דלג לתוכן

טיפול בחרדה בילדים (Anxiety treatment for children)

טיפול תרופתי
2 דקות קריאה

חרדה היא תגובת פחד שאינה מותאמת לסיטואציה, כלומר כאשר במציאות לא קיימת סכנה של ממש. קיימים סוגים שונים של הפרעות חרדה, אשר עשויים להופיע בכל שלב במהלך החיים, ביניהן הפרעה טורדנית כפייתית, התקפי פאניקה, פוביה, חרדה חברתית והפרעת חרדה מוכללת. אצל ילדים, סימני החרדה יכולים לכלול התנהגות מכונסת, הימנעות מסיטואציות או אובייקטים, חוסר שקט, עצבנות, התפרצויות בכי וכו'. במקרה של סימנים כאלו, יש להתייעץ עם איש מקצוע כמו פסיכולוג או פסיכיאטר ולשאול אודות טיפול בחרדה בילדים. להלן מספר גישות טיפוליות מרכזיות.

טיפול בחרדה בילדים – פסיכותרפיה אישית

1. פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית – היא מהגישות הפופולאריות לטיפול בחרדה. זהו טיפול קצר מועד אשר מתייחס לחרדה כתוצאה של דפוסי חשיבה מעוותים ושל התנהגות המחזקת את החרדה. כחלק מהטיפול המטפל מדבר עם הילד ומסייע לו לנסח את דפוסי החשיבה השליליים, ולאחר מכן עובד יחד עם הילד על מנת לשנות אותם באמצעות שיחה והתנסות בשטח. תהליך זה עשוי לכלול גם שיטה המכונה חשיפה הדרגתית, בה נחשף הילד לאובייקטים או לסיטואציות המעוררים בו חרדה.

2. פסיכותרפיה דינמית – הינה גישה טיפולית אשר רואה בחרדה אות למצוקה פנימית, אשר נובעת מחוויות ורגשות שהילד אינו מצליח לשאת ולהבין. הגישה הדינמית לטיפול בחרדה אצל ילדים נועדה ליצירת קשר עם עולמו הרגשי של הילד ולהבנתו באמצעות משחקים, בעזרתם מבטא הילד את התפיסות והתחושות שלו. הילד בוחר את המשחקים שלטעמו, והמטפל באמצעות שיחה ומשחק יכול לעזור לו לעבד את הרגשות הנמצאים ביסוד החרדה.

טיפול בחרדה בילדים – שילוב המשפחה וטיפול בקבוצה

במקרה בו הילד אינו מעוניין להשתתף בטיפול פרטני, או כאשר יש כוונה לעזור לו באמצעות הידוק הקשרים עם ההורים והמשפחה, מומלץ על הדרכת הורים או טיפול משפחתי. הדרכת הורים נותנת להורים הזדמנות לעבוד על הקשר עם הילד ועל ההתנהלות שלהם כצוות. לדוגמה, עליהם לענות על שאלות כגון: כיצד יש להציב גבולות אך באותה עת גם לשמור על אמפתיה, וכיצד לפעול באופן מתואם. נוסף על כך, טיפול בחרדה בילדים יכול לשלב טיפול משפחתי, במצבים בהם נראה כי האינטראקציה בין בני המשפחה השונים היא מקור ללחצים. טיפול בחרדה בילדים מתקיים לעיתים גם במתכונת של טיפול קבוצתי, יחד עם ילדים נוספים הסובלים מחרדה. במהלך טיפול כזה, הילדים בקבוצה מגלים כי הם אינם לבד במצוקתם, ויכולים לשתף וללמוד האחד מהשני בשיחה ובמשחק, בהדרכת המנחה.

טיפול בחרדה בילדים – טיפול תרופתי

במקרים בהם החרדה גורמת למצוקה חמורה, ובמיוחד כאשר יש פגיעה בתפקוד היום יומי, מומלץ לפנות לפסיכיאטר, על מנת לשקול שימוש בתרופות פסיכיאטריות נגד חרדה. בשנים האחרונות ישנן יותר ויותר תרופות נגד חרדה עם מעט תופעות לוואי, אשר יכולות לעזור במקביל לטיפולי פסיכותרפיה, או כשלב מכין לקראת פסיכותרפיה.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר איריס יעיש
ד"ר איריס יעיש פנימית
פרופ' דן פליס
פרופ' דן פליס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר נבו מרגלית
ד"ר נבו מרגלית נוירוכירורגיה

מאמרים בנושא טיפול בחרדה בילדים

4 צמחי מרפא שיעזרו להיאבק בסטרס
4 צמחי מרפא שיעזרו להיאבק בסטרס
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/06/2021

עבור כל אחד מאיתנו, אירועי חיים מסוימים מובילים לעלייה במפלס הלחץ, בין אם מדובר במשימות הקשורות בעבודה, דאגות כלכלי... לכתבה המלאה

מכוהנת ילדים לפיתוח אפליקציית מדיטציות: המסע של מיכל ינאי בדרך להפחתת הסטרס והחרדה
מכוהנת ילדים לפיתוח אפליקציית מדיטציות: המסע של מיכל ינאי בדרך להפחתת הסטרס והחרדה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 27/05/2021

עבור מיכל ינאי ובעלה בן, מסלול החיים היה ברור וכמעט ידוע מראש. אולם, התקף חרדה אחד שחווה בן במהלך טיסה הכניס את בני... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו