לראשונה בעולם: הושתל לב "מת"

פריצת דרך בתחום השתלת איברים: צוות מנחתים באוסטרליה ביצע בהצלחה השתלה בחולה של "לב מת" שאינו פועם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/10/2014

פריצת דרך בתחום השתלת איברים: צוות מנחתים באוסטרליה ביצע בהצלחה השתלה בחולה של "לב מת" שאינו פועם


בעוד שהשתלת לב מבוצעת בדרך כלל באמצעות שימוש באיבר חי, שנתרם מחולה במצב של מוות מוחי, הצליחו קבוצת רופאים בבית החולים "סנט וינסנט" שבסידני אוסטרליה להחיות ולאחר מכן להשתיל לב שהפסיק לפעום 20 דקות קודם לכן.


בשיטה החדשנית שבה עשו המנתחים שימוש, הונח הלב שהפסיק לפעום במכשיר המכונה "לב בקופסה" . במכשיר זה האיבר נשמר בטמפרטורה "חמה", הוא ממשיך לפעום ומוזן בתמיסות שתפקידן למנוע נזק מצטבר לרקמות האיבר. 


עד כה נעשה שימוש בלב להשתלה אשר נקצר מחולה שעבר מוות מוחי ונשמר על גבי קרח למשך עד ארבע שעות. שיטה זו עשויה לחולל מהפכה ולהעלות את שיעור ההשתלות הלבביות ברחבי העולם. כיום שיטה דומה לשימור איברים להשתלה מבוצעת במקרי השתלות ריאה וכבד.


מישל גירבליאס, תושבת אוסטרליה בת 57, שסבלה מכשל לבבי, הייתה המושתלת הראשונה בעולם באמצעות שיטה זו ואמרה לתקשורת המקומית כי היא חשה צעירה יותר בעשור בזכות הניתוח: "אני מרגישה כאדם אחר. אני ברת מזל", סיפרה.


מאז הניתוח המוצלח של גירבליאס, לפני כחודשיים, ביצעו צוות המנתחים שני ניתוחים דומים. לדברי מפתחי השיטה היא עשויה להביא לעלייה של 30% במספר השתלות האיברים ברחבי העולם.
ניתוח השתלת לב מטרתו לספק לב מתפקד, לאדם אשר איבד את תפקודו הלבבי, עקב מגוון רב של גורמים, המביאים לאי ספיקת לב סופנית  (end-stage cardiac disease):


כישלון לבבי חריף או כרוני, עקב אירוע לבבי איסכמי (התקף לב), פגיעה מבנית במדורי הלב, פגיעה לבבית סוכרתית, קרדיומיופתיות (מחלה של שריר הלב), מחלה ריאתית כרונית המביאה לכישלון לבבי, פגיעה לבבית זיהומית, מומי לב מולדים ועוד. מחלת לב סופנית המצריכה השתלת לב היא כזו, שלא צפוי כי תשתפר בעזרת טיפול תרופתי או ניתוחי אחר, ואלמלא ההשתלה תוחלת החיים המירבית העתידית היא של כשנה-שנתיים.


במהלך השתלת לב, גופו של המטופל תלוי בתמיכת מכונת לב-ריאה, אשר מהווה מעין משאבה חיצונית של דם המטופל, לצורך חמצון וניקוי רעלים תקין, בעת שהלב החדש מושתל בבית החזה.פורומים, קרדיולוגיה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח א.ק.ג פרפר 11/03/2015 06:55
  • קבלתי פיענוח של EKG האומר: BASAL LV HYPERTROPHY TALL R IN L1, AVL / DEEP S IN L3 גילי 64, נקבה. האם עלי לערוך ברור נוסף? עוסקת בספורט ברמה יומית, יכולה להמשיך? תודה

ייע מיי 05/03/2015 09:56
  • יכי

שאלה רונית 28/02/2015 20:17
  • שלום, בת 60, עברתי ביום חמישי צינתור לב אבחנתי (ללא החדרת סטנט). כמו כן, אני סוכרתית, ונוטלת את התרופה ג'נואט פעמיים ביום (תרופה שמכילה שילוב של מטאפורמין וג'נוביה). בבדיקת דם שביצעתי כשבועיים לפני הצינתור נמצא שתפקודי הכליות תקינים. הבנתי שבמהלך הצינתור נחשפים ליוד, והשילוב של יוד והתרופה מטאפורמין עלול להזיק לכליות. ברצוני לשאול: 1. כמה זמן לאחר הצינתור כדאי לעשות בדיקת דם לתפקודי כליות? האם עליי להיות בצום 12 שעות לפני בדיקת הדם לתפקודי כליות? 2. כמה זמן לאחר הצינתור מומלץ לחזור וליטול ג'נואט (מטאפורמין)? האם כדאי לחכות קודם לתוצאות תפקודי הכליות לפני שחוזרים ליטול ג'נואט? בתודה, רונית


הצטרפו לאינדקס הרופאים!