דלג לתוכן

טיפול בחרדה ודיכאון (Anxiety and Depression Treatment)

ערוץ רפואה משלימה
3 דקות קריאה

פעמים רבות כונו הפרעות החרדה והדיכאון "השפעת של המאה ה-21". ואכן, הפרעות חרדה ודיכאון הן ההפרעות השכיחות ביותר באוכלוסייה, וגורמות לסבל נפשי ולפגיעה משמעותית בתפקודם של ילדים, בני נוער ומבוגרים. השכיחות הגבוהה של הדיכאון והפרעות החרדה הביאה בעשורים האחרונים להתפתחות של שיטות טיפול מגוונות המביאות להקלה ולשיפור משמעותיים.

חרדה ודיכאון

המונחים חרדה ודיכאון הם שמות כוללים לקבוצות שונות של הפרעות הנובעות ממגוון גורמים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים. ישנה חפיפה בין קבוצת הפרעות החרדה לבין הפרעות מקבוצת הדיכאון, כך שרבים מהלוקים בחרדה יסבלו גם מדיכאון ברמה כזאת או אחרת.

קבוצת הפרעות החרדה כוללת הפרעת פאניקה, פוביה, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), הפרעת חרדה מוכללת, הפרעה פוסט טראומטית ואף חרדה חברתית לסוגיה. במסגרת הפרעות הדיכאון, השייכות לקבוצה המכונה הפרעות מצב רוח כלולים דיכאון מזורי, דיסתימיה (דכדוך מתמשך) וכן דיכאון אחרי לידה.

טיפול בדיכאון וחרדה

קיימות כיום גישות רבות המציעות טיפולים לדיכאון ולחרדה, כאשר המקרים ישנם מקרים בהם מומלץ לשלב בין הטיפולים לשם השגת התוצאה האפקטיבית ביותר בזמן הקצר ביותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא שיטת טיפול קצר מועד וממוקד המציע טיפול בסימפטומים הדיכאוניים או החרדתיים דרך שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים. במסגרת הטיפול המטופל רוכש כלים ומיומנויות לשליטה בדפוסי החשיבה האוטומטיים והשגויים העומדים בבסיס הסימפטומים ("לאף אחד לא יהיה אכפת אם אמות", "הביצועים שלי חייבים להיות מושלמים") וכן בהתנהגויות המגבילות הנלוות להם (הימנעות מאירועים חברתיים, התבודדות). כמובן, אופי ומוקדי הטיפול מותאמים לאופיים הספציפי של קשייו של המטופל: טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון עשוי להתמקד בשיפור הערך העצמי; טיפול בפוביה יבוצע באמצעות חשיפה הדרגתית למושא הפחד; וטיפול בפוסט טראומה יקנה, בין יתר, מיומנויות להתמודדות עם סימפטומים כגון פלשבקים והימנעות מסיטואציות המזכירות את הטראומה.

פסיכותרפיה דינאמית: אמנם, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול יעיל המביא להקלה מהירה יחסית בסימפטומים, אך לעיתים קיים דפוס קשיים נרחב וממושך יותר המחייב עבודה טיפולית מעמיקה יותר. טיפול בדיכאון או בחרדה המבוסס על שיחות יכול לאפשר למטופל לבחון לעומק את גורמי הקושי, דפוסי היחסים וההתנהגות וכן אירועי עבר מחייו, במטרה לרדת לשורש הבעיה. למשל, נפגעות תקיפה מינית עשויות להיעזר בטיפול קוגניטיבי התנהגותי לניהול הסימפטומים הפוסט טראומטיים, אך להסתייע גם בטיפול מקיף שיסייע בשיקום האמון, יצירת מערכות יחסים עם גברים, התמודדות עם תחושת האשמה ועוד.

תרופות פסיכיאטריות: הטיפול התרופתי בדיכאון וחרדה התפתח בעשורים האחרונים וכיום הינו טיפול בטוח אשר כמעט ואינו מלווה בתופעות לוואי. טיפול תרופתי ניתן במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי והוא יעיל במקרים שקיימת מצוקה או פגיעה תפקודית קשה, וכאשר טיפולים פסיכולוגיים בלבד אינם מהווים מענה מספק. לרוב, זהו השילוב בין טיפול נפשי לטיפול תרופתי אשר המביא לתוצאות משמעותיות בזמן הקצר ביותר.

טיפול זוגי, טיפול משפחתי: דיכאון וחרדה משפיעים לא רק על האדם הסובל מהם אלא גם על בני משפחתו המתקשים לעזור לו ופעמים רבות נאלצים להתאים את אורח חייהם סביב קשייו (לדוגמא, הורים לילד חרד שאינם יכולים לצאת לבילוי או זוגיות המתפוררת עקב דיכאון של אחד מבני הזוג). בהתאם, פעמים רבות הטיפול הפרטני בדיכאון וחרדה מלווה גם בטיפולים משפחתיים וזוגיים או בהדרכות הורים. אלה משמעותיים במיוחד כאשר מדובר בילד או מתבגר הסובל מהדיכאון או החרדה, אך יכולים לשפר ולתרום גם כאשר מדובר במטופלים בוגרים.

טיפולים נוספים

פסיכותרפיה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול תרופתי הן השיטות המרכזיות והנפוצות לטיפול בדיכאון ובחרדה, אך מלבדן קיימות התערבויות טיפוליות יעילות נוספות. במקרים של דיכאון קשה טיפול יעיל אפשרי הוא פנייה למסגרת של אשפוז פסיכיאטרי, בו מתאפשר טיפול אינטנסיבי כמו טיפול בנזעי חשמל (ECT) במקרים מסוימים. כמו כן, ישנם מגוון טיפולים המיועדים להפרעות ספציפיות. לדוגמא, טיפול בין אישי בדיכאון אשר ממוקד בשיפור יחסים בין אישיים, שיטות טיפול ייחודיות לפוסט טראומה (כמו חשיפה ממושכת מעבר לטיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכן טיפול קבוצתי המסייע בהתמודדות עם חרדה חברתית.
רופאים בתחום
ד"ר גלי שטופמן
ד"ר גלי שטופמן ילדים
ד"ר אלכסנדר לבדב
ד"ר אלכסנדר לבדב כירורגיה
ד"ר אריאל ונדר
ד"ר אריאל ונדר עיניים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא טיפול בחרדה ודיכאון

מה קורה למוח שלנו בזמן חרדה?
מה קורה למוח שלנו בזמן חרדה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/12/2021

חוקרים השתמשו בטכנולוגיית מציאות מדומה (VR) כדי להבין את ההשפעה שיש לחרדה על המוח וכיצד זה משפיע על ההתנהגות שלנו. ... לכתבה המלאה

מכוהנת ילדים לפיתוח אפליקציית מדיטציות: המסע של מיכל ינאי בדרך להפחתת הסטרס והחרדה
מכוהנת ילדים לפיתוח אפליקציית מדיטציות: המסע של מיכל ינאי בדרך להפחתת הסטרס והחרדה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 27/05/2021

עבור מיכל ינאי ובעלה בן, מסלול החיים היה ברור וכמעט ידוע מראש. אולם, התקף חרדה אחד שחווה בן במהלך טיסה הכניס את בני... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו