פריצת דיסק – כיצד זה מתפתח

פריצת דיסק – כיצד זה מתפתח
כתבה פרסומית כתבת חסות


השחיקה ההדרגתית של הדיסקים בעמוד השדרה, היא חלק טבעי בתהליך ההזדקנות, במקרים רבים היא עלולה להוביל למצב של פריצת דיסק. אולם, מעטים הם האנשים הלוקים בפריצת דיסק וסובלים מתסמינים חמורים, או מדאיגים.

כתוצאה מהזדקנות, מפציעה או משתיהן גם יחד, השכבה החיצונית של הדיסק, הקפסולה או הטבעת, עלולה להתייבש וכתוצאה מכך יתפתחו עליה סדקים זעירים. סדקים אלו גורמים לדיסק להתבלט החוצה, להיקרע (להיפרץ), או להתבקע. במקרים רבים פריצת דיסק מתבטאת בהתבלטות, ללא קריעה או התבקעות.

בליטת דיסק. חלק מהחומר דמוי הג'לי (גרעין) שממלא את הדיסק, עלול לדלוף דרך הסדקים שבקפסולה. הדיסק עלול להתחיל להתבלט החוצה מבין עצמות עמוד השדרה (החוליות). לעתים קרובות הוא מתבלט במקום מרוחק מחוט השדרה, או משורשי העצב ולכן אינו גורם לשום תסמינים.

פריצת דיסק. החומר הגרעיני שנמצא בתוך הדיסק פורץ מתוך הקפסולה.

שבר משוחרר. שברים של הדיסק שנפרץ, עלולים להשתחרר לחלוטין מהדיסק ולהתיישב בתעלת השדרה - הפתח בחוליה, דרכו עובר חוט השדרה.

כל אחד מהשלבים הללו יכול להפעיל לחץ על שורש העצב ולגרום תסמינים, כמו כאב וחוסר תחושה.
הסדקים בקפסולה של הדיסק אינם מתאחים בחזרה, אך הכאב בדרך כלל מתעמעם עם הזמן. כ- 50% מהאנשים שמתרחשת אצלם פריצת דיסק בגב התחתון, מחלימים תוך חודש אחד. ברוב המקרים ההחלמה מתרחשת בתקופה של עד ששה חודשים.

לעתים קרובות חלק מהחומר שנפלט מהדיסק שנפרץ נספג בגוף, תהליך זה מכונה ספיגה חוזרת. בשניים מכל שלושה מקרים של פריצת דיסק, הפריצה נעלמת, לפחות באופן חלקי, לאחר ששה חודשים. 

עקב פריצת דיסק עלולות להתפתח בעיות ארוכות טווח:

הכאב יכול להופיע ולהיעלם לסירוגין. התקופות בהן הכאב נעלם הן נדירות יותר.

כאב כרוני וכאב שחוזר ונשנה, עלול להתפתח בשל גירוי מתמשך של הרקמה, שנגרם כתוצאה מהלחץ שמפעיל הדיסק על העצב.

תסמונת הכאב הכרוני, עלולה להתפתח כתוצאה מכאב ממושך שמוביל לדיכאון, לחרדה ולקשיי התמודדות בחיי היומיום.

תסמינים הנגרמים כתוצאה מלחץ ממושך על שורש העצב כוללים: פגיעה בזריזות התנועה, בחוזק, או בתחושה באחת משתי הרגליים, או בשתיהן או באחת מכפות הרגליים או בשתיהן.

לחץ על פקעת של שורשי עצב בגב התחתון (האזור התחתון של המותניים), עלול לגרום לחולשה בשתי הרגליים ולפגיעה בתפקוד המיני ובתפקודי המעי ושלפוחית השתן. תופעה נדירה זו מכונה תסמונת זנב הסוס ודורשת התייחסות רפואית מיידית.

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בכתף ימין - אשמח לחוות דעתך לביא 20/10/2020 14:52
 • היי ד"ר ירון שמי לביא אני סובל כשנתיים מפריקות כתף לרוב קורה לי עקב חרדה או תנועה חדה . במהלך היום יום אין לי כאב בכתף התנועה שלי לא מוגבלת רק חושש לעשות פעילות ספורטיבית וכמובן תנועות חדות עם היד אחורה משום שלפי הבנתי אין לי מגירה אחורית ולכן זה מה שמביא לפריקת הכתף . לאחר מספר פגישות אצל אורתופדיים הומלץ לי לעשות ניתוח כמובן שביצעתי בדיקת MRI על פי אבחנת הרופא - *רושם אי יציבות קדמית ונזק לברום העליון. *הלסקט קטן קצת עמוק *קרע לברלי קדמי תחתון ועליון SALP T2 מעולם לא ביצעתי ניתוח אני חושש מאוד מהניתוח עצמו אשמח לקבל את חוות דעתך בנושא ? האם ניתוח יפתור את הבעיה ואוכל לחזור להקים משקולות ולבצע תנועות חדות כמו לשחק כדורסל. מכיר מספר אנשים שנמנעו מלעשות את הניתוח משל חשש שהניתוח הוא לא 100%.

 • + הוסף תגובה
אי יציבות בכתף דר' ירון סלע 21/10/2020 08:39
 • שלום רב לביא, ותודה על פנייתך ! מספר שאלות בסיסיות לי אליך - האם יש לך גמישות יתר במפרקי הגוף השונים, לרבות הכתפיים ? האם טופלת בפיזיותרפיה בנושא ? נא עדכן. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
קרע לכל עובי גיד הסופרא-ספינטוס גיל 04/10/2020 00:13
 • בבדיקת CT אורתוגרפיה לכתף ימין נמצא קרע לכל עובי גיד הסופרא-ספינטוס, קרע של 6 מ"מ, גיד הביצפס מודגם ומתאים לקרע. ב 2017 עברתי ניתוח ותיקנו את הלאברום, נראה תקין. האם צריך לעבור ניתוח נוסף לתיקון או שיש פיתרון אחר? תודה וחג שמח

 • + הוסף תגובה
קרע לכל עובי גיד הסופרא-ספינטוס דר' ירון סלע 10/10/2020 11:51
 • שלום רב גיל, ותודה על פנייתך ! בן כמה אתה ? מדוע בוצעה בדיקת CT ארתרו ולא MRI ? האם יש מתכות בגופך המונעות MRI ? מה הטיפול שקיבלת לאחרונה? האם נבדקת על ידי מומחה כתף לאחרונה? האם התייעצת עם המנתח שלך משנת 2017 על המצב החדש ? נא עדכן. בריאות שלמה וחג שמח !

 • + הוסף תגובה
קרע לכל עובי גיד הסופרא-ספינטוס גיל 18/10/2020 20:21
 • אני בן 68, יש לי רסיס מתכת בזרוע ימין לכן לא יכול לבצע MRI, אמורה להיות לי פגישה אם המנתח בחודש הבא. ענין אותי לדעת מה קורה ובעיקר למה. תודה גילי

 • + הוסף תגובה
קרע לכל עובי גיד הסופרא-ספינטוס דר' ירון סלע 20/10/2020 11:08
 • תודה על העדכון גיל בהחלט יש לדון בנושא הקרע בגיד. הוא אינו קשור לתיקון לברום שעברת בשנת 2017. אלו אזורים שונים בכתף.חשוב מאד לבצע בדיקה גופנית יסודית מכוונת ל גיד סופרה ספינטוס ולראות האם יש אינדקיציה לניתוח יש לשקול מול המומחה שיבדוק אותך, האם יש מקום להתערבות נוספת בטרם ניתוח. טיפול שמרני על סוגיו השונים. במידה ואין הטבה עם טיפול שמרני, דנים על אופצייה ניתוחית. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
ניתוח פריקת כתף מ 18/10/2020 13:48
 • שבוע טוב ד"ר ירון סלע, לפני קצת יותר משנה עברתי ניתוח ארטרוסקופיה אחרי פריקת כתף, כבר אחרי חודש התחלתי לעשות פיזיוטרפיה וכבעור חודשיים הכתף שלי חזרה לטווח תנועה מלא כמו כן חזרתי לחדר כושר לעשות תרגילים שהייתי עושה לפני הניתוח בלי שום בעיה.. עכשיו כעבור יותר משנה שאין לי שום בעיה מבחינת הכתף(לא כאבים ולא בעיות של תנועה) הלכתי לעשות צילום סיטי ויוצא מצב שרושמים לי בסיכום את כל הבעיות שהיו לי לפני הניתוח.. קיימת אי סדירות החלק התחתון של המשטח המפרקי הגלנואידי קיים פרגמנט גרמי חופשי קאודלית לשפה תחתונה של הגלנואיד קיים שבר דחיסה ישן בחלק אחורי לטרלי של ראש ההומרוס אשמח לקבל את תשובתך לגבי נושא זה , תודה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח פריקת כתף דר' ירון סלע 18/10/2020 13:51
 • שלום רב ותודה על פנייתך . מה הסיבה שבוצעה בדיקת CT חוזרת, במידה והכל היה תקין לאחר הניתוח ? מי שלח אותך לבדיקה, המנתח ? ומה הוא אמר על ממצאיה ? בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
ניתוח פריקת כתף מ 18/10/2020 13:56
 • על מנת לקבל אישור עבודה נשלחתי לאורטופד ששלח אותי לצילום סיטי , נכון לעכשיו אני עדיין מחכה לתשובה שלו שאמורה להגיע בשבוע הקרוב.. אני פשוט רוצה להבין אם זה הגיוני שבסיכום רשמו את אותם בעיות אפילו שעברתי ניתוח ונכון לעכשיו אין לי שום בעיה בכתף (מבחינתי).

 • + הוסף תגובה
ניתוח פריקת כתף דר' ירון סלע 18/10/2020 14:02
 • שאלה מצוינת, והאם הנכון ביותר לשאול אותו את השאלה הזו, הוא המנתח. הוא מעורב ויודע מה בדיוק מידת הנזק ומה בוצע בניתוח. יש לבדוק את 2 בדיקות ה CT במקביל ולהשוות ביניהן. יש לבצע בדיקה יסודית מדוקדקת של הכתף. אני שמח שאין תלונות קליניות מצדך. זה לא דבר מובן מאליו... בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!