דלג לתוכן

חוסן נפשי (Resilience)

טיפול פסיכולוגי
1 דקות קריאה

"קשה להאמין שהיא מצליחה כל כך, אחרי כל מה שעבר עליה", "אני לא הייתי עומדת בזה" - לפעמים אנחנו שומעים סיפורי חיים שגורמים לנו לתהות כיצד אנשים מסוימים מצליחים להתגבר על אירועים טראומטיים כל כך שעברו. דוגמה קיצונית להצלחות כאלו היא הצלחתם של ניצולי שואה רבים, אשר עברו את זוועות השואה, ובכל זאת הגיעו לארץ, הקימו משפחה וחיו חיים מספקים ועשירים.

חוסן נפשי הוא היכולת של האדם להתמודד עם מצבי משבר ולחץ והיכולת להסתגל לנסיבות החיים החדשות אשר נוצרו בעקבות אירועים אלו. המאפיינים של אנשים עם חוסן נפשי הם תחושת שליטה על אירועים שקורים בחייהם, תחושת מטרה ומעורבות בחיי היומיום, גמישות ויכולת להסתגל לשינויים חדים ובלתי צפויים. בנוסף, אחד הגורמים העיקריים הקשורים לחוסן הנפשי הוא תחושה של יעילות עצמית, כלומר, האמונה של האדם כי הוא מסוגל לפעול באופן שיקדם אותו לעבר המטרות שהציב לעצמו.
חוסן נפשי הוא לא תכונה מולדת אלא יכולת נרכשת שיכולה להתפתח לאורך השנים ואשר מושפעת מגורמים כמו האווירה המשפחתית בה האדם גדל (מידת התמיכה, החום, התקשורת התקינה ועוד), המזג איתו האדם נולד, ורשת התמיכה הקיימת לרשותו בילדות ובבגרות.
רופאים בתחום
 נעמה אילן
נעמה אילן ריפוי בעיסוק
גברת אריאלה בר דויד
גברת אריאלה בר דויד פסיכולוגיה
ד"ר כוכבי גלנטי
ד"ר כוכבי גלנטי פסיכולוגיה קלינית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו