פריצת דיסק – כיצד זה מתפתח

פריצת דיסק – כיצד זה מתפתח

כתבה פרסומית כתבת חסות

השחיקה ההדרגתית של הדיסקים בעמוד השדרה, היא חלק טבעי בתהליך ההזדקנות, במקרים רבים היא עלולה להוביל למצב של פריצת דיסק. אולם, מעטים הם האנשים הלוקים בפריצת דיסק וסובלים מתסמינים חמורים, או מדאיגים.

כתוצאה מהזדקנות, מפציעה או משתיהן גם יחד, השכבה החיצונית של הדיסק, הקפסולה או הטבעת, עלולה להתייבש וכתוצאה מכך יתפתחו עליה סדקים זעירים. סדקים אלו גורמים לדיסק להתבלט החוצה, להיקרע (להיפרץ), או להתבקע. במקרים רבים פריצת דיסק מתבטאת בהתבלטות, ללא קריעה או התבקעות.

בליטת דיסק. חלק מהחומר דמוי הג'לי (גרעין) שממלא את הדיסק, עלול לדלוף דרך הסדקים שבקפסולה. הדיסק עלול להתחיל להתבלט החוצה מבין עצמות עמוד השדרה (החוליות). לעתים קרובות הוא מתבלט במקום מרוחק מחוט השדרה, או משורשי העצב ולכן אינו גורם לשום תסמינים.

פריצת דיסק. החומר הגרעיני שנמצא בתוך הדיסק פורץ מתוך הקפסולה.

שבר משוחרר. שברים של הדיסק שנפרץ, עלולים להשתחרר לחלוטין מהדיסק ולהתיישב בתעלת השדרה - הפתח בחוליה, דרכו עובר חוט השדרה.

כל אחד מהשלבים הללו יכול להפעיל לחץ על שורש העצב ולגרום תסמינים, כמו כאב וחוסר תחושה.
הסדקים בקפסולה של הדיסק אינם מתאחים בחזרה, אך הכאב בדרך כלל מתעמעם עם הזמן. כ- 50% מהאנשים שמתרחשת אצלם פריצת דיסק בגב התחתון, מחלימים תוך חודש אחד. ברוב המקרים ההחלמה מתרחשת בתקופה של עד ששה חודשים.

לעתים קרובות חלק מהחומר שנפלט מהדיסק שנפרץ נספג בגוף, תהליך זה מכונה ספיגה חוזרת. בשניים מכל שלושה מקרים של פריצת דיסק, הפריצה נעלמת, לפחות באופן חלקי, לאחר ששה חודשים. 

עקב פריצת דיסק עלולות להתפתח בעיות ארוכות טווח:

הכאב יכול להופיע ולהיעלם לסירוגין. התקופות בהן הכאב נעלם הן נדירות יותר.

כאב כרוני וכאב שחוזר ונשנה, עלול להתפתח בשל גירוי מתמשך של הרקמה, שנגרם כתוצאה מהלחץ שמפעיל הדיסק על העצב.

תסמונת הכאב הכרוני, עלולה להתפתח כתוצאה מכאב ממושך שמוביל לדיכאון, לחרדה ולקשיי התמודדות בחיי היומיום.

תסמינים הנגרמים כתוצאה מלחץ ממושך על שורש העצב כוללים: פגיעה בזריזות התנועה, בחוזק, או בתחושה באחת משתי הרגליים, או בשתיהן או באחת מכפות הרגליים או בשתיהן.

לחץ על פקעת של שורשי עצב בגב התחתון (האזור התחתון של המותניים), עלול לגרום לחולשה בשתי הרגליים ולפגיעה בתפקוד המיני ובתפקודי המעי ושלפוחית השתן. תופעה נדירה זו מכונה תסמונת זנב הסוס ודורשת התייחסות רפואית מיידית.

פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרע בכתף ימין ציקי 19/11/2019 13:43
  • שלום לדר רצוני לדעת לפני שבוע עשיתי תנועה ביד ימין שגרמה לי לכאבים בכתף לאחר בדיקה באולטרא סאונד התברר לי שיש קרע מלא TENDON SUPRASPINATUS אני כרגע עושה פיזוטרפיה אני בגיל 68 עדיין עובד כטנאי מקררים האם אוכל לחזור לעבודה במישרה חלקית אודה לך על תשובתך

  • + הוסף תגובה
בת 64עם שבר בראש הרדיוס רוזי 18/11/2019 12:18
  • ד"ר נכבד שלום, אני בת 64 לפני 3 ימים נתקלתי בחוט חשמל ונפלתי על צד שמאל של הגוף. כאבים חזקים באגן שמרופד היטב וכולו המטומה אחת ענקית ודיאבד הצילה אותי.לא כואבת ומסתובהת חופשי. הרגשתי חבטה במרפק שהתחיל לכאוב למחרת אבל לא רציני.ללא סימן כחול ללא דפורמציה אבל כואב בכיפוף וביישור.האירוע התרחש ביום שישי בערב ולא הרגשתי שום צורך לבלות במיון 5 שעות. ביום ראשון בשמחה וללא חששות הגעתי לאורטופד בכל זאת ולאחר צילום אמר שיש שבר לא מורכב בראש הרדיוס. נתן הפנייה למיתלה ותור לעוד 3 שבועות לאחר צילום. לפני המיתלה לא היו לי כאבים רק בתזוזה. השאלות שלי הן: 1.לכמה זמן אני צריכה את המיתלה ? 2.האם אני גורמת לנזק אם מורידה אותו ומחזיקה את היד מקופפת ב90מעלות. 3.האם אני עושה נזק אם ונעזרת בפעולות מסויימות ביד הפגועה כגון אחיזת צנצנת בפתיחה. אין לי אוסטאופורוזיס. אודה על הדרכה אפשרית מהאינפורמציה שהעלתי. התודה מראש, רוזי

  • + הוסף תגובה
כתף אנונימי 17/11/2019 08:17
  • מה זה אומר תשובת אולטרסאונד לכתף שמאל מבנה ציסטי על הגבשושית הקטנה לקורלציה עם צילום רנטגן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!