בהקת (Vitiligo)

ראשי

תאור

בהקת היא מחלה נרכשת המתבטאת בכתמים בהירים בעור כביטוי בלעדי. שכיחות המחלה בערך אחוז אחד מכלל האוכלוסייה, נפוצה בכל העולם ללא הבדל גזע, עם מעורבות שווה בזכרים ובנקבות. תחילת המחלה, בלמעלה מ-50% מן המקרים, לפני גיל 20.

המחלה מוכרת כבר משנת 1000 לפני הספירה מן התרבות ההודית והבודהיסטית, כשבכל התרבויות העתיקות הסתייגו מנושאי המחלה, והם אף הוצאו אל מחוץ למחנה.

בנגעים של הבהקת קיים הרס תאי המלנוציטים היוצרים את המלנין - חומר הצבע שבעור, עקב היעדר מלנוציטים, אין גם מלנין.

התיאוריה המקובלת ביותר כסיבת המחלה היא תהליך אוטואימוני, וזאת באשר בהקת מלווה במקרים רבים במחלות נוספות שיש להן רקע אוטואימוני.

הבהקת בולטת יותר אצל כהי עור, וזאת בעיקר בגלל ניגודי הצבע. תחילת הבהקת, לרוב, באזור חשוף בגוף, לאחר כוויית שמש באביב, או פציעה. הנגעים שונים בגודלם ממספר מילימטרים ועד שטחים נרחבים, הגבולות חדים והשוליים לעיתים בעלי צבענות-יתר.

הבהקת אינה מלווה בהפרעה אחרת אבל שכיחה מעורבות אמוציונלית. אין הוכחה לסברה שבהקת תחילתה בגורם פסיכוגני, אין גם ביסוס להשערה שבהקת מלווה תהליך ממאיר סמוי.


ד"ר אריה מצקר


סימפטומים


כתמים בהירים בגוון לבן-חלבי, היכולים להופיע בכל מקום בגוף. אך בתחילת המחלה נראים לרוב בארובות העיניים, בברכיים, או באזורי חיכוך אחרים, לרוב בפיזור סימטרי. בגיל מבוגר בולטת יותר הבהקת בפנים ומעל גבות הידיים. הממצא יציב לתקופה ממושכת, ומתקדם עם הזמן, לעיתים נשאר כבהקת מקומית (Focal vitiligo) או מקטעית או באזורים רבים - בהקת כללית (Generalized) או מפושטת (Universal).

לעיתים מופיעה הילה בהירה סביב נקודת חן (Halo nevus), כשאלה מתרבות מופיעים גם כתמים אופייניים לבהקת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בין מגוון הטיפולים הרחב, המקובל ביותר הוא הקרנה עם Narrow band UVB במינונים עולים עם תוצאות כעבור שישה-עשרה חודשים, והצלחה בלמעלה מ-50% מכלל המטופלים כש-75% מהאזורים הנגועים עוברים צבעונות מחדש. הטיפול בפסוראלן, מקומי או בדרך פומית, והקרנת UVA נובע מהתצפית כבר במאה ה-13, של ההצלחה בטיפול בצמח Amni majus. לאחרונה, פותח טיפול משולב בסטירואידים והקרנת UVA.

תנאי יסודי להשגת שביעות הרצון של החולה, היא הדרכה על אופי המחלה, הסבר לגבי מהלך המחלה, הרגעה לגבי המהות הקוסמטית וציון אפשרויות הטיפול.


פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סלאטק גיל כף הרגל והמשך ריקוד בין 12/09/2020 19:43
  • שלום . ילדה בת 11. יבלת ויראלית בכף הרגל רופא עור נתן סלטק גיל למריחה. ( + לעשות פדיקור מקצועי רפואי ואחרי זה להשלים טיפול בחנקן ) השאלה היא כזאת : ילדה שלי רוקדת כל יום . שיעור אחד בשבוע יחפים. כל השאר עם נעליים . האם מותר לרקוד יחפים בזמן הטיפול? או לשים נעלי בלט בכל משך הזמן של טיפול? מסוכן אם יחפה בגלל חשש מזיהום? תודה

  • + הוסף תגובה
efudex גרגמל 26/08/2020 21:29
  • יש לי קונדילומה עם ביופסיה מוכחת ואילו הרופאים בארץ חושבים שהם חכמים יותר.ולטענתם אין לי כלום רק צלקת ופרלי פינייל פאפיולס. אני כבר 3 שנים בסיפור. ניסיתי אימיקווימוד וזה דפק לי את הכבד אז הייתי חייב להפסיק. ראיתי מחקרים עם סוג היבלות שלי בטיפול יעיל מאוד עם efudex. אני מתחנן מי יכול לרשום לי את זה??? אי אפשר להמשיך כך את החיים!

  • + הוסף תגובה
מדוע יכול להיגרם יובש בפין ??. אביב 16/08/2020 09:27

הצטרפו לאינדקס הרופאים!