שאלה - היתרונות והחסרונות בנטילת גלולות למניעת הריון

השאלה:
האם יש קשר בין לקיחת גלולות למניעת הריון במשך מספר שנים לבין סרטן צוואר הרחם? ממאמרים שקראתי, הבנתי שבחורה שלוקחת גלולות במשך מספר שנים (10-7) מכפילה את סיכוייה לחלות בסרטן צוואר הרחם. ברצוני לדעת אם יש אמת בכך. אני לוקחת גלולות כבר 9 שנים, וכאשר קראתי את המאמר הפסקתי עם הגלולות. האם יש סיבה לבהלה?


תשובה:


נושא היתרונות והחסרונות שבנטילת גלולות למניעת הריון הוא נושא סבוך ומורכב המהווה בסיס למחקרים ומאמרים אינספור. אנסה לסקור בקצרה את החסרונות והיתרונות שבנטילת גלולות למניעת הריון.

בראש ובראשונה חשוב להדגיש שבעצם מניעת ההריון, מונעות הגלולות את תחלואה ותמותה בהיקף עצום, מכיוון שבתהליכי ההריון והלידה יש שיעור גבוה של תחלואה ותמותה. מובן שעל ידי מניעת הריון, נכסכות פרוצדורות פולשניות מיותרות כמו גרידה ועוד.

יתרונות נוספים של שימוש בגלולות למניעת הריון הם

סדירות של המחזור
צמצום התסמינים הקדם-וסתיים (PMS)
צמצום הסיכוי לחלות בסרטן השחלות, שהוא סרטן אגרסיבי במיוחד
צמצום הסיכוי לחלות הבסרטן רירית הרחם
מניעת היווצרות ציסטות בשחלות
שיפור צפיפות העצם

עם זאת, מובן שיש חסרונות לשימוש בגלולות, אך חשוב לזכור שהגלולת מהדור החדש מכילות מינונים נמוכים יותר של הורמונים, ועל כן גם ה"נזק" לרוב מופחת. החסרונות העיקריים של שימוש בגלולות למניעת הריון הוא

גידולי כבד שפירים
קרישיות יתר (בעיקר בנשים מעל גיל 35 ובנשים מעשנות
עלייה מסויימת (כ-10%) בשיעור מקרי סרטן צוואר הרחם, אם כי חשוב מאוד להדגיש שהסיבה העיקרית לסרטן זה היא וירוס הפפילומה. כלומר, לא ניתן לומר שיש קשר ישיר בין נטילת הגלולת לבין הופעת הסרטן, אך לגלולות יש תרומה מסויימת לתהליך.

לגבי סרטן השד, בעבר הדעה הרווחת היתה שאצל נשים הנוטלות גלולות באופן קבוע שכיחות סרטן השד מעט גבוהה יותר. מצד שני, בעקבות מחקרים רבים, הועלתה הסברה שהגלולות מגבירות את שכיחות הציסטות בשדיים ובכך למעשה תורמות לגילוי מוקדם של סרטן השד. עם זאת, לאחרונה פורסמו מספר מחקרים השוללים קשר בין התפתחות סרטן השד לבין נטילת גלולות.

לסיכום, כפי שאת רואה, כמו לכל דבר, לנטילת גלולות יש יתרונות רבים לצד חסרונות. אין סיבה לבהלה ואין צורך להפסיק את נטילת הגלולות אם את עדיין זקוקה להן, שכן בסיכום כללי נראה שהיתרונות עולים על החסרונות הפוטנציאליים.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!