//

שאלה - גידול שפיר בשד אצל נערה

השאלה:
אני בת 16, ויש לי כמה שאלות בנוגע לגידול שפיר בשד. האם הניתוח מסוכן? יש כאלה שלא עוברים אותו? האם יש עוד נערות בנות גילי שעוברות ניתוח כזה? מאיזה גיל עד איזה גיל יכול להיווצר הגידול השפיר? מהי הסיבה להופעת גידול כזה? אמרו לי שזה יכול להיות בגלל שינה עם חזייה. האם יש עוד מקרים שבהם יכול להיווצר גידול שפיר?

אני מבין משאלתך שמדובר בגוש בשד שאובחן כגידול שפיר. הגידול השפיר השכיח ביותר אצל נערה בגילך נקרא פיברואדנומה (fibroadenoma). זהו גידול המורכב מרקמה חיבורית של השד (בניגוד לרקמה בלוטית או רקמת שומן) ומתאפיין בשטח פנים חלק, מאד נייד במגע ועם מרקם גמיש. הרופא המנוסה מאבחן גוש כזה בבדיקה ידנית. יש לבצע בדיקת אולטרסאונד של השדיים לאישור האבחנה, ולעיתים גם בדיקת ביופסיה עם מחט.

הטיפול נקבע בדרך כלל לפי גודל הגוש או קצב גדילתו לפי המעקב הרפואי. מקובל שגוש בקוטר של מעל 5 ס"מ או גוש הצומח תוך כדי מעקב חצי שנתי או שנתי צריך להיות מנותח ומוצא בשלמותו. כך גם גוש שבביופסיית מחט נמצא שמרקמו ומבנה התאים שלו אינם אופייניים לפיברואדנומה. לא אחת מוצאים כמה גושים כאלה בשני השדיים.

זהו ממצא מאד שכיח בנערות בגיל העשרה וגם לאחר גיל 20, וברוב המקרים לא מנתחים, והגוש נספג ונעלם לאיטו לאחר שנים של מעקב. אם המנתח מחליט להוציא את הגוש, ומצב זה יחסית אינו שכיח בגיל 16, הניתוח יכול להיעשות או בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. נותרת צלקת לא גדולה, והניתוח נחשב לקל וכמעט ללא סיבוכים.

אני ממליץ לך, ולהורייך, לפנות למנתח ולברר איתו את הסיבה לדעתו שעלייך לעבור ניתוח, ואם תשובתו אינה מספקת, לפנות לייעוץ נוסף אצל כירורג המתמחה בניתוחי שד.

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!