דלג לתוכן

קוצב לב (Pacemaker)

מחלות לב
1 דקות קריאה

קוצב לב הוא מכשיר אלקטרוני, שקוטרו אינו עולה על זה של מטבע גדול, ומשקלו כשלושים גרם. מחולל הקצב האלקטרוני מושתל מתחת לעור החזה או הבטן, וסיב אלקטרוני המכונה אלקטרודה מחבר בינו ובין הלב דרך כלי דם המוביל לחלל הלב. הליך זה של הכנסת הקוצב מתחת לעור נקרא השתלת קוצב לב

קוצב לב עובד באמצעות שליחת אותות חשמליים אשר מגרים את שריר הלב לפעום בקצב המוגדר ע"י הקוצב. תפקידו של קוצב לב חיצוני המושתל לגוף הוא לנטר את קצב פעימות הלב באופן רציף, אך הוא נכנס לפעולה רק כאשר קצב זה יורד מתחת למינימום כלשהו, אשר נקבע ע"י הרופא או הרופאה המטפלים. בשאר הזמן קוצב לב אינו שולח אותות חשמליים, ופועל רק לשם ניטור קצב הלב. מטרת הקוצב היא לוודא כי קצב פעימות הלב אינו נופל מהקצב המינימלי הנדרש לתפקוד תקין של הלב ואיברי הגוף. 

 

ישנם סוגים שונים של קוצבי לב:
דפיברילטור, קוצב לב דו-לשכתי וקוצב לב דו-חדרי, המשמשים לטיפול בהפרעות שונות, וסוגו של קוצב לב חיצוני אשר מושתל במטופל נקבע בהתאם להחלטת הרופא. 

מבין הסיכונים הקיימים בהשתלת קוצב לב, הסיכון הגדול ביותר הוא שהמכשיר יתקלקל או שהאלקטרודות יזוזו ממקומן. כמו כן, ישנם בקוצב לב סיכונים הנובעים מניתוח של השתלת קוצב לב, כגון התפתחות של קריש דם, זיהום ודליפת אוויר מהריאות.

רופאים בתחום
ד"ר רואי בייגל
ד"ר רואי בייגל קרדיולוגיה
פרופ' מיכאל ארד
פרופ' מיכאל ארד קרדיולוגיה
פרופ' משה סויסה
פרופ' משה סויסה קרדיולוגיה

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו