//

גאמי סמייל – חיוך חושף חניכיים יתר על המידה: איך ניתן לשפר את מראה החיוך?

גאמי סמייל Gummy smile או חיוך חושף חניכיים ביתר, הוא תופעה שכיחה בה החניכיים העליונות בולטות יתר על המידה בזמן חיוך. מהן הסיבות האפשריות לפגם האסתטי והאם קיימים טיפולים שיעזרו? המידע בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות
אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר ביצירת רושם ראשוני הוא החיוך. על-פי אידאל היופי, חיוך אסתטי הוא כזה אשר חושף את השיניים הקדמיות וחלק קטן (1-3 מ"מ) מהחניכיים העליונות. חשיפת יתר של החניכיים בזמן חיוך, תופעה המכונה גאמי סמייל (Gummy smile), היא מצב בו החניכיים בולטות יתר על המידה בעת חשיפת השיניים. למרות שלא מדובר בבעיה בריאותית, חשיפת היתר מהווה פגם אסתטי אשר עלול לגרום לבושה ניכרת ולפגיעה בדימוי העצמי. אלה הסובלים מהבעיה נוטים לכסות את הפה כאשר הם מחייכים ולהרכין את הראש כדי להימנע מהמבוכה בעת צחוק או רגע של שמחה. במקרים קיצוניים יותר, הבעיה עלולה להוביל להימנעות מכל חיוך או צחוק.


אישה מכסה את פיה בזמן חיוך ממבוכה, סובלת מגאמי סמייל - חשיפת יתר של החניכיים

Antonio Guillem | Shutterstock


מהם הגורמים לחיוך חושף חניכיים?

קיימים מספר גורמים לתופעה, השכיח שבהם הוא התרוממות ביתר של השפה העליונה בעת החיוך הנובעת מתנועתיות מוגברת של שרירי ההבעה אשר אמונים על תזוזת השפה העליונה. גורם נוסף לחשיפת יתר של החניכיים העליונים היא גדילה ורטיקלית עודפת של הלסת העליונה, אשר יכולה להיות משולבת גם עם שיניים בולטות. שפה עליונה קצרה או שיניים קצרות מהממוצע עלולות להוביל גם הן לחשיפת יתר של החניכיים העליונים. בנוסף, גם דלקת חניכיים קשה שגורמת לנפיחות ואדמומיות בחניכיים יכולה גם היא לגרום להתפתחות הפגם. 

האם יש טיפול שיעזור לשפר את מראה החיוך?

ישנן מספר שיטות שיסייעו בשיפור חשיפת היתר של החניכיים, אופן הטיפול נבחר בהתאם לגורם לבעיה האסתטית.

אם מדובר בבעיה הנובעת מתנועתיות יתר של השרירים הדינאמיים באזור השפה העליונה, ניתן לבצע הזרקות בוטוקס.  בוטוקס (בוטוליניום טוקסין) הוא רעלן המסייע בהרפיית השרירים באזור ובהחלשת פעילותם. כתוצאה מכך, לא מתקיימת הרמה קיצונית של השפה העליונה בעת חיוך או צחוק וכפועל יוצא גם פחות חניכיים נחשפות. 

בדומה להזרקות אסתטיות אחרות, הטיפול בבוטוקס נמשך דקות ספורות והוא אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. תוצאות הפעולה יראו לרוב לאחר כשבוע ימים והן ישמרו למספר חודשים, אחריהם יהיה צורך בטיפול נוסף. אם ההזרקה מתבצעת במיקום המדויק ובמינון הנכון היא צפויה לסייע בהשגת תוצאה אסתטית מוצלחת, ללא השפעה על הדיבור או על מנח השפה בזמן מנוחה. 

אם הבעיה נובעת ממימד אנכי עודף של הלסת העליונה, ניתן לבצע ניתוח אורתוגנטי שנועד כדי לקצר את הגובה העודף. נבחר באפשרות זו כאשר הגאמי סמייל קיצוני או כאשר יש עיוותים נוספים במנח הלסת העליונה המצריכים תיקון כירורגי. 

במצבים בהם המקור לחשיפת היתר הוא מנח שיניים לקוי, לרוב יבחר טיפול אורתודנטי ליישור השיניים. חשיפת יתר אשר נגרמת מדלקת חניכיים קשה תצריך טיפול פריודונטלי בכדי לסלק את הדלקת ולפתור את הבעיה האסתטית. 
כיצד מאתרים מהו הגורם לבעיה ולמי פונים לשם אבחון וטיפול?

רופא מומחה לכירורגיה של הפה הפנים והלסתות יכול לאבחן את הסיבה להפרעה לאחר בדיקה קלינית פשוטה. בחלק קטן מהמקרים יידרשו צילומי רנטגן בכי לאבחן במדויק את מקור הבעיה. ברוב המקרים הטיפול בהפרעה פשוט וכולל הזרקת בוטוקס לשרירי ההבעה האחראים לבעיה. בחלק מהמקרים יידרש טיפול משולב של הזרקת בוטוקס יחד עם אורתודנטיה או פריודונטיה להשגת תוצאה מספקת. במיעוט המקרים יידרש ניתוח אורתוגנטי של הלסת העליונה בכדי לטפל בבעיה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השלכות של עקירת שן בינה. איילת 12/08/2020 19:10
 • שלום, אני סובלת כבר יותר משנה משן בינה בלסת התחתונה, שגורמת לי לכאבים ולקשיים בלעיסה (אני יכולה ללעוס רק בצד השני...). הומלץ לי ע"י כמה רופאים לעקור אותה, אבל אני חוששת שזה יגרום לתזוזת שיניים בלסת התחתונה. מה הסיכון לתזוזת שיניים או לנזק אחר כתוצאה מהעקירה? האם יש טיפול חלופי לעקירה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
שלום אילת ד"ר נבות גבעול 12/08/2020 21:19
 • אין טיפול חלופי לעקירה . עקירת שן בינה לא תגרום לתסוזת שיניים

 • + הוסף תגובה
כאבים בלסת רעות 08/08/2020 15:30
 • שלום דר לעסתי במשך כמה ימים ברציפות מסטיקים דבר שגרם לי לכאבים נוראיים בלסת ברמה שכל דיבור או אכילה גרם לכאב הפסקתי ללעוס לפני שלושה ימים ועדיין יש לי כאבים בלעיסה ודיבור פחות במנוחה כרגע לקחתי יומיים אטופן יש צורך לעשות עוד משהו או לתת ללסת מנוחה? אציין שלפני חצי שנה עשיתי תאונת דרכים עם כרית אוויר שפגעה חי בלסת אני מטופלת בפיזוטרפיה אך לעולם לא כאב לי הרמת כזו ואין לי כאבים בקרך כלל ביום יום תודה

 • + הוסף תגובה
שלום רעות ד"ר נבות גבעול 12/08/2020 16:00
אורתוגנטי שיר 07/08/2020 15:45
 • שלום. יש לי מנשך תקין השיניים יושבות אחת על השניה . הבעיה שלי היא צד אחד של הפנים מלא וצד אחד שטוח האם יש קשר לשיניים?

 • + הוסף תגובה
שלום שיר ד"ר נבות גבעול 12/08/2020 15:59
 • בדרך כלל אסימטריה ברקמות הרכות אינה קשורה לשיניים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!