גדילת יתר של שרירי הלעיסה: מהו הטיפול שעשוי לסייע בשיפור אסתטיקת הפנים?

מראה הפנים שלנו אינו מושפע רק מצורת השפתיים או מגודל האף: אחד מהמאפיינים המשמעותיים ביותר אשר משפיעים עליו הם שרירי הלעיסה. גדילת יתר של השרירים החיוניים עלולה לגרום לא-סימטריה ולמראה פנים מרובע ולא מעודן: מדוע מתרחשת גדילת יתר של השרירים ומהו הטיפול שיכול לפתור את הבעיה בקלות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותשרירי הלעיסה אמונים על יכולת תנועת פתיחת הפה וסגירתו. קיימים שמונה שרירי לעיסה – ארבעה שרירים פותחים וארבעה שרירים סוגרים בכל צד של הלסת. שרירים אלו מאפשרים לנו לבצע מגוון פעולות, בהן אכילה ודיבור. 

צורת המתאר החיצוני של הפנים תלויה בגודלם וצורתם של שרירי הלעיסה: שריר המסטר, אשר נמצא בין זווית הלסת התחתונה לבין עצם הלחי, ושריר הטמפורליס, העובר באזור הרקה. גדילת יתר של שרירי הלעיסה גורמת לפגיעה במראה האסתטי של הפנים. גדילת יתר של שריר המסטר תגרום למראה פנים מרובע, בעוד שגדילת יתר של שרירי הטמפורליס תוביל להתרחבות באזור הרקות.


 

מה גורם לגדילת השרירים? 
הגורם לגדילת יתר שרירית אינו ידוע, אך לרוב לא מדובר במחלה. גדילת יתר דו צדדית, תסווג לרוב כתבנית פנים לא אסתטית. מנגד, גדילת יתר חד צדדית, אשר מובילה לא-סימטריה באזור הפנים, תוגדר כבעיה תפקודית. 


איך ניתן לטפל?
הטיפול מתבצע באמצעות הזרקת בוטוקס לשרירי הלעיסה המוגדלים. בוטוקס, או בוטוליניום טוקסין, הוא רעלן המשמש בתחומים רבים ברפואה. הזרקתו אל אזור שריר הלסת מפחיתה את פעולת השריר וכתוצאה מכך גם מקטינה את נפחו. 

הזרקות הבוטוקס מסייעות בשינוי מבנה פנים מרובע (אשר נחשב כפחות אסתטי בייחוד בקרב נשים) למבנה פנים משולש, וכך משוות לאזור הפנים מראה רך ומעודן יותר. אם מדובר בגדילת יתר חד צדדית שהובילה לא-סימטריה, תתבצע הזרקת בוטוקס אל השריר בצד המוגדל, כדי לסייע בשיפור הסימטריה בין שני צדי הפנים. 

מדובר בפעולה קצרה הנמשכת דקות ספורות. התוצאות יראו לאחר כשבוע ממועד ההזרקה והשפעת החומר על השרירים נמשכת כארבעה חודשים. ברוב המקרים לאחר סדרת טיפולים התוצאה שהתקבלה תהפוך לקבועה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב והרגשת תזוזה בלסת גולי 23/09/2020 01:41
  • הי, רציתי לשאול אני סובלת מפריקות בלסת tmg עשיתי ניתוח לפני שנה וחצי ועוד ניתוח בצד השני לפני שלושה שבועות, במהלך החג נהיתה לי כמין תזוזה בלסת, כאב חזק שלא עובר, הייתי בצום 24 שעות, בנוסף לכך שניסיתי לקום מהמיטה הייתה לי הרגשה כאילו יש שוב פריקה, לא הצלחתי להשיג את הרופא שלי ולכן אני שואלת האם זה תקין? יש לציין כי במהלך החג זה השתחרר אבל עדיין כואב מאוד בסגירה ובלעיסה אם תוכל להרגיע אותי ולדעת האם צריך תור דחוף אליו אשמח לתשובה למייל, הניתוחים שעשיתי הם ניתוח אלקטומי תודה מראש

  • + הוסף תגובה
כאב לסת וטינטון באוזן גידי 22/09/2020 19:04
  • שלום, לעיתים יש לי כאבי לסת, בעיקר אם אני ישן על הבטן. הכאבים יכולים להימשך כמה ימים ואני לוקח משכחי כאבים כדי להיתמודד עם הכאב וכדי שאוכל ללעוס. בנוסף, מזה שנתיים שהתחלתי לשים לב לקליקים שיש לי בלסת שמשפיעים על האוזן וזה בנוסף לטינטון שהחל לי בזמן הזה שמלווה בירידה בשמיעה הכל באותו הצד. הייתי אצל מגוון רופאי אא"ג אך הם לא הזכירו בעיה בלסת. אשמח לעזרתכם,

  • + הוסף תגובה
נעילת המפרק בעת עקירה ליל 22/09/2020 14:09
  • שלום דוקטור, כרגע בטיפולי שיניים ואמורה לעבור עקירה בעוד כשבוע מה אפשר לעשות על מנת למנוע נעילת המפרק בעת העקירה (קרה לי כבר פעמיים) כרגע לוקחת אתופן יום לפני הטיפול ביום הטיפול ויום אחרי לפי הנחיות הרופא וזה עוזר במקצת....אשמח לעזרה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!