סרטן המעי הגס: אלה הבדיקות שעשיות להציל חיים

סרטן המעי הגס הינה מחלה נטולת תסמינים בשלביה הראשונים, ונחשבת לשכיחה בעיקר בקרב גברים מעל לגיל 50. ביצוע בדיקות תקופתיות שונות עשויות לשפר משמעותית את סיכויי ההחלמה ואף להציל חיים. כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/05/2017


אורח החיים המערבי הכולל חשיפה למזון מתועש ושגרה נטולת פעילות גופנית ורוויה בלחצים, מהווה מרכיב מרכזי בהתפתחותה של מחלות רבות, בניהן גם מחלת סרטן המעי הגס.


סיכויי התחלואה במחלות ממאירות עולה עם הגיל, בייחוד בסוג זה של סרטן המעי הגס. בכל הנוגע לגידול סרטני זה, הסטטיסטיקה מציגה נתונים מדאיגים: בכל שנה, מאובחנים כמאתיים מליון איש בסרטן המעי הגס, רובם בגילאי 50 ומעלה. מדוע אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס עשוי להציל חיים ומהן הבדיקות אותן מומלץ לבצע? מומחה מסביר.


קראו עוד: לא רק אמיר פיי גוטמן- כך הסרטן מצליח לבלבל את הרופאים


מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות גידול ממאיר במעי הגס?

סרטן המעי הגס בשלביו הראשונים הוא נטול סימנים ועל כן קיים קושי לאבחן את המחלה בתחילתה. עם התפתחות הגידול הממאיר עלולות להופיע תופעות לוואי שונות, כמו שינויים בהרגלי היציאה בצואה, דם טרי, כאבי בטן תחתונה וירידה במשקל. מסיבות אלה, בדיקות תקופתיות לשלילת התפתחות גידולים ממאירים באזור חשובות מאין שיעור, בייחוד בקרב גברים, להם סיכוי מוגבר בכ-25% לחלות בסרטן המעי הגס בהשוואה לנשים. 
מכיוון שאין סימנים מקדימים לסרטן המעי הגס, מומלץ להקפיד על בדיקות תקופתיות. גילוי מוקדם יכול לשפר את סיכויי 
ההחלמהמהן הבדיקות אותן חשוב לבצע ?

בקרב גברים ונשים בני חמישים ומעלה בעלי רקע משפחתי מדרגה ראשונה להתפתחותן של מחלות ממאירות, כמו סרטן המעי הגס ודלקת המעי הגס בעקבות מחלות קרוהן מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה, בדיקה זו משמשת לגילוי מוקדם של גידולים או פוליפים שעלולים להעיד על התפרצות עתידית של המחלה. במהלך הבדיקה מוחדר צינור המכיל סיבים אופטיים אל פי הטבעת ובעזרתם יכול הרופא לראות את אזור המעיים על גבי מסך. במצבים בהם הבדיקה חושפת פוליפ חשוד מתבצעת כריתה שלו ונלקחת דגימה לצורך בדיקה.


קראו עוד: סרטן צוואר הרחם, האם יש גיל מאוחר לקבל חיסון ומדוע?


בנוסף מומלץ לערוך בדיקת דם סמוי היכולה גם כן להעיד על הימצאות המחלה, אם כי יש לומר בהסתייגות שלא כל תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי זו מעידה על הימצאות סרטן המעי הגס. מקורו של דם סמוי עשוי להיות גם בדימום של טחורים ועוד.


כאמור, עקב היעדר סימנים מקדימים לסרטן המעי הגס, גילוי מוקדם של הגידול הממאיר בעזרת הבדיקות התקופתיות עשוי לשפר משמעותית את ההחלמה מהמחלה ואף להציל חיים. כך לדוגמה, בארצות הרבית דווחה ירידה משמעותית במקרי המוות שנגרמו כתוצאה מסרטן המעי הגס, זאת בשל התכנית למניעת המחלה הממאירה והגילוי המוקדם. 

לסיכום, בכל מקרה של חשד או שייכות לאחת מקבוצות הסיכון שפורטו מומלץ להתייעץ עם רופא המתמחה בתחום.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' פבל קרוגליאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לונסורף (Lonsurf) לינקה 23/01/2020 03:45
  • האם התרופה נוסתה בארץ עבור חולי מעי גס גרורתי? אם כן הם ניתן לקבל חוות דעת בנוגע ליעילותה מול חסרונותיה

  • + הוסף תגובה
דם בצואה שגיא 26/12/2019 17:47
  • בשבוע האחרון היה לי פעמיים דם בצואה בכמות שהמיים נצבעו באדום. הייתי אצל גסטרואנטרולוג והוא שלח אותי לקולונוסקופיה אבל יש תור רק עוד כמעט 3 חודשים. נשמע לי הרבה מידי זמן. יש לי במשפחה רקע של מחלות סרטן (שני ההורים שלי נפטרו בגיל צעיר מסרטן בלבלב ומיאלומה נפוצה). האם עדיף ללכת קודם למכון פרטי ואם כן יש מכונים מומלצים יותר? תודה

  • + הוסף תגובה
קולונוסקופיה ברכה 22/12/2019 08:42
  • עברתי בדיקת קולונוסקופיה ולא בפעם הראשונה מעי מאד מפותל ורגיש.בדיקה תקינה יש כאבים ביציאה ראשונה אחרי הבדיקה ללא דם האם נורמלי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!