זקוקים להרמת סינוס? המידע שחשוב לדעת לפני ביצוע ההליך

הרמת סינוס היא הליך כירורגי נפוץ בתחום רפואת השיניים המאפשר החדרת תוספת עצם בלסת האחורית לשם התקנת שתלים. קיימות מספר שיטות לביצוע ההליך, הנבדלות אלה מאלה בהיקף הפעולה, בתנאי הסף לביצועה ובזמן ההחלמה אחריה: מהן השיטות השונות, אילו יתרונות וחסרונות נעוצים בכל אחת מהן ומה חשוב לדעת טרם לביצוע הפעולה? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהסינוסים הם מעין חללים מלאי אוויר הנמצאים מעל לאזור האחורי של הלסת העליונה, באזור השיניים הטוחנות. חלל הסינוס מופרד מעצם הלסת על ידי ממברנה – מעין רירית דקה המהווה את הגבול בין הלסת העליונה לבין חלל הסינוס. לשם החדרת שתלים באזור האחורי של הלסת העליונה, יש צורך בנפח עצם מינימלי שיאפשר עיגון טוב של השתל ויתרום להצלחת פעולת ההשתלה. במצבים מסוימים, בהם מתרחשת ספיגה של העצם מסיבות שונות, יש צורך בתוספת עצם לצורך ביצוע השתלת השיניים. תוספת העצם יכולה להיות ממקור סינתטי, חיי ואף מהאדם עצמו. הרמת סינוס היא פעולה כירורגית שבמהלכה מושתל תחליף העצם על חשבון חלל הסינוס וכך מושג נפח עצם מספק לצורך החדרת השתלים. קיימות מספר שיטות לביצוע הרמת סינוס, הנבדלות אלה מאלה בהיקף הפעולה ובזמן ההחלמה אחריה. על השיטות השונות, היתרונות, החסרונות והאופן שבו מתוכננת אסטרטגיית הטיפול בכתבה שלפניכם.
קיימות מספר דרכים לביצוע של הרמת סינוס:

הרמת סינוס סגורה
הרמת סינוס סגורה היא פעולה כירורגית מזערית. במהלכה, קודחים קדח באזור הלסת האחורית דרכו מחדירים את השתל. דרך השתל יחדיר הרופא המטפל תחליף עצם – פעולה שתוביל להרמת רירית הסינוס וליצירת חלל מעל לעצם הלסת. תחליף העצם מתאחה עם העצם הטבעית ולאחר תקופת החלמה ניתן להתחיל בהליך השיקום. 


מהם היתרונות בהרמת סינוס סגורה?
הרמת סינוס סגורה היא פעולה כירורגית מינימלית ועל כן צפויה לגרום לתופעות מינוריות, בהן נפיחות מקומית וכאב שיחלפו לרוב לאחר מספר ימים. 


מהם החסרונות? 
הרמת סינוס בשיטה הסגורה מתאפשרת רק במצבים בהם קיים נפח עצם טבעי מינימלי של 4 מ"מ או יותר.


מהו מהלך ההחלמה לאחר ביצוע הפעולה ומתי ניתן יהיה להתחיל בשיקום?
ברוב המקרים הרמת סינוס סגורה מלווה בזמן שיקום קצר יותר שימשך 4-6 חודשים עד להצבת השיקום הקבוע.


חיוך מלא שיניים לאחר השתלה והרמת סינוס
הרמת סינוס פתוחה
בהשוואה להרמת סינוס סגורה, הרמת סינוס פתוחה היא פעולה פולשנית יותר. הרופא המטפל מבצע חתך בצד החיצוני של הלסת העליונה, כדי לאפשר גישה ישירה לחלל הסינוס. לאחר מכן, מפריד הוא את רירית הסינוס מעצם הלסת, ובחלל שנוצר מחדיר את תחליף העצם. בסיום הפעולה תופר הרופא המטפל את החניכיים. 


מהם היתרונות בהרמת סינוס פתוחה?
הרמת סינוס בשיטה זו מאפשרת השלמת כמות עצם גדולה יחסית, זאת בשל הגישה הישירה לחלל הסינוס. מעבר לכך, ביצוע הפעולה בשיטה הפתוחה מאפשרת שליטה גם ברוחב העצם – דבר חיוני במצבים בהם קיים חסר חיצוני של עצם. 


מהם החסרונות?
פעולה זו מלווה בתופעות לוואי משמעותיות יותר. לאחר ביצוע הרמת סינוס בגישה הפתוחה עלולים להתפתח כאבים עזים, נפיחות מקומית מאסיבית, שטפי דם ועוד. 


מהו מהלך ההחלמה לאחר ביצוע הפעולה ומתי ניתן יהיה להתחיל בשיקום?
ברוב המקרים, לאחר הרמת סינוס פתוחה נדרשת כשנה עד לאיחוי עצם הלסת והתקנת השיקום. את השתלים ניתן יהיה להתקין לרוב לאחר כארבעה חודשים. 

כיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול?
טרם לביצוע הרמת הסינוס בשלב הראשון תתבצע בדיקה קלינית וכן גם צילום פנורמי וצילומי CT.  אופן ביצוע הפעולה יקבע בהתאם לתוצאות הבדיקה הקלינית וגובה העצם הטבעית כפי שנראה בבדיקות ההדמיה. ביצוע צילומים מדויקים ואבחנה רפואית נכונה חיוניים לשם בחירת את השיטה המתאימה ביותר להחדרת תוספת העצם שתסייע לבסוף בהצלחת פעולה ההשתלה. למרות שאחוזי הצלחת הפעולה גבוהים מאוד, חשוב לזכור שמדובר בהליך כירורגי ועל כן הוא צריך להתבצע על ידי רופא מומחה בלבד. תכנון נכון של הפעולה, בחירת השיטה המתאימה וביצועה על ידי רופא מנוסה, כל אלו יתרמו להצלחת הרמת הסינוס ולהתמודדות יעילה עם סיבוכים במידה והתפתחו.הכתבה בשיתוף עם ד"ר אספרנסה אלנאבולסי, רופא שיניים, מנהל מרפאת שיניים אספרנסה המתמחה בכל סוגי רפואת השיניים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אספרנסה אלנאבולסי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות עצם חניכיים ושיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הליטוזיס גאיה 13/01/2020 21:24
 • שלום, מזה 20 שנה שאני סובלת מהבעיה. עשיתי אינספור ניתוחי חניכיים והקצעות דבר לא עזר. מנקה כנדרש כולל את הלשון. בדקתי את הקיבה וגם רופא א.א.ג בדק. הכל תקין. שבוע שעבר אצל השיננית היא אמרה שיש לי כיסים גדולים ברבע פה וזה הרבע פה המבאיש. האם השתלת חניכיים תעזור לי?? בבקשה אני אובדת עצות והבטלון שלי ירוד בשל הבעיה. תודה

 • + הוסף תגובה
הליטוזיס פרופ' זיו מזור 13/01/2020 23:39
 • השתלת חניכיים היא אינה מענה לכיסים או לריח רע מהפה. יש צורך בטיפול לסילוק הכיסים ולעיתים זה כרוך גם בטיפול כירורגי. אין לי אפשרות לשפוט ולהחליט למה את זקוקה מבלי שבדקתי אותך לפני כן. בברכה פרופ' מזור

 • + הוסף תגובה
תודה על תשובתך ואשמח לבוא אליך לבדיקה ליאן 31/12/2019 21:45
 • ראשית תודה על תשובתך. ענית לי: "פגיעה בסינוס יש סימפטומים אופיניים ולאו דווקא כאבים". השאלה שלי אליך בבקשה אני עדיין אחרי 6 ימים של השתל , האף כואב לי אבל קשה לי לנשום מהנחיר בצד השתל וזה מה שמפחיד אותי. האם זאת אינדיקציה שחלילה נפגע חלל האף או השתל פגע בסינוס או השתל חדר לסינוס? למה התכוונת סימפטומים אופיניים? במידה ועוד שבוע לא יעבור לי אשמח לבוא אליך לבדיקה אני גרה קרוב לקליניקה שלך. תודה מראש על תשובתך חשוב לי לדעת. ליאן.

 • + הוסף תגובה
פגיעה בסינוס פרופ' זיו מזור 31/12/2019 23:54
 • ליאן שלום נורמלי שקיימת בצקת בצד המנותח ובמיוחד באופי הטיפול שעברת.יש צורך בלקיחת האינטיביוטיקה שקיבלת וכמוכן אני מניח שקיבלת גם טיפות אף להפחתת הגודש והנפיחות. הייתי ממתין עוד מספר ימים ועוקב אחר המתרחש בברכה פרופ מזור

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס חוזרת מתעניינת 30/12/2019 23:13
 • לפני כמעט 20 שנים נעשה הליך של הרמת סינוס רק בצד אחד של הלסת שלי, כפתרון לנזק שנגרם לי כתוצאה מתאונה רפואית... השתלים שהוטמעו בסינוס החזיקו מעמד כערך- 15 שנים, אבל אז החלו העמודים להישבר,גם לאחר שהוחלפו בחדשים כל אימת שעמוד נשבר. תופעה משונה, אולי השתלים זזו עם הזמן (??) מכל מקום היום אני בפני שוקת שבורה, כי רופאים אומרים שהסיכוי להצלחה בפעולה חוזרת של הרמת הסינוס לא ידוע להם, או אם בכלל אפשר. שאלתי היא, האם יש ניסיון בהרמת סינוס פעם שניה, למה זה מועד לכישלון? האם רק מפני שאין ניסיון או שיש סכנת כשל אחרת? מה החשש לכאורה?

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס בפעם השניה פרופ' זיו מזור 31/12/2019 00:00
 • איני מכיר סיבה כלשהי למניעת ביצוע הרמת סינוס חוזרת...באופן אישי ביצעתי לא אחת הרמות סינוס חזרות ובהצלחה. נכון כי לעיתים ההליך מורכב יותר אך אין פירוש הדבר שלא ניתן לבצעו.

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס פעם שניה מתעניינת 31/12/2019 05:01
 • תודה רבה, מתחילה לראות האור בקצה המנהרה....חשבתי שנגמרו לי הסיכויים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!