דלג לתוכן

גניחת דם (ליחה עם דם) (Hemoptysis)

2 דקות קריאה

שיעול המלווה בפליטת ליחה עם דם נקרא גניחת דם (Hemoptysis).  חשוב להבדיל בין שיעול עם ליחה דמית (גניחת דם) שמקורה בדרכי הנשימה לבין דם שמקורו בדימום באף, בחלל הפה ובבית הבליעה. כמו כן, יש להבחין בין פליטת ליחה עם דם המתרחשת תוך כדי שיעול לבין הקאה דמית, שמקור הדם שבה הוא מדרכי העיכול.

כל דרכי הנשימה עלולות להוות מקור לדימום. המקורות השכיחים ביותר הם הסימפונות הגדולים ורקמת הריאות. אצל חולה שפולט ליחה עם דם תוך כדי השיעול, יכולים להופיע כיח בהיר או מוגלתי יחד עם נקודות או חוטים של דם, או כיח שכולו דם המלווה בקרישי דם, או כיח בצבע ורוד.

צילום: Shutterstockאספקת הדם לריאות מוצאה בשני מקורות: עורקים המספקים דם לסימפונות ומוצאם ממחזור הדם הגדול; ועורקי הריאה המספקים דם לרקמת הריאות. עורקים אלו שייכים למחזור הדם הקטן. דימום בדופן הסימפונות עלול להיות ניכר משום שמקורו בעורקים מהמחזור הגדול שבו הלחץ גדול יותר. 

סימפטומים

הביטוי הקליני של שיעול עם ליחה עם דם (גניחת דם) שונה מחולה לחולה, מותנה במידת הדימום, כלומר, מתסמינים קלים בלבד בדמם קל ועד ירידה בלחץ הדם וקוצר נשימה קשה המצריך הנשמה מלאכותית אם הדימום חד.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות העיקריות להופעת שיעול עם דם בליחה מסווגות לקבוצות הבאות:

- מחלות כרוניות של הסימפונות (ברונכיטיס כרונית, ברונכיאקטזיות)

- מחלות זיהומיות, בעיקר דלקת ריאות חיידקית.

- מורסה בריאות ושחפת.

- גידולים ראשוניים בסימפונות וברקמת הריאות או גרורות לריאות.

- מחלות דלקתיות רב-מערכתיות כרוניות (מחלות קולגן).

- מחלות לב.

- ליקויים בכלי הדם ותסחיפים ריאתיים.

- הפרעות בקרישת הדם (קבוצה זו כוללת גם חולים המקבלים תרופות נוגדות קרישה).

- חבלה בבית החזה.

- גופים זרים בדרכי הנשימה.

הגורמים לגניחת דם אינם רק סיבות תוך-ריאתיות, אלא גם גורמים שמקורם במערכות אחרות כמו הלב, כלי דם גדולים ומערכת החיסון.

אבחון ובדיקות

הבירור הרפואי במקרה של שיעול עם ליחה דמית כולל בדיקה גופנית מדוקדקת, בדיקת רופא אף-אוזן-גרון, צילום בית חזה, נוסחת תאי דם, שקיעת דם, תפקודי קרישה. בנוסף יש לעיתים לבצע בדיקות כגון בדיקות כיח לשחפת ולתאים ממאירים (בדיקת ציטולוגיה), ובדיקות סרולוגיות למחלות חיסוניות. בדיקת א.ק.ג. (אקוקרדיוגרם - על-שמע של הלב) מסייעת לאבחון תהליכים שונים כמו מומים של מסתמי הלב העלולים אף הם לגרום לגניחת דם.

לרוב החולים הסובלים משיעול עם סימני דם בליחה יש לבצע בדיקת טומוגרפיה מחשבית (CT) של בית החזה. כמו כן בשלב מאוחר יותר בתהליך הבירור מבצעים בדיקת ברונכוסקופיה לצורך הסתכלות בתוך עץ הסימפונות.

סיבוכים אפשריים

כל אירוע של שיעול עם ליחה דמית (גניחת דם) מחייב פנייה לרופא לבירור מקיף. אם הדימום חד יש לפנות לרופא ללא דיחוי. בחלק מהמקרים הדימום עלול להיות קשה ומסכן חיים. 

טיפולים ותרופות

במקרים של דימום קשה החולה זקוק לאשפוז ואז נשקלת אפשרות של ברונכוסקופיה דחופה לאיתור מקור הדימום. במקרים אלו יש לעיתים צורך לבצע בדיקת אנגיוגרפיה דחופה כדי להדגים דימום מכלי הדם. בעזרת אנגיוגרפיה ניתן לבצע גם פעולה טיפולית דחופה על ידי הזרקת חומרים שונים לעורק המדמם, במטרה להביא להפסקת הדימום.

ד"ר הרצל סלמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

רופאים בתחום
ד"ר יעקב גולדשטיין
ד"ר יעקב גולדשטיין קרדיולוגיה
פרופ' משה פוטרמן
פרופ' משה פוטרמן אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' מרדכי קרמר
פרופ' מרדכי קרמר ריאות
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו