אי-ספיקה מזנטרית (Mesenteric insufficiency)

ראשי

תאור

המעי הדק מקבל אספקת דם ממערכת עורקית ששמה מזנטרית, ומנוקז על ידי המערכת הוורידית המזנטרית. הפרעה באספקת הדם מכונה אי-ספיקה מזנטרית. אי-ספיקה מזנטרית יכולה להיות חדה או ממושכת (כרונית). יש שני מנגנונים עיקריים לאי-ספיקה מזנטרית: בחסימה וללא חסימה. מנגנון החסימה מחולק ל-3 סוגים: חסימת העורק עקב קריש דם, חסימת העורק עקב תהליך מטרש וחסימת הווריד.
כאשר אי-ספיקה מזנטרית אינה תוצאה של חסימה, נוצרת הפרעה באספקת הדם בשל ירידה כללית בלחץ-דם, לדוגמה באלח דם או כתוצאה מאי-ספיקה לב קשה. אי-ספיקה מזנטרית מזיקה לרקמת המעי, ואם אינה מאובחנת בשלב מספיק מוקדם, גורמת לנמק של המעי. כאשר יש נמק של המעי משתחררים לדם חיידקים, חומרי פירוק של תאים ורעלים שונים. תהליכים אלה גורמים לאלח דם, להלם ואף למוות. שיעור התמותה מאירוע מזנטרי גבוהה מ-60%. השיעור נמוך יותר כשאי-הספיקה המזנטרית מישנית לאי-ספיקה ורידית, לעומת המצבים האחרים.

בשלבים המוקדמים התסמין היחיד הוא כאב בטן. בדיקת החולה מפורשת כתקינה למעט רגישות בבטן, וכך גם בדיקות המעבדה והדימות השגרתיות, מפורשות כתקינות. בשלבים מאוחרים מופיעה חמצת בדם. האבחון המדויק נקבע על ידי צילום של כלי הדם (אנגיוגרפיה). האבחון של אי-ספיקה מזנטרית קשה ביותר ועל כן מחייב משנה זהירות וחשד מתמיד.

חולים הלוקים בנמק מעיים הם במצב קשה ביותר ושיעור התמותה בקרב חולים אלו מגיע ל-90% לערך.

ד"ר עירית חרמש

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול נבחר בהתאם לשלב שבו אובחנו אי-ספיקה מזנטרית וגורמיה. אם אין נמק של המעי, והאי-ספיקה המזנטרית היא תוצאה של חסימה, מבוצע ניסיון לפתוח את העורק החסום בין אם במהלך האניוגרפיה ובין אם בניתוח.

אם הפגיעה היא אי-ספיקה מזנטרית ללא חסימה, הטיפול הוא בהזלפה של תרופה מרחיבת כלי דם ישירות לעורק המכווץ. אם יש נמק של המעי, ללא תלות בגורם הראשוני, הטיפול היחיד האפשרי הוא כריתה של החלק הפגוע וטיפול תומך לתוך הווריד באמצעות נוזלים, אנטיביוטיקה ולפי הצורך גם בתרופות להעלאת לחץ-הדם. כיממה לאחר הניתוח הראשון מתבצע לעיתים ניתוח שני לשם הערכת מצבו של המעי שנותר ולשם קביעה אם יש צורך בכריתה נוספת.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי אלכוהול קובי 20/10/2020 15:45
  • שלום דר .סמתי לב שאחרי שתית יין מאוד חזק יחסית.יש לי מין צואה שחורה מעט יום יומים וזה עובר האם זה הגיוני??? יש לציין שפינוי הקיבה שלי איטי שאלה נוספת.אם חס וחלילה דימום.זה יכול לעשות צריבה בפי הטבעת או שאין קשר?? מאובן אם טחורים פנימים ופיסורה תודה רבה אשמח למענה על 2 השאלות אני בחרדה איומה

  • + הוסף תגובה
בדיקת דם סמוי בצואה שירה 20/10/2020 14:13
  • שלום וברכה, ביצעתי בדיקת דם סמוי בצואה בסוף המחזור החודשי שלי. (עוד לא קיבלתי תוצאה). אני צריכה לעשות בדיקה חוזרת? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צליאק איריס 20/10/2020 13:55
  • אני מאובחנת כשנתיים כצליאקית . אני שומרת באופן מוקפד מאוד. לאחרונה הגיעו תוצאות מעט סותרות TRANSHGLUTAMINASE LGA 40.6 (הטווח בין 0-14.99) ENDOMYSIAL AB שלילי אשמח לדעת האם עדיין יש לי נוגדנים בדם או שאני נקייה מגלוטן תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!