דלג לתוכן

סם (drug)

2 דקות קריאה
סם פסיכואקטיבי הוא חומר שגורם לשינוי המצב הנפשי או הפיזי של אדם. סמים יכולים להשפיע על האופן שבו המוח פועל, על איך מצב הרוח, על ההתנהגות, על התפישה של המציאות ועל החושים. במקרים רבים סמים הופכם בני אדם לבלתי צפויים ולמסוכנים, במיוחד בקרב צעירים. ההשפעות של סמים משתנות בין בני אדם ובהתאם לסוג הסם[1].

מאיפה מגיעים הסמים

ישנו מגוון של סמים וכל סם מגיע ממקור שונה: החל מקנאביס, פטריות וטבק, שהם צמחים; עובר באלכוהול והרואין, שהם צמחים שעברו עיבוד; וכלה בחומרים סינטטיים כגון אקסטזי[1].

ממה מורכבים סמים

סמים מורכבים מחומרים פעילים - המרכיב שמשפיע באופן ביולוגי על הגוף, לרבות השפעה פסיכואקטיבית, ומחומרים לא פעילים, שלרוב אין להם השפעה ביולוגית. חומרים לא פעילים לרוב כוללים חומרי קשירה, קפסולות, צבעים, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח ועוד. סמים לא חוקיים יכולים להכיל חומרים מסוכנים מאוד, שכן אין פיקוח על מי שמייצר אותם ולכן לא ניתן לדעת מה קיים בתוך הסם[1].

איך צורכים סמים

  • בליעה - טבליות או נוזלים, וכך הגוף סופג את הסם דרך רירית הקיבה.
  • נשימה - הגוף סופג את הסם דרך רירית הריאות.
  • הסנפה - הגוף סופג את הסם דרך רירית האף.
  • הזרקה - הזרקת הסם ישירות לזרם הדם.
  • קרם / מדבקה - הגוף סופג לאט את הסם דרך העור.
  • פי הטבעת או הנרתיק - הגוף סופג את התרופה דרך המעי או רירית הנרתיק.

לא משנה באיזו דרך סם נצרך, בסופו של דבר הוא מגיע לזרם הדם ומשפיע על חלקים שונים בגוף[1].

סמים חוקיים וסמים לא חוקיים

סם חוקי - למשל קנאביס רפואי עם מרשם, אלכוהול, קפאין וטבק. בסמים חוקיים נהוג להסדיר ולפקח על החומרים הפעילים הקיימים בסם, כגון תכולת האלכוהול במשקאות והמיליגרם של ניקוטין בסיגריות. כמו כן, למרות שסמים אלו חוקיים, במקרים רבים הם כפופים להגבלות כגון גיל מינימלי, מיקום השימוש, נהיגה ונקודות מכירה[1].

סם לא חוקי – כגון חשיש, אקסטזי, קוקאין והרואין. סמים אלה אינם כפופים לבקרת איכות או למחירים, וכמות החומר הפעיל משתנה. אדם המשתמש בסמים לא חוקיים לעולם לא יכול להיות בטוח עד כמה חזק הסם או מה באמת יש בו. בנוסף, זה מנוגד לחוק להחזיק, להשתמש, לייצר, לייבא או למכור סמים לא חוקיים. העונשים על עבירות סמים משתנים בהתאם לגיל העבריין, סוג הסם, הכמויות המעורבות, עבירות קודמות והמדינה או הטריטוריה בה אירעה העבירה[1].

השפעות סמים

השימוש בסמים פסיכואקטיבים ללא השגחה רפואית כרוך בסיכונים בריאותיים משמעותיים ועלול להוביל להתפתחות הפרעות והתמכרות. מצבים אלו, בעיקר אם אינם מטופלים, מגדילים את הסיכוי לתחלואה ולתמותה, ועלולים להוביל לסבל נפשי משמעותי ולפגיעה בתפקוד האישי, המשפחתי, החברתי, החינוכי, התעסוקתי ועוד. זאת ועוד, התמכרויות והפרעות משימוש מוגבר בסמים קשורות לעלויות גבוהות לחברה עקב אובדן תפוקה, תמותה מוקדמת, הוצאות גבוהות על שירותי בריאות ועלויות הקשורות למשפט פלילי, רווחה והשלכות חברתיות אחרות[2].

הערכה היא שכ-35 מיליון אנשים בעולם מושפעים משימוש מוגבר או מהתמכרות לסמים. ההערכה היא שכחצי מיליון מקרי מוות בשנה מיוחסים לשימוש בסמים כאשר כ-350,000 מהמקרים הם גברים ו-150,000 נשים. יותר מ-42 מיליון שנים של אובדן חיים בריא ניתן לייחס לשימוש בסמים נכון לשנת 2017 - שזה כ-1.3% מנטל המחלות העולמי. ההערכה היא שבעולם יש כמעט 11 מיליון אנשים שמזריקים סמים, מתוכם 1.4 מיליון חיים עם HIV ו-5.6 מיליון עם הפטיטיס C. [2]
רופאים בתחום
 קליניקת WEBWELLNESS טיפול ממוקד ומשולב
קליניקת WEBWELLNESS טיפול ממוקד ומשולב טיפול בכאב
ד"ר לב קורבסקי
ד"ר לב קורבסקי פסיכיאטריה
פסיכיאטר למבוגרים ופסיכוגריאטר.
ד"ר מיכאל ירמייב
ד"ר מיכאל ירמייב פסיכיאטריה
מנהל יחידה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו