מה הקשר בין עישון סיגריה ל- DNA?

הנזק לחומר הגנטי נגרם בתוך דקות מעישון הסיגריה. כך עולה במחקר חדש מארצות הברית. האגודה למלחמה בסרטן מדגישה את חשיבות הידע בנושא להבנה הציבורית לגבי הסכנות הגלומות במוצרי טבק.
כתבה פרסומית כתבת חסות


האם ידעתם שהנזק לחומר הגנטי (DNA) נגרם תוך דקות ספורות מרגע עישון הסיגריה. כך עולה במחקר חדש שנערך בארצות הברית. האגודה למלחמה בסרטן מדגישה את חשיבות הצפת הידע בנושא להבנה הציבורית לגבי הסכנות הגלומות במוצרי טבק. המחקר החדש מגלה כי עישון גורם לנזקים מידיים ומהירים פי כמה מכפי שחשבנו עד היום, נזק ל- DNA תוך דקות משאיפת העשן. חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה במניאפוליס בדקו את השפעת החומרים המצויים בעשן הסיגריה (PAH) אשר הוכחו זה מכבר כמסרטנים ובעלי חשיבות מרכזית בהתפתחות סרטן הריאות. כיום ידוע כי סרטן הריאות הינו הסרטן שנקשר בצורה החזקה ביותר לעישון טבק וגורם למותם של 3000 איש ברחבי העולם מידי יום וכ-1300 ישראלים כל שנה. המחקר בודד את השפעת חומרים אלו על תאי הגוף, תוך ניטרול השפעת גורמים אחרים כמו זיהום אוויר, מזון וכו'.

החוקרים בדקו את השפעות החומר בגופם של 12 מעשנים, באמצעות לקיחת בדיקת דם רבע שעה לאחר עישון סיגריה, כל חצי שעה לאחר מכן עד ארבע שעות, וכן בשעה השישית, התשיעית, ה-12 וה-24. בכל דגימת דם כזו נבדק בין השאר גם ריכוז החומרים המסרטנים (שמקורם בעשן הסיגריה בלבד) בדם. המחקר הראה כי רמות מקסימליות של תוצרי הלוואי המסרטנים הופיעו בדמם של הנבדקים כבר 15-30 דקות בלבד מרגע שאיפת עשן הסיגריה, וירדו בהדרגה לאחר מכן. למעשה, מהירות הופעת התוצרים המסרטנים בדמם של הנבדקים הדהימה את החוקרים, שאמרו כי מהירות זו דומה למהירות הופעת החומרים המסרטנים בדם לאחר הזרקה ישירה לווריד.

עורכי המחקר כותבים כי "המחקר מראה כי העישון גורם לנזק גנטי מיידי ובכך מעלה מהר מאוד גם את הסיכון לסרטן בטווח הקצר, זאת לאור העובדה שתוצאי הלוואי של פירוק החומרים (PAH) הוכחו כמסרטנים. למעשה מדובר באזהרה חמורה לאנשים השוקלים להתחיל לעשן".  יתר על כן, האגודה למלחמה בסרטן, בתגובה למחקר, מזכירה לציבור כי כעשר אלף איש בשנה מתים בישראל כתוצאה מעישון, ובכל יום נוספים מחקרים המגלים נזקים חמורים יותר ויותר כתוצאה מעישון. מסיבה זו חשוב להפנים את המידע המחקרי הזה לכדי הבנה בדבר הסכנות הקטלניות הקשורות במוצרי הטבק. חשוב מאוד להחליט ולהפסיק לעשן ועדיף כמובן שלא להתמכר לעישון מלכתחילה.

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קראון 25000 וסנטי 04/04/2020 13:38
  • שלום, שאלה שקשורה לתרופה שאנשים עם בעיות בלבלב לוקחים. מדובר על קראון 25000. אבא שלי לקח את זה בעבר, ואני מחפשת את הקופסאות האלה. זה בא בקופסאות עגולות בקוטר 7 ס"מ וגובה 8 ס"מ. האם התרופה הזאת עדיין מגיעה בקופסא הזאת? תודה וסליחה שהשאלה לא קשורה ישירות למחלה.

  • + הוסף תגובה
תוצאות mrcp מיכאל 07/02/2020 10:05
  • בתוצאה של mri רשום מוקדים ציסטיים בלבלב עד קוטר 0.8 סמ בחלקם מזוהה קשר לצינור הלבלב מתאימים קרוב לוודאי ל BD- ipmn. דרכי המרה החוץ ותוך כבדיות אינן מורחבות. לאורך Cbd מזוהים לאורך סדרות t2 פגמי מילוי חלקם מאורכים באות נמוך באבחנה המבדלת בסבירות גבוהה ארטיפקטים אויר בדרכי מרה לקורלציה קלינית ( האם לאחר התערבות בדרכי מרה). אשמח לדעת עד כמה הממצאים חמורים ומה דרכי הטיפול במצבי?

  • + הוסף תגובה
ממצאי MRI ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:57
  • שלום מיכאל. מתוארים ממצאים ציסטיים בלבלב. הרופא שהפנה אותך לבדיקה ורופא הדימות, יסקור את הממצאים ויחליטו האם יש צורך במעקב או קיים צורך בביופסיה. מתואר גם אויר בדרכי המרה שמציאותו שם יכולה לנבוע למשל מניתוח של דרכי המרה בעברך.

  • + הוסף תגובה
ניתוח וויפל שכשל ליאל 12/02/2020 17:09
  • שלום ד"ר,אימי עברה ניתוח וויפל בתל השומר שבמהלכו איברים סמוכים גם נקטעו,שבוע לאחר מכן היא עברה ניתוח חירום מכיוון שדיממה,לטענת הרופאים היא הועברה החייאה ונפטרה,עם רקע לב בהיסטוריה שלה,משהו בי מרגיש שהניתוח לא היה תקין,אחרת מדוע דיממה? האם לגיטימי דליפת מיצי לבלב? מדוע לא מצאו מקור דם בשום אזור בגוף? איך ניתן לדעת שנהגו בכל האחריות שמוטלית עליהם? אשמח לתשובתך,הינני חסרת אונים ואובדת עצות.

  • + הוסף תגובה
דימום לאחר ניתוח וויפל ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:46
  • שלום ליאל. משתתף בצערכם. ניתוח וויפל הוא ניתוח מורכב ואכן כולל כריתה של חלק מהלבלב וחלקים מהאיברים בסביבתו בכדי להסיר את הגידול בשלמותו. דמום ודליפת מיצי לבלב הם סיבוכים מוכרים של ניתוח זה. רוב החולים מחלימים מהניתוח אולם גם כשהניתוח מבוצע כהלכה וע"י המנתחים הטובים ביותר יתכנו סיבוכים ואף תמותה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!