6 סימנים ותסמינים מוקדמים לסרטן ריאות

למרות שפעמים רבות סרטן ריאות בשלבים מוקדמים אינו גורם לסימנים ולתסמינים, בהתאם למיקום של התפתחות המחלה בריאות, ייתכן כי יופיעו כמה נוריות אזהרה שכדאי לשים אליהן לב. הנה הן לפניכן
כתבה פרסומית כתבת חסותסרטן ריאות עלול פעמים רבות להיות נטול תסמינים בשלבים המוקדמים שלו, והדבר מוביל לכך שאנשים רבים אינם מאובחנים עד שהמחלה כבר נמצאת בשלבים מתקדמים ועלולה להיות קטלנית. ולמרות שכמעט ואין סימנים בשלבים הראשונים המחלה, הנה כמה נוריות אזהרה שכדאי לשים אליהן לב. 

רופא מראה למטופל צילום רנטגן המעיד על גידול בריאות

 create jobs 51 | Shutterstockירידה לא מוסברת במשקל

ירידה במשקל נחשבת לאחד התסמינים לסרטן ומרבית חולי הסרטן יחוו ירידה לא מוסברת במשקל בשלב מסוים. ירידה של כ-5 ק"ג ומעלה עלולה להיות הסימן הראשון להתפתחות של סרטן, בעיקר במקרים של סרטן הריאות, סרטן הקיבה, סרטן הלבלב וסרטן הוושט  (1).

שיעול טורדני

שיעול חדש בעקבות הצטננות או זיהום במערכת הנשימה אמור לחלוף בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות. עם זאת, אם השיעול נמשך ונהפך לכרוני, ובעיקר אם אתם מעשנים, הוא עלול להיות תסמין לבעיה חמורה יותר. במידה והשיעול נהפך לטורדני וחלים בו שינויים כגון עלייה בתדירות הופעתו, השיעול נשמע צרוד יותר, הוא מלווה בליחה עם דם או בכמות גבוהה של ליחה, יש לפנות לרופא (2) .

צרידות או שינוי בקול

צרידות או שינוי בקול עלולים להיווצר אפילו כתוצאה מהצטננות קלה, אך כשהתופעה נמשכת למעלה משבועיים, היא מצריכה בדיקה מעמיקה יותר ופנייה לייעוץ רפואי. במקרים של סרטן ריאות, לעיתים הגידול עלול לפגוע בעצבים ששולטים בגרון או בתיבה הקולית, ולגרום לתסמינים אלו (3) . 

צפצופים

כאשר דרכי הנשימה חסומות, מודלקות או מכווצות, הן עלולות לייצר צפצופים או שריקות בזמן נשימה. למרות שצפצופים קשורים למגוון מצבים שפירים כגון אלרגיה או אסתמה, הם גם עלולים להיות סימן לסרטן ריאות, ולכן יש לשים לב אליהם ולגשת לייעוץ רפואי במידת הצורך (4) .

דלקות חוזרות ונשנות בבית החזה

דלקת בבית החזה בדרך כלל מקושרת לסיבוכים של הצטננות או של שפעת כגון דלקת ריאות או סינוסיטיס (5) . אך כאשר דלקות אלו נוטות לחזור ולהופיע לעיתים דחופות, או שתהליך הטיפול בהן אינו גורם להן לחלוף ולהגיע לריפוי מלא, הן עלולות להוות חשד להתפתחות של מחלה רצינית יותר (6) .

כאבים בחזה או קוצר נשימה

במקרים מסוימים הסימנים המקדימים לסרטן ריאות יכולים להתבטא בכאבים בחזה, ואף בגב או בכתפיים, אשר עלולים להחמיר בזמן שיעול, צחוק או נשימה עמוקה. בנוסף, קוצר נשימה יכול להופיע באופן פתאומי ובזמן פעילויות שגרתיות (7) . 

הופעתם של סימנים או תסמינים מקדימים לסרטן ריאות תלויים מאוד במיקום שבו המחלה מופיעה בריאה. עם התפתחות המחלה, תסמינים שהחלו כקלים עלולים להחמיר. בכל מקרה בו קיים חשש לבעיה כלשהי בריאות, יש לפנות בדחיפות לייעוץ רפואי.

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.

מקורות 

[1] American Cancer Society medical and editorial content team. (2014). Signs and symptoms of cancer. cancer.org/cancer/cancer-basics/signs-and-symptoms-of-cancer.html.

[2] American Cancer Society medical and editorial content team. (2016). Signs and symptoms of lung cancer. cancer.org/cancer/lung-cancer/prevention-and-early-detection/signs-and-symptoms.html.

[3] Feierabend RH, et al. (2009). Hoarseness in adults. aafp.org/afp/2009/0815/p363.html#afp20090815p363-t2.

[4] Mayo Clinic Staff. (2018). Wheezing: Causes. mayoclinic.org/symptoms/wheezing/basics/causes/sym-20050764.

[5] NHS. Chest infection. Page last reviewed: 18 August 2017. https://www.nhs.uk/conditions/chest-infection/.

[6] NHS. Symptoms -Lung cancer. Page last reviewed: 15 August 2019. https://www.nhs.uk/conditions/lung-cancer/symptoms/.

[7] Cancer Treatment Centers of America (CTCA). Lung cancer symptoms. https://www.cancercenter.com/cancer-types/lung-cancer/symptoms.פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה סיון 23/10/2020 19:00
  • ד"ר אגבאריה ערב טוב א. כתבתי כמה שאלות וראיתי שהן נעלמו האם יכול להיות שהמע מוחקת? ב. אבא לצערי חלה בקורונה ;( מאושפז עם חמצן ונוזל. שמו לו נקז לנוזל עקב חיידק שהתגלה. ומביאים לו אנטיביוטיקה. האם יכול להיות שהמים אינם סרטניים ואכן הגיעו מהחיידק מהקורונה?? ג. הפסיקו לאבא את הכדורים ביקשו בגלל שתפקודי הכליות עלו להפסיק לאיזה שבוע. האם זה הגיוני? לא מפחיד? עוברים עלינו ימים לא פשוטים כלל לקחו את הנזול

  • + הוסף תגובה
המשך סיון 23/10/2020 19:16
  • אבא מחובר לחמצן משקפת עקב סטורציה נמוכה מהמים ;(

  • + הוסף תגובה
ברור צילום חזה אברהם 23/10/2020 07:34
  • שלום רב, אבא שלי כבר תקופה עם שיעול, הוא אדם מעשן. לאחרונה היה אצל אופא משפחה שהפנה לצילום חזה. עם הצילום חזה הוא הלך לרופא ריאות ששלח אותו לct, תפקודי כליות ובדיקות דם. הממצא בצילום חזה הראה: סימני תמט חלקי של בלינגולה. אשמח לדעת מזה אומר? והאם יש מקום לדאגה? תודה!

  • + הוסף תגובה
גוש במעצר קדמי אני 19/10/2020 16:35
  • Hcg, מיצר קדמי מימין גוש בצפיפות רקמה רכה 2.5 ס''מ עם גודש בכלי דם מסביב בשומן המיצר הקדמי ללא תפליט קרדיאלי או פלוארלי, הלב בגודל תקין. אין עדות ללימפאדנופתוה המיצב בחזה עוף בבית השחי. שאלה - האם זה בהכרח גידול ממאיר ? 2. האם זה מוגדר סרטן ריאה ? 3. האם מנתחים בדרך כלל על מנת להוציא אותו ? תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 22/10/2020 18:00
  • עדיין יכול להיות ממצא שפיר למשל טימוס - בכל מקרה חייבים לברר ולשלול ממאירות . לגבי השלב זה תלוי מה המקור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!