טיפול בדיכאון ( Therapy for Depression ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

דיכאון מוגדר כמצב נפשי המתבטא בשינויים רגשיים, פיזיים ותפקודיים. דיכאון הוא חלק מהפרעות מצב הרוח ועלול להופיע במגוון דרגות חומרה. כיום טיפול בדיכאון מתבצע במספר אופנים, זאת על מנת להביא להקלה אפקטיבית וארוכת טווח. אישה צעירה עוברת טיפול בדיכאון

    Photographee.eu | Shutterstock
טיפול בדיכאון – מתי פונים?

בימינו דיכאון הנה אחת ההפרעות השכיחות ביותר בעולם המערבי. כ- 15% מהאוכלוסייה סובלת מדיכאון. בין סוגי הדיכאון השונים ניתן למנות דיכאון קליני (מז'ורי), דיכאון אחרי לידה ודיספוריה. בכל סוגי הדיכאון קיימים סימפטומים דוגמת: ירידה במצב הרוח, תחושת חוסר עניין והנאה, עייפות, תחושת חוסר ערך, אכילה או שינה לא מאוזנות, מחשבות חוזרות על מוות וכו'. ככל שהסימפטומים חמורים יותר, כך גדלה המצוקה שהאדם חש ויורדת יכולת התפקוד שלו. במצבים מעין אלה מומלץ לפנות לטיפול בדיכאון, על ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים מומחים. הגישות הטיפוליות המרכזיות: 


טיפול בדיכאון - פסיכותרפיה דינמית

טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה דינמית מבוסס על ההנחה שחלק משמעותי מבעיות בהווה נובעות מקשיים אשר התרחשו בעבר, בתקופת הילדות, לרוב מול הדמויות ההוריות. לדוגמא, דיכאון עלול לבטא קושי להתמודד עם נטישה רגשית או פיזית של הורה בגיל מוקדם. טיפול בדיכאון בגישה דינמית ינסה להביא לזמינות את תכני העבר ולעזור למטופל להבין ולעבד אותם, מתוך נקודת המוצא שתובנה בנושא, ומערכת היחסים המשמעותית עם המטפל, יעניקו למטופל חופש לנהוג ולהרגיש אחרת. פסיכותרפיה דינאמית מיועדת להיות טיפול ארוך טווח, עם זאת כיום קיים גם טיפול דינאמי קצר מועד.

טיפול בדיכאון - פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT)

טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT), מתייחס לדיכאון כתוצר של דפוסי חשיבה שאינם נכונים או מדויקים. פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית נועדה למצוא את דפוסי החשיבה הללו ולקרוא עליהם תיגר. לדוגמה, קיימים אנשים שנוטים לבצע הכללת יתר דוגמת "תמיד קורים לי דברים גרועים". במסגרת הטיפול יהיה ניסיון להמחיש למטופל באיזה אופן הדפוסים מזיקים לו ולא נאמנים למציאות, ובמקביל יינתנו אלטרנטיבות חיוביות וגמישות יותר, בין היתר מתוך התנסויות חדשות בשטח. 

טיפול בדיכאון – טיפול בין אישי

טיפול בדיכאון במסגרת טיפול בין אישי, מנסה להוביל להקלה בסימפטומים תוך התמקדות בדרך בה האדם מתפקד במסגרת הקשרים החברתיים שלו. בניגוד לפסיכותרפיה דינאמית ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מתמקדות העוסקות בעיקר בתהליכים פנים-נפשיים, טיפול בין אישי בדיכאון מבקש לחולל שינויים בהיבט הבין אישי, מתוך נקודת מוצא ש חוויות של הצלחה בקשרים, כמו שיפור מידת האמון, הקרבה והדדיות, יקלו באופן משמעותי על הדיכאון. 

טיפול בדיכאון – תרופות פסיכיאטריות

כאשר הסימפטומים הדיכאוניים מביאים את הפרט למצוקה נפשית רבה ופוגעים בתפקודו, קיימת אפשרות להערכה אצל פסיכיאטר/ית בקשר למתן תרופות פסיכיאטריות, וספציפית תרופות נגד דיכאון על סוגיהן השונים. טיפול בדיכאון באמצעות תרופות, מטרתו הקלה על הסימפטומים הדיכאוניים על ידי שינוי האיזון של חומרים נוירוכימיים במוח, אשר ידועים כקשורים לדיכאון. 

טיפול בדיכאון – כיצד לבחור את הטיפול המתאים?

לבחירת הטיפול המתאים לדיכאון יש לקחת בחשבון את חומרתו. אם מדובר בדיכאון ברמה חמורה, אשר גורמת לפרט מצוקה רבה ופוגעת משמעותית בתפקודו, מומלץ לפנות לטיפול תרופתי, מאחר וטיפול זה לרוב מביא להקלה תוך מספר שבועות או חודשים בודדים. במקרים חריפים פחות קיצוניים מומלץ טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה, הניתנת על ידי פסיכולוגים. פסיכותרפיה מציידת את האדם בכלים להמשך הדרך, לעומת טיפול תרופתי אשר השפעתו עלולה להפסק עם סיום הטיפול. במקרים קיצוניים במיוחד, מבוצע טיפול בדיכאון בשם טיפול בנזעי חשמל (ECT). טיפול זה מחייב מעקב צמוד ולכן מתבצע בדרך כלל במסגרת אשפוז פסיכיאטרי .

מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא טיפול בדיכאון

מאמרים נוספים בתחום
בשנים האחרונות הולך ומתבהר הקשר הדוק בין פעילות גופנית, מאפייניה ותדירותה למידת הירידה ברמת הדיכאון, החיוניות של האדם ותקופת השפעתה על מצב הרוח שלנו. האם הריצה כתרופה לדיכאון זוכה גם לגיבוי מדעי?עדויו...
כחלק מתכנית למניעת התאבדויות, משרד הבריאות יגביל מעתה את מכירת התרופות אקמול ודקסמול, אשר נמכרות כיום ללא מרשם רופא ויכולות לגרום לנזקים קשים במקרים של ניסיונות אבדניים. במסגרת התכנית, תוגבל רכישת כדו...


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!