מהם הטיפולים השמרניים והכירורגיים בפזילה?

פזילה עלולה להתפתח בילדים ומבוגרים כאחד, לגרום להפרעה בראייה, להפרעה או פגיעה בתפקודים הדו עיניים ולפגם אסתטי. החדשות הטובות הן שלבעיה הנפוצה יש פתרון: מדוע מופיעה פזילה ואיך ניתן לטפל בה? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותפזילה היא מצב בו מנח שתי העיניים אינו מקביל. הפזילה באה לידי ביטוי במיקום שונה של האישונים והיא יכולה להופיע במגוון אופנים: בצורה אופקית – לכיוון האף או האוזניים;  בצורה אנכית – למטה למעלה או לצדדים; בצורה אלכסונית או בצורה סיבובית.  פזילה יכולה להתפתח בעין אחת או בשתי העיניים, בגיל צעיר או מבוגר.


ילדה קטנה על ברכי אמה עוברת בדיקת ראייה באמצעות רטינוסקופ לאבחון של פזילה
 Studio 72 | Shutterstockמדוע מופיעה פזילה?

העיניים שלנו מונעות על ידי שישה שרירים: שני שרירים אלכסוניים (עליון ותחתון) וארבעה שרירים ישרים (עליון, תחתון, רקתי ואפי). שרירים אלה מעוצבבים על ידי שלושה עצבים מוחיים. כל מצב בו קיים ליקוי בעצבוב שרירי העיניים יבוא לידי ביטוי בפזילה בהתאם.

הגורם להתפתחות הפזילה אינו ברור תמיד וישנן תיאוריות רבות אשר מנסות להסביר את הופעתה. הפזילה יכולה להיות מולדת ולהיראות בחודשים הראשונים לחיים, אך לעיתים היא מתפתחת בשלבים מאוחרים יותר, למשל בגיל ההתבגרות או גם לאחר גיל 18 שנים. הפזילה בגיל זה יכולה להתפתח עקב שבירת פזילה סמויה מולדת. פזילה תיתכן גם נרכשת והיא יכולה להתפתח עקב טראומה, גידולים או גורמים נוספים בגוף האדם.

קראו עוד: חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מה הטיפולים שיכולים לעזור?


איך מאבחנים פזילה? 

בדיקת פזילה צריכה להתבצע כאשר הילד נמצא במצב הנינוח ביותר ומומלץ לבצעה בגיל 6-12 חודשים לחיי הילוד במסגרת בדיקת עיניים מקיפה ראשונה לתינוקות. ילדים קטנים יהיו ישובים לרוב על ברכי הוריהם וילדים גדולים יותר על כיסא הבדיקה במרפאת הרופא/ה, בכל מקרה חשוב שהבדיקה תתבצע בצורה ידידותית ונעימה.

בשלב הראשון, יש לערוך בדיקה של חדות הראייה. בילדים קטנים מאוד הבדיקה תתבצע בעזרת מעקב אחרי אור/ בובות צבעוניות או ציורים, תוך שימוש בשיטות שונות המותאמות לגילם. בילדים גדולים יותר, מגיל שלוש ומעלה, רופא העיניים ייעזר בלוחות בדיקה, עם ציורים של צורות הנדסיות, לטווח קרוב (35-40 ס"מ) ולטווח רחוק (כשישה מטרים). מגיל 5 שנים ומעלה הבדיקה תתבצע בעזרת לוחות סנלן של מספרים או צורות של האות E שמונחת בכיוונים שונים.

לאחר מכן נבדוק את הפזילה באם היא סמויה (שאינה נראית במבט ישיר) או גלויה. לאחר מכן נבדוק את כיוונה ונמדוד את גודל הפזילה בעזרת סרגל פריזמות או פריזמות בודדות. מדידת גודל הפזילה בערכיה המספריים תתבצע הן לטווח קרוב והן לטווח רחוק.

רופא/ת העיניים יבדקו את תנועתיות העיניים בכל כיווני המבט במטרה לשלול בעיות נוספות הנלוות לפזילה, כמו ניסטגמוס (ריצוד עיניים), בלט עין, הגבלה בתנועות העיניים ועוד. 

חשוב לבדוק גם את האנטומיה של העין בחלק הקדמי (כלומר את הקרנית והלשכה הקדמית) ואת האישונים כדי להבין אם הם מגיבים באופן שווה. כמו כן, יש לבדוק האם העדשה שקופה או עכורה.

לשם ביצוע בדיקת התשבורת (האופטיקה) יוזלפו טיפות שנועדו להרחבת האישונים ושיתוק השריר המחזיק את העדשה הטבעית. פעולות אלה חיוניות לאבחון האופטיקה של העין. משך ההשפעה המקסימלי של טיפות ההרחבה הוא בין 8-30 שעות, אך לרוב השפעתן חולפת לאחר 12-16 שעות. 

לאחר שהאישונים הורחבו כנדרש בודקים את התשבורת של העין (האופטיקה) בעזרת רטינוסקופ. מכשיר זה מאפשר לרופא לבחון את תנועת האור שמוחזרת מהעין, כדי לקבוע אם קיים רוחק ראייה או קוצר ראייה ואסטיגמציה (צילינדר). בעת הרחבת האישונים תתבצע גם בחינה נוספת של זווית הפזילה, באם חל שינוי בערכיה. לאחר מכן תיבדק העדשה הטבעית במלואה והרשתית של העין (החלק האחורי של גלגל עין). 

לבסוף, רופא/ת העיניים יסכם/ תסכם בפני ההורים את הנתונים של תנועת העיניים, הפזילה והמבנה האנטומי של העיניים ובאם יש צורך במשקפיים או בניתוח. 


איך ניתן לטפל?

לעיתים ניתן לטפל בפזילות אופקיות באמצעות תיקון אופטי (הרכבת משקפיים). לדוגמה, אם קיימת פזילה אופקית פנימית ניתן יהיה לפתור את הבעיה בעזרת משקפיים רגילים, בי פולקלים או מולטי פוקלים. יש להדגיש כי בפזילות אנכיות או אלכסוניות לא ניתן לטפל ביעילות בעזרת משקפיים אופטיים. 

מעבר לכך, במקרים מסוימים ניתן יהיה לטפל בפזילה באמצעות טיפול של תרגול אורטופטי, אך הדבר תלוי בגיל המטופל. בעת מצב של אי ספיקת מיקוד ניתן ברוב המקרים לטפל בעזרת תרגול אורטופטי מתאים. במידה והטיפולים השמרניים לתיקון הפזילה לא הועילו במידת מספקת, יישקל פתרון ניתוחי לאחר הסבר מפורט להורים.

כיצד מתבצע ניתוח לתיקון פזילה?

ניתוח לתיקון הפזילה בילדים מתבצע בהרדמה כללית. במהלכו, הרופא המנתח מחליש או מחזק את השריר שגרם לפזילה או "מעתיק" אותו ממיקומו כדי לפצות על השיתוק העצבי. 

התיקון יכול להתבצע בעין אחת או בשתיהן ולכלול מספר שרירים בכל עין , זאת בהתאם לסוג הפזילה ומידת חומרתה. 

אם הפזילה מאותרת בגילאי הינקות, מומלץ לבצע את הניתוח עד לגיל חצי שנה-שנה כדי למנוע החמרה של הפזילה, נזק לחדות הראייה ולאפשר גם ניסיון של שיקום (חלקי) של התפקודים הדו עיניים (מזיגה וראיית עומק). 

מהלך ההחלמה לאחר הניתוח

לאחר הניתוח המטופל/ת שוהים בחדר התאוששות למספר שעות ויוצאים לביתם כשהעיניים גלויות ופתוחות עם מרשם של טיפות עיניים. טיפות העיניים כוללות אנטיביוטיקה וסטרואידים והן יינתנו במינון שיקבע על ידי המנתח/ת. יש חשיבות רבה לטיפול שלאחר הניתוח.

הבדיקה הראשונית שלאחר הניתוח מתבצעת בימים הראשונים לאחר הפעולה והמשך המעקב נקבע על פי מצב עיני המנותח/ת. משך הטיפול התרופתי הוא מספר שבועות. ניתן לחזור לפעילות לימודית מלאה ארבעה עד חמישה ימים לאחר הניתוח, אך יש להקפיד ולא לשפשף את העיניים, לשמור על היגיינה מתאימה וללא שחיה והתעמלות למשך חודש ימים.

כחודשיים עד לחודשיים וחצי לאחר ביצוע הפעולה הניתוחית תתקיים פגישת ביקורת נוספת בה ייקבע באם יש צורך בניתוח פזילה נוסף, תיקון אופטי או שינוי במספר המשקפיים. יש להמשיך במעקב קליני במרפאת עיניים המתמחה בפזילה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר, רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפות פנסטיל ניר 04/10/2020 22:57
  • שלום, הערב נתתי בטעות טיפות פניסטיל לבני בן השנתיים לתוך העין. (הילד נעקץ, העין התנפחה, הרופא לא ציין שמדובר בטיפות לבליעה ואני קראתי את העלון לצרכן מאוחר מידי...) נתתי עשר טיפות. לילד צרב ואחרי שהבנתי שטעיתי, שטפתי את העין במים כמיטב יכולתי והוא הלך לישון. האם דחוף להיבדק מחר בבוקר? האם יתכן שגרמתי נזק לעין או לראיה? תודה!

  • + הוסף תגובה
פזילה רבקה 01/10/2020 21:23
  • שלום רב ביתי בת 7 חודשים.בגיל 4 חודשים עשתה בדיקת עינים נאמר שהכל בסדר.למרות שראיתי מעין פזילה.אני לא מרכיבה משקפים ובעלי נולד עם פזילה שתוקנה בניתוח ומרכיב משקפים. כיום בגיל 7 חודשים.שמסתכלים על האישונים.אז הם לא סימתרים.לא הולכים יחד.אחד ממוקד באמצע והעין בצד ימין נכנס לעיתים האישון פנימה. מה הסיבה ומה הפיתרון למצב? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
פענוח oct גילה 25/09/2020 12:54
  • בני בן 18 עם מיופה מאוד גבוהה (7.5). כשבוע סבל מכאבי ראש . עשינו הרחבת אישונים שיצאה תקינה וליתר ביטחון נשלחנו ל oct. בשתי העיניים מתוארת הידקקות מובהקת של rfnl בסקטור נוזלי תחתון והידקקות גבולית ברביע נוזלי . עין ימין ממוצע 81 מקרון עין שמאל ממוצע 82 מקרון בסוף נכתבה הערה: עקב המבנה המיופי של עצבי הראייה לא ברורה הקורלציה הקלינית של המדידות 1. מה אומרת ההערה הזאת??? האם יש חשד לאיזשהו גידול חס וחלילה? אני ממש בוכה פה והרופא מקבל רק בעוד שבוע אגב, כאבי הראש חלפו תודה לאל

  • + הוסף תגובה
פענוח OCT פרופ' גד דותן 01/10/2020 19:28
  • שלום, בבדיקת OCT בעיניים עם קוצר ראיה גבוה יכולות להיות טעויות שנובעות ממבנה העין והעובדה שעצב הראיה במקרים רבים הוא מוטה. במידה ובדיקת הקרקעית תקינה קיימת אפשרות להפרעה טכנית במדידה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!