בהקת (Vitiligo)

ראשי

תאור

בהקת היא מחלה נרכשת המתבטאת בכתמים בהירים בעור כביטוי בלעדי. שכיחות המחלה בערך אחוז אחד מכלל האוכלוסייה, נפוצה בכל העולם ללא הבדל גזע, עם מעורבות שווה בזכרים ובנקבות. תחילת המחלה, בלמעלה מ-50% מן המקרים, לפני גיל 20.

המחלה מוכרת כבר משנת 1000 לפני הספירה מן התרבות ההודית והבודהיסטית, כשבכל התרבויות העתיקות הסתייגו מנושאי המחלה, והם אף הוצאו אל מחוץ למחנה.

בנגעים של הבהקת קיים הרס תאי המלנוציטים היוצרים את המלנין - חומר הצבע שבעור, עקב היעדר מלנוציטים, אין גם מלנין.

התיאוריה המקובלת ביותר כסיבת המחלה היא תהליך אוטואימוני, וזאת באשר בהקת מלווה במקרים רבים במחלות נוספות שיש להן רקע אוטואימוני.

הבהקת בולטת יותר אצל כהי עור, וזאת בעיקר בגלל ניגודי הצבע. תחילת הבהקת, לרוב, באזור חשוף בגוף, לאחר כוויית שמש באביב, או פציעה. הנגעים שונים בגודלם ממספר מילימטרים ועד שטחים נרחבים, הגבולות חדים והשוליים לעיתים בעלי צבענות-יתר.

הבהקת אינה מלווה בהפרעה אחרת אבל שכיחה מעורבות אמוציונלית. אין הוכחה לסברה שבהקת תחילתה בגורם פסיכוגני, אין גם ביסוס להשערה שבהקת מלווה תהליך ממאיר סמוי.


ד"ר אריה מצקר


סימפטומים


כתמים בהירים בגוון לבן-חלבי, היכולים להופיע בכל מקום בגוף. אך בתחילת המחלה נראים לרוב בארובות העיניים, בברכיים, או באזורי חיכוך אחרים, לרוב בפיזור סימטרי. בגיל מבוגר בולטת יותר הבהקת בפנים ומעל גבות הידיים. הממצא יציב לתקופה ממושכת, ומתקדם עם הזמן, לעיתים נשאר כבהקת מקומית (Focal vitiligo) או מקטעית או באזורים רבים - בהקת כללית (Generalized) או מפושטת (Universal).

לעיתים מופיעה הילה בהירה סביב נקודת חן (Halo nevus), כשאלה מתרבות מופיעים גם כתמים אופייניים לבהקת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בין מגוון הטיפולים הרחב, המקובל ביותר הוא הקרנה עם Narrow band UVB במינונים עולים עם תוצאות כעבור שישה-עשרה חודשים, והצלחה בלמעלה מ-50% מכלל המטופלים כש-75% מהאזורים הנגועים עוברים צבעונות מחדש. הטיפול בפסוראלן, מקומי או בדרך פומית, והקרנת UVA נובע מהתצפית כבר במאה ה-13, של ההצלחה בטיפול בצמח Amni majus. לאחרונה, פותח טיפול משולב בסטירואידים והקרנת UVA.

תנאי יסודי להשגת שביעות הרצון של החולה, היא הדרכה על אופי המחלה, הסבר לגבי מהלך המחלה, הרגעה לגבי המהות הקוסמטית וציון אפשרויות הטיפול.


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקנה ענבר 08/04/2020 12:02
  • יש לי אקנה , שהרופאת עור אמרה שהוא ישאיר צלקות אם אני לא יקח רקוטאן , אבל שמעתי על התופעות לוואי והן מפחידות ממש, אמרו לי שאסור לעשות ספורט , האם יוגה ופילאטיס נחשב? אני פשוט לא חושבת שבמשך 6 חודשים אני יוכל להחזיק בלי פעילות גופנית בכלל , אני מאוד חוששת כי כבר התחלתי לאבד מסת שריר והתאבון ירד . האם אפשר לעשות פילאטיס מכשירים?

  • + הוסף תגובה
אחרי טיפול בראקוטן תהילה 01/04/2020 00:47
  • היי סיימתי טיפול בקיורטן לפני בערך חודש העור שלי חזר להיות שומני (מאוד) אבל הוא עדיין עדין איך מטפלים בעור??

  • + הוסף תגובה
אחרי טיפול בראקוטן ד"ר שמואל יורב 05/04/2020 10:47
  • קרם לחות על בסיס מים בלבד. נקיון הפנים ע"י מי פנים ללא אלכוהול

  • + הוסף תגובה
שאלות ספציפיות לגבי קיורטן אור 17/03/2020 19:44
  • שלום ד"ר, אני נוטל קיורטן 40 מ"ג כדור ביום מזה חודשיים וחצי, עשיתי בדיקות תפקודי כבד והכל בסדר. חזרתי להתאמן (משקולות) ל]ני כחודש, שמתי לב לכאבי פרקים, כאבי גב תחתון (עצם הזנב) שמחמירים בישיבה וכאבי כתפיים . הכאבים נסבלים לגמרי אבל לא נעימים. רציתי לשאול: 1. מדוע מומלץ לא להתאמן באופן עצים כאשר מטפלים ברקוטן? האם זה יכול לעשות לי צרות? 2. בין תופעות הלוואי של התרופה - הגדלת הסיכון לאוסטאופורוזיס, האם אימון עצים לטווח הארוך תוך שימוש ברקוטן יכול לגרום לכך? 3. אמא שלי חולת אוסטאופורוזיס מגיל מאוד צעיר (35) האם אני צריך לעשות משהו בגלל זה? 4. רקוטן אמור לגרום להפסקת הופעת פצעי אקנה (שחורים ולבנים ובכלל) למיטב הבנתי, השאלה היא האם הוא גם מקלף ומחדש את כל העור? ואת זה אני שואל מכיוון שיש לי כיום צלקות, האם הן יטושטשו בזמן הטיפול? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
שאלות ספציפיות לגבי קיורטן ( ד"ר שמואל יורב 24/03/2020 14:27
  • תשובות:1;כן בהחלט 2.כן 3.לא התחום שלי 4.לא מקלף . לא מטפל בצלקות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!