דלג לתוכן

טיפול בנזעי חשמל (ECT) (electroconvulsive therapy, ECT)

2 דקות קריאה

בשנת 1500 טיפל הרופא השוויצרי פארסלוס בחולים פסיכיאטרים ע"י כך שנתן להם לאכול מצמח הקמפור אשר גרם להם להתקפים מוחיים. עבודתו של פארסלוס ככל הנראה מהווה את הניסיון הראשון לטפל בפתולוגיה נפשית ע"י גרימת התקפים יזומים במערכת המוחית. מאז ניסיון זה, פיתחו אנשי מקצוע טכניקות טיפול מורכבות אשר מבוססות על התועלת הנפשית המתקבלת מגרימת התקפים מבוקרים במערכת העצבים המרכזית.
הטיפול בשוק חשמלי, או בנזעי חשמל, כפי שנקרא טיפול זה בעגה המקצועית, הוא אחד הטיפולים המלווים ביותר בפחד ובמיתוסים שגויים בהשוואה לכל טיפול פסיכיאטרי אחר. אנשים רבים חוששים מכאב ונזק מוחי קבוע שיופיעו בעקבותיו, אך בפועל הטיפול בנזעי חשמל הינו טיפול בטוח ויעיל לטיפול בדיכאון קליני, מאניה וסכיזופרניה.

מהלך הטיפול

הטיפול בנזעי חשמל מיועד לטיפול בחולים דיכאוניים, מאניים וסכיזופרניים אשר אינם מגיבים לטיפול תרופתי באופן יעיל דיו או אשר סובלים מתופעות לוואי חמורות עקב הטיפול התרופתי: כ-70% מהחולים שאינם מראים שיפור במצבם לאחר טיפולים פסיכולוגיים ותרופתיים חווים שיפור משמעותי בעקבות הטיפול בנזעי חשמל.

הטיפול מבוסס על הזרמת זרם חשמלי למערכת העצבים המרכזית אשר גורם להתקף בכל אזורי המוח, ביניהם אזורים הקשורים בויסות מצב הרוח, חשיבה, שינה ותיאבון. מחקרים רבים ניסו לזהות את התהליכים המוחיים המתרחשים בעת מתן השוק החשמלי ולאחריו, אך הממצאים ממחקרים אלו אינם חד משמעיים: מספר מחקרים מצביעים על האטה במטבוליזם המוחי ועל עלייה בפעילות גלי המוח האיטיים (נתונים המזוהים עם תגובות טיפוליות חיוביות גם במסגרת טיפולים אחרים). כמו כן, זוהו שינויים במערכות ביו-כימיות עליהן משפיעות גם תרופות אנטי דיכאוניות ואנטי פסיכוטיות.

טיפול בנזעי חשמל כולל בד"כ בין 6-12 טיפולים, אשר ניתנים להמיספרה אחת (חצי מוח) או לשתי ההמיספרות (המוח כולו) ע"פ החלטת הרופא המטפל. אולם גם כאשר הטיפול יעיל ומפחית את הסימפטומים, אין בכוחו למנוע את הישנותם, ולכן מומלץ להמשיך בטיפול בחשמל (בתדירות נמוכה יותר) או בטיפול תרופתי גם לאחר סיום הטיפול החשמלי.

תופעות לוואי

לאחר הטיפול עשוי המטופל לחוות בלבול ובעיות זיכרון, תופעה החולפת תוך מספר שבועות עד מספר חודשים, ואינה מביאה לפגיעה קבועה.
בעבר, גרם השוק החשמלי לכאב רב אך כיום ננקטות פרוצדורות רפואיות המונעות כאב לחלוטין: הטיפול נערך בהרדמה מלאה תוך שימוש בחומר המשתק באופן זמני את השריר. כמו כן, נערך הטיפול בהסכמת המטופל בלבד ואינו נעשה בכפייה, כפי שנהוג היה בעבר.
רופאים בתחום
ד"ר ורד עטר-שניר
ד"ר ורד עטר-שניר עור ומין
ד"ר עופר מרקוביץ
ד"ר עופר מרקוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נדב בלפר
ד"ר נדב בלפר עיניים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו