דלג לתוכן

טיפול בחרדה כללית, טיפול בחרדות (Treating generalized anxiety)

ערוץ בריאות הנפש
2 דקות קריאה

חרדה כללית, המכונה גם הפרעת חרדה מוכללת, היאהפרעה המשתייכת לקבוצת הפרעות החרדה. טיפול בחרדה כללית מסייע לאלו המתמודדים עם חרדה כללית להוריד את עצמת החרדה ולהרגיע את הסימפטומים הנלווים.


Shutterstock | Tero Vesalainen


טיפול בחרדה כללית – ההפרעה

חרדה כללית היא הפרעה המאופיינת בתחושה מתמשכת של דאגה או חרדה, אשר עלולה להעיק מאוד בשגרת היום יום. חרדה כללית יכולה להתבטא בתחומים מגוונים, למשל, חשש מתמיד לגבי הישגים בעבודה או בלימודים, דאגות לגבי נושאים כלכליים וחברתיים, פחד מאסונות ועוד. החרדה מתבטאת הן במחשבות והן בתגובות פיזיולוגיות כגון כאבי בטן, דופק לא סדיר, יובש בפה ומתח בשרירים. עם השנים, התפתחו טיפולים מסוגים שונים בחרדה כללית. להלן סוגי הטיפול המרכזיים.

טיפול בחרדה כללית - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר מועד, אשר פופולארי במיוחד במקרים של הפרעות חרדה. טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתרכז בשני מישורים: מחשבות (קוגניציות) והתנהגויות, אשר משמרות את החרדה הכללית. במישור המחשבתי, הטיפול מבקש לנסח מחדש את הדאגות השונות שהאדם מוצף בהן ביום יום, ועוזר לו להבין את המנגנון שלהן במטרה לשנות אותו. במישור ההתנהגותי, הטיפול מסייע בשינוי הרגלים אשר עלולים להעצים את החרדה. במקביל, מלמד הטיפול טכניקות הרפיה המסייעות להפחית את רמות החרדה בסיטואציות שונות אליהם חושף המטפל את המטופל במהלך הטיפול, למשל, במסגרת חשיפה הדרגתית.

טיפול בחרדה כללית – טיפול דינאמי

טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול דינאמי, רואה בחרדה סימן המעיד על מצוקה נפשית ששורשיה הם בעבר - בשנות הילדות. במובן זה, הדאגות המרובות שמאפיינות חרדה כללית מכסות על מצוקה עמוקה יותר, אשר לרוב לא נגישה למודעות, ונמצאת באזור המכונה הלא מודע. מטרת הטיפול היא להתחקות אחר המצוקה שנמצאת בבסיס החרדה, כאשר הקשר הטיפולי, מהווה מפתח חשוב בדרך לשינוי. לרוב מדובר בטיפול ארוך טווח, כאשר כיום קיימות וריאציות שונות של טיפול דינאמי קצר מועד.

טיפול בחרדה כללית – טיפולים נוספים

טיפול בחרדה כללית מתאפשר גם באמצעות תרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה. במקרים רבים מוצע הטיפול התרופתי כאשר הסימפטומים מסבים מצוקה רבה ומקשים על התפקוד היום יומי והוא ועשוי להינתן כהכנה או במקביל לטיפולי פסיכותרפיה. טיפול אפשרי נוסף הנו טיפול קבוצתי, אשר מספק לאלו המתמודדים עם חרדה כללית מרחב בטוח לשיתוף והזדהות, בליוויו של מנחה. כאשר מדובר בילדים, מומלץ על הדרכת הורים אשר מסייעת להם ללמוד על מצבו של הילד ועל דרכים אשר יוכלו להקל עליו בסביבה הביתית. כמו כן , טיפול משפחתי מאפשר לבני המשפחה ללמוד על האופן שבו התפקוד שלהם כקבוצה משפיע על בן המשפחה המתמודד עם החרדה, כמו גם על כל אחד מהם עצמם.

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
 אילנה אבנרי
אילנה אבנרי הנחיית קבוצות
 אירינה מייסט לובושיץ
אירינה מייסט לובושיץ אבחון דידקטי

מאמרים בנושא טיפול בחרדה כללית, טיפול בחרדות

מה קורה למוח שלנו בזמן חרדה?
מה קורה למוח שלנו בזמן חרדה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/12/2021

חוקרים השתמשו בטכנולוגיית מציאות מדומה (VR) כדי להבין את ההשפעה שיש לחרדה על המוח וכיצד זה משפיע על ההתנהגות שלנו. ... לכתבה המלאה

מתקשים להתרכז בעבודה? ייתכן שזה בגלל הקורונה
מתקשים להתרכז בעבודה? ייתכן שזה בגלל הקורונה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 19/08/2020

כבר למעלה מחצי שנה שווירוס הקורונה מטריד עולם שלם וגובה מחיר כלכלי אכזרי. העיסוק האובססיבי וחוסר היכולת להתנתק מהמצ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו