דלג לתוכן

פעימת יתר בלב (Extrasystole)

פעימת יתר בלב, אקסטרסיסטולה (Extrasystole)
2 דקות קריאה
פעימת-יתר מוגדרת כפעימה המופיעה טרם זמנה ומערערת את סדירות הדופק. מוכרת גם כפעימה מוקדמת, אקסטרסיסטולה ופעימה אקטופית (ממקור שונה).

פעימת-יתר יכולה להיווצר בכל אחד מהתאים של מערכת ההולכה ושל שריר הלב ומוגדרת על פי מקורה: פרוזדורית, הקישרית הפרוזדורית-חדרית או חדרית. ניתן לזהותה בבדיקה גופנית ובתרשים אק"ג.

בדרך כלל פעימת-היתר נוצרת על ידי הפעימה התקינה שלפניה. פעימה תקינה זו יוצרת הפעלה אוטומטית של מתח חשמלי המגיע לסף קריטי, מתפשט למערכת ההולכה ולשרירי הפרוזדורים והחדרים, וגורם לפעימה המוקדמת בזמן היצמדות קבוע, בין הפעימה התקינה ופעימת-היתר. מנגנון נוסף ליצירת פעימת-יתר הוא מוקד אוטומטי עצמוני "המוגן" מהפעילות החשמלית של הלב הכוללת - Parasystole.

הגירוי החשמלי הגורם לפעימת-יתר יכול להתפשט במערכת ההולכה הן לכיוון הקישרית הסינו-אטריאלית היוצרת את קצב הלב התקין והן לחדריו. לכן זמן התאוששות המערכת החשמלית לאחריה יהיה ארוך יותר מאשר בין שתי פעימות תקינות. אם הפעילות החשמלית הגורמת לפעימת-היתר איננה יכולה להתפשט לחדרים, תיגרם הפסקה ארוכה במיוחד (פעימת-יתר נחסמת).

כשקיימים מסלולי הולכה בעלי תכונות חשמליות שונות, פעימת-יתר יכולה לגרום לדופק מהיר (עד ל-200 לדקה), וכשהיא מופיעה במהלך היעדר יציבות חשמלית בפרוזדור עלול להיגרם רפרוף או פרפור פרוזדורים (מעל 250 לדקה).

פעימת-יתר חדרית מהחדר הימני מופיעה בדרך כלל בלב בריא, ואילו זאת אשר מקורה בשמאלי שכיחה בזמן קיום מחלת לב.

פעימת-יתר חדרית המופיעה בזמן קריטי של הפעילות החשמלית עלולה, בלב פגוע, לגרום להפרעות קצב ממושכות ומסוכנות. הסיכוי לכך עולה במקביל לשכיחות פעימות-היתר והירידה בתפקוד הלב.

סימפטומים

הרגשת דופק בלתי סדיר, הולם בצוואר, חנק וכאבים בבית החזה.

טיפולים ותרופות

יש לטפל במקרים שבהם קיים חשש להתפתחות קצב מהיר ומסוכן או כשקיימים תסמינים מגבילים. הטיפול מתבסס על תיקון מרבי של הגורמים הראשוניים להופעת פעימות-היתר: איזון ריכוז האלקטרוליטים בדם, תיקון ההפרעות ההורמוניות, שיפור עומס, לחץ ונפח, זרימה כלילית ותפקוד הלב. רק לאחר מכן מטפלים בעזרת תרופות לשינוי התכונות החשמליות של שריר הלב ומערכת ההולכה, וצורבים מוקדים אוטומטיים על ידי גלי רדיו.
רופאים בתחום
פרופ' עמית שגב
פרופ' עמית שגב קרדיולוגיה
פרופ' דב פריימרק
פרופ' דב פריימרק קרדיולוגיה
ד"ר ניק טאודורוביץ
ד"ר ניק טאודורוביץ קרדיולוגיה

מאמרים בנושא פעימת יתר בלב

לראשונה בעולם: הושתל לב "מת"
לראשונה בעולם: הושתל לב "מת"
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 26/10/2014

פריצת דרך בתחום השתלת איברים: צוות מנחתים באוסטרליה ביצע בהצלחה השתלה בחולה של "לב מת" שאינו פועם לכתבה המלאה

רוצים להיות חכמים יותר? תעשו ספורט
רוצים להיות חכמים יותר? תעשו ספורט
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 14/11/2013

מדענים גילו כי חלבון המיוצר בעת פעילות גופנית, תורם לבריאות המוח. לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו