דלג לתוכן

חיטוב זרועות (Brachioplasty (Upper Arm Lift))

ניתוחי גוף
3 דקות קריאה


מטרת הניתוח

ניתוח חיטוב זרועות (בראכיופלסטיקה) מטרתו הסרת עודפי עור ושומן מן הזרוע, אשר מצטברים עם העלייה גיל, או למשל בעקבות ירידה משמעותית במשקל. הזרוע העליונה מעוצבת ע"פ כמות רקמת השריר הקיימת (השרירים הדו ותלת ראשי), כמות השומן התת-עורי, ומידת האלסטיות של העור המקיף אותם. 

אצל אנשים בעלי נטייה לעור צנוח, אותם עודפי שומן המצטברים בזרוע יגרמו למראה של זרוע נפולה ו"מדלדלת". הניתוח מוצע על מנת לטפל בבעיה זו. לעיתים משלבים בניתוח שאיבת שומן ממוקדת לזרוע.

מטרת ניתוח חיטוב זרועות היא לצרכים אסתטיים, כלומר לרוב הוא אינו בעל נחיצות רפואית, ונעשה לצורך שיפור הדימוי העצמי. העלאת דימוי הגוף היא הסיבה העיקרית בגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח שאינו בעל נחיצות רפואית וטיפולים קוסמטיים למיניהם.

לרוב פונים לניתוח חיטוב  זרועות כאשר דרכים אחרות להסרת עודפי העור וחיזוק השרירים כושלות. הדרך הטובה ביותר למניעת היוותרות עודפי עור בעקבות ירידה דרסטית במשקל או לשם עיצוב הרועות היא פעילות גופנית ממוקדת לשרירי הזרוע והכתף, תוך כדי תהליך ירידה במשקל. 
במידה ולא מצליחים להגיע לתוצאות רצויות ומספקות קיימת האלטרנטיבה הניתוחית.

הכנה לניתוח

ההכנה של ניתוח חיטוב זרועות כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותם לניתוח מסוג זה.

מנתח פלסטי  יסביר למטופל/ת מאילו אזוריים ניתן וכדאי להסיר את עודפי השומן והעור בזרועות, לרוב מהחלק האחורי של הזרוע העליונה. לקראת הניתוח, הרופא יפנה את המטופל/ת לבדיקות לפי הצורך- לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם, בדיקת כימיה בדם, ובדיקת תפקודי קרישה. מטופלים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה ואק"ג מקדים.

ניתוח חיטוב זרועות מתבצע תחת הרדמה כללית, ויש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני ניתוח חיטוב זרועות.

תהליך הניתוח

אזורי הכתפיים והזרועות עוברים חיטוי יסודי, ולאחריו מתבצעים מספר חתכים קטנים בזרוע האחורית (החלק התחתון הפנימי של הזרוע). החתכים הינם קטנים ומבוצעים במספר מקומות מאזור המפרק ועד לגבול האקסילה (בית השחי). החתך עובר דרך העור ושכבות התת-עור.

בהמשך המנתח מסיר עודפי רקמה- שומן תת עורי ועור, לרוב בכמות לא מאד גדולה, אולם שאמורה להספיק על מנת לאפשר מראה פחות רפוי של הזרוע.

לרוב לא מסירים רקמת שומן עודפת נרחבת במהלך הניתוח, למעט במקרים בהם מבוצעת שאיבת שומן תוך כדי הניתוח. לבסוף מותחים את העור ותופרים את החתכים הניתוחיים באמצעות תפרים מיוחדים, ומונחות חבישות / חבישה אלסטית. משך הניתוח כשעתיים. 


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם.

צלקות- אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח, אך הן מטשטשות עם הזמן למעט אצל אנשים הנוטים ליצירה מוגברת של צלקות.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של ניתוח חיטוב זרועות:


תסחיף שומני- סיבוך נדיר, בו חלקיקי שומן עלולים להינתק מהרקמה ולהיכנס לזרם הדם הורידי, ולהיתקע בכלי דם קטנים, למשל בריאות. מדובר בסיבוך קשה שיכול לגרום לירידת לחץ דם, מצוקה נשימתית ועוד, ולכן יש לשמור על ערנות יתרה לשינויים לאחר ניתוח מסוג זה.

אובדן או ירידה בתחושה- לרוב חולפת, בשל פגיעה עצבית באחד העצבים השטחיים המעצבבים את הזרוע או היד. 


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח חיטוב זרועות לרוב אין צורך בהשגחה למשך הלילה וניתן להשתחרר לאחר מספר שעות. החבישה והנקז (באם הונח) לרוב מוצאים ביום למחרת הניתוח או לאחר מספר ימים.

יתכנו שטפי דם בזרועות אשר יספגו תוך כשבועיים. נפיחות תתכן בעיקר בשבועות הראשונים לאחר הניתוח, והיא תרד בהדרגה. לצורך שיכוך כאב ניתן להשתמש במשככי כאבים.

במידה וקיימים כאבים שלא חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, עליית חום, קוצר נשימה, דימומים או הפרשה מוגלתית מהחתך יש לחזור לבדיקה רפואית מיידית. 

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

שייך לתחום: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

רופאים בתחום
ד"ר שרונה צ'רניאק
ד"ר שרונה צ'רניאק כירורגיה פלסטית
ד"ר לאוניד בריזגלין
ד"ר לאוניד בריזגלין כירורגיה פלסטית
ד"ר יוסף ברגר
ד"ר יוסף ברגר כירורגיה פלסטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום הגדלת חזה והרמת חזה

בניהולו של פרופ' ליאור הלר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו