ניתוח החלפת כתף הפוכה: כל המידע החיוני

מהו ניתוח החלפת כתף הפוכה, באילו מצבים מתבצע, כיצד ניתן לדעת אם יש צורך בו ומהו מהלך הניתוח? כל המידע בפנים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 01/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר אריאל אורן
מנהל יחידה לכירורגיה של הכתף במרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר
הצג טלפון מספר מקשר
i


ניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית בכתף , כך שהחלק הכדורי של המשתל מורכב בחלקו הפנימי של המפרק והחלק הקעור של המפרק מורכב על גבי עצם הזרוע. שינוי זה במבנה הכתף מאפשר לייצבה בצורה טובה יותר ולהגביר את פעילות  שריר הדלתואיד, כך שתתקבל תנועה מיטבית של הכתף. מטרת הניתוח והשיקום היא להביא להפחתה משמעותית בכאבים , ולשחזר את טווח התנועה של הכתף ולאפשר תפקוד מיטבי שלה.למי מיועד ניתוח החלפת כתף הפוכה?

ניתוח החלפת כתף הפוכה יתבצע במספר מקרים:

1. שינויים ניווניים וקרעים משמעותיים של גידי השרוול המסובב 

יתרחשו לרוב במטופלים בגיל המבוגר. מדובר במצבים בהם לא ניתן לתקן את הקרעים או כאשר הסיכוי לקרע חוזר לאחר ניתוח הוא גדול יחסית. בנוסף, ניתוח זה יבחר במקרים בהם  הסיכוי לשיקום השרירים המסובבים של הכתף  הוא נמוך. 2. שברים בעצם הזרוע במטופלים מבוגרים

במקרים בהם קיים שבר מורכב בעצם הזרוע עם מידה של ריסוק, או שסיכויי ההחלמה של השבר אינם גבוהים בשל מבנה השבר וקיימת אפשרות של פגיעה באספקת הדם לעצם, יבחר ניתוח החלפת כתף הפוכה. 3. הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים או ניתוחים קודמים

במצבים בהם קיים הרס של מפרק הכתף בעקבות שברים קודמים או ניתוחים קודמים (כולל החלפות כתף חלקיות או מלאות קודמות באמצעות משתל אנטומי) יהיה צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה.
ניתוח החלפת כתף הפוכה כולל שינוי של מבנה הכתף והנחת משתל מיוחד אשר הופך את האנטומיה הטבעית של הכתף
איך ניתן לדעת אם יש צורך בניתוח החלפת כתף הפוכה?

כדי לקבוע אם יש צורך בניתוח מתבצעת בשלב הראשון בדיקה גופנית להערכת מצב הכתף. הבדיקה מתייחסת לטווחי התנועה ולפעילות השרירים באזור, בייחוד שריר הדלתואיד עליו מסתמך הניתוח. בהמשך, לשם השלמת האבחנה יתבצעו בדיקות דימות, כמו בדיקת CT  או MRI. בדיקות הדימות משמשות להערכה של מבנה העצם באזור, הגידים והשרירים. כיצד מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית עם אפשרות לשילוב של הרדמה אזורית (באמצעות חסם עצבי). במהלך הניתוח, מוסרת רקמת העצם עם הסחוס משני צדי המפרק ומוכנס משתל שעשוי ממתכת בשילוב עם פוליאתילן. אפשרות קיבוע המשתל הן מגוונות וכוללות שימוש בברגים או דבק (צמנט ) . מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

בהתאם לסוג הבעיה הראשונית (קרע של הגידים או שבר בעצם הזרוע) והממצאים שהתגלו בניתוח עצמו, יהיה צורך בקיבוע באמצעות מקבע כתף לתקופה של עד כשישה שבועות. מהלך השיקום כולל פיזיותרפיה, הידרותרפיה ותרגול עצמי למשך מספר חודשים. מהן התוצאות הצפויות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח צפויה הקלה בכאבים באזור ושיפור בתפקוד הכתף, בייחוד בהרמה שלה. מהם הסיכונים?

מבחינת ההרדמה, נדרשת הערכה מקיפה של רופא מרדים הכוללת בחינה של הבריאות הכללית וקיום בעיות שונות, כמו בעיות לב, ריאות ויתר לחץ דם. הניתוח כרוך בסיכון לפגיעה בעצבים המצויים באזור, שבר שעלול להיגרם במהלך החדרת המשתל וזיהום. בהתקנת משתל מסוג זה הסיכוי להתפתחות זיהום עומד על כ-2%. מה התוצאות הצפויות לאורך שנים?

לאחר כעשור, תיתכן החלשה של שריר הדלתואיד, בשל שימוש מאומץ ומוגבר בו עקב הניתוח. אין הדבר אומר שיהיה צורך בניתוח נוסף אך לעיתים מתרחשת ירידה בפעילות. בנוסף, במשך השנים, תיתכן התרופפות של המשתל באזור החיבור בין המשתל המלאכותי לעצם. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר אריאל אורן מנהל יחידה לכירורגיה של הכתף במרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אריאל אורן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום כאבים בכתף ובמרפק

דר' ירון סלע

דר' ירון סלע
ד"ר ירון סלע, מומחה בכירורגיה אורתופדית ומומחה בכירורגיה של כף היד. בעל תת התמחות בתחום הכתף והמרפק. ד''ר סלע הוא מנהל שירות כף היד ומרפק במרכז הרפואי האוניברסיטאי הלל יפה, כרופא כירורג אורתופד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דלקת בכתף
 • אלי
 • 27/05/2019 09:04
 • שלום דר נכבד אני בן 29 משחק כדורגל בליגה נמוכה (3 פעמים בשבוע של פעילות ) כבר תקופה של כמעט 3 חודשיים יש לי כאבים באזור הכתף שמקרינה לאזור של השכם /תחילת הצוואר הכבאים גדלים כאשר אני נושם נשימות ארוכות (כאב זה התחיל ללא שום פגיעה או משהו שאני זוכר ) רק לפני חודש התחלתי הליך של בירור (בדיקת דם , ובדיקת אולטרסאונד להלן התוצאות biceps tendon ב.מ.פ, לא הודגם נוזל בשרוול הגיד ללא עדות לקרע או דיסלוקציה subscapularis tendon ב.מ.פ ללא עדות לקרע supraspinatus tendon סיבים המשכיים אך מעט מעובים עם נוזל בכמות קטנה בשרוול subacromial bursitis לא מעובה ללא נוזל coracoacromial ligament ב.מ.פ JOINT ב.מ.פ infraspinatus ב.מ.פ teres minor ב.מ.פ ללא עדות supraclavicular ganglion deltoid muscleב.מ.פ מבנה גרמי תקין יש לציין שהתחלתי טיפול בכדורי אקקוסיה 90 מג שחוץ מלהוריד כאב לא עושות כלום בנוסף התחלתי הליך שיקומי של לייזר רך +טנס גלי חשמל יש לציין שאני עדיין ממשיך לעסוק בכדורגל וללא מנוחה אשמח לחוות דעת לגבי האם התוצאות של האולטרהסאונד באמת מסביר את הכאב שאני חש ? והאם צריך עוד המשך בירור ? בתודה מראש אלי נביא

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב אלי, ותודה על פנייתך ! הממצאים שתארת באולטרסאונד מאד שכיחים. הם לא "דרמטים" או מסוכנים ואינך חייב התערבות פולשנית לכתף. פעמים רבות, שילוב של מנוחה עם נוגדי דלקת בכדורים מספקים הסחורה ומקלים על כאב. לעתים, ניתן לשלב פיזיותרפיה וזריקת קוריטזון חד פעמית. השאלה שצריכה להישאל היא האם זה המקור לכאביך... יש לבצע בדיקת כתף יסודית על ידי מומחה כתף. פעמים רבות, מבוצעות בדיקות דימות שונות, עם ממצאים שונים, אשר אינם בקורולציה למציאות ולבדיקה הגופנית. אני זקוק לבדוק אותך ישירות על מנת לעזור לך ספציפית. אינני מסוגל מעל "גלי האינטרנט" לספק לך אבחנה. דרך אגב, ציינת כאב מוחמר בנשימה עמוקה ...,יתכן ויש לבדוק גם כיוון ריאתי ואיברי בית החזה. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע slap בלברום העליון
 • עדי
 • 10/06/2018 17:18
 • שלום ד"ר עוד מספר ימים יש לי ניתוח( בן 29 בריא, סובל רק מפריצות דיסק) אורטוסקופי לתיקון הקרע ואני בדילמה האם לבטל את הניתוח בשל שיקולים רבים . לפני 7 חודשים בזמן תרגיל מתח שמעתי קליק בכתף וראיתי חלק בכתף זז . לאחר מספר דקות הרגשתי לחץ עצום ולאחר יוםמין זרם חשמלי בכל הכתף. מפה לשם עשו לי 2 זריקות קורטיזון( שלא עזר לתווך הארוך) ועשיתי הרבה פיזוטרפיה שחלקם הטיבו איתי וחלקם( תרגילים למייצבים, ועיסויים רבים להורדת הדלקת). יש לציין שמצבי יותר טוב מאז הפציעה וכי אני מרגיש שיפור אך הכאבים באים והןלכים וכי איני יכול להרים משקלים כבדים.לפני חודשיים עשיתי mri להלן התשובות: קרע slap בלברום העליון האחורי והאמצעי. חשד לקרע קטן בלברום האחורי התחתון. ספק נגע hagl. לאחר התעייצות עם רופא מומחה של כללית שאמר לי שאןלי זה יסתדר, ולשאלתי האם אוכל להתאמן השיב לי הנ"ל: צריך לוותר בחיים, החלטתי ללכת למומחה כתף בהדסה עין כרם. הנ"ל המליץ לי על ניתוח ואמר שאני יכול לבצע את הניתוח גם עןד שנה וכי סוג כזה של קרע בדרך כלל לא מחמיר. יש לציין כי הנני עובד במערכת הביטחון וכי חלק מהעבודה שלי היא פיזית, כמו כן אני מתאמן שנים רבות בחדכ וגם משחק כדורסל. מאז הקרע הפסקתי להרים משקולות והכאבים פסקו ואף נעלמו, אך ברגע שאני חוזר להרים משקל נמוך אני מרגיש כאבים וחוזר יציבות בכתף. להלן שאלותיי: האם מומלץ ניתוח? במידה ואבחר לא לעשות ניתוח( בהמלצת פיזוטרפיס שלי , שאמר לי שבעזרת חיזוק השרירים אני אוכל לחזור לרמת עצימות לפני הפציעה) האם קרע כזה יכול להתאחות למרות שאין עדויות לכך? והאם באמת אוכל לחזור לעצימויות גבוהות? כמה זמן במידה ולא אעשה ניתוח עורך שיקום מפציעה כזאת? האם הקרע יכול להחמיר במידה ולא אעשה ניתוח? תודה רבה על ההקשבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב עדי ותודה על פנייתך ! אני מבין היטב את הדילמה שלך. אתה נמצא בתחום האפור של פגיעות בכתף אשר אינן חמורות מידי, אך מאידך, אינן קלות להתעלמות מהן... כל מה שצינת נכון. יש דילמות בספרות המקצועית בדרכי ההתמודדות הנכונות עם קרעי SLAP. במידה והיית מבוגר בכמה עשרות שנים, ועובד משרדית, כנראה ונטיית ליבי היתה להמליץ על טיפול שמרני. לאור העובדה שאתה בן 29, ועובד פיזית ופעיל גופנית, יש הגיון רב בנסיון טיפול ניתוחי ארתרוסקופי - הטרייה או תפירת הקרע, במידה ומיצית עד תום טיפול שמרני , על סוגיו השונים. ממה שקראתי, עושה רושם שזה זמן רב שאתה מתמודד עם הנושא, אתה מתוסכל. הטיפול השמרני עוזר רק אם אתה במנוחה. המטרה לתפור לך את החליפה המתאימה לך ! במידה ואתה חפץ בעבודה פיזית וספורט המערב הכתפיים. סיכוי גבוה שהניתוח יוכל לזרז את תהליך ההחלמה ויגדיל הסיכויים שלך לחזור לפעילות כגופנית. אך יש לזכור, אין זו תעודת ביטוח, יש סיכונים בניתוח וסיכוי רב שהכתף לעולם לא תהיה כמו לפני הפציעה... איינני יכול לקבל ההחלטה בעבורך האם יש צורך בניתוח. ללא בדיקה גופנית שלי ומעבר על ה MRI - אינני יכול לספק לך תשובה בנידון. הקרע יכול להחמיר אם תתעלם ממנו, ולא תטפל בו באופן ראוי לאורך זמן. חשוב להתמיד בפזיותרפיה. בהצלחה רבה ובריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על תשובתך להלן מספר שאלות.
 • עדי
 • 12/06/2018 22:44
 • קודם כל תודה רבה על ההתיחסות. מתגובתך יש להבים שמצד אחד צריך מנוחה ומצד שני צריך פיזוטרפיה , זה לא נוגד אחד את השני? כמו כן אמרת שצריך לטפל בקרע אם לא זה יכול להחמיר איך מטפלים בו אא לא חיזוק שרירי הכתף? שאלת השאלות היא אם אתן מנוחה ואעשה כל מה שצריך, אני יוכל לחזור לפעילות מלאה ללא כאבים וחוסר יציבות בתכף?? כי הבנתי שהקרע לעולם לא יתאחה... ואם כן כמה זמן דורש מנוחה וטיפול זה בממוצע? כי אני כבר 7 חודשים סוחב את הבעיה הזאת ומטפל בה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אחדד את תשובתי. כשציינתי מנוחה, כוונתי למנוחה מעבודה פיזית מעל גובה חגורת הכתפיים. עבודה עם נשיאת משקלים כבדים, עבודה עם תנועות רפיטטיביות (חוזרות ונשנות) עם עומס רב על הכתפיים. תימנע מעומס רב מסוג זה. כמו כן ספורט מעל חגורת הכתפיים כדוגמת טניס, כדורסל, כדורעף, פוטבול , בייסבול, אגרוף, קרב מגע או כל ספורט תחרותי למול "יריב" ספורטיבי... .... או חדר כושר עם משקולות מעל גובה הכתפיים ולעיתים גם שחיית חתירה או פרפר מאומצת ועוד שלל מאמצים ממושכים מסוג זה... לא בריאים לכתף שלך מנוחה זו אינה קשורה לפעילות יסודית מקצועתי מתווכת פזיותרפיסט אמין ורציני המאפשר חיזוק שרירי מסויימים וחימום הכתף ושיפור התנועה מבלי לגרוף נזק לא מבוקר מפעליות סופורטיבית כפי שתוארה מעלה... אין "תשובה מתמטית מדוייקת" - שתגדיר לך במדויק "כמה זמן". זה מאד סובייקטיבי ותלוי בסף הכאב שלך ושלל פרמטרים אחרים המגדירים את אישיותך ואת העומס הנדרש על הכתף שלך... אינני יכול לענות לך ללא בדיקתך. גם אז, פעמים רבות, אינני יכול להתחייב על הזמן המדוייק. עושה רושם, שזמן רב כבר ניסית לטפל באופן שמרני, ואינך מגיע ל"סיפוק רפואי", ולמצב סביר לחייך הנוכחים ולעתיד לבוא. בידיים טובות של מנתח כתף טוב, יש סבירות גבוהה שתמצא מזור, ושיפור באיכות חייך. אאחל לך בהזדמנות זאת, בהצלחה רבה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע סלאפ 2 בכתף
 • עידן
 • 26/05/2019 14:22
 • עדי שלום, אני סובל מאותה בעיה, קרע סלאפ 2 בכתף עכב תאונת קטנוע לפני כמעט חודשיים. מנוחה עוזרת לי ופחות מורגש הכאב, אולם לאחרונה התחלתי פיזיוטרפיה והכאב מתגבר, בא והולך. רופאים אחדים אמרו לי שהקרע עשוי להתאחות ואחרים אמרו שלא וכי צריך לתפור הגיד חזרה לעצם. אני כרגע ממשיך בפיזיוטרפיה ומייחל לשיפור קבוע.אך אם לא אשיג את המטרות שלי, אולי האופציה הניתוחית תהיה עדיפה. מה איתך? עשית את הניתוח?מרגיש שיפור? תודה על התגובה, עידן

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שבר מורכב בכתף
 • גל
 • 24/05/2019 08:26
 • יש לי שבר מורכב בכתף בצילום הרטגן האחרון שביצעתי אתמול שלושה שבועות אחרי הנפילה הרופא ראה תזוזה משמעותית של חלקי השבר 40 מעלות וארוס לעומת הצילום הקודם שהיה וארוס קל שבוע לפני האורטופד ממליץ על ניתוח אחרת תהיהי לי הגבלה להרים את הזרוע מעל הכתף, שאלתי אני לא רוצה ניתוח מה ההשלכות של זה מבחינה תפקוד יום יומי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב גל, ותודה על פנייתך ! לאחר שיחתנו הטלפונית, ובהמשך אליה, אשמח לנסות ולעזור לשפר מצבך. נא עדכני החלטתך, מחוץ לדפי הפורום. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אבינועם גורדין ד"ר אבינועם גורדין
חוות דעת משפטית בתחום האורתופדיה קרא עוד
ד"ר אבינעם גורדין ד"ר אבינעם גורדין
חוות דעת משפטית בתחום האורתופדיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ