דלג לתוכן

ייעוץ זוגי ומשפחתי (Counseling for couples and families)

משפחה
2 דקות קריאה

ייעוץ זוגי ומשפחתי מסייע לבני הזוג ולשאר בני המשפחה להתקרב מחדש ולשתף פעולה, סביב מגוון מצבים וקשיים. במרבית המקרים מדובר בטיפול קצר (כ-20 פגישות), אשר ניתן על ידי איש מקצוע בעל הכשרה בתחום, לרוב פסיכולוג או עובד סוציאלי. ייעוץ זוגי ומשפחתי עשוי לכלול רק את זוג ההורים, או את כל בני המשפחה, במקביל חלקם עשויים להיעזר גם בטיפולים אחרים, למשל פסיכותרפיה, הדרכת הורים, או טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות.

ייעוץ זוגי ומשפחתי – מתי פונים לטיפול?

זוגיות ומשפחה הנן מערכות יחסים ארוכות טווח, אשר כוללות דינאמיקות מורכבות. לכן, טבעי כי מדי פעם יהיו חיכוכים ואף משברים. ייעוץ זוגי ומשפחתי רלוונטי במקרים שונים, למשל:

1. הריון ולידה - כאשר מצטרף למשפחה ילד חדש, עשויים להיווצר מתחים שונים. למשל, קנאה של האחים בתשומת הלב שמקבל האח או האחות החדשים, שחיקה של ההורים, או תחושת קיפוח של הורה מצד בן זוגו.

2. משברים - משברים נוטים להציב בפני המשפחה התמודדות מורכבת אשר מכבידה על מערכות היחסים. למשל, פטירה או מחלה של בן משפחה, משברים כלכליים, תאונות וכדומה.

3. שינויים משמעותיים - שינויים בחיים, טובים ורעים, עשויים לשנות את מרקם היחסים במשפחה, ולייצר מחלוקות או מצוקות אשר מקשים על התקשורת. למשל, מעבר דירה, קידום בעבודה, פיטורין ועוד.

4. מצוקות של הילדים - מצוקות של אחד הילדים, או חיכוכים בין האחים, משפיעים על התא המשפחתי כולו ולרוב מצריכות התגייסות וסיוע, בוודאי מצד ההורים. למשל, התמודדות עם קשיים חברתיים או לימודיים, הפרעות קשב וריכוז, בעיות תקשורת, חרדות, ועוד.

5. מתחים בין ההורים - כאשר הזוגיות של ההורים נקלעת למשבר, בדרך כלל האווירה בבית מושפעת מכך באופן משמעותי. לדוגמא, כאשר ההורים מתווכחים לעיתים תכופות, או כשהזוג מתרחק ומפתח אדישות אחד כלפיי השני. ייעוץ זוגי ומשפחתי רלוונטי הן בהקשר זה והן במקרה בו ההורים שוקלים להיכנס להליכי גירושין.

ייעוץ זוגי ומשפחתי – כיצד מתקיים הטיפול?

1. ייעוץ זוגי - ייעוץ זוגי ומשפחתי אשר כולל מפגשים בנוכחות בני הזוג בלבד. הייעוץ מתמקד לרוב במערכת היחסים של בני הזוג, אך עשוי להתייחס גם לדינאמיקה המשפחתית כולה.

2. ייעוץ משפחתי - ייעוץ זוגי ומשפחתי אשר כולל מפגשים בנוכחות כל בני המשפחה. ייעוץ במתכונת זו מתרכז באופן שבו בני המשפחה מתפקדים יחד כמערכת, ומתמקד באינטראקציות ביניהם.
רופאים בתחום
ד"ר דפנה שלזינגר קשתי
ד"ר דפנה שלזינגר קשתי פסיכיאטריה
ד"ר אביטל אנדלר
ד"ר אביטל אנדלר רפואה אסתטית
פרופ' זאב קורזיץ
פרופ' זאב קורזיץ נפרולוגיה

מאמרים בנושא ייעוץ זוגי ומשפחתי

משבר הקורונה גרם לשחיקה משפחתית? כך תילחמו בה
משבר הקורונה גרם לשחיקה משפחתית? כך תילחמו בה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/07/2020

בדיוק כשחשבנו שהסגר כבר מאחורינו, העלייה בכמות החולים מאלצת אותנו לחזור ולשהות קצת יותר בבתים. למרות שאין כמו משפחה... לכתבה המלאה

איך לדבר עם ילדים על סרטן של ההורה?
איך לדבר עם ילדים על סרטן של ההורה?
ד"ר (.Ph.D) רונית פלמון מאת: ד"ר (.Ph.D) רונית פלמון 09/06/2014

כל ילד מגיב בדרכו לחדשות בדבר מחלת סרטן של ההורה. גילו, אישיותו, הקשר שלו עם ההורה והאופן שבו המידע מוצג בפניו, הם ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו