פציעות בקרסול: מהו הניתוח שמקצר את זמן ההחלמה?

הן נחשבות לפציעות הספורט הנפוצות ביותר ומובילות להגבלה בתנועה ולכאבים: פציעות קרסול הן ללא ספק אחת מהבעיות האורתופדיות השכיחות והכואבות ביותר, אך למעשה מדובר באוסף של בעיות שעשויות להחמיר בהעדר טיפול: מהן פציעות הקרסול הקיימות, אילו תסמינים יעידו עליהן ומהו הניתוח שיסייע לכם לעמוד על הרגליים במהירות? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
פציעות בקרסול שכיחות מאוד בקרב האוכלוסייה וכוללות פגיעות שונות, הנבדלות בניהן בדרגת החומרה, המושפעת מעוצמת החבלה וממצבו הפיזי של כל אדם. מהן הפציעות הנפוצות באזור הקרסול, אילו תסמינים עשויים להעיד על פגיעות אלה ומהו הניתוח שיעמיד אתכם חזרה על הרגליים תוך זמן קצר? צפו בד"ר אלכס ברמנט מסביר.
 מהן פציעות הקרסול הנפוצות ביותר?

כאמור, פציעות בקרסול כוללות פגיעות שונות, כאשר הנפוצה שבהן היא נקע בקרסול שעשוי להתפתח בדרגות חומרה שונות. כתוצאה מהנקע עלול להתפתח קרע או מתיחה של הרצועות המייצבות את הקרסול או פגיעה בגידים במצבים בהם הנקע לא מטופל. פציעת הקרסול עשויה להביא גם להתפתחות של פגיעה בסחוס המכסה את המפרק, עקב תנועת העצמות אחת על השנייה במהלך הפריקה או הנקע. 
כתוצאה מהנקע עלול להתפתח קרע או מתיחה של הרצועות המייצבות את הקרסול מהם התסמינים שיעידו על נקע בקרסול?

נקע בקרסול כולל פגיעה בשני מייצבי הקרסול העיקריים ויתבטא לרוב בנפיחות אזורית, בכאבים, בחוסר יכולת דריכה על הרגל או חוסר יכולת בביצוע תנועות מסוימות לאחר הפציעה. כיצד ניתן לטפל?

ברוב המקרים בהם התרחש קרע או מתיחה של רצועות הקרסול הטיפול יהיה שמרני ויכלול פיזיותרפיה. במקרים בהם הנפגע צעיר יחסית, חיי אורח חיים ספורטיבי ומעוניין לחזור לשגרה במהרה, יתבצע ניתוח לשחזור רצועות הקרסול עם תמיכה פנימית. ניתן לבצע את הפעולה הכירורגית עד לשבועיים לאחר הפציעה והחזרה לתפקוד אחריה מהירה מאוד, זאת בניגוד לחזרה לתפקוד בעזרת הטיפול השמרני שעשויה להימשך חודשים ארוכים. 

כיצד מתבצע הניתוח לשחזור רצועות הקרסול?

ניתוח זה מתבצע בהרדמה כללית בדרך כלל בשני שלבים: בשלב הראשון תתבצע ארתרוסקופיה של מפרק הקרסול,  ובהתאם לממצאיה תתוכנן אסטרטגיית הטיפול. בשלב השני יוחדר מייצב קרסול. ברוב המקרים אין צורך בקיבוע באמצעות גבס לאחר הניתוח, וניתן לדרוך על הרגל ולהתחיל בפיזיותרפיה באופן מידי. 


לאחר הניתוח, תתוכנן אסטרטגיית שיקום, בהתאם לפציעה הראשונית והטיפול שבוצע. בנוסף, יתבצע מעקב צמוד של אורתופד מומחה ופזיותרפיסט.


הטיפול המשולב הכולל פתרון ניתוחי או שמרני וטיפול פיזיותרפיה מסייע בהשגת תוצאה מקסימלית בזמן הקצר ביותר. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכס ברמנט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
  • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

  • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
  • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

  • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
  • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

  • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
  • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

  • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
  • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

  • + הוסף תגובה
כאב ברכיים פתאומי יצחק 06/04/2020 19:51

הצטרפו לאינדקס הרופאים!