גדילת יתר של שרירי הלעיסה: מהו הטיפול שעשוי לסייע בשיפור אסתטיקת הפנים?

מראה הפנים שלנו אינו מושפע רק מצורת השפתיים או מגודל האף: אחד מהמאפיינים המשמעותיים ביותר אשר משפיעים עליו הם שרירי הלעיסה. גדילת יתר של השרירים החיוניים עלולה לגרום לא-סימטריה ולמראה פנים מרובע ולא מעודן: מדוע מתרחשת גדילת יתר של השרירים ומהו הטיפול שיכול לפתור את הבעיה בקלות? התשובות בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר וסים עבודשרירי הלעיסה אמונים על יכולת תנועת פתיחת הפה וסגירתו. קיימים שמונה שרירי לעיסה – ארבעה שרירים פותחים וארבעה שרירים סוגרים בכל צד של הלסת. שרירים אלו מאפשרים לנו לבצע מגוון פעולות, בהן אכילה ודיבור. 

צורת המתאר החיצוני של הפנים תלויה בגודלם וצורתם של שרירי הלעיסה: שריר המסטר, אשר נמצא בין זווית הלסת התחתונה לבין עצם הלחי, ושריר הטמפורליס, העובר באזור הרקה. גדילת יתר של שרירי הלעיסה גורמת לפגיעה במראה האסתטי של הפנים. גדילת יתר של שריר המסטר תגרום למראה פנים מרובע, בעוד שגדילת יתר של שרירי הטמפורליס תוביל להתרחבות באזור הרקות.


 

מה גורם לגדילת השרירים? 
הגורם לגדילת יתר שרירית אינו ידוע, אך לרוב לא מדובר במחלה. גדילת יתר דו צדדית, תסווג לרוב כתבנית פנים לא אסתטית. מנגד, גדילת יתר חד צדדית, אשר מובילה לא-סימטריה באזור הפנים, תוגדר כבעיה תפקודית. 


איך ניתן לטפל?
הטיפול מתבצע באמצעות הזרקת בוטוקס לשרירי הלעיסה המוגדלים. בוטוקס, או בוטוליניום טוקסין, הוא רעלן המשמש בתחומים רבים ברפואה. הזרקתו אל אזור שריר הלסת מפחיתה את פעולת השריר וכתוצאה מכך גם מקטינה את נפחו. 

הזרקות הבוטוקס מסייעות בשינוי מבנה פנים מרובע (אשר נחשב כפחות אסתטי בייחוד בקרב נשים) למבנה פנים משולש, וכך משוות לאזור הפנים מראה רך ומעודן יותר. אם מדובר בגדילת יתר חד צדדית שהובילה לא-סימטריה, תתבצע הזרקת בוטוקס אל השריר בצד המוגדל, כדי לסייע בשיפור הסימטריה בין שני צדי הפנים. 

מדובר בפעולה קצרה הנמשכת דקות ספורות. התוצאות יראו לאחר כשבוע ממועד ההזרקה והשפעת החומר על השרירים נמשכת כארבעה חודשים. ברוב המקרים לאחר סדרת טיפולים התוצאה שהתקבלה תהפוך לקבועה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד, אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירת שיני בינה עליונות מאיה 12/12/2019 21:00
  • שלום בת 23 עברתי אתמול עקירה של שתי שיני בינה עליונות (לא כירורגי) לא ניתן לי אנטיביוטיקה אלא משככי כאבים בלבד. באותו היום סבלתי מכאבים שהתחזקו בלילה , נוטלת משככי כאבים שעוזרים לכמה שעות. הכאב מורגש בעיקר בעת פתיחת הפה, דיבור ואכילה. מרגישה כאבים בתוך חלל הפה כאילו יש לי שם פצעים/כוויות/נפיחות. יצרתי קשר טלפונית עם הרופא המטפל מחשש שיש לי מכתשית יבשה שאמר שבשיני בינה עליונות לא מתרחש דבר כזה ושהסברתי לו שיצא לי אחרי כמה שעות סוג של גוש דמי יציב הוא אמר לי שזו כנראה ספוגית ואין לי מה לחשוש ממכתשית יבשה זה נכון שאין מכתשית יבשה בשיני בינה עליונות? בנוסף- כמה זמן הכאבים אמורים להימשך? בעקירה לפני שנה עקרתי 2 שיני בינה תחתונות כירוכגי ואני לא זוכרת כאבים כאלה תודה מראש

  • + הוסף תגובה
נגע פיגמנטוזי בצבע כחול/שחור במרכז חיך קשה מושיקו 11/12/2019 15:15
  • שלום דוקטור הגעתי לטיפול שיניים לצורך עקירת שיני בינה בטיפול הכירורג ראה שישי לי נגע פיגמנטוזי בצבע כחול/שחור במרכז חך קשה קוטר 2 מ"מ ללא רגישות במגע נלקחו תמונות קליניות ניתנה בקשה להתחייבות לביופסיה מהחך. האם הממצא מדאיג? ומחייב המשך בירור ? מה האפשרויות של הנגע הנ"ל?

  • + הוסף תגובה
MRI מפרקי לסת ללא זריקת ניגוד שלי 08/12/2019 17:48
  • שלום, קיבלתי הפניה ל- MRI מפרקי לסת בעקבות - קליקים וקנקים במפרקי הלסת, פתיחת מנשך קדמי, ותזוזה של לסת תחתונה כמה מילימטרים אחורנית. שאלתי את הרופאה האם אפשר לעשות MRI ללא זריקת ניגוד והיא אמרה שאפשר. (אני יודעת שהחומר מצטבר במוח ויכולות להיות לו השפעות שליליות על הבריאות ומכאן החששות שלי) הייתי רוצה לדעת מה עמדתך בנושא והאם מקובל לעשות MRI גם ללא הזריקה

  • + הוסף תגובה
שלום שלי ד"ר נבות גבעול 11/12/2019 13:43
  • ממליץ לעשות עם הזרקה כדי לקבל את מלוא המידע. mri שמבוצע מספר פעמים בודדות במהלך החיים לא מוצא סיבה לדאוג מהצטברות חומר ניגוד במוח. לעומת זאת על פי תיאורך מדובר בבעיה מורכבת במפרקי הלסת ולכן מומלץ שהבדיקה תיתן מלוא המידע

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!