דלג לתוכן

שיטת אימגו לטיפול זוגי (Imago Relationship Therapy)

2 דקות קריאה

קשיים בתחום הזוגי היו קיימים מאז ומתמיד, אך טיפולים זוגיים החלו להתפתח רק החל משנות ה-80' של המאה העשרים. עד אז זוגות שנקלעו למשבר נעזרו ביועצי נישואין, שהטיפו לשמירה על מוסד הנישואין, גם במחיר של קיום מערכות יחסים בלתי מספקות. כיום ישנם מודלים טיפוליים רבים לזוגות, אשר אחד הבולטים בהם הוא שיטת אימגו אשר נוסחה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס.

הגישה התיאורטית בבסיס שיטת האימגו

שיטת אימגו היא שיטה טיפולית המתבססת על מכלול של גישות ושל טכניקות, כמו פסיכואנליזה, תיאוריית ההתקשרות, שיטות קוגניטיביות התנהגותיות וכדומה.

בבסיס הגישה נמצאת ההנחה כי הבחירה שלנו בבני זוג נובעת מתוך מניעים בלתי מודעים המגיעים מה'אימגו' - ייצוגיי היחסים המשמעותיים אשר חווינו כילדים, בדרך כלל עם ההורים. זאת אומרת שאנו בוחרים בני זוג אשר מחזיקים במערכת התכונות החיוביות והשליליות שאפיינו את הדמויות המשמעותיות ביותר בחיינו. לטענתו של הנדריקס, מייסד שיטת האימגו, דפוס זה הופך את המערכת היחסים הזוגית שלנו להזדמנות לריפוי פצעי הילדות ולצמיחה אישית: הקשר שלנו עם הורינו מאופיין בהכרח גם באכזבות ובפגיעות, והקשר הזוגי מאפשר לכל אחד מבני הזוג לפתח חלקים נפשיים שנזנחו בגלל דרישות הסביבה והציפיות ל"התנהגות טובה" שתבטיח את אהבת ההורים. בנוסף, הקשר הזוגי כולל את האפשרות לבוא במגע עם תכונות איתן אנו צריכים להתעמת בכדי שנוכל להגיע לריפוי ולצמיחה מחודשת.

שלב ההתאהבות מאפשר לנו להרגיש ולפנטז שהזוגיות תייצר לנו את האפשרות לאהוב את עצמנו ולחוש נאהבים ללא תנאי. כאשר שלב מסתיים ההתאהבות נגמר, אנו מתחילים להבין כי דווקא התכונות בהן התאהבנו בשל חסכי ופגיעות הילדות שלנו, הן התכונות המקשות עלינו בחיי היומיום. כך, לדוגמה, אישה שבאה מבית שבו לא הוצבו גבולות וההורים נתפסו כחלשים, עשויה להתאהב בגבר חזק וסמכותי, אשר לאחר שלב ההתאהבות יחווה על ידה כנוקשה ושתלטן.

לאחר מכן, אנו חווים אכזבה ותסכול משום שבן הזוג אינו מספק את צרכינו במלואם ואף נקלעים איתו למאבקי כוח. אין מנוס משלב זה והוא מתרחש בכל מערכת יחסים. בחלק מן המקרים הוא עלול לשבש ואף להרוס את הקשר הזוגי, אך בחלקם הוא דווקא מצליח להוות בסיס לצמיחה אישית וזוגית. שיטת האימגו מיועדת, אם כך, לזוגות שהקשר ביניהם נפגע או נהרס בשל מאבקי הכוחות, ומטרתה היא להפוך את מאבקים הללו לגורם מניע ומקדם של הזוגיות, במקום שיהיו לגורם הרסני.

טכניקת האימגו

הטכניקה המרכזית בא נעשה שימוש בשיטת האימגו היא 'הדיאלוג ההתכוונותי' (Intentional Couple's Dialogue) שמטרתו להכווין את בני הזוג ליצור דיאלוג המבוסס על הקשבה אמיתית ולא רק על 'שמיעה'. בדיאלוג ההתכוונותי בני הזוג לומדים להפוך את הדו-שיח שהם מנהלים לדיאלוג משמעותי, בו שני הצדדים - המדבר והשומע - משתתפים בשיחה באופן אקטיבי. בני הזוג לומדים להביע אמפתיה אחד כלפי השני, לתקף זה את דברי זה בבצורה שתיצור הקשבה ונוצרת להם האפשרות לתקן זה את דברי זה אם מתברר שמסרים אינם מובנים כהלכה.

ההקשבה האמיתית עוזרת לכל אחד מבני הזוג להבין טוב יותר למה קשה לו להתמודד עם תכונות כאלו ואחרות של בן הזוג וכיצד הוא יוכל להגיב אליהן באופן סלחני ומקבל יותר. במקביל לבניית ותרגול הדיאלוג ההתכוונותי, בני הזוג רוכשים שיטות התנהגותיות שונות שיכולות לעזור להם בשיפור היחסים הזוגיים.

הטיפול הזוגי בשיטת האימגו ניתן במתכונת של פגישה שבועית, למשך כ-12 מפגשים, או במתכונת של סדנא אינטנסיבית.
רופאים בתחום
ד"ר ברוך עובדיה
ד"ר ברוך עובדיה גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ג'ריר איוב
ד"ר ג'ריר איוב רפואת שיניים
 מדיקל השרון
מדיקל השרון אורתופדיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו