גאמי סמייל – חיוך חושף חניכיים יתר על המידה: איך ניתן לשפר את מראה החיוך?

גאמי סמייל Gummy smile או חיוך חושף חניכיים ביתר, הוא תופעה שכיחה בה החניכיים העליונות בולטות יתר על המידה בזמן חיוך. מהן הסיבות האפשריות לפגם האסתטי והאם קיימים טיפולים שיעזרו? המידע בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות
אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר ביצירת רושם ראשוני הוא החיוך. על-פי אידאל היופי, חיוך אסתטי הוא כזה אשר חושף את השיניים הקדמיות וחלק קטן (1-3 מ"מ) מהחניכיים העליונות. חשיפת יתר של החניכיים בזמן חיוך, תופעה המכונה גאמי סמייל (Gummy smile), היא מצב בו החניכיים בולטות יתר על המידה בעת חשיפת השיניים. למרות שלא מדובר בבעיה בריאותית, חשיפת היתר מהווה פגם אסתטי אשר עלול לגרום לבושה ניכרת ולפגיעה בדימוי העצמי. אלה הסובלים מהבעיה נוטים לכסות את הפה כאשר הם מחייכים ולהרכין את הראש כדי להימנע מהמבוכה בעת צחוק או רגע של שמחה. במקרים קיצוניים יותר, הבעיה עלולה להוביל להימנעות מכל חיוך או צחוק.


אישה מכסה את פיה בזמן חיוך ממבוכה, סובלת מגאמי סמייל -  חשיפת יתר של החניכיים

Antonio Guillem | Shutterstock


מהם הגורמים לחיוך חושף חניכיים?

קיימים מספר גורמים לתופעה, השכיח שבהם הוא התרוממות ביתר של השפה העליונה בעת החיוך הנובעת מתנועתיות מוגברת של שרירי ההבעה אשר אמונים על תזוזת השפה העליונה. גורם נוסף לחשיפת יתר של החניכיים העליונים היא גדילה ורטיקלית עודפת של הלסת העליונה, אשר יכולה להיות משולבת גם עם שיניים בולטות. שפה עליונה קצרה או שיניים קצרות מהממוצע עלולות להוביל גם הן לחשיפת יתר של החניכיים העליונים. בנוסף, גם דלקת חניכיים קשה שגורמת לנפיחות ואדמומיות בחניכיים יכולה גם היא לגרום להתפתחות הפגם. 

האם יש טיפול שיעזור לשפר את מראה החיוך?

ישנן מספר שיטות שיסייעו בשיפור חשיפת היתר של החניכיים, אופן הטיפול נבחר בהתאם לגורם לבעיה האסתטית.

אם מדובר בבעיה הנובעת מתנועתיות יתר של השרירים הדינאמיים באזור השפה העליונה, ניתן לבצע הזרקות בוטוקס.  בוטוקס (בוטוליניום טוקסין) הוא רעלן המסייע בהרפיית השרירים באזור ובהחלשת פעילותם. כתוצאה מכך, לא מתקיימת הרמה קיצונית של השפה העליונה בעת חיוך או צחוק וכפועל יוצא גם פחות חניכיים נחשפות. 

בדומה להזרקות אסתטיות אחרות, הטיפול בבוטוקס נמשך דקות ספורות והוא אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. תוצאות הפעולה יראו לרוב לאחר כשבוע ימים והן ישמרו למספר חודשים, אחריהם יהיה צורך בטיפול נוסף. אם ההזרקה מתבצעת במיקום המדויק ובמינון הנכון היא צפויה לסייע בהשגת תוצאה אסתטית מוצלחת, ללא השפעה על הדיבור או על מנח השפה בזמן מנוחה. 

אם הבעיה נובעת ממימד אנכי עודף של הלסת העליונה, ניתן לבצע ניתוח אורתוגנטי שנועד כדי לקצר את הגובה העודף. נבחר באפשרות זו כאשר הגאמי סמייל קיצוני או כאשר יש עיוותים נוספים במנח הלסת העליונה המצריכים תיקון כירורגי. 

במצבים בהם המקור לחשיפת היתר הוא מנח שיניים לקוי, לרוב יבחר טיפול אורתודנטי ליישור השיניים. חשיפת יתר אשר נגרמת מדלקת חניכיים קשה תצריך טיפול פריודונטלי בכדי לסלק את הדלקת ולפתור את הבעיה האסתטית. 


צילום תקריב , חיוך חושף חניכיים (גאמי סמייל)
mintosk | Shutterstockכיצד מאתרים מהו הגורם לבעיה ולמי פונים לשם אבחון וטיפול?

רופא מומחה לכירורגיה של הפה הפנים והלסתות יכול לאבחן את הסיבה להפרעה לאחר בדיקה קלינית פשוטה. בחלק קטן מהמקרים יידרשו צילומי רנטגן בכי לאבחן במדויק את מקור הבעיה. ברוב המקרים הטיפול בהפרעה פשוט וכולל הזרקת בוטוקס לשרירי ההבעה האחראים לבעיה. בחלק מהמקרים יידרש טיפול משולב של הזרקת בוטוקס יחד עם אורתודנטיה או פריודונטיה להשגת תוצאה מספקת. במיעוט המקרים יידרש ניתוח אורתוגנטי של הלסת העליונה בכדי לטפל בבעיה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר וסים עבוד אחראי מרפאת מפרק הלסת TMJ במחלקה לכירורגיה פה ולסתות, מרכז רפואי שיבא תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר וסים עבוד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלפוחית בחיך העליות מצד שמאל למעלה בעומק תהל 19/03/2020 21:14
  • לאחרונה מרגישה את החיך העליון ובבדיקה במראה ראיתי כמו שלפוחית ציסטה קטנה בפנים משמאל. מה עלי לעשות ?

  • + הוסף תגובה
שלום תהל ד"ר נבות גבעול 20/03/2020 21:25
פפילומה בלשון דוד 16/03/2020 20:52
  • שלום, לפני כשבוע גיליתי נגע בחלק התחתון של הלשון. מיום ליום הלך וגדל עד שנראה כמו חצ'קון/יבלת עם ראש לבן שנראה כמו מוגלה. הייתי היום אצל מומחה לרפואת הפה שאמר כי זה כנראה גידול שפיר - פפילומה, שאינו מדאיג ואינו יכול להפוך ממאיר ולכן לחזור לביקורת עוד שלושה חודשים ואם עדיין קיים להסירו בניתוח. ממה שידוע לי פפילומה זו מחלה שמועברת במגע מיני, במהלך ה4.5 שנים האחרונות אני עם פרטנרית אחת בלבד שאני גם היחיד שלה ולפניה הפרטנרית איתה הייתי הייתה גם היא עם פרטנר יחיד בלבד שהוא אני. אם כך, איך הגיוני שנדבקתי? האם באמת לא מסוכן לחכות תקופת זמן של 3 חודשים בלי לטפל מיידית בנגע? האם אני יכול להדביק את בת זוגי בתקופה הזו? והאם באמת בשום אופן לא מדובר בזן של הוירוס שיכול להוביל לסרטן בעתיד? תודה רבה מראש!

  • + הוסף תגובה
שלום דוד ד"ר נבות גבעול 17/03/2020 22:19
  • הזיהום בוירוס הפפילומה נפוץ כ 14%מהאוכלוסיה כן יש סיכון מוגבר לסרטן. מומלץ להסיר . אין סכנה בהמתנה מאחר והסרטן מופיע בגיל המבוגר. ההעברה בדרך כלל במין אורלי .

  • + הוסף תגובה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה
שלום יוסי ד"ר נבות גבעול 17/03/2020 10:30

הצטרפו לאינדקס הרופאים!