דלג לתוכן

פסיכיאטר (Psychiatrist)

2 דקות קריאה
פסיכיאטריה הינה ענף רפואי העוסק בהפרעות ומצוקות נפשיות תוך התייחסות לאינטראקציה בין ממדים פיזיולוגיים -כימיים ובין ממדים התנהגותיים-נפשיים של המצוקה הנפשית. ההפרעות הנפשיות וכן דרכי הטיפול בהן מוגדרות על ידי הפסיכיאטריה באמצעות מערכות סיווג (DSM-IV, ICD) תוך התייחסות הן לטיפול פסיכותרפיה והן לטיפול תרופתי. בהתאם לכך, מציעים פסיכיאטרים טיפולים המשלבים שיטות טיפול פסיכולוגיות עם שיטות טיפול תרופתיות.

פסיכיאטר הינו רופא מוסמך שעבר התמחות בתחום בריאות הנפש לאחר הסמכתו לרופא. פסיכיאטרים הם אלו העומדים בדרך כלל בראש המוסדות לבריאות הנפש ומשמשים כאחראים על תהליכי הקבלה, האבחון, הטיפול והאשפוז במוסדות אלו. בנוסף, מטפלים פסיכיאטרים רבים גם במסגרת קליניקה פרטית. תפקיד הפסיכיאטר כולל מספר היבטים מרכזיים:

אבחון הפרעות נפשיות על-ידי פסיכיאטר

הצעד הראשון בתהליך של טיפול נפשי הינו אבחון הקשיים הנפשיים, הרגשיים וההתנהגותיים מהם סובל האדם הפונה לטיפול. האבחון שמבצע הפסיכיאטר מתבצע ברוב המקרים באמצעות ראיון בו נשאל הפונה על סימפטומים המעוררים בו מצוקה או פוגעים בתפקודו התקין. על פי קבוצת הסימפטומים עליהם מדווח הפונה ובהתאם להגדרות הפסיכיאטריות המקובלות, קובע הפסיכיאטר את האבחנה הפסיכיאטרית. בנוסף, עשויה האבחנה להיעשות תוך היעזרות בדיווחיהם של קרובי הפונה.
בהתאם לאבחנה שקבע, מציע הפסיכיאטר אפשרויות טיפוליות אשר נמצאו יעילות בטיפול בהפרעה או בסימפטומים המדוברים.

מתן טיפול תרופתי פיזיולוגי בהפרעות הנפשיות

טיפול תרופתי עשוי לסייע בהתמודדות עם מגוון של קשיים והפרעות נפשיות כאשר הוא יכול להינתן באופן זמני או לאורך החיים, בהתאם לסוג ההפרעה וחומרתה. במסגרת הטיפול התרופתי מגיע המטופל למעקב אחת למספר שבועות כדי לוודא כי התרופה אכן מביאה לאפקט הטיפולי הרצוי ואינה מלווה בתופעות לוואי.

במרבית המקרים ימליץ הפסיכיאטר לשלב עם הטיפול התרופתי התערבות טיפולית נוספת המכוונת לשיקום התפקוד, מתן תמיכה, הקניית מיומנויות התמודדות וכן הלאה. התערבות זו עשויה להינתן על ידי הפסיכיאטר עצמו או על ידי איש מקצוע מתחום טיפולי אחר, כגון פסיכולוג.

חשוב להדגיש כי מבין אנשי המקצועות הטיפוליים רופאים בלבד הם הרשאים להציע טיפול תרופתי. חלק מהתרופות הפסיכיאטריות עשויות אמנם להינתן על ידי רופאי משפחה, אך מרביתן ניתנות על ידי רופא שהינו מומחה בתחום בריאות. מטפלים שאינם פסיכיאטריים, כמו עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, רשאים להמליץ למטופליהם לפנות לייעוץ פסיכיאטרי אולם הם חסרים את הידע הרפואי ועל כן אינם יכולים לרשום תרופות אלו בעצמם.

מתן חוות דעת פסיכיאטרית

במסגרת הכשרתם, מוסמכים רופאים פסיכיאטרים לעסוק בפסיכותרפיה על גישותיה השונות. בעוד שהטיפול התרופתי נשען על ידע ומחקר רפואי, הרי כי בכל הנוגע לגישות טיפוליות של פסיכותרפיה מאמצים פסיכיאטרים רבים, בדומה לאנשי מקצוע אחרים בתחום בריאות הנפש, גישה או עמדה טיפולית עליה מושתתת שיטת הטיפול. דוגמאות לגישות אלה הן טיפול דינמי, טיפול התנהגותי קוגניטיבי, טיפול מיני וכן הלאה. על אף כי הסמכתם אינה מצריכה השתתפות במסגרת הכשרה נוספת, בוחרים רבים מהפסיכיאטרים העוסקים בפסיכותרפיה להרחיב את מיומנויותיהם באמצעות הכשרות ספציפיות והעשרת לימודיהם בבתי ספר לפסיכותרפיה.
רופאים בתחום
ד"ר איתמר בוצר
ד"ר איתמר בוצר אורתופדיה
פרופ' אלכסנדר דויטש
פרופ' אלכסנדר דויטש כירורגיה
ד"ר יאיר לנדאו
ד"ר יאיר לנדאו אורתופדיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו