דלג לתוכן

ממצאים חדשים לגבי רקמת שומן חום

ממצאים חדשים לגבי רקמת שומן חום

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 04/05/2009
3 דקות קריאה
רקמת שומן חומה (brown adipose tissue) היא צורה של רקמת שומן עשירה באנרגיה, שמסוגלת להפוך במהירות לחום. קיימת השערה שניצול מהיר של שומן חום בא לאזן אכילה מופרזת וייצור מיותר של שומן לבן (הצורה העיקרית של רקמת השומן). צורות מסוימות של השמנת יתר קשורות למחסור בשומן חום או לחוסר יכולת לסנתז אותו.

להלן שלושה מאמרים שהופיעו לאחרונה ב- New England Journal of Medicine המביאים תוצאות מחקרים שנערכו על רקמת שומן חומה.

רקמת שומן חום שמופעלת בקור בגברים בריאים
מחקרים בבעלי חיים מראים שרקמת שומן חום חשובה לוויסות משקל הגוף, ושייתכן שניתן לייחס הבדלים אינדיווידואליים בתרמוגנזה (יצירת חום) לשוני ברמת הפעילות של רקמת שומן חום.
עד לא מזמן חשבו שרקמת שומן חום רלבנטית מבחינה פיזיולוגית רק ביונקים קטנים ובתינוקות, וזניחה במבוגרים.

בניסוי המתואר בוצעה בדיקה סיסטמטית של נוכחות, פיזור ופעילות של רקמת שומן חום בגברים רזים ושמנים במהלך חשיפה לטמפרטורות קרות. פעילותה נבדקה ביחס להרכב הגוף ולחילוף החומרים.
נבדקו 24 גברים בריאים , 10 מהם רזים ו-14 בעלי משקל עודף או סובלים מהשמנת יתר, בטמפרטורה נייטרלית (22 מעלות) ובחשיפה לקור מתון (16 מעלות).

פעילות משוערת של רקמת שומן חום נקבעה תוך שימוש בטומוגרפיה של פליטת פוזיטרון וטומוגרפיה ממוחשבת. הרכב הגוף והוצאת האנרגיה נמדדו תוך שימוש בקליטת קרני רנטגן ובקלורימטריה עקיפה.

פעילות רקמת שומן חום נצפתה ב-23 מתוך 24 נבדקים (96%) בחשיפה לקור, אך לא בטמפרטורה רגילה. הפעילות היתה נמוכה משמעותית בקרב בעלי משקל עודף ושמנים בהשוואה לרזים (p=0.007).

ל- BMI (מדד מסת הגוף) ולאחוזי השומן בגוף היתה קורלציה שלילית מובהקת עם רקמת שומן חום, בעוד שלשיעור המטבולי במנוחה היתה קורלציה חיובית מובהקת.

מסקנות החוקרים הן: האחוז של גברים צעירים עם רקמת שומן חום הוא גבוה, אך פעילות רקמה זו מופחתת בגברים בעלי משקל עודף והשמנת יתר.
ייתכן שלרקמת שומן חום יש חשיבות מטבולית בגברים, והעובדה שהיא פחותה בכמותה אך קיימת ברוב הגברים השמנים, עשויה להוות מטרה בטיפול בהשמנת יתר.

זיהוי וחשיבות של רקמת שומן חום במבוגרים
השמנה נובעת מחוסר איזון בין צריכת אנרגיה והוצאת אנרגיה. בזוחלים ובתינוקות רקמת שומן חום מסייעת בוויסות הוצאת אנרגיה, אך עד לאחרונה סברו שלרקמת שומן חום אין חשיבות פיזיולוגית בבני אדם מבוגרים.

במחקר זה נבדקו 3,640 דגימות שהתקבלו מ-1,972 חולים, במטרה לזהות כמות ניכרת של משקעי רקמת שומן חום. משקעים כאלה הוגדרו כמצבורים של רקמה בקוטר מעל 4 מ- "מ, עם צפיפות של רקמת שומן (על פי CT), עם פעילות מטבולית גבוהה (על פי בדיקות עם פלואור מסומן - F18).
המדדים הקליניים נרשמו והושוו עם קבוצת ביקורת.

כמות ניכרת של משקעי רקמת שומן חום זוהתה באמצעות PET CT באזור שמשתרע מקדמת הצוואר עד בית החזה. סריקות חיוביות נמצאו ב-76 מתוך 1,013 נשים (7.5%) וב- 30 מתוך 959 גברים (3.1% ). הסיכוי למצוא רקמת שומן חום נמצא ביחס הפוך לגיל, לטמפרטורה החיצונית, לשימוש בחוסמי בטא, ובחולים מבוגרים יותר - לאינדקס מסת הגוף.

החוקרים מסיקים שאזורים מוגדרים של רקמת שומן חום פעילה קיימים בבני אדם מבוגרים, יותר שכיחים בנשים מאשר בגברים, וניתן לכמת אותם באמצעותPET CT. חשוב ביותר - כמות רקמת שומן חום נמצאת ביחס הפוך ל-BMI, במיוחד בקשישים, מה שמצביע על תפקיד פוטנציאלי של רקמה זו בחילוף חומרים במבוגרים.

רקמת שומן חום פונקציונלית במבוגרים בריאים
במחקר זה נמצא שקליטת גלוקוז גדלה בפקטור של 15 ברקמת שומן חום באזורים הסמוכים לצוואר ולעצם הבריח. המחקר נעשה על 5 נבדקים בריאים. דגימות ביופסיה, הערכה מורפולוגית ואנליזה ביוכימית הראו שממצאים אלה מוכיחים הימצאות של כמויות ניכרות של רקמת שומן חום פעילה מבחינה מטבולית במבוגרים בריאים.

[04/05/2009]

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר עופר מרקוביץ
ד"ר עופר מרקוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
ד"ר דן קרת
ד"ר דן קרת נטורופתיה
מטפל בנטורופתיה ותזונה
ד"ר יונתן קוגן
ד"ר יונתן קוגן קרדיולוגיה
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו