שברים בכתף: האם תמיד צריך ניתוח?

שברים יכולים להתרחש בכל אחת מהעצמות אשר מרכיבות את הכתף ולהוביל לכאב והגבלה ניכרת בתנועה. מהם סוגי השברים הקיימים, איך מאבחנים את מיקום השבר וסוגו והאם בכל מצב יהיה צורך בניתוח? ד"ר אופיר אורי, אורתופד מנתח מומחה כתף ומרפק וסגן מנהל מחלקה אורתופדית במרכז הרפואי הלל יפה עם התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותהכתף היא איבר חיוני אשר נוטל חלק מרכזי בביצוע מרבית פעולות היומיום, כמו גם פעילות ספורטיבית. מפרק הכתף מורכב משלוש עצמות (עצם הזרוע, עצם השכמה ועצם הבריח) היוצרות ביניהן את מפרק הכתף הראשי - בין ראש עצם הזרוע למכתש בעצם השכמה, ומפרק נוסף ברום הכתף - בין עצם הבריח לזיז הקדמי של עצם השכמה. 

שברים יכולים להתרחש בכל אחת משלוש עצמות הכתף, בשל חבלה ישירה לכתף או במנגנון עקיף בשל העברת כוחות לאורך הגפה בעת נפילה על המרפק או על כף היד המושטת לפנים. 

במבוגרים צעירים אופייניים שברים בכל אחת מעצמות הכתף עקב פציעות באנרגיה גבוהה באופן יחסי, בשל תאונת אופניים, תאונת אופנוע, פציעות ספורט מגע וכדומה. לעתים נלווה השבר לפריקה של מפרק הכתף או של מפרק עצם הבריח שמעליו. מדובר בפגיעות מורכבות יותר הדורשות התייחסות מיוחדת. במטופלים בגיל מתקדם יותר, הסובלים לעיתים קרובות מירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס), אופייניים שברים בעצם הזרוע המקורבת בשל פגיעות באנרגיה נמוכה בעת נפילה מגובה עמידה, מעידה בבית וכדומה. 


צילום רנטגן במנח קדמי-אחורי של הכתף. ניתן לראות את שלוש עצמות הכתף: עצם הזרוע, עצם השיכמה ועצם הבריח. מפרק הכתף הראשי נוצר בין ראש עצם הזרוע למכתש בעצם השכמה (1), מעליו מפרק נוסף בין קצה עצם הבריח לזיז הקדמי של עצם השיכמה (2).

   


צילומי כתף של שני מטופלים שונים לאחר חבלה משמעותית לכתף. בצילום מימין ניתן להתרשם משבר חוץ מפרקי בעצם הזרוע המקורבת, מפרק הכתף עצמו והמשטח המפרקי נותרו שמורים. בצילום משמאל ניתן לראות פריקה קדמית של ראש עצם הזרוע עם מספר קווי שבר תוך מפרקים.

מה ההבדל בין שבר חוץ מפרקי לבין שבר תוך מפרקי?

כתלות במנגנון הפגיעה הספציפי, השבר יכול להתרחש במרכז העצם ללא מעורבות של אזור הסחוס מפרקי (שבר חוץ מפרקי), או בקצה העצם בחלק הסחוסי, אשר בא במגע עם העצם הנגדית (שבר תוך מפרקי). 

שברים תוך מפרקיים מורכבים יותר לטיפול, מערבים פגיעה בסחוס המפרקי וההחלמה בעקבותיהם עלולה להיות קשה יותר וכרוכה בסיבוכים. בשל מורכבותם של שברים אלו הטיפול בהם יהיה לרוב ניתוחי לצורך שיקום מהיר ויעיל שעשוי לסייע בשימור התפקוד של המפרק. איך ניתן לאבחן?

האבחון מתבסס על סיפור המקרה בכל הנוגע למנגנון החבלה ונתוני המטופל. בנוסף, תתבצע גם בדיקה גופנית מקיפה וצילומי רנטגן לשם הדמיה ראשונית. מומלץ להגיע לטיפול במועד סמוך ככל הניתן לזמן הפציעה וכך לאפשר טיפול יעיל ולצמצם את הסיכוי להתפתחות סיבוכים בהמשך. הדבר נכון במיוחד במקרים בהם התרחשה פגיעה משמעותית שגורמת לכאבים עזים ולהגבלה בתנועת הכתף או היד, גם אם לא קיימים נפיחות או שטף דם מקומי. לעיתים, תידרש השלמת בירור באמצעות בדיקת CT של הכתף, כמו גם בדיקת אולטרסאונד או בדיקת MRI כדי לברר האם נגרם נזק נוסף לגידי הכתף או לשרירים.


שבר פריקה בראש עצם הזרוע שטופל באופן ניתוחי לשחזור וקיבוע פנימי ע"י פלטה וברגים. בצילום מימין ניתן להתרשם מהתזוזה המשמעותית במנח השבר שהצריכה התערבות ניתוחית. בצילום משמאל ניתן לראות את הכתף לאחר השחזור והקיבוע. 


האם תמיד אזדקק לניתוח?

במקרים בהם התזוזה בין חלקי השבר מועטה והמשטח המפרקי נותר שמור ניתן לטפל באופן שמרני, ללא התערבות ניתוחית. טיפול שמרני כולל עפ"י רוב קיבוע של היד במתלה כתף, קירור מקומי, נוגדי כאב, ופיזיותרפיה לצורך הפעלה מבוקרת של הכתף בסמוך לפגיעה. טיפולי פיזיותרפיה חיוניים לשם שיקום תפקודי וצמצום הגבלה שארית בתנועה. חשוב לעקוב אחר מנח השבר בצילומי ביקורת בפרקי זמן מוגדרים לאחר הפגיעה, בכדי לוודא כי לא חלה תזוזה במנח השבר, ולאפשר התערבות ניתוחית בחלון הזמנים המקובל במידה והתרחשה תזוזה. במקרים בהם נגרמה כבר בעת הפגיעה תזוזה משמעותית של חלקי השבר או פגיעה בהמשכיות המשטח המפרקי, יומלץ לרוב על ניתוח כבר בעת האבחנה הראשונית. 

בשברים של ראש עצם הזרוע בהם גרמה הפציעה לשבר מרוסק בתזוזה נכרת שלא ניתן לשחזור וקיבוע באופן משביע רצון או במקרים בהם מדובר במטופל בגיל מתקדם עם איכות ירודה של העצם, יש לשקול ניתוח החלפת כתף בו מחליפים את חלק העצם הפגוע או את מפרק הכתף כולו בתותב מתכתי ייעודי. ההחלטה על סוג הניתוח המועדף מבוססת על גיל המטופל/ת, המצב הבריאותי ואיכות הגידים והשרירים סביב הכתף.שבר בעצם הבריח בתזוזה וקיצור ניכרים, שטופל בניתוח לשחזור וקיבוע פנימי ע"י פלטה וברגים. בצילום מימין ניתן להתרשם מאופי השבר. בצילום משמאל ניתן לראות את הכתף ועצם הבריח לאחר הניתוח. 


הגעתי לבית החולים ולאחר בדיקה ואבחון של שבר בכתף שחררו אותי הביתה, האם יש סיבה לדאגה?

לא. פעמים רבות גם אם יש צורך בניתוח, מקובל לבצעו בטווח של שבוע עד שבועיים ממועד הפגיעה על מנת לאפשר ספיגה של שטף הדם המקומי ובצקת הרקמה הרכה, אשר עלולה להפריע לריפוי בעקבות הניתוח. ניתוחי כתף אינם נחשבים לרוב כמקרה חירום רפואי ועל כן השהיית הניתוח מהסיבות הנ"ל מועדפת במקרים רבים ונחשבת פרקטיקה מקובלת. שבר פריקה מורכב בראש עצם הזרוע (בצילום מימין), שטופל בהחלפה חלקית של מפרק הכתף (בצילום משמאל).


תוך כמה זמן אני צפוי/ה לחזור לעצמי? 

פציעות בכתף ככלל ואלו המצריכות התערבות ניתוחית בפרט, דורשות החלמה ממושכת. לצורך חזרה לתפקוד מלא יש צורך בהחלמה מלאה של העצמות, הרצועות והגידים סביב הכתף, ובשחזור טווח התנועה הרחב וכוח השרירים בחגורת הכתף. בנוסף, מפרק הכתף לאחר פגיעה ובעיקר לאחר ניתוח מועד להתפתחות נוקשות סביב המפרק ("כתף קפואה"), הגורמת להגבלה בתנועה, כאבים ועיכוב השיקום. לכן, מהלך ההחלמה לאחר פגיעות וניתוחים בכתף עלול להיות ממושך ולהצריך טיפול תומך הכולל בין היתר פיסיותרפיה, הידרותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ומרפאת כאב. חזרה לעבודה משרדית תתאפשר לרוב לאחר מספר שבועות, חזרה לעבודה פיזית ופעילות הכוללת עומס גופני תתאפשר לרוב לאחר מספר חודשים בלבד. שבר מורכב בראש עצם הזרוע (בצילום מימין), שטופל ניתוחית בהחלפת כתף הפוכה (בצילום משמאל). 


מהם הצעדים החשובים שיסייעו בשיפור סיכויי ההחלמה של הכתף לאחר שבר או ניתוח?

ראשית, חשוב לפנות לאורתופד בעל ניסיון בטיפול בפציעות כתף, שיבצע אבחון נכון ומקיף של סוג השבר ויתכנן את אסטרטגיית הטיפול בהתאם. מעבר לכך, קיימת חשיבות מרובה לתוכנית שיקום מתאימה המבוססת על פיזיותרפיה אינטנסיבית וטיפול תומך נוסף בהתאם לצורך. מכיוון שמדובר בתהליך החלמה ארוך והדרגתי, שיתוף פעולה מלא של המטופל/ת הכרחיים לשם הצלחת הטיפול וחזרה לתפקוד. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אופיר אורי, אורתופד מנתח מומחה כתף ומרפק וסגן מנהל מחלקה אורתופדית במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אופיר אורי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח כתף ארתוסקופיה רון 28/05/2020 22:34
 • היי ירון עברתי ניתוח בכתף -ארתוסקופיה- רציתי לשאול אותך למה אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח? מה הסיבה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח כתף ארתרוסקופי דר' ירון סלע 28/05/2020 23:01
 • שלום רב רון, ותודה על פנייתך. ישנם ניתוחים שונים בכתף, הנובעים מפתולוגיות שונות בכתף. עלי לקבל אינפורמציה על סוג הפתולוגיה במקרה שלך אשר היוותה אינדיקציה לניתוח, מה הניתוח שבוצע, ומה התוכנית השיקומית שהוגדרה לך. אמירה מסוג "...אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח"... היא כוללנית מידי. נא פרט. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה רחל 27/05/2020 13:06
 • אני בת 61 ביום ראשון נפלתי ברחוב ונלקחתי למיון על ידי בעלי עשו צילום כתף וכתבו בצילום שבר gt עם תזוזה קלה ושחר רו אותי הבחתה עם מתלה לא יכולה לתפקד בכלל כאבים עזים נוטלת טיפות אופטלגין וכדורי סולדיאר טראמל נראה לי .השאלה כמה זמן צריך להיות ככה עם המתלה כמה זמן החלמה מה הטיפול הנדרש לא הוסבר לי כלום בבית החולים אשמח לעזרה ויעוץ מה לעשות .תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה דר' ירון סלע 27/05/2020 14:13
 • שלום רב רוחל, ותודה על פנייתך ! תחילה רחל, אני שמח בשבילך שהשבר המתואר לא חמור יותר. יש סוגים שונים של שברים סביב הכתף, וממה שתארת, המקרה שלך קל יחסית ולרוב, לא מצריך התערבות ניתוחית. כמומחה כתף, אני כמובן זמין לייעוץ וטיפול ישיר, אך לא דרך הפורום. הפורום עוסק בנושאים קולקטיבים עקרוניים כאינפורמציה לציבור הרחב. את מוזמנת לפנות אלי ישירות ויותר מאשמח לסייע במהירות. לרוב, שברים מהסוג המתואר מצריכים כ 6 שבועות של מתלה ליד על מנת לאפשר לשבר להתאחות. יש לבצע צילומי ביקורת לאורך התקופה ולוודא שאין תזוזה משנית בשבר. במידה ויש תזוזה לאורך הזמן, לעתים משנים אסטרטגיה והולכים לחדר ניתוח. אני מקווה שבמקרה שלך לא תהיה תזוזה לאורך זמן ותסתפקי בטיפול שמרני. לאחר התקופה הזו, לרוב מפסיקים שימוש במתלה ומתחיל השלב השיקומי הפיזיותרפי הנמשך מספר שבועות/חודשים... כל מקרה לגופו. לעתים יש בהמשך לברר עם בדיקת US לכתף , האם יש נזקים נלווים בגידים, בנוסף לשבר בעצם. יש לשקם בהדרגה את התנועה של הכתף, ויש לדעת מראש, בתיאום ציפיות ברור, שלא תמיד מוחזרת התנועה המלאה בכתף, ואף יתכן כאב ממושך. אאחל לך בריאות שלמה רחל, וחג שמח !

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה מלי 22/05/2020 14:19
 • כאבים בכתף בתוצאת mri חשד לאנכונדרומה בהומרס העליון בגודל 6 סמ אפשר הסבר??

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה דר' ירון סלע 24/05/2020 16:23
 • שלום רב מלי, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור מלי, אך ברשותך מספר שאלות לבירור ראשוני - 1. האם יש כאבים באזור? 2. האם הממצא היה מקרי והבירור המקורי היה לבעיה רפואית אחרת ? 3. בת כמה את ומה מצבך הרפואי הכללי ? 4. האם היה סיפור חבלתי ? 5. מה הטיפול שבוצע עד כה ? 6. מי בדק אותך , האם מומחה כתף או רופא אחר ? 7. האם בוצעו צילומי רנטגן ו/או US לאזור לפני ה MRI ? 8. האם יש רקע רפואי רלוונטי בעברך ? האם היית אצל מומחה אורטופד אונקולוגי בעבר ? ועוד ועוד... אנא ספקי לי מידע אודותייך מעבר לתיאור הלקוני, על מנת שאוכל לגבש דעה בנושא. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה מלי 24/05/2020 19:53
 • שלום דר אכן יש כאבים באיזור נשלחתי לmri בעקבות הכאב בת 49 סובלת מפיברומיאלגיה וקרוהן.לא זכורה לי חבלה.. פשוט כאבים שהתחילו לפני 4 חודשים כרגע לא בוצע שום טיפול למעט פיזיותרפיה של גלי הלם (לפני ידיעה על הממצא) נשלחתי עי האורטופד.. ביצעתי אולטרסאונד שהיה תקין... לא ביקרתי אצל אורופד אונקולוגי... למרות שקראתי לגבי הממצא..טרם חזרתי לאורטופד -זמינות תורים...

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה דר' ירון סלע 25/05/2020 19:20
 • חן חן על העדכון. כעת המצב קצת יותר ברור לי. כמובן, שללא בדיקתך, אינני יכול לבצע רפואה מכוונת מקרה בפורום קלקטיבי. בגדול אומר, וללא התחייבות למקרה שלך, שלרוב, ממצאים אלו בעצם הינם מקריים. לרוב , יש להשוות לצילומים בעבר ולראות האם היתה דינמיקה בגודל ומיקום. הבעיה היא, שלא תמיד יש בדיקות מהעבר להשוות אותן לממצא מההווה. הסיבה להתעיית עם אורטופד אונקולוגי היא שתחום זה זהו "לחם חוקם". זה אמנם לרוב נגע שפיר ולא מסוכן, אך אורטופד אונקולוגי יוכל לתת לך ההכוונה ובירור מקיפים ובחירת מסלול טיפול תואם לך. אאחל לך בריאות שלמה ובמהרה !

 • + הוסף תגובה
תטדה מלי 25/05/2020 20:47
בריאות שלמה דר' ירון סלע 26/05/2020 12:15

הצטרפו לאינדקס הרופאים!