דלג לתוכן

טיפול במוזיקה (Music Therapy)

Music Therapy
המומחים של Infomed מסבירים:

אורפאוס, בנם של המוזה קליופה ואויגרוס מלך תראקיה, נחשב לגדול המשוררים והנגנים במיתולוגיה היוונית. האגדה מספרת כי ההרים נעתקו ממקומם כאשר ניגן והחיות נמשכו אליו ממרחקים, על-מנת להקשיב לנגינתו.
הטיפול במוזיקה מבוסס על אלמנטים מרגשים הטמונים ביצירת ושמיעת מוזיקה. מטרת התרפיה היא לא יצירת מוצר מוסיקלי, אלא תהליך היצירה עצמו, שהינו בעל סגולות תרפויטיות. חשוב להדגיש כי מטרת הטיפול במוזיקה אינה ללמוד לנגן, אלא לבטא רגשות באמצעות המוזיקה. לכן, אין כל צורך בידע או כישרון על מנת להשתתף בטיפול במוזיקה.

מהו טיפול במוזיקה?

טיפול במוזיקה הינו טיפול המכיל יסודות מילוליים ובלתי מילוליים. המוזיקה הינה אלמנט בלתי מאיים. לכן, ניתן לבטא באמצעותה פעמים רבות, את מה שאינו ניתן לביטוי במילים. תהליך יצירת המוזיקה מאפשר ביטוי רגשות, המוביל להעלאת הרגשות למודעות והגברת היכולת להתמודד עימם. לדוגמה, בעת תיפוף ניתן לשחרר אגרסיות ולפרוק מתחים. בנוסף לכך, מחקרים מצאו כי הטיפול במוזיקה תורם להפגת כאב, העלאת מצב הרוח, התעלות רוחנית, הפחתת עייפות, העלאת רמת החיים ולתחושת רוגע כללית.

הטיפול במוזיקה מקל על הטיפול הפסיכותרפי, בכך שהוא מאפשר לבטא את הרגשות בצורה שאינה מילולית. עם זאת, ניתן ואף רצוי לשלב עיבוד מילולי של התכנים אשר עלו בעת הנגינה. כך, לדוגמה, ניתן לשקף לנער המתופף בכוח רב, כי "נראה שאתה מאוד כועס היום, מאחר ואתה מכה בחוזקה בתופים".

מהו תפקיד המטפל?

ניתן לבחור מגוון כלים לנגן עליהם בעת הטיפול, ותפקיד המטפל הינו להיות מעורב ביצירת המוזיקה, באמצעות הכוונת המטופל. לאחר מכן, תפקיד המטפל הינו לסייע למטופל להתמודד עם הנושאים אשר עלו בעת הנגינה, ולהביאם למודעות באמצעות עיבוד מילולי.

למי מתאים טיפול במוזיקה?

הטיפול במוזיקה התפתח בשנים האחרונות. רבים פונים לטיפול זה על מנת לטפל בקשיים רבים ומגוונים, כגון מחלות שונות (אוטיזם, בעיות תקשורת, אלצהיימר ועוד). באמצעות הטיפול במוזיקה, ניתן לטפל הן בילדים והן במבוגרים, במסגרת אישית או קבוצתית.

  רופאים בתחום

  כירורגיה פלסטית
  ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
  קראו עליי עוד
  רפואה אסתטית
  ד"ר שחר גבע - leo clinic מנהל רפואי , רפואה אסתטית - רשת קליניקות לרפואה אסתטית LEO CLINICS
  קראו עליי עוד
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר עופר מרקוביץ מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא טיפול במוזיקה

  מחקר בדק: האם מוסיקה מאריכה חיים?
  מחקר בדק: האם מוסיקה מאריכה חיים?
  אלון משרקי, מערכת אינפומד מאת: אלון משרקי, מערכת אינפומד 30/10/2014

  טיפול במוסיקה מיועד לסייע ברוב המקרים בקשיים פיזיים, נפשיים, קוגנטיביים והתנהגותיים, אך הוא עשוי להשפיע גם על תוחלת... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו