היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה: כיצד מתבצעת ומהם היתרונות?

היסטרוסקופיה היא בדיקה המסייעת באבחון בעיות שונות בחלל הרחם וטיפול בהן במידת הצורך. בעבר, היסטרוסקופיה ניתוחית בוצעה בהרדמה מלאה וגרמה לאי נוחות רבה עבור המטופלת. היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה בעזרת טכנולוגית לייזר היא הליך חדשני המסייע בפתרון בעיות שונות בחלל הרחם ביעילות ודיוק ללא צורך בהרדמה ובניתוח נוסף: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/03/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' שגיא חיימוביץ
גניקולוג מומחה. פיתח את שיטת הטיפול של היסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה
הצג טלפון מספר מקשר
i


היסטרוסקופיה (היסטרו- רחם, סקופיה – התבוננות) היא בדיקה המאפשרת לבדוק את חלל הרחם ולטפל בבעיות בו במידה וקיימות. הבדיקה מתבצעת באמצעות היסטרוסקופ, מכשיר אופטי דק, המוחדר דרך הנרתיק וצוואר הרחם אל חלל הרחם. בקצה ההיסטרוסקופ קיימת מצלמה המאפשרת צפייה בחלל הרחם. באמצעות ההיסטרוסקופ ניתן גם לבצע הליכים כירורגיים שונים.באילו מצבים יש לבצע בדיקת היסטרוסקופיה?


נשים בגיל הפוריות

היססטרוסקופיה מתבצעת בקרב נשים בגיל הפוריות אשר חוות דימומים חריגים ובבדיקת אולטרה סאונד אותרו ממצאים תוך רחמיים, כמו פוליפ או שרירן. בנוסף, הבדיקה תבוצע כאשר יש חשד לבעיה ברירית הרחם עצמה. בעיות אי פריון

היסטרוסקופיה הינה בדיקת שמתבצעת לפני התחלת טיפולי פוריות כדי לאבחן בעיות בתוך חלל הרחם אשר יכולות להשפיע על תוצאת הטיפולים ובהרבה מיקרים אי אפשר לראותן על ידי אולטרסאונד.


בדיקה זו מתבצעת במצבים של אי פריון הנובעים ממומים מסוימים בתוך הרחם, כמו מחיצה בתוך הרחם או רחם בצורת T. היסטרוסקופיה מתבצעת גם כאשר קיימת בעיה של אי פריון הנובעת מדלקות כרוניות ברירית הרחם. 
היסטרוסקופיה מאפשרת לבדוק את חלל הרחם ולטפל בבעיות בו במידה וקיימות
נשים מעל לגיל הפוריות

בנשים מעל לגיל הפוריות, תתבצע בדיקת היסטרוסקופיה במקרים שבהם קיים דימום חריג או יש חשד לסרטן הרחם, או במצבים בהם מתגלה רירית מעובה בבדיקת אולטרה סאונד. 


בנוסף, היסטרוסקופיה ניתן לבצע גם לפני הליך גרידה. בעזרת הבדיקה ניתן לאתר את קיר הרחם עליו קיימת השרשה של העובר וכך לבצע גרידה מכוונת, לא לפגוע בקירות הרחם האחרים ואף למנוע הידבקויות של דפנות הרחם.


היסטרוסקופיה משמשת גם במצבים בהם קיימת שארית הריון או שליה לאחר הפלה בגודל של עד 2 ס"מ, במקרים אלה ניתן לבצע היסטרוסקופיה ללא הרדמה. בנוסף, בעזרת בדיקה זו ניתן לבדוק האם קיימים מומים מולדים בעובר שיכולים להסביר את סיבת ההפלה.

כיצד מתבצעת הפעולה? 

טרם להחדרת ההיסטרוסקופ אל חלל הרחם יש צורך בניפוח האזור באמצעות נוזל סיילין סטרילי. חלל הרחם אינו קיים כל עוד אין הריון ובמצב זה ניתן לדמותו לבלון ללא אוויר. מסיבה זו יש צורך לנפחו לפני הבדיקה. ניפוח הרחם מביא להתנגדות ולתחושת לחץ בבטן התחתונה, הדומה לתחושת הלחץ אשר מופיעה בזמן המחזור החודשי. 


בשלב הראשון מתבצעת היסטרוסקופיה אבחנתית עם או בלי הרדמה . עם קבלת הממצאים מזומנת האישה לחדר ניתוח לצורך ביצוע של היסטרוסקופיה ניתוחית. היסטרוסקופיה ניתוחית דורשת פתיחה של צוואר הרחם כדי לאפשר את כניסת ההיסטרוסקופ לחלל הרחם (קוטרו הוא כעשרה מילימטר). לאחר מכן מנפחים את הרחם באמצעות תמיסת סיילין ומשתמשים במכשור שונה, ברוב המקרים באנרגיה חשמלית, לצורך הסרת הנגע או תיקון הבעיה. 


הפעולה כרוכה בהרדמה ובכאב ויש להיות בהתאוששות של מספר שעות אחריה. תופעות הלוואי של היסטרוסקופיה עם הרדמה כוללות הקאות וקושי בהתאוששות .
היסטרוסקופיה ניתוחית דורשת פתיחה של צוואר הרחם כדי לאפשר את כניסת ההיסטרוסקופ לחלל הרחם והיא כרוכה בהרדמה 
מהי היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה וכיצד מתבצעת?

היסטרוסקופיה ניתוחית המתבצעת ללא הרדמה מהווה שילוב בין היסטרוסקופיה אבחנתית להיסטרוסקופיה ניתוחית. למעשה, מיד לאחר שלב האבחון ניתן לבצע היסטרוסקופיה טיפולית לפתרון הבעיה שנמצאה בבדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית, ללא צורך בהרדמה או הכנה מוקדמת. 


במהלך הפעולה מוחדר מכשיר היסטרוסקופ בקוטר הקטן מ-5 מ"מ. למרות שקוטרו של המכשיר קטן יחסית, הוא מורכב גם מתעלת עבודה דרכה ניתן להכניס כלים שונים, כמו מספריים קטנים לצורך הסרת הנגע או תיקון הבעיה ואפילו סיב לייזר שקוטרו רק מ"מ אחד.


כפי שהוזכר לעיל, לשם הסרת נגעים גדולים או פתרון של בעיות נרחבות, נעשה שימוש במקור אנרגיה, לרוב אנרגיה חשמלית. למרות יעילותו בטיפול בבעיות השונות, מקור האנרגיה החשמלי לוקה בחיסרון משמעותי: בהרבה  מקרים הוא מגיע עד לשריר קיר הרחם ועל כן עלול לגרום לכאבים אם הפעולה מתבצעת ללא הרדמה. לכן ביצוע היסטרוסקופיה ללא הרדמה בעזרת שימוש במקור חשמלי מחייב ירידה בעוצמת האנרגיה וכתוצאה מכך גם ביעילות הפעולה.


 בשל כך היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה מתבצעת בעזרת שימוש במקור לייזר. טכנולוגיית הלייזר מאפשרת חיתוך וצריבה באופן סימולטני וכך אינה גורמת  לדימום. בנוסף, החום שנוצר על ידי אנרגיית הלייזר הוא בעל שטח פעולה מצומצם אשר לא מגיע לקיר הרחם וגורם לכאב. באמצעות היסטרוסקופיה בלייזר ללא הרדמה ניתן לטפל בכל הבעיות שפורטו לעיל. מהם היתרונות בהיסטרוסקופיה ניתוחית המתבצעת ללא הרדמה?

היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה מאפשרת אבחון וטיפול בפעם אחת במרפאת הרופא המומחה ללא צורך בהרדמה מקומית/כללית ובחדר ניתוח. ההתאוששות לאחר הפעולה היא מידית ואינה מובילה לכאבים, גם במצבים בהם מוסרים נגעים תוך רחמיים. פעולות החיתוך והצריבה המתבצעות בעזרת הלייזר מדויקות מאוד והשיטה המשולבת מביאה למניעת דימומים. פרופ' שגיא חיימוביץ גניקולוג מומחה בהיסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה, היסטרוסקופיה אבחנתית ללא הרדמה, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה והיסטרוסקופית הפוריות - מניעת הריון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שגיא חיימוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום היסטרוסקופיה, לפרוסקופיה

ד"ר אורלי ברנדס קליין

ד"ר אורלי ברנדס קליין מומחית ליילוד וניתוחים גניקולוגיים
ד"ר אורלי ברנדס קליין מומחית ברפואת נשים ומילדות ומנתחת. בעלת התמחות על בכירורגיה גינקולוגית עם דגש על ניתוחים זעיר פולשניים: לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה. ד"ר אורלי ברנדס קליין מנהלת את היחידה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • היסטוסקופיה ניתוח
 • נאוה
 • 02/05/2019 06:36
 • עברתי לפני יומיים ניתוח היסטורסקופיה ביום הניתוח היו לי בחילות וביום הראשון לאחר הניתוח כל השרירים שלי תפוסים כולל קשיי בליעה.האם זה נורמלי ואיך לטפל בזה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היסטרסקופיה
 • ואד
 • 18/04/2019 08:00
 • שחיה בים
 • מירי
 • 11/04/2019 05:53

רופאים בתחום
דר' נועם סמורז'יק דר' נועם סמורז'יק
גינקולוגית בכירה לאנדוסקופיה גינקולוגית... קרא עוד
דר' איתן מרדכי דר' איתן מרדכי
רופא מנתח, מומחה בגינקולוגיה ומיילדות. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ