//

האם אפשר לרדת במשקל רק באמצעות ספורט?

בכל הנוגע לירידה במשקל, הדעה הרווחת גורסת שהיא אינה מושגת לרוב מבלי להתאמץ ולהפוך את חדר הכושר לבית השני. עם זאת בקרב רבים מהסובלים מהשמנת יתר, פעילות גופנית לבדה אינה מספיקה: איזה סוג של פעילות גופנית מסייע בתהליך הירידה במשקל, מתי כדאי להתחיל והאם שילוב של טיפול תרופתי, תזונתי ופעילות גופנית עשוי לתרום לירידה במשקל? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותפעילות גופנית מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הירידה במשקל ושילובה בו מסייע בהקטנת התלות בדיאטה כאמצעי העיקרי להרזיה. פעילות גופנית מסייעת לנו להרגיל את הגוף להשתמש במסת השומן כמקור אנרגיה לתאי הגוף. סוג הפעילות המומלץ לצורך ירידה במשקל הוא פעילות אירובית. פעילות אירובית כוללת אימונים ממושכים שונים, כמו הליכה, שחייה או ריצה, המערבים קבוצות שרירים גדולות בגוף.


   

למרות יעילותה של הפעילות האירובית בכל הנוגע לירידה במשקל, כדי לאפשר גריעה קלורית היא לבדה אינה מספיקה.  כיום ידוע כי השמנה היא בעיה חמורה יותר מעניין התנהגותי בלבד. בעוד בעולם המערבי ממשיכים לעלות במשקל, רופאים מבינים כיום שהשמנה היא בעיה שנובעת מלא מעט סיבות, החל מגנטיקה, תיעוש-יתר של המזון ו אורח החיים המודרני, שהרגיל אותנו לשעות רבות יותר של עבודה סטטית במשרד, וכתוצאה מכך גם לחוסר בפעילות גופנית.

 קשה מאוד לרדת במשקל, ובעיקר לשמר את הירידה במשקל באמצעות פעילות גופנית בלבד. העלייה במשקל מובילה לשיבוש של תהליכים פיזיולוגיים בגוף, בהם גם מנגנוני השובע והרעב במוח. על כן, כדי לאפשר ירידה יעילה במשקל, בשלב הראשון חשוב לטפל במנגנונים המטבוליים שנפגעו באמצעות טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי ניתן תחת ליווי ופיקוח רפואי, תוך הקניית הרגלי תזונה נכונים.   הפעילות הגופנית תומכת בתהליך הירידה במשקל ומסייעת בשמירה על התוצאות. 


אילוסטרציה: תזונה נכונה, ספורט ותרופות לטיפול בהשמנה


קראו עוד: כך תגיעו למשקל היעד ותשמרו עליו: טיפול תרופתי להשמנה 

כיצד שילוב של טיפול תרופתי, שינוי תזונתי ופעילות גופנית תורם לירידה במשקל?

טיפול היקפי רב תחומי בהשמנה כולל שילוב של טיפול תרופתי יחד עם שינוי תזונתי ופעילות גופנית. מטרת הטיפול התרופתי היא לאפשר למטופל לרדת במשקל ביעילות באמצעות השפעה על מנגנוני מטבוליים שונים, לרבות המנגנון המוחי אשר אמון על תחושת השובע או באמצעות השפעה על תהליך פירוק המזון בקיבה. הטיפול התרופתי מותאם אישית לכל מטופל, בהתאם לממצאי האבחון הקליני (הכולל בדיקה פיזיולוגית ובחינת ההיסטוריה הרפואית ומחלות הרקע) והפסיכו – סוציאלי. 

כאשר המטופל מפחית משמעותית ממשקלו באמצעות הטיפול התרופתי והוא אינו עוסק באופן עקבי במחשבות על אוכל, הוא מסוגל להתחיל בטיפול ההיקפי הרב תחומי, הכולל (בנוסף לטיפול התרופתי) גם טיפול תזונתי, טיפול רגשי ובהמשך ניתן לשלב גם פעילות גופנית. 

 הטיפול התזונתי  מותאם אישית לכל מטופל על ידי דיאטנ/ית קליני/ת , תוך התייחסות למאפיינים פיזיולוגיים, התנהגותיים ורגשיים של המטופל. השינוי התזונתי מסייע בהסתגלות לתרופות והוא מוביל להקניית הרגלים בריאים שיאפשרו ירידה מאוזנת במשקל ויתרמו לשימור תוצאות הטיפול  לאורך זמן. הפעילות הגופנית מהווה כלי תומך לתהליך והיא מסייעת בשמירה על התוצאות. הכתבה בחסות ד"ר רז הגואל, מומחה ברפואת המשפחה מנהל המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רז הגואל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נטלתי בטעות בערב 2 כדורי אנטיביוטיקה זאב 26/07/2020 08:52
ויטמינים פסח 16/07/2020 14:33
  • שלום לצוות יש מי שטוענים כי הויטמין c מאט או מונע מהקורונה לגרום למחלות , ויש מי שטוענים שויטמין d טוב יותר ועדיף לקחת בכמות מסויימת שגם עוזרת למניעה או להקלה מפני הוירוס קורונה

  • + הוסף תגובה
איטרקציה בין תרופות קובי 10/07/2020 04:17
  • שלום רב , אני בן 38 ויש לי הליקובקטר פילורי . קבלתי 4 סוגים שונים של תרופות . עליי לקחת את כל ה-4 גם בבוקר וגם בערב . רציתי לשאול בבקשה כמה זמן הפרש בין תרופה לתרופה עליי לחכות והרי אני צריך לקחת את כל ה-4 סוגים בבוקר . . . והאם ישנה אינטרקציה בין ליקרביום ואריפליי לבין התרופות שאני קבלתי . ( נקסיום , קארין , פרוטוציד , אמוקסי קאר פורטה ) תודה מקרב לב .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!