חישוב רמת אלכוהול בדם

אלכוהול, המכונה גם אתנול, נוטה להיספג במערכת העיכול לאחר צריכתו. עם ספיגתו הוא עובר לכבד, שם הוא עובר תהליך של מטבוליזם בטרם ייכנס למערכת הדם. למרות שאין סטנדרט אחיד ואוניברסלי לגבי כמות שתייה בטוחה ומותרת, מחשבון לחישוב רמת האלכוהול בדם, המכונה גם מחשבון BAC (Blood Alcohol Content), הוא כלי שעשוי לעזור בחישוב של אחוז ריכוז האלכוהול בדם של אדם. 
 
רמת ריכוז האלכוהול של אדם יכולה להיות מושפעת מכמה גורמים:
 
• כמות וסוג המשקאות שנצרכו.
• פרק הזמן שבו נצרכו המשקאות.
• משקל הגוף.
• מגדר.
• צריכת תרופות.
• צריכת מזון.
ההשערה היא כי תהליך העיבוד של מנת שתייה אחת בכבד היא כשעה. מנת אלכוהול מוגדרת כ-12-14 גרם אלכוהול (תלוי במין האדם), כמות המצויה בבקבוק בירה (350 מ"ל) או בכוסית יין (140 מ"ל). ההמלצה היא לשתות עד מנה אחת ליום, לנשים, ועד שתי מנות ליום לגברים. 

מחשבון BAC שלפניכם עשוי לסייע במדידת רמת האלכוהול לאחר שתייה.
חשב כמה שתית

באפשרותך לסמן מספר משקאות במקרה של "ערבוב"

משקה 1
משקה 2
משקה 3
משקלך בק"ג
כמה שעות חלפו מאז ששתית לאחרונה
מין
חשב

רמת האלכוהול בדם - BAC - Blood alcohol content או Blood alcohol concentration מודדת את ריכוז האלכוהול בדם. הרמה מודדת בצורה מוגבלת את רמת הפיכחות של השתיין ומשמשת גם לקביעת בדיקת הכשירות לנהיגה אחרי שתייה של אלכוהול.

כאשר רמת האלכוהול בדם גדולה מ- 0.05% הנהיגה בישראל אסורה. בארצות אחרות הרמה המינימלית האסורה לנהיגה אף נמוכה יותר (0.04% או אף רמה נמוכה יותר).

רמת ה BAC יורדת לאחר הפסקה בשתייה, בממוצע ירידה של 0.01% לכל 40 דקות של חוסר שתייה.

הערה ואזהרה: רמת האלכוהול תלויה בפרמטרים רבים ביניהם משקל, מין, אחוזי שומן ועוד. זו הסיבה שמחשבון זה נותן הערכה בלבד לרמת האלכוהול.


אין מחשבון זה משמש כאישור לאפשרות לנהיגה אחרי שתייה
(אלא אם המחשבון מודיע שהנהיגה אסורה - במקרה כזה מומלץ שלא לנהוג!)
זכרו: אם שותים לא נוהגים!

הצטרפו לאינדקס הרופאים!