6 סימנים ותסמינים מוקדמים לסרטן ריאות

למרות שפעמים רבות סרטן ריאות בשלבים מוקדמים אינו גורם לסימנים ולתסמינים, בהתאם למיקום של התפתחות המחלה בריאות, ייתכן כי יופיעו כמה נוריות אזהרה שכדאי לשים אליהן לב. הנה הן לפניכן
כתבה פרסומית כתבת חסותסרטן ריאות עלול פעמים רבות להיות נטול תסמינים בשלבים המוקדמים שלו, והדבר מוביל לכך שאנשים רבים אינם מאובחנים עד שהמחלה כבר נמצאת בשלבים מתקדמים ועלולה להיות קטלנית. ולמרות שכמעט ואין סימנים בשלבים הראשונים המחלה, הנה כמה נוריות אזהרה שכדאי לשים אליהן לב. 

רופא מראה למטופל צילום רנטגן המעיד על גידול בריאות

 create jobs 51 | Shutterstockירידה לא מוסברת במשקל

ירידה במשקל נחשבת לאחד התסמינים לסרטן ומרבית חולי הסרטן יחוו ירידה לא מוסברת במשקל בשלב מסוים. ירידה של כ-5 ק"ג ומעלה עלולה להיות הסימן הראשון להתפתחות של סרטן, בעיקר במקרים של סרטן הריאות, סרטן הקיבה, סרטן הלבלב וסרטן הוושט  (1).

שיעול טורדני

שיעול חדש בעקבות הצטננות או זיהום במערכת הנשימה אמור לחלוף בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות. עם זאת, אם השיעול נמשך ונהפך לכרוני, ובעיקר אם אתם מעשנים, הוא עלול להיות תסמין לבעיה חמורה יותר. במידה והשיעול נהפך לטורדני וחלים בו שינויים כגון עלייה בתדירות הופעתו, השיעול נשמע צרוד יותר, הוא מלווה בליחה עם דם או בכמות גבוהה של ליחה, יש לפנות לרופא (2) .

צרידות או שינוי בקול

צרידות או שינוי בקול עלולים להיווצר אפילו כתוצאה מהצטננות קלה, אך כשהתופעה נמשכת למעלה משבועיים, היא מצריכה בדיקה מעמיקה יותר ופנייה לייעוץ רפואי. במקרים של סרטן ריאות, לעיתים הגידול עלול לפגוע בעצבים ששולטים בגרון או בתיבה הקולית, ולגרום לתסמינים אלו (3) . 

צפצופים

כאשר דרכי הנשימה חסומות, מודלקות או מכווצות, הן עלולות לייצר צפצופים או שריקות בזמן נשימה. למרות שצפצופים קשורים למגוון מצבים שפירים כגון אלרגיה או אסתמה, הם גם עלולים להיות סימן לסרטן ריאות, ולכן יש לשים לב אליהם ולגשת לייעוץ רפואי במידת הצורך (4) .

דלקות חוזרות ונשנות בבית החזה

דלקת בבית החזה בדרך כלל מקושרת לסיבוכים של הצטננות או של שפעת כגון דלקת ריאות או סינוסיטיס (5) . אך כאשר דלקות אלו נוטות לחזור ולהופיע לעיתים דחופות, או שתהליך הטיפול בהן אינו גורם להן לחלוף ולהגיע לריפוי מלא, הן עלולות להוות חשד להתפתחות של מחלה רצינית יותר (6) .

כאבים בחזה או קוצר נשימה

במקרים מסוימים הסימנים המקדימים לסרטן ריאות יכולים להתבטא בכאבים בחזה, ואף בגב או בכתפיים, אשר עלולים להחמיר בזמן שיעול, צחוק או נשימה עמוקה. בנוסף, קוצר נשימה יכול להופיע באופן פתאומי ובזמן פעילויות שגרתיות (7) . 

הופעתם של סימנים או תסמינים מקדימים לסרטן ריאות תלויים מאוד במיקום שבו המחלה מופיעה בריאה. עם התפתחות המחלה, תסמינים שהחלו כקלים עלולים להחמיר. בכל מקרה בו קיים חשש לבעיה כלשהי בריאות, יש לפנות בדחיפות לייעוץ רפואי.

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.

מקורות 

[1] American Cancer Society medical and editorial content team. (2014). Signs and symptoms of cancer. cancer.org/cancer/cancer-basics/signs-and-symptoms-of-cancer.html.

[2] American Cancer Society medical and editorial content team. (2016). Signs and symptoms of lung cancer. cancer.org/cancer/lung-cancer/prevention-and-early-detection/signs-and-symptoms.html.

[3] Feierabend RH, et al. (2009). Hoarseness in adults. aafp.org/afp/2009/0815/p363.html#afp20090815p363-t2.

[4] Mayo Clinic Staff. (2018). Wheezing: Causes. mayoclinic.org/symptoms/wheezing/basics/causes/sym-20050764.

[5] NHS. Chest infection. Page last reviewed: 18 August 2017. https://www.nhs.uk/conditions/chest-infection/.

[6] NHS. Symptoms -Lung cancer. Page last reviewed: 15 August 2019. https://www.nhs.uk/conditions/lung-cancer/symptoms/.

[7] Cancer Treatment Centers of America (CTCA). Lung cancer symptoms. https://www.cancercenter.com/cancer-types/lung-cancer/symptoms.פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר תחושה סיון 29/07/2020 16:16
 • ד"ר אגבאריה צהריים טובים, אבא מתלונן שהוא לפעמים לא מרגיש את האצבעות בכפות רגליים. האם חלילה זה יכול להיות משהו? מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 20:07
 • נראה לי יותר נוירופתחה פרפרית מהכדורים. לא צריך כעת שום דבר

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 30/07/2020 21:28
 • לקחתי את אבא לרופאת משפחה אמרה שיש לו בצקת היא לקחה מחט ונגעה לו בכפות רגליים אמרה שיש הרגשה. רצתה להחליף לו את הכדורים שלוקח שנים ללחץ דם. האם כדאי? האם נכון?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 30/07/2020 23:00
תודה רבה ד"ר. סיון 31/07/2020 18:33
יעוץ אסנת 29/07/2020 15:33
תשוב ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 15:42
 • לצערי בתקופה זו לא מקבל פרטי אפשר לראות אתכם דרך בני ציון או למבוטחי כללית במגדלי נצרת

 • + הוסף תגובה
תוצאות ct קלר 26/07/2020 11:44
 • שלום, בת 56, כבר הרבה זמן מרגישה חולשה והרגשה מוזרה בחזה, נשלחתי לעשות CTA עורקי הריאה. ברקע, FMF, Sarcoidosis, ועמילוידוזיס. תוצאות : ארטיפקטים קשים של נשימה מגבילים את הערכת הכלים הפריפרים הקטנים יותר. בבסיס הימיני קשריות ריאתיות תת פלאורלית בקוטר 8מ״מ. יש קשריות זעירות בצפיפות זכוכית חלב בודדות. באונה הימינית העליונה בדגם של עץ בהאנצה חדשות מהבדיקה הקודמת . קשריות בודדות מודגמות לאורך הסדקים הבינאונתיים מה זה אומר? התור שלי לפנומולוג רק בחודש אוקטובר . תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 28/07/2020 11:16
 • הקשריות הללו לא ספיציפיות . יש צורך בהסתכלות על הצילומים והשוואה לצילומים קודמים לראות אם ישנה דינמיקה וצורך בהמשך בירור . לצערי קשה לי להגיד משהו כעת .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!