פציעות בקרסול: מהו הניתוח שמקצר את זמן ההחלמה?

הן נחשבות לפציעות הספורט הנפוצות ביותר ומובילות להגבלה בתנועה ולכאבים: פציעות קרסול הן ללא ספק אחת מהבעיות האורתופדיות השכיחות והכואבות ביותר, אך למעשה מדובר באוסף של בעיות שעשויות להחמיר בהעדר טיפול: מהן פציעות הקרסול הקיימות, אילו תסמינים יעידו עליהן ומהו הניתוח שיסייע לכם לעמוד על הרגליים במהירות? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר אלכס ברמנט


תאריך עדכון: 27/03/2018פציעות בקרסול שכיחות מאוד בקרב האוכלוסייה וכוללות פגיעות שונות, הנבדלות בניהן בדרגת החומרה, המושפעת מעוצמת החבלה וממצבו הפיזי של כל אדם. מהן הפציעות הנפוצות באזור הקרסול, אילו תסמינים עשויים להעיד על פגיעות אלה ומהו הניתוח שיעמיד אתכם חזרה על הרגליים תוך זמן קצר? צפו בד"ר אלכס ברמנט מסביר.
 מהן פציעות הקרסול הנפוצות ביותר?

כאמור, פציעות בקרסול כוללות פגיעות שונות, כאשר הנפוצה שבהן היא נקע בקרסול שעשוי להתפתח בדרגות חומרה שונות. כתוצאה מהנקע עלול להתפתח קרע או מתיחה של הרצועות המייצבות את הקרסול או פגיעה בגידים במצבים בהם הנקע לא מטופל. פציעת הקרסול עשויה להביא גם להתפתחות של פגיעה בסחוס המכסה את המפרק, עקב תנועת העצמות אחת על השנייה במהלך הפריקה או הנקע. 
כתוצאה מהנקע עלול להתפתח קרע או מתיחה של הרצועות המייצבות את הקרסול מהם התסמינים שיעידו על נקע בקרסול?

נקע בקרסול כולל פגיעה בשני מייצבי הקרסול העיקריים ויתבטא לרוב בנפיחות אזורית, בכאבים, בחוסר יכולת דריכה על הרגל או חוסר יכולת בביצוע תנועות מסוימות לאחר הפציעה. כיצד ניתן לטפל?

ברוב המקרים בהם התרחש קרע או מתיחה של רצועות הקרסול הטיפול יהיה שמרני ויכלול פיזיותרפיה. במקרים בהם הנפגע צעיר יחסית, חיי אורח חיים ספורטיבי ומעוניין לחזור לשגרה במהרה, יתבצע ניתוח לשחזור רצועות הקרסול עם תמיכה פנימית. ניתן לבצע את הפעולה הכירורגית עד לשבועיים לאחר הפציעה והחזרה לתפקוד אחריה מהירה מאוד, זאת בניגוד לחזרה לתפקוד בעזרת הטיפול השמרני שעשויה להימשך חודשים ארוכים. 

כיצד מתבצע הניתוח לשחזור רצועות הקרסול?

ניתוח זה מתבצע בהרדמה כללית בדרך כלל בשני שלבים: בשלב הראשון תתבצע ארתרוסקופיה של מפרק הקרסול,  ובהתאם לממצאיה תתוכנן אסטרטגיית הטיפול. בשלב השני יוחדר מייצב קרסול. ברוב המקרים אין צורך בקיבוע באמצעות גבס לאחר הניתוח, וניתן לדרוך על הרגל ולהתחיל בפיזיותרפיה באופן מידי. 


לאחר הניתוח, תתוכנן אסטרטגיית שיקום, בהתאם לפציעה הראשונית והטיפול שבוצע. בנוסף, יתבצע מעקב צמוד של אורתופד מומחה ופזיותרפיסט.


הטיפול המשולב הכולל פתרון ניתוחי או שמרני וטיפול פיזיותרפיה מסייע בהשגת תוצאה מקסימלית בזמן הקצר ביותר. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכס ברמנט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!