דלג לתוכן

גזים, נפיחות בבטן

נפיחות במערכת העיכול , Intestinal gas and bloating | Gas, Flatus
המומחים של Infomed מסבירים:

המקור העיקרי לגז במערכת העיכול הוא בליעת אוויר. עם כל בליעה נכנסים בממוצע 17.7 מ"ל אוויר לקיבה. ביום נכנסים בדרך זו כ-2600 מ"ל אוויר. עם זאת, הימצאותם של גזים במערכת העיכול תלויה במספר מקורות נוספים: פעפוע גז מזרם הדם אל מערכת העיכול, ייצור על ידי חיידקי המעי ותגובה כימית בין ביקרבונאט (חומר בסיסי) לבין חומצה המיוצרת בקיבה. 

  Emily frost | Shutterstock

גזים נפלטים ממערכת העיכול באמצעות גיהוק, מעבר אוויר דרך פי הטבעת, ספיחה על ידי חיידקי המעי ופעפוע בחזרה לזרם הדם.

קיימים חמישה סוגי גזים עיקריים: חנקן, חמצן, דו-תחמוצת הפחמן ומימן. גזים אלו מהווים 99% מהגזים במערכת העיכול, כאשר הגז העיקרי במערכת העיכול הוא חנקן.

כמות האוויר הנכנסת למעי הדק מושפעת מתנוחת הגוף. במצב שכיבה קשה לגהק ולכן בועת האוויר המתהווה בקיבה נלכדת מעל לתוכן הנוזלי המכסה את החיבור ושט-קיבה, כך שרוב כמות הגז עוברת מהקיבה למעי הדק. 

מערכת עיכול תקינה מכילה פחות מ-200 מ"ל גז. נמצא שפליטת הגז היא 1491-476 מ"ל ביום. מעבר הגז לאורך מערכת העיכול הוא מהיר ונמשך כ-10-5 דקות.

ככל הנראה קיימת נטייה משפחתית לתופעה זו. אחת התלונות השכיחות היא תחושת עודף גז בחלל המעי, אך לא ניתן לכמת תחושות אלו בצורה אובייקטיבית. במחקרים שונים נתגלה שאין הבדל משמעותי בין כמות הגז בחלל המעי של אנשים המתלוננים על עודף גז לעומת אלו שאינם מתלוננים. בקרב חולים הלוקים בתסמונת המעי הרגיש (או תסמונת מעי רגיז – תמ"ר) נתגלו כמויות גז גדולות יותר בחלל המעי. בנוסף, נמצא קשר בין בליעת אוויר עם האוכל ותלונות על נפיחות. לחולים שלקו בתסמונת המעי הרגיז יש הפרעות בתנועתיות המעי, אשר עלולות לגרום להצטברות גזים. כמו כן, נמצא כי חולים אלו רגישים מאוד להימצאות אוויר בחלל המעי.

  • סימפטומים

    גיהוקים: ההגדרה של גיהוק היא יציאת אוויר מהוושט או הקיבה אל הלוע המלווה בקול. גיהוק יכול להיות רצוני או בלתי רצוני. גיהוק לא רצוני נגרם בדרך כלל בעקבות בליעת אוויר בזמן אכילה ושחרור האוויר לאחר הארוחה. 

    גזים: אדם בריא מעביר גזים דרך פי הטבעת 10-20 פעמים ביום. לרוב כמות גבוהה של גזים אינה מצביעה על מחלה משמעותית. כאשר הגזים מלווים בריח לא נעים, זה נובע בדרך כלל ממרכיבים המכילים גופרית.

    נפיחות בבטן: תחושה של מלאות או לחץ בבטן הנובעת לרוב כתוצאה מעודף גזים. 

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ריטה ברון מנהלת שירות נוירוגסטרואנטרולוגיה במכון הגסטרואנטרולוגי בקריה רפואית רמב''ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא גזים, נפיחות בבטן

גזים אצל תינוקות -דרכי טיפול
גזים אצל תינוקות -דרכי טיפול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 21/01/2010

גזים אצל תינוקות -דרכי טיפול לכתבה המלאה

תרופות טבעיות להיריון
תרופות טבעיות להיריון
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

תרופות טבעיות להיריון לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו