דלג לתוכן

מתיחת זרועות (Brachioplasty (Upper Arm Lift))

Brachioplasty (Upper Arm Lift)
המומחים של Infomed מסבירים:

מתיחת זרועות היא ניתוח הליך המתבצע על ידי כירורגית או כירורג פלסטי לצורך שיפור המראה של החלק התחתון של הזרועות העליונות. במהלך ניתוח זרועות, המכונה גם ברכיופלסטיקה, מתבצעת הסרה של עודפי העור והשומן שבין בית השחי למרפק[1].

מתי מתבצע 

במרוצת השנים, העור בזרועות העליונות מתרופף ונהיה נפול יותר. ירידה משמעותית במשקל יכולה גם היא לגרום לצניחת החלק התחתון של הזרועות העליונות. פעילות גופנית יכולה לתרום למתיחת זרועות ללא ניתוח, וזאת בשל חיזוק טונוס השרירים של הזרוע העליונה. עם זאת, במקרים של עודפי עור ועור שאיבד מגמישותו לא ניתן להגיע למצב של מתיחת זרועות ללא ניתוח[1].

זרוע של אישה לפני ואחרי ניתוח מתיחת זרועות
צילום: shutterstock

 

ניתוח זרועות לעומת שאיבת שומן 

קיימים מקרים בהם יש עודף עור בזרועות, אבל השומן שומר על העור מתוח. במקרה זה קיימת אופציה לשילוב של ניתוח זרועות ושאיבת שומן. מאחר שמתיחת זרועות היא ניתוח הכרוך בצלקות, קיימים מטופלים/ות שמבקשים שאיבת שומן במקום, כדי להימנע מצלקות. כי אין צלקות. אלא שברוב המקרים, שאיבת שומן לבדה לא מטפלת בבעיה של עודפי עור. למעשה, לאחר הסרת השומן, העור העודף נשאר והוא אף יכול להראות בולט יותר. לרוב, המטופלים/ות שמתאימים רק לשאיבת שומן הם בעלי עור מתוח[2].

מטרת הניתוח

מטרתו של ניתוח מתיחת זרועות הוא כאמור, להסיר עודפי עור ושומן מן הזרוע, אשר מצטברים עם העלייה בגיל, או בעקבות ירידה משמעותית במשקל. הזרוע העליונה מעוצבת ע"פ כמות רקמת השריר הקיימת (השרירים הדו ותלת ראשי), כמות השומן התת-עורי, ומידת האלסטיות של העור המקיף אותם. 

אצל אנשים בעלי נטייה לעור צנוח, אותם עודפי שומן המצטברים בזרוע יגרמו למראה של זרוע נפולה ומדלדלת. ניתוח זרועות יכול לשפר בעיה זו. זהו ניתוח שנעשה לצרכים אסתטיים, כלומר לרוב הוא אינו בעל נחיצות רפואית, ונעשה לצורך שיפור הדימוי העצמי. העלאת דימוי הגוף היא הסיבה העיקרית בגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח שאינו בעל נחיצות רפואית וטיפולים קוסמטיים למיניהם.
​​​​​​​
לרוב פונים לניתוח חיטוב זרועות כאשר דרכים אחרות להסרת עודפי העור וחיזוק השרירים כושלות. הדרך הטובה ביותר למתיחת זרועות ללא ניתוח בעקבות ירידה דרסטית במשקל היא פעילות גופנית ממוקדת לשרירי הזרוע והכתף, תוך כדי תהליך ירידה במשקל. במידה ולא מצליחים להגיע לתוצאות רצויות ומספקות קיימת האלטרנטיבה הניתוחית.

הכנות לניתוח 

ההכנה של ניתוח חיטוב זרועות כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותם לניתוח מסוג זה.
מנתח פלסטי יסביר למטופל/ת מאילו אזוריים ניתן וכדאי להסיר את עודפי השומן והעור בזרועות, לרוב מהחלק האחורי של הזרוע העליונה. לקראת הניתוח, הרופא יפנה את המטופל/ת לבדיקות לפי הצורך - לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם, בדיקת כימיה בדם, ובדיקת תפקודי קרישה. מטופלים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה ואק"ג מקדים.

ניתוח חיטוב זרועות מתבצע תחת הרדמה כללית, ויש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני ניתוח חיטוב זרועות.

תהליך הניתוח

להלן שלבי הניתוח[3]:
 

 • הרדמה - בשלב הראשון תתבצע הרדמה, ברוב המקרים מדובר בהרדמה כללית.
 • חתך - אזורי הכתפיים והזרועות עוברים חיטוי יסודי. אורך החתך/ים והסוג הנדרש תלוי בכמות ובמיקום של עודפי העור שיש להסיר, כמו גם בשיקול הדעת של המנתח/ת הפלסטי. החתך/ים נעשה בחלק האחורי של הזרוע (החלק התחתון הפנימי של הזרוע). לרוב ייעשו חתכים קטנים שיתבצעו במספר מקומות מאזור המפרק ועד לגבול האקסילה (בית השחי). החתך עובר דרך העור והשכבות התת-עוריות.
 • הסרת עודפי עור ושומן – בשלב הבא יוסרו עודפי הרקמה - שומן תת עורי ועור, לרוב לא בכמות  גדולה מדי, אך כזו שאמורה לאפשר מראה פחות רפוי של הזרוע. לרוב לא מסירים רקמת שומן עודפת נרחבת במהלך הניתוח, למעט במקרים בהם מבוצעת שאיבת שומן תוך כדי הניתוח. את השומן ניתן להסיר ישירות או לטפל באמצעות שאיבת שומן.
 • עיצוב מחדש - לאחר מכן, מותחים את העור ומהדקים את הרקמות באזור התפרים הפנימיים, כדי שהעור יראה כמה שיותר חלק בקו המתאר החדש של הזרוע.
 • תפרים - לבסוף תופרים את החתכים הניתוחיים באמצעות תפרים מיוחדים, והנחה של חבישות / חבישה אלסטית. התפרים יכולים להיות נספגים או שהם יוסרו תוך שבוע עד שבועיים מהניתוח.

משך הניתוח הוא כשעתיים.

אחרי הניתוח

לאחר ניתוח מתיחת זרועות לרוב אין צורך בהשגחה למשך הלילה וניתן להשתחרר לאחר מספר שעות בודדות. החבישה והנקז (באם הונח) לרוב מוצאים ביום למחרת הניתוח או לאחר מספר ימים.

קווי המתאר החדשים וההדוקים יותר של הזרוע צפויים להיראות כמעט מיד לאחר ההליך, אך צפויים להופיע גם נפיחות ושטפי דם[3]. במקרה של שטפי דם בזרועות, הם צפויים להיספג תוך כשבועיים. נפיחות תיתכן בעיקר בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, והיא תרד בהדרגה. לצורך שיכוך כאב ניתן להשתמש במשככי כאבים.

במידה וקיימים כאבים שלא חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, כמו גם במקרים של חום גבוה, קוצר נשימה, דימומים או הפרשה מוגלתית מהחתך, יש לחזור לבדיקה רפואית מיידית. 

המלצות לתקופה שלאחר מתיחת זרועות[1]:
 
 • מומלץ להימנע מהרמת ידיים מעל גובה הכתפיים למשך 3-4 שבועות לאחר הניתוח.
 • מומלץ להימנע מפעילות גופנית עם הידיים למשך 4-8 שבועות לאחר הניתוח.

סיכונים

סיכונים כלליים

 • זיהום בפצע הניתוח - לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.
 • דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם.
 • צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח, אך הן מטשטשות עם הזמן למעט אצל אנשים הנוטים ליצירה מוגברת של צלקות.
 • סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).

סיכונים ספציפיים לניתוח מתיחת זרועות

 • תסחיף שומני- סיבוך נדיר, בו חלקיקי שומן עלולים להינתק מהרקמה ולהיכנס לזרם הדם הוורידי, ולהיתקע בכלי דם קטנים, למשל בריאות. מדובר בסיבוך קשה שיכול לגרום לירידת לחץ דם, מצוקה נשימתית ועוד, ולכן יש לשמור על ערנות יתרה לשינויים לאחר ניתוח מסוג זה.
 • אובדן או ירידה בתחושה - לרוב חולפת, בשל פגיעה עצבית באחד העצבים השטחיים המעצבבים את הזרוע או היד. 
 • אסימטריה בזרועות – הדבר עלול להתרחש כתוצאה משינויים בתהליך הריפוי. למרות שהמנתח או המנתחת ישתדלו לגרום לזרועות להיראות סימטריות ככל הניתן, לא ניתן להשיג סימטריה מושלמת[1].

תוצאות

ניתוח זרועות יכול לשפר את מראה הזרועות העליונות ולהעניק להן מראה טוב יותר. התוצאות בדרך כלל מחזיקות מעמד לאורך שנים. עם זאת, מאחר שהעור מאבד באופן טבעי קצת מוצקות ככל שהשנים חולפות, ייתכן ובעתיד תתרחש שוב צניחה מסוימת. שמירה על משקל יציב ומאוזן עשויה להגדיל את הסיכוי לשמירה על התוצאות לזמן ממושך יותר[1].

  רופאים בתחום

  כירורגיה פלסטית
  ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר יואב אברהמי רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בביה"ח קפלן. בעל ניסיון רב בתחום.
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  שאלות מתוך פורום הקטנת חזה

  בניהולו של ד"ר שגית משולם-דרזון
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו