גדילת יתר של שרירי הלעיסה: מהו הטיפול שעשוי לסייע בשיפור אסתטיקת הפנים?

מראה הפנים שלנו אינו מושפע רק מצורת השפתיים או מגודל האף: אחד מהמאפיינים המשמעותיים ביותר אשר משפיעים עליו הם שרירי הלעיסה. גדילת יתר של השרירים החיוניים עלולה לגרום לא-סימטריה ולמראה פנים מרובע ולא מעודן: מדוע מתרחשת גדילת יתר של השרירים ומהו הטיפול שיכול לפתור את הבעיה בקלות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותשרירי הלעיסה אמונים על יכולת תנועת פתיחת הפה וסגירתו. קיימים שמונה שרירי לעיסה – ארבעה שרירים פותחים וארבעה שרירים סוגרים בכל צד של הלסת. שרירים אלו מאפשרים לנו לבצע מגוון פעולות, בהן אכילה ודיבור. 

צורת המתאר החיצוני של הפנים תלויה בגודלם וצורתם של שרירי הלעיסה: שריר המסטר, אשר נמצא בין זווית הלסת התחתונה לבין עצם הלחי, ושריר הטמפורליס, העובר באזור הרקה. גדילת יתר של שרירי הלעיסה גורמת לפגיעה במראה האסתטי של הפנים. גדילת יתר של שריר המסטר תגרום למראה פנים מרובע, בעוד שגדילת יתר של שרירי הטמפורליס תוביל להתרחבות באזור הרקות.


 

מה גורם לגדילת השרירים? 
הגורם לגדילת יתר שרירית אינו ידוע, אך לרוב לא מדובר במחלה. גדילת יתר דו צדדית, תסווג לרוב כתבנית פנים לא אסתטית. מנגד, גדילת יתר חד צדדית, אשר מובילה לא-סימטריה באזור הפנים, תוגדר כבעיה תפקודית. 


איך ניתן לטפל?
הטיפול מתבצע באמצעות הזרקת בוטוקס לשרירי הלעיסה המוגדלים. בוטוקס, או בוטוליניום טוקסין, הוא רעלן המשמש בתחומים רבים ברפואה. הזרקתו אל אזור שריר הלסת מפחיתה את פעולת השריר וכתוצאה מכך גם מקטינה את נפחו. 

הזרקות הבוטוקס מסייעות בשינוי מבנה פנים מרובע (אשר נחשב כפחות אסתטי בייחוד בקרב נשים) למבנה פנים משולש, וכך משוות לאזור הפנים מראה רך ומעודן יותר. אם מדובר בגדילת יתר חד צדדית שהובילה לא-סימטריה, תתבצע הזרקת בוטוקס אל השריר בצד המוגדל, כדי לסייע בשיפור הסימטריה בין שני צדי הפנים. 

מדובר בפעולה קצרה הנמשכת דקות ספורות. התוצאות יראו לאחר כשבוע ממועד ההזרקה והשפעת החומר על השרירים נמשכת כארבעה חודשים. ברוב המקרים לאחר סדרת טיפולים התוצאה שהתקבלה תהפוך לקבועה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שן בינה עקירה כירורגית סיון 04/04/2020 14:54
  • שלום, לפני כשלושה ימים עברתי עקירה כירורגית מסובכת בשן 38 בינה תחתונה. הרופא הזהיר כי השן קרובה לעצב וכי יש סיכון לפגיעה. מאז העקירה לא חזרה לי התחושה לשפה התחתונה כולל השיניים והסנטר..האם זה תקין? מתי עליי לדעת שהמצב חריג? מתי התחושה אמורה לחזור?

  • + הוסף תגובה
כאב בלסת שמאל שרון 01/04/2020 23:44
  • הנני בת 44 , אמא לילד אחד. בריאה בדר"כ . בעשור האחרון עברתי ניתוחים מניעתיים - כריתה ושיחזור דו"צ של השדיים והוצאת שחלות וחצוצרות דו"צ. ( בשל נשאות ל- Brca 1 ). בשבועות האחרונים התחלתי להרגיש כאב בלסת שמאל בעיקר בלעיסה, במקרים קיצוניים הרגשתי שהלסת בצד שמאל מוגבלת בפתיחה ( יש לציין שהכאב החל לאחר שלעסתי משהו קשה). בימים האחרונים הכאב פחת אך הופיעו כאבים באוזן שמאל שמגיעים בדקירות כואבות לכמה רגעים ועוברות. כמו כן יש תחושה של - כובד, כאב ולחץ על עין שמאל ומסביב לה. העין נפקחת פחות מעין ימין אך אינה נפוחה או אדומה. כמו כן לאורך היום מופיעה תחושה קבועה של חום בחלק הקדמי של לחי שמאל, ללא אודם או כאב. שאלותיי- 1. האם ייתכן שכל הכאבים החלו מהלסת?שהבעיה נמצאת בלסת ? 2. האם כדאי לפנות לרופא או שאפשרי לחכות ולעקוב במחשבה שאולי יעבור לבד? 3.מה זה יכול להיות? תודה חמה על ההתייחסות.

  • + הוסף תגובה
מוקצלה אלי 01/04/2020 16:23
  • הי, יש דרך לטפל במוקוצלה כל עוד היא ממש בתחילת דרכה אולי שימוש ב אורלמדיק או חנקן? לאחר 2 ניתוחים להסרת מוקצלות כנראה שבדרך לשלישי אזורים שונים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!