דלג לתוכן

הרס רירית הרחם (Endometrial ablation)

2 דקות קריאה
רירית הרחם היא אנדומטריום (Endometrium), השכבה הפנימית של חלל הרחם. שכבה זו צומחת לאחר הווסת, במקביל לעלייה בהפרשת הורמון האסטרוגן על ידי הזקיק בשחלה. רירית הרחם מגיעה לשיא צמיחתה (כ-12-10 מ"מ) לקראת יום הביוץ. שלב זה של שינוי ברירית נקרא שלב השגשוג.
לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה מפריש הורמון נוסף, פרוגסטרון, כהכנה של רירית הרחם להשרשת הריון. שלב זה של שינוי ברירית הרחם נקרא שלב ההפרשה.
אם לא התרחש הריון, הזקיק בשחלה מתנוון ומפסיק להפריש הורמונים, רירית הרחם נותרת ללא תמיכה הורמונית, נושרת בתהליך הווסת ומתחיל מחזור חדש.
דימום בלתי סדיר: דימום בלתי סדיר הוא דימום המתרחש שלא בתקופת הווסת, או דימום בתקופת הווסת שאינו אופייני מבחינת משך הזמן והכמות לגבי אותה האישה.

בכל מקרה של דימום בלתי סדיר מתבצע בירור מקיף לאבחון גורם הדימום ולהתאמת אפשרויות הטיפול.

הצלחת הטיפול ושכיחותה: 80% מהמטופלות מביעות שביעות רצון מהטיפול. במחצית המקרים הדימום פוסק לחלוטין, ובשאר, הדימום פוחת בצורה משמעותית או חוזר למתכונת של דימום ווסת רגיל. הצלחת הטיפול בשיטת הרס של רירית הרחם מצמצמת את הצורך בניתוח לכריתת רחם, אשר מתבצע בשליש מהמקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר.

ד"ר אריק כהנא

סיבות וגורמי סיכון

סיבות לדימום בלתי סדיר:
1. הריון - דימום יכול לעורר חשד על הריון תוך-רחמי בלתי תקין, או על הריון מחוץ לרחם. לעיתים יש דימום גם בהריון תקין;
2. הפרעות הורמוניות;
3. ממצאים שפירים כגון: פוליפ, שרירן;
4. גידולים ממאירים;
5. גוף זר (התקן תוך-רחמי);
6. זיהומים;
7. מחלות כרוניות, כגון בעיות בתפקודי קרישה.

סיבוכים אפשריים

שכיחות הסיבוכים נמוכה מאוד. הסיבוך העיקרי העלול להיגרם במהלך הטיפול הוא ניקוב הרחם, סיבוך המחייב ניתוח נוסף. סיבוכים נוספים כוללים דימום, זיהום או בעיה במאזן הנוזלים הנספגים במהלך הטיפול.

טיפולים ותרופות

טיפול להרס של רירית הרחם: הרס של רירית הרחם מבוצע במקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול שמרניות. מטרת הטיפול להפסיק לחלוטין או להקטין באופן משמעותי את הדימום הרחמי. הטיפול מיועד לנשים אשר אינן מתכננות הריון נוסף. הוא אינו מיועד למקרים שמקור הדימום הוא גידול ממאיר ברחם.

הטיפול מתבצע בחדר ניתוח, בהרדמה כללית או באילחוש מקומי. הפעולה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד המוחדר לחלל הרחם, גורם להרס השכבה הרירית ומונע את צמיחתה. במרבית השיטות המטרה מושגת כתוצאה מחימום הרקמה (מעין כווייה) בצורה מבוקרת על מנת למנוע פגיעה ברקמות שכנות.
לביצוע הפעולה שיטות שונות, כגון לייזר, נוזלים, בלון, גלי רדיו, לולאה חשמלית וכד'.
רופאים בתחום
פרופ' אריאל הורביץ
פרופ' אריאל הורביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר מאיר רוח
ד"ר מאיר רוח יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נטליה וולקוב
ד"ר נטליה וולקוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות מתוך פורום דיקור מי שפיר וסיסי שליה

בניהולו של ד"ר יוסי הר-טוב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו