג זה הסיכוי להתפתחות זיהום עומד על כ-2%. מה התוצאות הצפויות לאורך שנים?

לאחר כעשור, תיתכן החלשה של שריר הדלתואיד, בשל שימוש מאומץ ומוגבר בו עקב הניתוח. אין הדבר אומר שיהיה צורך בניתוח נוסף אך לעיתים מתרחשת ירידה בפעילות. בנוסף, במשך השנים, תיתכן התרופפות של המשתל באזור החיבור בין המשתל המלאכותי לעצם. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר אריאל אורן מנהל יחידה לכירורגיה של הכתף במרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אריאל אורן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח כתף ארתוסקופיה רון 28/05/2020 22:34
 • היי ירון עברתי ניתוח בכתף -ארתוסקופיה- רציתי לשאול אותך למה אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח? מה הסיבה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח כתף ארתרוסקופי דר' ירון סלע 28/05/2020 23:01
 • שלום רב רון, ותודה על פנייתך. ישנם ניתוחים שונים בכתף, הנובעים מפתולוגיות שונות בכתף. עלי לקבל אינפורמציה על סוג הפתולוגיה במקרה שלך אשר היוותה אינדיקציה לניתוח, מה הניתוח שבוצע, ומה התוכנית השיקומית שהוגדרה לך. אמירה מסוג "...אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח"... היא כוללנית מידי. נא פרט. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה רחל 27/05/2020 13:06
 • אני בת 61 ביום ראשון נפלתי ברחוב ונלקחתי למיון על ידי בעלי עשו צילום כתף וכתבו בצילום שבר gt עם תזוזה קלה ושחר רו אותי הבחתה עם מתלה לא יכולה לתפקד בכלל כאבים עזים נוטלת טיפות אופטלגין וכדורי סולדיאר טראמל נראה לי .השאלה כמה זמן צריך להיות ככה עם המתלה כמה זמן החלמה מה הטיפול הנדרש לא הוסבר לי כלום בבית החולים אשמח לעזרה ויעוץ מה לעשות .תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה דר' ירון סלע 27/05/2020 14:13
 • שלום רב רוחל, ותודה על פנייתך ! תחילה רחל, אני שמח בשבילך שהשבר המתואר לא חמור יותר. יש סוגים שונים של שברים סביב הכתף, וממה שתארת, המקרה שלך קל יחסית ולרוב, לא מצריך התערבות ניתוחית. כמומחה כתף, אני כמובן זמין לייעוץ וטיפול ישיר, אך לא דרך הפורום. הפורום עוסק בנושאים קולקטיבים עקרוניים כאינפורמציה לציבור הרחב. את מוזמנת לפנות אלי ישירות ויותר מאשמח לסייע במהירות. לרוב, שברים מהסוג המתואר מצריכים כ 6 שבועות של מתלה ליד על מנת לאפשר לשבר להתאחות. יש לבצע צילומי ביקורת לאורך התקופה ולוודא שאין תזוזה משנית בשבר. במידה ויש תזוזה לאורך הזמן, לעתים משנים אסטרטגיה והולכים לחדר ניתוח. אני מקווה שבמקרה שלך לא תהיה תזוזה לאורך זמן ותסתפקי בטיפול שמרני. לאחר התקופה הזו, לרוב מפסיקים שימוש במתלה ומתחיל השלב השיקומי הפיזיותרפי הנמשך מספר שבועות/חודשים... כל מקרה לגופו. לעתים יש בהמשך לברר עם בדיקת US לכתף , האם יש נזקים נלווים בגידים, בנוסף לשבר בעצם. יש לשקם בהדרגה את התנועה של הכתף, ויש לדעת מראש, בתיאום ציפיות ברור, שלא תמיד מוחזרת התנועה המלאה בכתף, ואף יתכן כאב ממושך. אאחל לך בריאות שלמה רחל, וחג שמח !

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה מלי 22/05/2020 14:19
 • כאבים בכתף בתוצאת mri חשד לאנכונדרומה בהומרס העליון בגודל 6 סמ אפשר הסבר??

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה דר' ירון סלע 24/05/2020 16:23
 • שלום רב מלי, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור מלי, אך ברשותך מספר שאלות לבירור ראשוני - 1. האם יש כאבים באזור? 2. האם הממצא היה מקרי והבירור המקורי היה לבעיה רפואית אחרת ? 3. בת כמה את ומה מצבך הרפואי הכללי ? 4. האם היה סיפור חבלתי ? 5. מה הטיפול שבוצע עד כה ? 6. מי בדק אותך , האם מומחה כתף או רופא אחר ? 7. האם בוצעו צילומי רנטגן ו/או US לאזור לפני ה MRI ? 8. האם יש רקע רפואי רלוונטי בעברך ? האם היית אצל מומחה אורטופד אונקולוגי בעבר ? ועוד ועוד... אנא ספקי לי מידע אודותייך מעבר לתיאור הלקוני, על מנת שאוכל לגבש דעה בנושא. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה מלי 24/05/2020 19:53
 • שלום דר אכן יש כאבים באיזור נשלחתי לmri בעקבות הכאב בת 49 סובלת מפיברומיאלגיה וקרוהן.לא זכורה לי חבלה.. פשוט כאבים שהתחילו לפני 4 חודשים כרגע לא בוצע שום טיפול למעט פיזיותרפיה של גלי הלם (לפני ידיעה על הממצא) נשלחתי עי האורטופד.. ביצעתי אולטרסאונד שהיה תקין... לא ביקרתי אצל אורופד אונקולוגי... למרות שקראתי לגבי הממצא..טרם חזרתי לאורטופד -זמינות תורים...

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה דר' ירון סלע 25/05/2020 19:20
 • חן חן על העדכון. כעת המצב קצת יותר ברור לי. כמובן, שללא בדיקתך, אינני יכול לבצע רפואה מכוונת מקרה בפורום קלקטיבי. בגדול אומר, וללא התחייבות למקרה שלך, שלרוב, ממצאים אלו בעצם הינם מקריים. לרוב , יש להשוות לצילומים בעבר ולראות האם היתה דינמיקה בגודל ומיקום. הבעיה היא, שלא תמיד יש בדיקות מהעבר להשוות אותן לממצא מההווה. הסיבה להתעיית עם אורטופד אונקולוגי היא שתחום זה זהו "לחם חוקם". זה אמנם לרוב נגע שפיר ולא מסוכן, אך אורטופד אונקולוגי יוכל לתת לך ההכוונה ובירור מקיפים ובחירת מסלול טיפול תואם לך. אאחל לך בריאות שלמה ובמהרה !

 • + הוסף תגובה
תטדה מלי 25/05/2020 20:47
בריאות שלמה דר' ירון סלע 26/05/2020 12:15

הצטרפו לאינדקס הרופאים!