מעקב הריון – כל הבדיקות, כל השלבים

אתם בהריון? מזל טוב! עכשיו מתחיל מרוץ הבדיקות – אולטראסאונד, בדיקות דם, מעקב. אין מה לעשות, צריך לוודא שהבייבי בריא ושלם ומתפתח יפה. הכנו במיוחד עבורכם מראה נבוכים לכל בדיקות מעקב הריון

כתבה פרסומית
מאת: מערכת אינפומד
אתם בהריון? מזל טוב! עכשיו מתחיל מרוץ הבדיקות – אולטראסאונד, בדיקות דם, מעקב. אין מה לעשות, צריך לוודא שהבייבי בריא ושלם ומתפתח יפה. הכנו במיוחד עבורכם מראה נבוכים לכל בדיקות מעקב הריון


כבר עם החשד הראשון להריון (במידה ולא ביצעת בדיקת הריון) כדאי להגיע לביקור אצל הגניקולוג המטפל.


תיעוד וביקורים סדירים אצל אותו הרופא הם חלק חיוני ממעקב הריון מלא, וחיוניים למניעת סיבוכי הריון וגילוי מוקדם של בעיות אפשריות אצל האם או העובר. 


תחנה ראשונה: בדיקות מוקדמות -


הבדיקות המוקדמות כוללות איסוף מכלול המידע הרפואי הרלוונטי כגון היסטוריה רפואית- אישית, כירורגית, מיילדותית, מחלות כרוניות, ועוד. 


הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה (כולל בדיקה וגינלית), וכן מספר בדיקות דם בסיסיות כמו ספירת דם, בדיקה לאישוש הריון באם צריך, ובדיקות לנוכחות זיהומים או הפרעות אחרות במידת הצורך. 


במידה וסבלת בעבר מסוכרת הריון, כבר במפגש הראשון תופני לבדיקת העמסת סוכר


תחנה שניה: אולטראסאונד ובדיקת גיל הריון -


קביעת גיל הריון המדויק חיונית למעקב הריון ואבחון מצבו. למרות שקיימות דרכים קליניות להעריך גיל הריון, האמצעי המקובל כיום הוא באמצעות בדיקה סונוגראפית, כחלק מסקירת מערכות מוקדמת.


עד לשבוע ה-13 להריון, קביעת גיל העובר תיעשה באמצעות מדידת אורך העובר (crown to leg length). מעל לשבוע זה, מקובל להעריך את גיל העובר לפי שילוב של הקוטר בין הרקות של העובר, אורך עצם הירך שלו והיקף הבטן. 


תחנה שלישית: תבחין משולש/מרובע - 


בדיקת דם פשוטה משמשת כבדיקת סקר (כלומר מוצעת לכלל אוכלוסיית הנשים ההרות) לגילוי מוקדם של מגוון הפרעות קשות בהתפתחות העובר, כולל הפרעות כרומוזומליות (הידוע שבהן תסמונת דאון), הפרעות בהתפתחות האיברים (בייחוד בעיות ב"צינור העצבי"- NTD), ואחרות. הבדיקה מודדת את רמות ההורמונים בטא-HCG (ההורמון המשמש גם במרבית בדיקות הריון), אסטרדיול ו-AFP (התבחין המשולש), ולאחרונה בודקים גם את רמות האינהיבין. 


את הבדיקה מומלץ לבצע סביב שבועות 16-18 להריון. הבדיקה נותנת הערכה ראשונית בלבד לגבי הסבירות להתפתחות ההפרעות הללו, ובמידה והסיכוי המחושב גבוה מאחוז מסוים (ונמוך ביותר), יש לבצע בדיקות נוספות (סיסי שיליה, דיקור מי שפיר וכו'). 


תחנה רביעית: שקיפות עורפית – 


לצערנו התבחין המשולש/מרובע אינו יעיל לפני שבוע 15 להריון, ולכן מקובל לבצע בדיקת שקיפות עורפית להפרעות כרומוזומליות (תסמונת דאון) - עם או בלי בדיקת דם נוספת (PAPP-A ו-HCG), אותה ניתן לבצע כבר בסקירת המערכות המוקדמת לקראת סוף השליש הראשון להריון. תחנה חמישית: בדיקת שתן -


היות ומדובר בבדיקה פשוטה, זולה ולא חודרנית, מקובל לבצע בדיקת שתן מידית ("סטיק") בכל ביקור אצל הגניקולוג המטפל או בטיפת חלב. הבדיקה בודקת עדויות לזיהום חיידקי בדרכי השתן (UTI, שיכול להיות חף מתסמינים לגמרי ב-7% מן הנשים ההרות, ולמרות זאת בדרך כלל דורש טיפול). כמו כן מדובר בבדיקת סקר טובה יחסית למגוון הפרעות אפשריות, החל מקדם רעלת הריון, דרך אי תפקוד כלייתי, וכלה בסוכרת או תת תזונה. 


תחנה שישית: בדיקות חודרניות -


כל הבדיקות הנ"ל מספקות מידע עקיף לגבי מצב העובר. במידה ונרצה דגימת רקמה מן העובר עצמו, אין מנוס אלא לבחור בדיקה חודרנית. 


הבדיקה המוקדמת ביותר שניתן לבצע היא בדיקת סיסי שיליה, שאפשרית כבר בשבועות 10-14 להריון. 


מחדירים מחט (דרך הבטן או דרך הנרתיק), ושואבים חתיכה קטנה מן השיליה. כיוון שהשיליה מורכבת הן מתאי האם והן מתאי העובר- קיבלנו דגימה קטנה מן התאים של העובר עצמו. עכשיו ניתן לבצע על הדגימה הזו מגוון תבחינים גנטיים (FISH, PCR ואחרים) לאבחון הפרעות בכרומוזומים, מוטציות גנטיות מוגדרות ועוד. 


אפשרות אחרת היא שאיבה של מי השפיר, בדיקה הרבה יותר נפוצה שניתן לבצע מעט מאוחר יותר, החל מן השבוע ה-16 להריון. כאן מחדירים מחט דרך הבטן ושואבים מעט מנוזל מי השפיר בתוכו צף התינוק. מלבד האפשרות לבדוק ריכוזי חומרים שונים בנוזל, מי שפיר יכילו גם כמות מזערית של תאים שהעובר השיל (תאי עור, מערכת העיכול ועוד) - עליהם ניתן לבצע בדיוק את אותן הבדיקות כמו במקרה של דגימת סיסי שיליה. 


בדיקת מי שפיר ובדיקת סיסי שיליה אינן נמצאות כיום בסל הבריאות, אולם מרבית הביטוחים המשלימים מציעים השתתפות חלקית או מלאה בהוצאות. בנוסף, במידה וקיימות התוויות מיוחדות (סיכון מחושב גבוה יחסית בבדיקות סקר אחרות כמו התבחין המשולש, גיל יולדת מעל ל-35, היסטוריה של מחלות גנטיות ועוד), הבדיקה ממומנת במלואה על ידי סל הבריאות.שתי הבדיקות נעשות בהנחיית אולטראסאונד, ולכן שיעור הסיבוכים בעקבותיהן נמוך ביותר- פחות ממחצית האחוז.

פורום הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בדיקות היריון
 • אורין
 • 21/01/2019 20:19
 • היי, אני נמצאת כרגע בחו"ל, וסחבת הבדיקות כאן היא בלתי נסבלת ולכן לא קיבלתי תוצאות אולטראסאונד מסודרות, לכן ארצה חוות דעת נוספת גיליתי היריון בבדיקה ביתית ולכן מיהרתי למרפאה לביצוע בדיקות דם ואולטראסאונד שאישרו היריון.. המחזור האחרון היה ב16.11.18 ואני הלכתי לבדיקות ב7.1.19.. רמות הבטא שמצאו הן 156359 אך באולטראסאונד רשמו שגיל העובר לפי גודלו הוא שבוע 5+6 (נכון ל7.1) כמו כן נצפה דימום מחוץ לרחם (אני חושבת המטומה) טכנאית האולטראסאונד לא אמרה יותר מדי כי פה נהוג לשלוח את הבדיקה לאבחון במכון מסויים.. משהו לא הגיוני לי, האם לגשת לבדיקות נוספות בדחיפות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תרומת ביצית
 • דינה ס
 • 21/01/2019 14:49
רופאים בתחום
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינקולוגית אנדוסקופית קרא עוד
פרופ' יגאל וולמן פרופ' יגאל וולמן
רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד במיילדות וגינקולוגיה קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל