דלג לתוכן

אי ספיקת לבלב

Pancreatic insufficiency
המומחים של Infomed מסבירים:
אי-ספיקת לבלב הוא מצב של חוסר תפקוד הלבלב עקב הרס או חסר ברקמת הלבלב. הגורם הוא לרוב דלקת כרונית של הלבלב. הסיבה השכיחה ביותר היא שתייה מופרזת של אלכוהול. סיבות אחרות הן מחלות מטבוליות (לדוגמה, לייפת כיסתית), כריתה של רקמת הלבלב עקב גידול, או הרס מפושט של הלבלב בעקבות דלקת (פנקראטיטיס) חדה.

עד הרס של כ-90% מרקמת הלבלב, אין בדרך כלל תופעות קליניות, למעט כאבי בטן, הקשורים לרוב לגורם הראשוני ולא להיעדר תפקוד הלבלב. עם התקדמות המחלה מופיעים סימנים של חסר תפקודי. תחילה נפגע תפקוד ההפרשה החיצונית - הפרשת מיצי העיכול - אשר מתבטא בהפרעה בספיגת דברי מזון שונים.

חוסר ספיגת שומנים גורם לשלשולים שומניים (סטאטוראה - Steatorrhea), ירידה במשקל וחסר בוויטמינים מסיסי שומן. חסר בספיגת חלבונים ופחמימות תורם לירידה במשקל, והופעת סממני תת-תזונה, כגון חולשה כללית, דלדול שרירים ושבירות עצמות.

עם התקדמות ההרס נפגע גם תפקוד ההפרשה הפנימית - הפרשת ההורמונים - בעיקר האינסולין והדבר מתבטא בסוכרת. בבדיקות דימות (צילום רנטגן, CT, על-שמע), מודגמות בדרך כלל הסתיידויות בתוך הלבלב עם היעלמות של רקמת לבלב תקינה.

לפעמים קשה לגלות סימני הרס לבלב בבדיקות דימות שגרתיות ויש צורך להיעזר בבדיקות דימות מתקדמות, או פולשניות כגון על-שמע אנדוסקופי (EUS), או אנדוסקופיה של דרכי מרה והלבלב (ERCP).

תרופות לטיפול באי ספיקת לבלב:
פנצילין

פרופ' פרד קוניקוף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
  • טיפולים ותרופות

    הטיפול באי-ספיקת לבלב מורכב ממספר שלבים: טיפול במחלה הראשונית הגורמת להרס (לדוגמה, הפסקת שתיית אלכוהול) וטיפול נוגד כאבים (על ידי משככי כאבים).

    טיפול בהפרעה בספיגה מתבצע במתן אנזימי הלבלב בדרך פומית. קיימות כיום, תרופות רבות המכילות את רוב אנזימי הלבלב החשובים לעיכול וספיגה (לדוגמה, Pancrease, Creon). תרופות אלו ניטלות עם הארוחות ומאפשרות ספיגה כמעט תקינה של רוב דברי המזון. ניתן להקל על חסר הספיגה במתן שומנים בעלי חומצות שומניות קצרות ותוספת ויטמינים. טיפול בסוכרת נעשה כמקובל, בדיאטה ובמתן אינסולין.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ריטה ברון מנהלת שירות נוירוגסטרואנטרולוגיה במכון הגסטרואנטרולוגי בקריה רפואית רמב''ם
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חורחה פפר מומחה בגסטרואנטרולוגיה וברפואה פנימית.
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה>

מאמרים בנושא אי ספיקת לבלב

השתלות איברים: מאתמול ועד המחר
השתלות איברים: מאתמול ועד המחר
פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות מאת: פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות 08/04/2013

לפני שנתיים צוין יובל לביצוע השתלת הכליה המוצלחת הראשונה, בה הועברה כליה מאח לאחיו התאום. במהלך יובל שנים זה חלו הת... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו