קוצב לב ( Pacemaker ) 

קוצב לב הוא מכשיר אלקטרוני, שקוטרו אינו עולה על זה של מטבע גדול, ומשקלו כשלושים גרם. מחולל הקצב האלקטרוני מושתל מתחת לעור החזה או הבטן, וסיב אלקטרוני המכונה אלקטרודה מחבר בינו ובין הלב דרך כלי דם המוביל לחלל הלב. הליך זה של הכנסת הקוצב מתחת לעור נקרא השתלת קוצב לב

קוצב לב עובד באמצעות שליחת אותות חשמליים אשר מגרים את שריר הלב לפעום בקצב המוגדר ע"י הקוצב. תפקידו של קוצב לב חיצוני המושתל לגוף הוא לנתר את קצב פעימות הלב באופן רציף, אך הוא נכנס לפעולה רק כאשר קצב זה יורד מתחת למינימום כלשהו, אשר נקבע ע"י הרופא המטפל. בשאר הזמן קוצב לב אינו שולח אותו חשמליים, ופועל רק לשם ניתור קצב הלב. מטרת הקוצב היא לוודא כי קצב פעימות הלב אינו נופל מהקצב המינימלי הנדרש לתפקוד תקין של הלב ואיברי הגוף. 

 רופא מחזיק בידו קוצב לב

ישנם סוגים שונים של קוצבי לב:
דפיברילטור, קוצב לב דו-לשכתי וקוצב לב דו-חדרי, המשמשים לטיפול בהפרעות שונות, וסוגו של קוצב לב חיצוני אשר מושתל במטופל נקבע בהתאם להחלטת הרופא. 

מבין הסיכונים הקיימים בהשתלת קוצב לב, הסיכון הגדול ביותר הוא שהמכשיר יתקלקל או שהאלקטרודות יזוזו ממקומן. כמו כן, ישנם בקוצב לב סיכונים הנובעים מניתוח של השתלת קוצב לב, כגון התפתחות של קריש דם, זיהום ודליפת אוויר מהריאות.

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!